Jak spawać aluminium poprawnie – Czym Spawać aluminium?

by

Spawanie aluminium metodą tig oraz mig – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy doświadczony spawacz doskonale zdaje sobie sprawę jak problematyczne może być aluminium. Spowodowane jest to, przede wszystkim, charakterystyką tego materiału. Z uwagi jednak na to, że w pewnym momencie każdy z nas będzie musiał zmierzyć się z jednym ze stopów aluminium, warto wiedzieć w jaki sposób obchodzić się z tym materiałem, aby go nie uszkodzić czy też nie doprowadzić do powstania wad spoin czy porów. 

Jednakże, pomimo stosunkowo wysokiego poziomu trudności w radzeniu sobie z aluminiowym materiałem, istnieje wiele wskazówek, dzięki którym późniejsze prace spawalnicze nie będą obarczone tak wysokim ryzykiem. Aby jednak poznać najlepsze metody spawania aluminium a także mieć pojęcie jakim urządzeniem najlepiej jest ten materiał spawać, warto zapoznać się z podstawami dotyczącymi aluminium.

W dzisiejszym artykule omówimy także różnicę między używaniem różnych spawarek, powiemy jakiej średnicy elektroda będzie najlepsza do danej grubości metalu, a także powiemy jaką spawarkę inwertorową wybrać i które parametry będą najistotniejsze podczas prawidłowego wyboru urządzenia.

Aluminium – jak spawać ten materiał?

Zanim jednak przedstawimy spawanie metodą tig, mig, a także MAG, warto dowiedzieć się nieco więcej o aluminium i zrozumieć gdzie się tego materiału używa i w ogóle czym dokładnie jest ten metal. 

Czym jest aluminium?

Aluminium to słowo pochodzenia łacińskiego, lecz tak naprawdę jest to glin. Ten lekki i wytrzymały pierwiastek z powodzeniem zastępuje stal w wielu różnych projektach. Dzieje się tak z uwagi na podobną wytrzymałość, lecz znacznie mniejszą gęstość – aluminium jest aż 3-krotnie mniej gęste od stali. Co więcej, bardzo istotnym atrybutem aluminium jest też jego odporność na korozję, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu.

Przeważnie z aluminium wykorzystywany jest w motoryzacji, budownictwie, a także w rolnictwie. Warto natomiast nadmienić, że aluminium samo w sobie nie jest często wykorzystywane, lecz jego mieszanki. Dopiero po połączeniu tego pierwiastka z innymi otrzymujemy stopy aluminium o bardzo dużej wytrzymałości. 

Temperatura topnienia i inne właściwości tego materiału

Z uwagi na wyżej wspomnianą kwestię, temperatura topnienia poszczególnych stopów będzie się różnić. Natomiast jako sam czysty pierwiastek chemiczny, glin topi się w temperaturze 660,3 stopni Celsjusza, a przy 2470 stopni Celsjusza dochodzi do jego parowania. Warto jednak pamiętać, że w zależności od tego z jakim stopem mamy do czynienia, poszczególne wartości mogą się różnić. 

Bardzo ważną rzeczą związaną z tym materiałem jest też fakt, że to stosunkowo przyjazny środowisku opcja. Z uwagi na to, że recykling nie doprowadza do uszkodzenia struktury aluminium, można go wielokrotnie obrabiać bez ryzyka zniszczenia. Warto też pamiętać, że jest to pierwiastek elastyczny i plastyczny, dlatego bardzo często widywany jest pod niemal dowolnym kształtem. Jednym z najistotniejszych powodów, dla którego w przemyśle motoryzacyjnym tak często stosuje się aluminium jest jego doskonałe przewodnictwo cieplne. 

Czym aluminium powinniśmy spawać? 

Skoro już wiemy czym jest aluminium i dlaczego jest tak często stosowane w przemyśle, czas przyjrzeć się procesowi spawania Jaka powinna być elektroda przy spawaniu aluminium tigiem, a jaki drut gdy korzystamy z migomata? Czy metoda mig będzie odpowiednia czy może lepiej wybrać wariant alternatywny? Pytań jest znacznie więcej, lecz postaramy się na wszystkie istotne zagadnienia odpowiedzieć.

Spawanie aluminium migomatem

Nieważne czy wybierzemy spawarkę tig czy będziemy chcieli uskuteczniać spawanie migomatem, Musimy pamiętać, że w przypadku TIGa i MIG/MAGa kluczowe jest spawanie w osłonie obojętnego chemicznie gazu – zazwyczaj jest to argon, lecz nierzadko stosuje się też pewne alternatywy. Jeśli jednak chodzi o spawanie z osłoną gazową za pomocą migomatu, to bardzo często spawacze decydują się na tego typu narzędzie z uwagi na dużą grubość materiału spawającego. Dosyć często stosuje się metodę MIG przy materiale o grubości 1 mm lub większej. 

Spawanie za pomocą migomatu polega na podawaniu spoiwa w postaci drutu przez uchwyt elektrodowy. Bardzo dobrą wiadomością dla osób pragnących wykorzystać MIG/MAGa do pracy z cieńszymi projektami niż 1 mm jest to, że przy zastosowaniu prądu pulsującego istnieje możliwość pracy przy bardzo cienkich blachach. Niemniej jednak przy bardzo cienkich, a więc i delikatnych projektach, lepszym wyborem okazać się może spawarka do aluminium tig. 

Spawarka na gaz i spawanie aluminium tigiem

Drugim najczęściej stosowanym rodzajem spawania jest za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej, czyli w skrócie przy użyciu metody TIG. Jest to świetna propozycja do pracy z bardzo cienkimi materiałami, nawet poniżej 1 mm. Warto jednak zanotować, że ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku metalu o grubości do 10 mm. 

Spawanie za pomocą tej metody odbywa się przy użyciu elektrod, które wykonane są z materiału odpornego na bardzo wysokie temperatury. Ich kształt musi zapewnić stabilne jarzenie się łuku. Bardzo ważną rzeczą i też zaletą spawania aluminium elektrodą i przy użyciu spawarki TIG jest fakt, że istnieje możliwość skorzystania z prądu przemiennego (AC), dzięki czemu mamy szansę na uzyskanie świetnych efektów w postaci znakomitej jakości spoiny. Ponadto, jeśli martwisz się czystością jeziorka spawalniczego, to korzystając z tej możliwości nie będziesz już musiał.

Spawanie aluminium

Spawanie aluminium metodą tig lub mig jest możliwe, lecz warto wiedzieć który produkt będzie odpowiedni!

Jak widzisz, zarówno spawarka MIG, jak i wariant TIG jest rozwiązaniem świetnie radzącym sobie z aluminium. Niemniej jednak wielu może zastanawiać się jaka będzie najlepsza spawarka migomat czy też opcja wykorzystująca elektrodę wolframową. Bardzo ważne jest zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy tymi urządzeniami i mieć pojęcie czym się dana konstrukcja charakteryzuje.

Niemniej jednak dostępnych w Internecie modeli jest całkiem sporo. Dodatkowo są przecież spawarki, które umożliwiają pracę z różnorodnymi metodami spawania. Niejednokrotnie łączą one metodę MIG/MAG z TIGiem. Te są jednak znacznie droższe niż opcje bardziej specjalistyczne. Dlatego zanim podejmiesz decyzję odnośnie odpowiedniego urządzenia, warto zorientować się którą metodą spawania będzie nam lepiej pracować. 

Niemniej jednak w obu przypadkach kluczowy będzie gaz osłonowy. Ma on za zadanie chronić obszar, w którym spawamy, przed warunkami atmosferycznymi – jeśli odbywa się to na dworze. Chodzi tutaj o to, aby miejsce spawania pozbawione było problematycznych dla samego procesu spawania pierwiastków – tlenu, azotu, czy też pary wodnej. 

Oczywiście pamiętajmy też o odpowiednim doborze gazu!

Choć wykorzystanie gazu osłonowego jest kluczowe, warto odnotować, że nie musimy decydować się wyłącznie na argon. Jest to, rzecz jasna, podstawa i bardzo często się z niego korzysta. Co wcześniej, gwarantuje wysoką jakość spoin. Warto też zauważyć, że argon ma dodatkową zaletę w postaci jonizacji zachodzącej w łuku. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że nie ulega utlenianiu, dlatego świetnie sobie radzi tam, gdzie spawany materiał jest narażony na działanie tlenu bądź azotu. Oferuje też bardzo niski poziom rozprysków.

Niemniej jednak to nie jedyna opcja dostępna obecnie na rynku. Nierzadko wykorzystuje się też hel, który używany jest samodzielnie bądź jako część mieszanki z argonem, tlenem czy też dwutlenkiem węgla. Z uwagi na fakt, że hel, podobnie jak argon, jest gazem obojętnym, sprawdza się idealnie przy pracy z aluminium. Gwarantuje też znacznie wyższą szybkość spawanie i doskonałe wręcz właściwości spoin. Niestety, hel sprawia, że czasami pojawiają się trudności w zajarzeniu łuku. 

Proces spawania aluminium i koszt spawania

Aby obliczyć jaki będzie koszt spawania aluminium należy przede wszystkim określić grubość materiału, a także długość spawu. Bardzo często mówi się, że centymetr spawu w przypadku cienkiej blachy to koszt od 4 do nawet i 7 zł. Natomiast jeśli klient chce spawać grubszą blachę, to wtedy trzeba liczyć się z kosztami na poziomie od 7 do 13 złotych. To oczywiście zależne jest od miejsca, w którym znajduje się warsztat, a także od samego spawacza i jego doświadczenia czy prywatnego cennika.

Jak jednak wygląda sprawa, jeśli chcielibyśmy zająć się spawaniem na własną rękę? Rzecz jasna trzeba mieć na uwadze koszt prądu. Ponadto, w zależności od rodzaju gazu, przyjdzie nam zapłacić od 35 do 60 złotych za butlę 8l osłony gazowej. 

Jak spawać aluminium krok po kroku

Nawet najlepsza spawarka tig czy też mig/mag nam nie pomoże, jeśli nie będziemy wiedzieć w jaki sposób dokładnie spawać i czego się wystrzegać podczas pracy. Z tego względu postanowiliśmy przygotować krótki zestaw wskazówek, gdzie krok po kroku przedstawiamy proces spawania. 

  1. Przygotowanie miejsca pracy

Aluminium to materiał, który bardzo łatwo uszkodzić, szczególnie gdy jest zabrudzony. Z tego powodu przed rozpoczęciem spawania warto odpowiednio przygotować miejsce, w którym będziemy spawać, ale też i sam materiał. Z tego względu pozbądźmy się brudu i kurzu, który normalnie łączyłby się ze spawanymi elementami. Ponadto, spawane części powinny być chronione przed wilgocią. 

Aluminium jest metalem, który możemy oczyścić za pomocą ściereczki wcześniej nasączoną w preparacie odtłuszczającym. W ten sposób pozbędziemy się smarów i oleju, ale też i wiele innych związków węglowodorowych. Ciężki tlenek można wyeliminować korzystając ze stalowej, drucianej szczotki. 

  1. Sprawdź spawarkę i ustawienia

Kolejnym istotnym elementem jest przyjrzenie się wszelkim parametrom zanim rozpoczniemy spawanie. Jak dobrze wiemy, poprawnie dobrane nastawy urządzenia są kluczowe ze względu na delikatną naturę materiału spawalniczego. A to oznacza, że musimy upewnić się, że wszystkie parametry są właściwe. Także trzeba zweryfikować elementy manualne. 

W przypadku spawarek MIG, zalecamy sprawdzić napięcie drutu w rolce podającej, a także czy docisk rolki podajnika. Oprócz tego, sprawdźmy czy zgadza się rozmiar końcówki gazowej. Oczywiście wkład teflonowy przewodu spawalniczego musi być poprawnie zamontowany. Jeśli mowa o spawarkach TIG, to przyjrzyjmy się średnicy elektrody – czy jest odpowiednia – a także jak wygląda tulejka zaciskowa, dysza i łącznik prądowy. 

  1. Czy gaz osłonowy płynie jak należy?

Kolejnym krokiem przed rozpoczęciem spawania jest uwzględnienie poprawności przepływu osłony gazowej. Rzeczą oczywistą jest dostosowanie ilości gazu do warunków, w jakich będziemy spawać. Oprócz tego, trzeba też dostosować przepływ do średnicy dyszy. 

  1. Zadbanie o materiał spawalniczy

Jak już wspomnieliśmy, aluminium jest tworzywem delikatnym, a co za tym idzie kluczową kwestią jest upewnienie się, że powierzchnia spawania będzie dokładnie wyczyszczona. Ten stan rzeczy należy jednak utrzymać przez cały okres spawania. Jeśli więc planujemy podzielić projekt na dwa dni, to warto zabezpieczyć go przed zabrudzeniami.

  1. Czy podgrzewanie jest potrzebne? Niezawsze

Raz na jakiś czas pojawiają się informacje, że w celu uzyskania jak najlepszych efektów czy to jednym sposobem spawania czy też drugim, należy materiał podgrzać do wystarczająco wysokiej temperatury. Tak naprawdę w większości przypadków nie jest to konieczne. Niemniej jednak warto sobie zapamiętać, że jeśli wilgotność na dworze jest bardzo duża, to wykonując spawanie aluminium metodą mig lub tig dobrym pomysłem będzie podgrzanie materiału do 90 stopni Celsjusza po to, aby pozbyć się wilgoci.

Podsumowanie – teraz wiesz już wszystko o spawaniu aluminium – zarówno TIGiem jak i migomatem!

Z uwagi na swoje właściwości, aluminium jest bardzo często stosowane w różnych branżach. Aby jednak mieć gwarancję, że dobrze zabierzemy się do spawania tego materiału, warto zapoznać się z powyższym artykułem. Zamieszczono w nim wszystkie niezbędne informacje pozwalające zapoznać się z charakterystyką samego aluminium, jak i kluczowych zagadnień związanych ze spawaniem tego materiału.

Ponadto, w artykule omówione zostały najpopularniejsze metody spawalnicze gwarantujące dobre wyniki i wysoką wydajność. Co więcej, przedstawiono gazy osłonowe, z którymi należy pracować, a także dodatkowe informacje umożliwiające wydajniejszą i bezpieczniejszą pracę. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak spawać aluminium poprawnie - Czym Spawać aluminium?
Average rating:  
 0 reviews