Jaką nagrzewnicę olejową wybrać w 2024 roku – Opinie oraz Ranking

by

Chcesz wiedzieć jaką wybrać nagrzewnicę olejową? W takim razie sprawdź ranking 2024 roku!

Bardzo często praca w nowo powstałym warsztacie czy też w hali, gdzie nie pomyślano o wydajnym ogrzewaniu lub po prostu na budowie i remontowaniu nieruchomości wymaga zastosowania zewnętrznego systemu grzewczego. Taki system zagwarantuje odpowiednio wysoką temperaturę wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu zarówno sama praca będzie przebiegać sprawniej i przyjemniej, ale też umożliwi to dalsze postępy. Przecież nieodpowiednia temperatura to zbyt duża wilgoć ścian czy podłogi, a czasami zmarznięte materiały budowlane uniemożliwiające kontynuowanie pracy.

W takiej sytuacji jedynym wyjściem, aby w stosunkowo szybkim czasie wznowić pracę jest zastosowanie odpowiedniego źródła ciepła, które nie będzie wymagało skomplikowanej instalacji czy montażu. Tym właśnie rozwiązaniem może być nagrzewnica, szczególnie w wersji olejowej, gdzie dochodzi do spalania oleju napędowego bądź też innego odpowiednio dostosowanego paliwa. Jak jednak mieć gwarancję, że wybraliśmy właściwą opcję?

Na rynku dostępne są nagrzewnice elektryczne, ale też i nagrzewnice gazowe.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Mar-pol M80950

9.9

Tania

Powermat

9.8

Droga

Wuber W16021

9.7

Tania

Majster Polska MP-0461

9.7

Tania

Neo Tools 90-080

9.7

Tania

Geko G80425

9.6

Droga

Riwall Pro

9.5

Droga

Czym jednak olejowy wariant jest lepszy od dwóch wcześniej wymienionych? Jakie są kluczowe aspekty, na które każdy z nas powinien zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? W dzisiejszym zestawieniu postanowiliśmy sprawdzić najistotniejsze parametry i pokazać wam, za pomocą analizy porównawczej, najciekawsze produkty dostępne na rynku. Nasi eksperci patrzyli nie tylko na moc grzewczą, ale też na przepływ powietrza czy inne dane techniczne lub funkcjonalności.

Ranking nagrzewnic olejowych 2024 otwiera jedna z najciekawszych opcji budżetowych, mianowicie Mar-pol M80950 8 kW

nagrzewnica olejowa z odprowadzeniem spalin cena

Propozycją znajdującą się na pierwszym miejscu jest nagrzewnica przygotowana przez firmę Mar-Pol. Obiekt ten jest stosunkowo tanią propozycją, co z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom potrzebującym znacznie mniej paliwożernego produktu do ogrzania mniejszych pomieszczeń. Nagrzewnica ta wyposażona jest w zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że podczas pracy nie czuć zapachu spalin. Co więcej, z uwagi na jej konstrukcję nie zwiększa też poziomu wilgotności, czego niektóre konkurencyjne oferty nie mogą obiecać. 

Sprzęt charakteryzuje się klasą efektywności energetycznej na poziomie A++, co plasuje opcję na bardzo wysokim miejscu. Świadczy to też o tym, że sprzęt, pomimo niewielkiej mocy, oferuje świetny stosunek zużytego paliwa do oddanego ciepła. Istnieje parę zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy tu do dyspozycji termostat, który reaguje na temperaturę otoczenia i dostosowuje intensywność pracy nagrzewnicy do warunków. 

Automatyczne sterowanie znacznie poprawia komfort użytkowania i pozwala nam zapomnieć o sprzęcie podczas pracy. Drugi tryb pracy to tryb manualny, gdzie ręcznie ustawiamy częstotliwość podawania paliwa, a więc i zużycie oleju napędowego. To przekłada się też na zmniejszenie wydajności grzewczej czy też, wręcz przeciwnie, jej zwiększenie – jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto też wspomnieć o pomniejszych funkcjonalnościach nagrzewnicy jak, chociażby, zdalne sterowanie sprzętem czy zastosowanie timera.

  • Zamknięta komora spalania;

  • Wiele funkcjonalności ułatwiających korzystanie ze sprzętu;

  • Niskie zużycie paliwa;

  • Bardzo niska cena.

  • Niska moc grzewcza;
  • Przeciętny wydatek powietrza.
  •  

Nagrzewnica olejowa o bardzo wysokiej mocy grzewczej to Powermat PM1013 30 kW 

Nagrzewnica olejowa stacjonarna

Numer jeden w dzisiejszym zestawieniu umożliwia wydajną pracę. Aczkolwiek pomimo faktu, że to solidny produkt, to ogrzewana przestrzeń będzie niewielka z uwagi na moc grzewczą. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem do hali, magazynu, czy naprawdę dużego mieszkania będzie nagrzewnica o nadzwyczaj wysokiej mocy grzewczej. Taką właśnie opcją będzie model PM1013 od firmy Powermat.

Urządzenie cechuje się klasą efektywności energetycznej na poziomie A+, a więc ja nieco gorszym poziomie niż konkurencja. Nie mniej jednak to wciąż bardzo dobry wynik – jeden z lepszych jeśli chodzi o dzisiejszą analizę porównawczą. Produkt generuje ogromną moc grzewczą – 30 kW, co jest wielokrotnie większą liczbą od bardziej budżetowych nagrzewnic. Co ciekawe, wraz z mocą grzewczą produkt wyróżnia się na tle konkurencji innymi parametrami. Dobrym przykładem jest tutaj przepływ powietrza na poziomie 850 m3 na godzinę. 

Jeśli chodzi o sprawność, to zużycie paliwa na poziomie maksymalnym wynosi 1,7 litra na godzinę. To oznacza, że przy zbiorniku paliwa 36 litrów możemy cieszyć się z pracy sprzętu przez nieco ponad 21 godzin. Jeśli więc ustawimy termostat na mniejszą temperaturę docelową i produkt nie będzie pracował intensywnie, to bez problemu uda nam się wydłużyć czas pracy do 24 godzin czy więcej. Niestety, opcja jest całkiem droga, co może negatywnie wpłynąć na odbiór produktu przez niejednego użytkownika. 

  • Bardzo wysoka moc grzewcza;

  • Wysoka klasa efektywności energetycznej;

  • Spory zbiornik paliwa;

  • Wentylator oferujący przepływ powietrza na poziomie 850 m3/h;

  • Możliwość podłączenia do wentylacji.

  • Wysoka cena;

  • Stosunkowo duże zużycie paliwa.

Ranking nagrzewnic olejowych rozszerzył też produkt o świetnym stosunku mocy kW do ceny, czyli Neo Tools 90-080 20 kW 

nagrzewnica olejowa z kominem opinie

Jeśli nie musimy ogrzać ogromnej przestrzeni, lecz wciąż szukamy opcji do dużych pomieszczeń, to w takim razie sprawdźmy ofertę Neo Tools. Model 90-080 jest stosunkowo tani jak na oferowaną moc i parametry. Co prawda propozycja nie jest idealna, bo propozycja nie ma na wyposażeniu kół, przez co z pewnością ten model nagrzewnicy olejowej ciężko będzie przenosić z miejsca na miejsce. Aczkolwiek przy tak atrakcyjnym zakresie cenowym i dobrych parametrach tego typu kompromis jest jak najbardziej akceptowalny.

Sprzęt oferuje nam moc grzewczą na poziomie 20 kW, co jest wynikiem dobrym. Ponadto, sam przepływ powietrza na poziomie 550 m3 na godzinę jest akceptowalny. Sam produkt możemy zasilać za pomocą oleju napędowego bądź nafty, a jednocześnie sprzęt pomieści 19 litrów paliwa. Problematyczny wydaje się tu jednak czas pracy na zbiorniku. Otóż z uwagi na bardzo wysokie jak na tę moc spalanie (1,9 litra na godzinę), nagrzewnica przy intensywnej pracy jest w stanie pracować wyłącznie 10 godzin. 

Produkt warto rozważyć jednak z uwagi na to, że oferuje nam wysoki stopień ochrony, a dodatkowo oferuje nam czujnik płomienia zabezpieczający pracę sprzętu w momencie gdy zabraknie oleju. Oprócz tego, propozycja oferuje nam termostat z ręczną regulację temperatury.

  • Bardzo niska cena;

  • Wysoka moc w stosunku do kosztów;

  • Termostat;

  • Zabezpieczenie przed pracą bez oleju.

  • Bardzo duże zużycie paliwa;

  • Brak kół do transportu.

Geko G80425 25 kW to także świetna opcja, szczególnie jeśli chcesz wybrać nagrzewnice olejowe o wysokiej mocy 

nagrzewnica olejowa ranking

Nagrzewnice z odprowadzeniem spalin mają taką przewagę, że pozwalają nam na bezpieczne stosowanie urządzenia w pomieszczeniu. Wyciąganie spalin umożliwia stosowanie nagrzewnic wewnątrz bez potrzeby wietrzenia, a co za tym idzie, niweczenia całego procesu ogrzewania pomieszczenia. Na szczęście w przypadku sprzętu od firmy Geko mamy do dyspozycji nie tylko bardzo dobre parametry, ale też właśnie możliwość odprowadzenia efektów spalania na zewnątrz pomieszczenia dzięki odpowiedniej wentylacji.

Nagrzewnica olejowa jest w stanie zagwarantować do 25 kW mocy grzewczej, co jest wynikiem bardzo dobrym. Ponadto, przepływ powietrza na poziomie 650 m3 na godzinę jest ponadprzeciętny, co wskazuje nie tylko na wysoką moc sprzętu, ale też i wydajność w ogrzewaniu pomieszczeń. Zużycie paliwa wynosi 1,65 litra na godzinę, co w połączeniu ze zbiornikiem na poziomie 24 litrów daje nam czas pracy ok. 15 godzin. Jest to więc bardzo mocna opcja o stosunkowo akceptowalnym zużyciu paliwa. Natomiast niewielki zbiornik wiąże się z częstym, jak na możliwości konkurencji, uzupełnianiem nagrzewnicy. 

Produkt oferuje nam termostat i możliwość regulacji temperatury. Co więcej, zastosowanie otwartej komory spalania pozwoliło na uzyskanie wysokiego wydmuchu powietrza. I choć w przypadku nagrzewnicy olejowej bez odprowadzenia spalin taka komora spalania nie pozwoliłaby stosować sprzętu w domu, to dzięki wentylacji możemy odprowadzić spaliny na zewnątrz.

  • Bardzo duża moc grzewcza;

  • Stosunkowo niskie zużycie paliwa;

  • Wysoka wydajność i przepływ powietrza;

  • Nagrzewnica z odprowadzeniem spalin.

  • Dosyć wysoka cena;

  • Niewielki zbiornik na paliwo.

Jeśli system odprowadzania spalin jest kluczowy, to w rankingu 2024 roku Riwall Pro Nagrzewnica olejowa 20 kW także znalazł swoje miejsce

Nagrzewnica olejowa

Propozycja oferowana przez firmę Riwall nie ma tak wysokiej mocy grzewczej jak niejeden konkurent w tym samym zakresie cenowym, aczkolwiek 20 kW to i tak bardzo dużo i z pewnością zagwarantuje to odpowiednie ogrzewanie. Propozycja wyposażona jest w system wentylacyjny do odprowadzania spalin, a dodatkowo oferuje wyśmienite parametry. To sprawia, że pomimo średniej mocy grzewczej produkt charakteryzuje się bardzo wysoką klasą efektywności energetycznej!

Sprzęt zużywa do 1,7 litra paliwa na godzinę, co jest wynikiem stosunkowo dużym. Aczkolwiek z uwagi na bardzo duży wydatek ciepłego powietrza na poziomie 750 m3 na godzinę, opcja ta jest w stanie ogrzać ogromną powierzchnię przy „jedynie” akceptowalnej mocy grzewczej. Model Komioniorz 20  wyposażony został w bardzo duży zbiornik paliwa – aż 36 litrów. A to oznacza, że pomimo dużego spalania, czas pracy bez uzupełniania nagrzewnicy jest bardzo długi.

Nagrzewnica nie należy do najlżejszych (24 kg, gdzie niejedna alternatywa waży mniej niż 20 kg), aczkolwiek duże koła wraz z wygodnym uchwytem znacznie ułatwiają transport urządzenia. Aby w pomieszczeniu nie było spalin należy zapewnić odpowiednią wentylację, a jest to możliwe dzięki zastosowaniu komina do odprowadzania spalin. 

  • Bardzo długi czas pracy na jednym zbiorniku;

  • Komfortowy transport;

  • Bardzo duży wydatek powietrza – 750 m3 na godzinę;

  • Wysoka wydajność.

  • Duża cena;
  • Stosunkowo duże spalanie.
  •  
  •  

Artykuły

Dalej nie wiesz którą opcję wybrać? Sprawdź opinie, parametry, a także dowiedz się jak wybrać idealny produkt!

Przedstawione w powyższym zestawieniu to najlepsze nagrzewnice olejowe na sezon zimowy z uwagi na wiele atrakcyjnych atrybutów. Ich zalety w połączeniu z trwałością wykonania, popularnością, a także akceptowalnymi kosztami eksploatacyjnymi sprawiły, że produkty te będą świetnym dodatkiem dla każdej osoby, która potrzebuje sposobu na ogrzanie pomieszczenia bez stałego systemu grzewczego. Oczywiście to nie oznacza, iż powyższe zestawienie to po prostu ranking najpopularniejszych produktów bez uwzględnienia dodatkowych parametrów.

Możliwe jest przecież wzięcie pod uwagę opinii i ranking na tym zdecydowanie zyska. Jednakże, istnieje szansa, że wyżej przedstawione propozycje nie będą dla nas odpowiednie z kilku powodów. Przede wszystkim należy pamiętać, że w celu znalezienia opcji idealnej musimy najpierw określić nasze oczekiwania i potrzeby. Nagrzewnica do małego budynku czy też jednego pomieszczenia nie musi być droga. Natomiast nagrzewnice olejowe zasilane ON bądź też naftą o ogromnej mocy powinny też być dostosowane do miejsca, w którym będą używane i czy podczas ich pracy będą tam też przebywać ludzie.

Tak więc jaką nagrzewnicę powinniśmy finalnie wybrać? Otóż poniższe porady pozwolą ci określić opcję najlepszą mając na względzie wasze własne oczekiwania i wymagania wobec produktu. Dlatego nieważne jak wiele rekomendacji obejrzycie, warto przejrzeć porady zakupowe, gdzie omówiono takie atrybuty nagrzewnic jak ich moc grzewcza, parametry pracy, funkcjonalność, a także ich efektywność i jakość wykonania. Ciekawych informacji udzieli nam też poniższy artykuł:

29 kW, 35 kW, a może nieco mniejsza moc grzewcza? Przede wszystkim sprawdź ten parametr

Spośród wielu różnych rodzajów nagrzewnic, to właśnie olejowe warianty są w stanie dostarczyć nam największą moc grzewczą w stosunku do kosztów zakupu. Jaka jednak moc grzewcza będzie nam potrzebna? Czym tak naprawdę powinniśmy się kierować w określaniu idealnej mocy urządzenia do powierzchni, którą chcemy ogrzać? Otóż jest kilka czynników wpływających na kalkulację mocy. Najważniejsze to, rzecz jasna, izolacja termiczna danego pomieszczenia i budynku, ale też i całkowita powierzchnia, jaką będziemy chcieli ogrzać.

Mówi się, że na każde 10 metrów kwadratowych przypada od 800 do 1200 watów mocy grzewczej, czyli 0,8 – 1,2 kW. Taka rozbieżność spowodowana jest wieloma czynnikami. Jednym z nich jest wyżej wspomniana jakość izolacji termicznej. Natomiast warto też odnotować, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym większa moc grzewcza będzie potrzebna do ogrzania danej przestrzeni. Dane te oznaczają, że jeśli wybierzemy nagrzewnicę o mocy 8 kW, to będziemy w stanie skutecznie ogrzać od 64 do nawet i 100 metrów kwadratowych przestrzeni.

Powermat PM1013 30 kW
Nagrzewnica olejowa stacjonarna

Pozostała specyfikacja nagrzewnicy olejowej też jest kluczowa

Oczywiście sama moc grzewcza to nie wszystko, co powinniśmy wziąć pod uwagę. Istnieje wiele innych danych, które mogą ostatecznie wpłynąć na szybkość ogrzewania pomieszczenia i całkowitą jego wielkość. Dobrym przykładem jest, chociażby, wydatek powietrza. Im więcej powietrza wentylator nagrzewnicy jest w stanie wydać w danym czasie, tym szybciej pomieszczenie się nagrzewa i większa będzie maksymalna wielkość przestrzeni.

nagrzewnica olejowa do domu
Riwall Pro Nagrzewnica olejowa 20 kW
Nagrzewnica olejowa

Dlatego wydatek powietrza, który podawany jest w metrach sześciennych na godzinę, ma tutaj spore znaczenie. Ponadto, warto też odnotować, że produkt idealny to taki, który będzie oferował nam niskie zużycie paliwa. Tutaj bardzo dużo zależy od ostatecznej mocy grzewczej i spalanie powinniśmy obliczać w oparciu o ilość mocy grzewczej, jaką nagrzewnica jest w stanie zagwarantować. 

Bardzo mocne urządzenia będą spalać więcej paliwa, co jest jasne. Jeśli jednak zużycie jest większe niż 1,7 litra na godzinę pracy w przypadku urządzeń o mocy nie większej niż 20 kW, to takie spalanie uznawane jest za zbyt wysokie. Warto też odnotować, że samo spalanie to jedna kwestia, ale równie istotna może okazać się pojemność zbiornika na olej napędowy czy naftę. Otóż jeśli jest on bardzo duży, to nawet większe zużycie paliwa aż tak bardzo nie przeszkadza – z wyjątkiem większych kosztów eksploatacyjnych. Przyjęło się, że optymalna wielkość zbiornika, w relacji do zużycia, powinna zagwarantować czas pracy nie krótszy niż 12-14 godzin przy intensywnym działaniu, a nawet do 18 godzin przy nieco mniejszym obciążeniu.

Najlepsze nagrzewnice olejowe są w stanie odprowadzić spaliny i oferują szereg innych funkcjonalności

Funkcjonalność produktów przez nas wybranych będzie bez wątpienia kluczem do zadowolenia z kilku powodów. Przede wszystkim dodatkowe funkcje ułatwią użytkowanie nagrzewnicy. Oprócz tego, znacznie poprawią komfort i bezpieczeństwo, a także zadbają o mniejsze koszty eksploatacyjne – jeśli właściwie będziemy operować jedną z najistotniejszych opcji, mianowicie termostatem.

Ponadto, warto też pamiętać o tym, że ogrzewane za pomocą nagrzewnic olejowych pomieszczenia nie muszą być niezdatne dla człowieka z uwagi na to, że niektóre opcje wyposażone są w specjalne kominy do odprowadzania spalin. Warto przy tym pamiętać, że zamknięta komora spalania sprzyjać będzie szczelności i ograniczy nieprzyjemną woń. Natomiast otwarta komora zagwarantuje nieco większą wydajność.

Geko G80425 25 kW
nagrzewnica olejowa ranking
Neo Tools 90-080 20 kW
nagrzewnica olejowa z kominem opinie

Oczywiście pamiętajmy, że najlepsze nagrzewnice to te, które mają potwierdzoną efektywność w kategorii nagrzewnic 

Kolejnym kluczowym kryterium podczas poszukiwania idealnej nagrzewnicy jest sprawdzenie jak wygląda sytuacja z klasą efektywności energetycznej. Jest to nic innego jak określenie efektywności i oszczędności produktu, a także sprawności w ujęciu całej kategorii produktów. Klasyfikacja ta jest co jakiś czas aktualizowana, natomiast wiele dotychczasowych produkcji wykorzystuje zakres klas efektywności energetycznej od A++ do G. 

Warto nadmienić, że przed podjęciem decyzji warto najpierw sprawdzić która wersja klasyfikacji została zaaplikowana w konkretnym modelu, gdyż urządzenie posiadające klasę efektywności energetycznej A lub B będzie bardzo dobrym wyborem mając na uwadze nowy system klasyfikacji, natomiast w starym systemie będą to mocno przeciętne propozycje.

Podsumowanie – teraz wiesz które nagrzewnice olejowe ranking poleca, a także jak znaleźć swój własny produkt idealny! 

Z uwagi na różnorodne oczekiwania i wymagania klientów trudno jest wskazać opcję najlepszą i tę jedyną wartą polecenia. Dlatego w poradniku zakupowym i powyższej analizie porównawczej pojawiło się wiele ciekawych ofert. Nasi eksperci uwzględnili najistotniejsze kwestie podczas poszukiwania produktów o atrakcyjnych atrybutach i tylko takie pojawiły się w rekomendacjach. 

Warto też pomyśleć o własnych poszukiwaniach. Jeśli będą one bazować na wytycznych i informacjach zdobytych w dalszej części artykułu, to bez najmniejszego problemu znajdziecie opcję idealną. Pamiętajmy jednak, że zwycięzca dzisiejszego rankingu, czyli Mar-pol M80950 8 kW, to opcja idealna dla każdego, kto potrzebuje produktu taniego, oszczędnego, a przy tym dobrze wykonanego i dostosowanego do niewielkich przestrzeni. 

Artykuł powiązany: nagrzewnica na ropę

Jacek Kowal
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką nagrzewnicę olejową wybrać
Average rating:  
 0 reviews