Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe?
Ciepło podczerwone to jedno z nowoczesnych sposobów ogrzewania domów i mieszkań jak np. grzejnik farelka. Wiele słyszy się o oszczędnościach związanych z zastosowaniem tego system grzewczego. Ogrzewanie podczerwienią kojarzone jest z ekologią i nowoczesnością. Coraz więcej osób decyduje się na wymianę systemy grzewczego w domu na panele infrared. Z pewnością pozytywnie wpływa na środowisko oraz pozwala zmieniejszyć rachunki za prać, ale czy ma również wpływ na nasz organizm ? Czy podczerwień jest szkodliwa ?Jakie jeszcze zastosowanie znalazła emisja infrared ? W artyule postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu na zdrowie oraz szkodliwości działania.
Ogrzewanie podczerwienią – jak działa ?
Zacznijmy od tego, że źródłem ciepła, oprócz paneli jest również słońce. Naturalne promienie słoneczne docierając do naszego ciała zapewnią mu przyjemne ciepło. Zawdzięczamy to temu, że fale podczerwone dostarczają ciepło bezpośrednio do naszego ciała, a nie znajdującego się powietrza wokół nas. Ta zasada przekoazywania ciepła została wykorzystana przy produkcji promienników podczerwieni. Panele grzewczne są zasilane energią elektryczną, którą zamieniają na fale elektromagnetyczne. Zasada działania polega na emitowaniu promieniowania elektromagnetycznego wyłącznie przedmiotom i organizmom żywych. Dzięki temu proces ogrzewania powietrza w pomieszczeniu zostaje pominęty. Człowiek znajdujący się w pomieszczeniu z promiennikiem ciepła bardzo szybko odczuje emitowane ciepło, które pada bezpośrednio na niego. Z kolei ogrzewane przedmioty wpływają na ogólne odczucie temperatury w pomieszczeniu. Tego rodzaju oddawanie ciepła sprawia, że ściany i sufit pozostają suche i ciepłe, co hamuje rozwój pleśni i przekłada się na jakość powietrza w pomieszczeniu. Rozkład temperatury w pokojach jest równomierny. Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła. Wykorzystują one zasade konwekcji, która polega na tym, że ogrzewane jest powietrze. Powoduje to, że przy podłodze jest najchłodniej, a wyższe partie pomieszczenia są bardziej dogrzane. Domownicy często skarża się na odczucie zimnych stóp. Tradycyjny system nie zapewnia więc komfortu cieplnego i nie jest efektywne. Z tego względu coraz więce osób składnia się do przyspieszenia etapów termomodernizacji domów i mieszkań. Podczerwień jest w zasadzie jednym z najlepszych rozwiązań.
Panele grzewcze zbudowane są z ceramiki i metalu, tworząc prostokątne formy. Można je zamonotwać na ściane, suficie lub podłodze. Wymagają wyłącznie źródła prądu, aby emitować energię cieplną do pomieszczenia. Montaż jest bardzo prosty – polega na zamontowaniu paneli do powierzchni za pomocą uchwytów. Ze względów bezpieczeństwa panele montowane są z reguły na ścianie lub suficie. Mocowanie na podłodze wymaga zabezpieczenia przed uszkodzeniem, a także stwarza ryzyko przypadkowego potknięcia się o urządzenie. Ma to znaczenie w przypadku, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Miejsce montażu nie ma natomiast wpływu na efektywność sprzętu. Decyduje o tym m.in. izolacja termiczna budynku, wielkość pomieszczeń, czy też rodzaj sprzętu. Producenci oferują urządzenia różnego rodzaju i o różnej mocy. Przed zakupem zawsze należy obliczyć jakiego typu urządzenie potrzebujemy do danego pomieszczenia. Większe pokoje będą wymagały paneli mocniejszych, do mniejszych pomieszczeń będziemy mogli zamonotwać nieco słabsze urządzenia. Sposoby obliczeń bez problemu znajdziemy w przeglądarce internetowej. Ogólnodostępne kalkulatory pomogą wybrać sprzęt, a także oszacować zużycie prądu. Na tej podstawie łatwo sprawdzimy różnice między bieżącym i przyszłym zużyciem prądu oraz oszacować ile możemy zaoszczędzić decydując się na zmianę. Oczywiście, jeżeli dostepne metody nadal nie dadzą jednoznaczej odpowiedzi, czy warto inwestować, należy skonsultować się z fachowchem w tej dziedzinie, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego na organizmy
Podczerwień, tak jak już wspomniano wcześniej, bezpośrednio nagrzewa człowieka. Pozwala to pominąć zjawisko konwekcji, które jest wykorzystywane w tradycyjnych grzejnikach i polega na unoszeniu ciepłych mas powietrza od dołu do góry pomieszczenia. Wraz z ciepłem w pokojach unosi sie kurz, który zawiera roztocza. W związku z tym, przy zastosowaniu ogrzewania na podczerwień etap unoszenia się powietrza z roztoczami zostaje wyeliminowany. W dodatku cyrkulacja powietrza ogrzewanego w systemie konwekcjonalnym powoduje wysusznie powietrza, co nie dzieje się w przypadku paneli na podczerwień. Ma to szczególne zanczenie w przypadku alergików, dla których zarówno unoszacy się kurz, jak i suche powietrze przekładają się na szkodliwość dla zdrowia oraz nasielenie objawów alergii.
Warto wspomnieć, że ciepło podczerwone znalazło szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje sie je m.in. w ciepłolecznictwie i fizjoterapii. Odpowiednio dobrana ilość promieniowania oddawna w postaci ciepła pozwala złagodzić stany zapalne, przewlekły ból reumatyczny, pomaga w gojeniu sie ran oraz urazach kończyn. Dzięki oddziaływaniu na odżywienie tkanek, pobudzie receptorów oraz ukrwienia organizmu wykorzystywane jest do łagodzenia odmrożeń. Ciepło podczerwone ma pozytywny wpływ w przypadku nerwobóli. Stosowanie terapii podczerwienią zmniejsza uczucie napięcia , łagodzi ból zlokalizowany w danym miejscu, co przekłada się na lepsze samopoczucie i pomga w walce ze stresem. Ciepło podczerwone spotkamy na oddziałach neonatologicznych. Nagrzewanie noworodków ma wpływ na organizm i ich dalsze funkcjonowanie oraz rozwój. Promieniowanie podczerwone wykorzystywane w kosemtologii sprawia, że niwelowane są efekty starzenia się skóry, a także zmniejsza się widoczność zmarszczek.
Lampy stosowane w celach terapeutycznych nagrzewają ciało za pomocą promieni podczerwonych (ir), a także światłem widzialnym (a). Jest to tak zwane promieniownie IR-A – wnika ono głęboko w tkani, działajać relaksacyjnie i odprężając, łagodząc objawy schorzeń. Czas naświetlania wynosi od 15 do 20 min, a dlugość emitowanych wiązek światła to ok. 780 nm. Właściwie dobrany czas i prametry sprawiają, że ekspozycja na promieniowanie nie jest szkodliwa, a zabiegi mają właściwości terapeutyczne.
Czy są zatem aspekty mówiące o tym, że ciepło podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia ? Sytuacja wygląda podobnie jak z każdą przedawkowaną substancją. Zbyt długa ekspozycja na podczerwień może być szkodliwa dla ludzkiego oka oraz skóry. Z uwagi na to wszystkie zabiegi z wykorzystaniem bliskiej podczerwieni wykonywane są w okularach, aby nie narazić pacjenta na uszkodzenie wzroku od zbyt intensywnej wiązku światła. Przeciwskazaniem do zabiegów są ostre stany zapalne skóry, ponieważ nadmierne ogrzewanie ran powoduje problemy z gojenie, a ciepło sprzyja rozwojowu bakterii i wirusów. Nadmierna ekspozycja na promienie o zbyt dużym nateżeniu oraz czasie działania może skutkować oparzeniami. Negatywnych aspektów nie stwierdzono natmiast przy stosowaniu paneli na podczerwień do ogrzewania domów i mieszkań. Ogrzewanie podczerwone jest w pelni bezpieczne dla organizmu człowieka. Szkodliwe dla zdrowia są inne rodzaje promieniowania, np. X-ray lub Uv, często mylone z podczerwonym.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |