Wybór zlewozmywaka wydaje się prostym zadaniem, jednak przed jego zakupem należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań – przede wszystkim: w jaki sposób montuje się zlew? Jaki kształt zlewozmywaka będzie najlepszym rozwiązaniem? Ile komór powinien posiadać zlewozmywak? Jaka bateria będzie najlepsza do zlewozmywaka? A także na jaki styl kranu chcemy się zdecydować? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakich funkcji i rozwiązań warto szukać w nowoczesnych zlewozmywakach.
Sposób zamontowania i obecność ociekacza
Ociekacz to bardzo przydatny element zlewu. Jest to dodatkowa półka ułatwiająca organizację strefy zmywania. Szczególnie w miejscach, w których nie ma dostępu do zmywarki. Na ociekaczu można ustawić nie tylko umyte naczynia, ale także wypłukane produkty. Zgromadzony na ociekaczu nadmiar wody swobodnie spłynie do zlewu. Element taki posiadają zarówno zlewozmywaki jednokomorowe, jak i modele z dwoma komorami. Kolejnym ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zlewozmywaka, jest sposób montowania zlewu. Na rynku dostępne są głównie modele: nakładane, wpuszczane w blat, a także podwieszane. Najłatwiejsze do montażu są zlewozmywaki nakładane, ponieważ umieszcza się je bezpośrednio na szafce nieposiadającej blatu. Zlew wpuszczany w blat montowany jest natomiast w specjalnie wyciętym otworze w płycie, a modele podwieszane przytwierdza się od spodu blatu – przez co łatwiej utrzymać je w czystości.
Kształt zlewozmywaka
To, jaki kształt będzie posiadał zlewozmywak, wpływa głównie na warunki estetyczne pomieszczenia. Zależnie od tego, w jaki sposób zaplanujemy wystrój kuchni, możemy dobrać zlewozmywaki w kształcie prostokąta, kwadratu, koła, a nawet takie w kształcie diamentu. Różnice pomiędzy kształtem zlewów wpływają głównie na aspekty wizualne pomieszczenia i należy dostosować je do swoich preferencji, a także do umiejscowienia zlewu w kuchni. Oczywistym jest, że najbardziej praktyczny będzie zlewozmywak, którego kształt nie będzie nadmiernie skomplikowany, ponieważ jego czyszczenie będzie dużo prostsze. Osoby wybierające zlewy najczęściej decydują się na zakup modeli kwadratowych lub na prostokątny zlewozmywak dwukomorowy. Inne kształty, takie jak np. okrąg, stosowane są natomiast do szafek narożnych.
Bateria w zlewozmywaku
Oprócz samego zlewozmywaka bardzo ważny jest także dobór odpowiedniej baterii kuchennej. Zazwyczaj w kuchni stosuje się montaż armatury bezpośrednio na zlewie, z tego względu wiele mis posiada już przygotowany otwór, który ułatwia instalację baterii sztorcowej. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie musimy pamiętać o tym, aby kran pasował do wyciętego otworu, a połączenie było szczelne. Innym rozwiązaniem, które obecnie nie jest często spotykanym sposobem montażu, jest przymocowanie baterii do ściany. W przypadku zlewów montowanych od dołu szafki, często wybiera się natomiast kran mocowany w blacie – umiejscowiony na środku zlewu. Podczas doboru armatury bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między dnem zlewozmywaka a końcem baterii kranowej. Odległość taka powinna być na tyle duża, aby można było swobodnie umieścić w zlewie duże naczynie – np. garnek. Obecnie popularnym rozwiązaniem są elastyczne baterie kranowe, które pozwalają na swobodne używanie zlewu i nalewanie wody – nawet do bardzo wysokich naczyń.
Zajrzyj do naszych rankingów:
- Agregaty inwerterowe: zobacz, czym są i jak działają! Radzimy też, jak wybrać te najlepsze - 14 listopada, 2024
- Jaką Młotowiertarkę Akumulatorową wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 23 października, 2024
- Jaką Spawarkę Migomat wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 21 października, 2024