Jakim papierem szlifować gładź – Gradacja papieru ściernego

by

Szlifowanie gładzi gipsowych za pomocą papieru ściernego – sprawdź jaki papier do szlifowania gładzi będzie najwłaściwszy!

Po nałożeniu tynku z gipsu powierzchnia jest pełna nierówności. Dodatkowo może być chropowata, dlatego należy taką ścianę wygładzać. Proces ten odbywać się może za pomocą siatek, które idealnie się sprawdzą do twardych gładzi, ale też i przy użyciu papieru ściernego. I choć niewątpliwie siatki mają wiele zalet (można je, na przykład, przedmuchać), to jednak ich wady sprawiają, że bardzo często wielu użytkowników pozostaje przy papierze ściernym.

Jaki jednak dokładnie produkt będzie najlepszym? Skoro wiemy jak i czym szlifować gładź, to w jaki sposób upewnić się, że wybierzemy najlepszej jakości ścierniwo papierowe? Otóż istotnych spraw jest bardzo dużo, bo nawet jeśli przejrzymy ranking gładzi szpachlowych 2023 w połączeniu z rankingiem szlifierek do gipsu, to ostatecznie nieprawidłowy papier może znacznie utrudnić nasze zadanie. Dlatego w poniższym poradniku postaramy się opisać rodzaje dostępnych papierów, która opcja będzie najwłaściwsza do danych zadań, a także czy lepiej połączyć dany element ścierny z ręcznym sprzętem czy też z elektronarzędziem klasycznym bądź typu żyrafa.

Dlaczego gładź gipsową powinniśmy szlifować papierem, a nie siatką? Zalety tego rozwiązania

Zacznijmy jednak od zwrócenia uwagi na zalety, jakie wiążą się z korzystaniem papieru ściernego, a nie wariantu siatkowego. Jest to całkiem ważne, gdyż obie opcje mają swoje zalety, ale też i wady. Dlatego w kilku sytuacjach lepiej będzie nakładać na pace opcje alternatywne, aby każdą nierówność znacznie sprawniej eliminować i nie bać się rys. Natomiast zaletą dostępnych papierów jest ich różnorodność wykonania i niezwykle duża dostępność niemal każdej gradacji. 

Dodatkowo warto poruszyć kwestię związaną z pracą ręczną bądź mechaniczną. W obu przypadkach istnieje możliwość stosowania papieru ściernego. Oczywiście miejmy na uwadze że dokładna wielkość i gradacja, a także to czy jest on wykonany z elektrokorundu szlachetnego czy też klasycznego zależne jest od wybranej firmy i dostępności.

Dlaczego do szlifowania gładzi papier będzie lepszy niż siatka?

Przede wszystkim należy odnotować, że propozycja ta będzie gwarantować nam znacznie wydajniejszą pracę, jeśli wybierzemy szlachetny elektrokorund, a nie ten klasyczny. Choć więcej o tej kwestii powiemy poniżej, to warto tutaj zaznaczyć znacznie większą wydajność niż jakakolwiek inna siatka czy też klasyczna, brązowa odmiana papieru ściernego. Z drugiej strony siatki wykonane z węglika krzemu są idealne do pracy z twardą gładzią, lecz nie są tak skuteczne gdy będzie pracować z mniej wytrzymałym tynkiem. 

Ponadto, szlifowanie gładzi za pomocą papieru jest znacznie atrakcyjniejsze z perspektywy ceny. Oczywiście nie będziemy mogli pozbyć się pyłu, który zacznie zalegać na jednej stronie przez otrzepanie jak mogłoby mieć to miejsce w przypadku siatki. Niemniej jednak ogromna wręcz popularność papieru, a także możliwość wybrania opcji charakteryzującej się bardzo zróżnicowanym stopniem gradacji sprawia, że to właśnie papier ścierny jest obecnie bardzo często wybierany przez użytkowników.

Ręczne szlifowanie gładzi czy może mechaniczne? Sprawdź jak szlifować gładź mając na wyposażeniu papier ścierny

Oba sposoby szlifowania można uznać za atrakcyjne i gwarantujące wysoką wydajność i skuteczność. Dodatkowo szlifowanie gładzi papierem przy użyciu ręcznych pac czy innych tego typu uchwytów bądź też wariantów mechanicznych jest porównywalne, jeśli chodzi o późniejszą jakość szlifów i ostateczną gładkość ściany. Rzeczą oczywistą są pewne różnice jak, chociażby, większa precyzja szlifowania w przypadku ręcznej pracy, lecz mniejsza wydajność na większych powierzchniach niż w przypadku szlifierek.

Dodatkowo warto odnotować, że prace mechaniczne mogą wykorzystywać odkurzacz do odsysania pyłu. I nawet jeśli nie jesteśmy przekonani jaki odkurzacz do gipsu wybrać w 2023 roku, to jednak ekspertyza fachowców i doświadczenie użytkowników znacznie ułatwi zadanie. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że prace tego typu nie zmuszają nas do korzystania z techniki na mokro. Suche szlifowanie także jest możliwe i niezwykle wydajne, zarówno korzystając z niewielkich krążków ściernych 105 mm, jak i opcji 120 mm i większych. 

Jaki najlepiej wybrać papier? Rodzaje i zastosowanie

Skoro wiemy już jakie są zalety i wady, a także w jakich sytuacjach papier ścierny można stosować, czas zapoznać się z rodzajami wariantów dostępnych na rynku. Jest to sprawa o tyle kluczowa, że bez wiedzy na temat materiałów wykorzystywanych do przygotowania ścierniwa nie będziemy wiedzieć które propozycje sprawdzą się najlepiej podczas pracy i jakie są dokładne właściwości tego typu rozwiązań.

Dodatkowo warto odnotować, że musimy przyjrzeć się granulacji, gdyż nieodpowiednio dobrana grubość papieru może okazać się bardzo przykra w skutkach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zbyt dużego przeskoku w gradacji i wyborze opcji bez papieru pośredniego. 

Kolor ważny w przypadku siatki, ale to dokładny materiał ścierny dla papieru ma ogromne znaczenie

Siatki szlifierskie mają to do siebie, że wykorzystany materiał wpływa nie tylko na to jak sprawnie ścierniwo szlifuje powierzchnię, ale też jak wygląda. W przypadku papieru szlifierskiego, różnice z perspektywy estetycznej są znacznie mniejsze, a w niektórych przypadkach może ich w ogóle nie być. Dlatego kolor danego papieru nie będzie aż tak kluczową tutaj kwestią. Znacznie istotniejszą rolę odegra materiał, z jakiego wykonana została część ścierna.

Otóż do produkcji papieru najczęściej wykorzystuje się już wyżej wspomniany elektrokorund klasyczny. To materiał, który wykorzystywany jest na bardzo szeroką skalę. Niemal u wszystkich producentów to standard. Kolorystyka to drugorzędna, a nawet i trzeciorzędna kwestia ze względu na fakt, że nie ma on wpływu na samą konstrukcję i jakość ziaren, a wyłącznie na rodzaj żywicy, która została wykorzystana jako spojenie tychże ziaren.

Jakim papierem szlifować gładź poradnik

Alternatywą dla elektrokorundu klasycznego jest wariant szlachetny. W przeciwieństwie do opcji powyższej, ten charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami. Ziarna takiego elektrokorundu są ostrzejsze i bardziej kruche. To oznacza, że estetycznie otrzymujemy znacznie lepszy efekt, a ryzyko powstawania rys jest ograniczone do minimum. 

Granulacja – pamiętaj o tym, że grubość papieru jest ważna, jeśli chcemy wybrać odpowiedni papier ścierny

Następnym kluczowym kryterium, jeśli chodzi o szlifowania na sucho i na mokro, jest sprawdzenie granulacji, czyli grubości i wielkości ziaren, jakie zostały zainstalowane na danym papierze ściernym. Za pomocą szlifierki możemy sprawnie pracować, lecz jeśli ziarnistość będzie nieodpowiednia, to powierzchni gładzi zacznie się rysować, a nawet może to doprowadzić do ubytku. Natomiast zbyt mała ziarnistość, a więc tak naprawdę papier ścierny wykończeniowy, nie będzie sprawnie radził sobie w przypadku szlifowania twardych gładzi.

Obecnie na rynku dostępna jest ogromna liczba wariantów z najróżniejszą granulacją. Im wartość P przy danym papierze jest niższa, tym bardziej szorstki materiał, a co za tym idzie oferuje większą wydajność w czyszczeniu. Stopniowo należy podnosić gradację. Zaleca się robić to w stosunkowo niewielkich odstępach. Jeśli zrobimy zbyt duży skok (na przykład z P100 na P200), to możemy nie usunąć niektórych rys. 

Teraz wiesz które opcje okażą się najlepiej dostosowane do naszej pracy!

Nieważne czy wybierzesz papier ścierny lub siatkę ścierną, w obu przypadkach będzie możliwa sprawna i skuteczna praca w celu eliminacji nierówności w położonym tynku. Miejmy na uwadze fakt, że do różnego rodzaju gładzi siatka ścierna może być lepsza. Niemniej jednak to papier ścierny jest częściej stosowany – głównie z uwagi na bardzo niską cenę (nawet propozycji wykorzystującą ziarna z elektrokorundu szlachetnego, a nie klasycznego), ale też dostępność różnego rodzaju ziarnistości.

Oczywiście z pomocą szlifierki do gładzi miękkich i średniej twardości papier ścierny będzie niezastąpiony. Jednakże, pamiętajmy o tym, że w przypadku siatek ściernych szlifowania ścian wariant ten może być nieco skuteczniejszy. Dodatkowo nie trzeba martwić się o zapchany papier. 

Papier do szlifowania gładzi nadaje się zarówno do szlifowania ręcznego, jak i do pracy ze szlifierką mechaniczną

Główną zaletą klasycznego papieru jest jednak wysoka uniwersalność i wszechstronność. Nie musimy więc martwić się o to, że przez brak większych umiejętności nie będziemy mieć możliwości uzyskania satysfakcjonujących wyników. Oprócz tego, musimy pamiętać o tym, że podczas prac ręcznych nie musimy martwić się o precyzję, lecz przy mechanicznym szlifowaniu tak.

Dlatego na rynku dostępne są krążki ścierne o różnej średnicy. Te najmniejsze jak, chociażby, 80 mm warto wybrać do trudno dostępnych miejsc. Natomiast powyżej 120 mm sprawdzą się idealnie przy pracy ze znacznie większymi powierzchniami. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakim papierem szlifować gładź
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz