Spis Treści
Jak naostrzyć łańcuch do piły? Sprawdź jakie są najpopularniejsze metody, które narzędzia wykorzystać i jak prawidłowo naostrzyć łańcuch!
Mocna piła łańcuchowa elektryczna to typ urządzenia, który z uwagi na swoją charakterystykę pracy niezwykle ułatwiają wszystkie prace ogrodnicze. Odcinanie gałęzi, ścinanie drzew czy jakakolwiek inna praca z drewnem w leśnictwie i ogrodnictwie będzie znacznie prostsza, jeśli na wyposażeniu będziemy mieć dobrą piłę łańcuchową. Aby jednak narzędzie było dobre przez długi czas, musimy o nie odpowiednio zadbać. Pielęgnacja i konserwacja to nie wszystko, bo po czasie każdy ząb tnący straci ostrość i późniejsza praca ze sprzętem będzie mniej wydajna.
Tępa piła łańcuchowa to kwestia, z którą prędzej czy później zmierzyć się musi każdy. W zależności od zastosowanego rodzaju łańcucha zęby mogą zachować swoją ostrość przez długi czas lub też po paru miesiącach dostrzeżemy zauważające pogorszenie jakości i wydajności. Jeśli więc chcemy ciąć tak samo skutecznie używając do tego zarówno piły łańcuchowe elektryczne jak i te spalinowe, to w takim razie musimy wiedzieć jak, kiedy, a także za pomocą jakich narzędzi ostrzyć łańcuch piły, a dokładniej znajdujące się na nim zęby.
Aby więc mieć gwarancję, że pracujemy tak skutecznie jak na początku przygody z pilarką spalinową czy też elektryczną, istotne jest ostrzenie łańcucha. Aby jednak zrobić to precyzyjnie i dokładnie, należy przede wszystkim zadbać o to, aby informacje kluczowe dla prawidłowego ostrzenia piły. Należy więc zadbać o zdobycie wiedzy gwarantującej nam skuteczne i szybkie ostrzenie zarówno korzystając z opcji klasycznych takich jak pilnik płaski bądź też wybierając nieco bardziej zaawansowane rozwiązanie, mianowicie elektryczne ostrzałki do łańcuchów.
Łańcuch do piły trzeba naostrzyć w celu efektywnej pracy
Zanim jednak zajmiemy się tematem i wyjaśnimy na czym polega ostrzenie i kiedy należy je wykonać, warto najpierw zrozumieć jak kluczowe dla pracy piłe elektrycznej na wysięgniku jak i klasycznych pił spalinowych czy przewodowych jest prawidłowa ostrość zębów łańcucha. Otóż poruszający się po prowadnicy łańcuch tnący zyskuje niezwykle wysoką prędkość posuwu. To sprawia, że cięcie jakiegokolwiek drewna jest znacznie przyjemniejsze niż za pomocą siekiery.
Niemniej jednak należy pamiętać, że z czasem ostrość piły spada, a na tym przede wszystkim traci szybkość cięcia. Jeśli więc nie zadbamy o tę kwestię, to możemy przedwcześnie zużyć piłę z uwagi na fakt, że tępe zęby będą pracowały z mniejszą sprawnością. A to może doprowadzić do zużycia prowadnicy. Ponadto mniejsza wydajność pracy to też większe zmęczenie z uwagi na dłuższy czas, jaki musimy poświęcić jednemu zadaniu. A przecież piły łańcuchowe, nawet te kompaktowe i lekkie, swoje muszą ważyć.
Kiedy należy ostrzyć łańcuch piły? Sprawdź zanim zechcesz naostrzyć łańcuch do pilarki
Niestety nie można z góry określić w którym momencie przyda nam się profesjonalna szlifierka do łańcuchów (również nazywana ostrzałką do łańcuchów) czy też pilnik ostrzący. U jednego użytkownika będzie to kilka miesięcy, a u innego nawet i kilka tygodni. Wszystko to zależy od tego jak napięty grafik mamy i jak często (i jak intensywnie) wykorzystywana jest przez nas spalinowa, elektryczna przewodowa czy też piła łańcuchowa akumulatorowa.
Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam określić odpowiedni moment na rozpoczęcie ostrzenia. Jednym z nich wielkość wiórów, które nasza piła wyrzuca podczas pracy. Jeśli są one zbyt małe i przypominają wręcz pył, to znak, że ostrość jest już na wykończeniu i należy zabrać się za pracę.
Ponadto, warto też pamiętać o tym, że sam rzaz po pile, czyli szczelina w drewnie, jaką piła zostawia, może nam powiedzieć o stanie zębów w łańcuchu. Oczywiście wprawne oko może obserwować też stan zębów.
Oczywiście naostrzyć łańcuch należy, kiedy jest mniejsza wydajność pracy
Najważniejszym i tak naprawdę głównym sposobem na określenie czy piła, a dokładniej rzecz biorąc zęby znajdujące się na łańcuchu, wymagają ostrzenia, to wydajność pracy. Po wielu tygodniach cięcia i przycinania z pewnością udało nam się wyrobić pewien nawyk i wiemy z jaką prędkością jesteśmy w stanie pracować. To oznacza, że jeśli zauważymy nadmierny spadek ilości ciętego drewna na minutę czy na godzinę, to znak, że powoli możemy myśleć nad ostrzeniem.
Dodatkowo pamiętajmy, że przed zabraniem piły do mechanika czy do profesjonalisty zajmującego się przywracaniem zębów łańcucha do stanu prawie jak nowego, warto też zwrócić uwagę na to czy piła podczas pracy podskakuje bądź też czy nie słyszymy czasami nadmiernego terkotania. To także objawy informujące nas o tępym łańcuchu.
Piła łańcuchowa Ręczne ostrzenie łańcucha piły spalinowej a automatyczne
Zanim rozpoczniemy ostrzenie, warto dowiedzieć się co to oznacza, jakie urządzenia dokładnie możemy wykorzystać do tego zadania, a także czy istnieje możliwość ręcznego ostrzenia piły. Otóż sam proces ostrzenia nieco się różni od pracy nad innymi elementami tnący jak ostrza kosiarki czy też zwykłe noże. Tutaj istotne jest, aby odpowiednio dobrać – czy to pilnik czy inny sprzęt – do wysokości, jaką ma wierzchołek zęba.
Do klasycznych, ręcznych sposobów pracy najbardziej sprawdzonym i najczęściej wybieranym jest wyżej wspomniany pilnik. Jest to, co prawda, zadanie żmudne i wymaga cierpliwości i precyzji. Niemniej jednak jeśli dobrze dobierzemy średnicę płaskiego pilnika i uda nam się nie spiłować kompletnie zębów, to będziemy mogli cieszyć się bardzo dobrze przygotowanym produktem.
Niemniej jednak znacznie popularniejsze będą rozwiązania elektryczne. Najczęściej są to szlifierki. Wyposażone są one zazwyczaj w specjalny prowadnik, na którym umieszczamy zdemontowany wcześniej łańcuch. Opcja elektryczna jest, rzecz jasna, znacznie prostsza i mniej problematyczna. Dodatkowo nie musimy martwić się o nieprawidłowości w ostrzeniu z uwagi na automatyczny proces. Jest to jednak znacznie droższe rozwiązanie.
Jak ręcznie ostrzyć łańcuch jaki piła łańcuchowa wykorzystuje? Ręczny sposób to przede wszystkim pilnik
W przypadku ręcznego ostrzenia łańcucha piły, przyda nam się nie jeden, ale dwa pilniki. Dodatkowo powinniśmy wyposażyć się w specjalny marker, aby oznaczyć zęba, którym się obecnie zajmujemy. Jeśli nie chcemy ściągać łańcucha z prowadnicy, to możemy pracować po odpowiednim unieruchomieniu części – na przykład za pomocą imadła.
Proces ostrzenia nie jest aż nadto skomplikowany. Niemniej jednak bardzo ważna jest precyzja i cierpliwość, gdyż jest to zdecydowanie wolniejsza metoda pracy niż stosowanie elektrycznej ostrzałki. Ponadto, miejmy też na uwadze fakt, że najpierw ostrzy się zęby lewe, a dopiero później prawe. Pamiętajmy dodatkowo, że powinniśmy zapamiętać liczbę ruchów pilnikiem w celu zagwarantowania powtarzalności w kolejnych zębach.
Jednym z ostatnich etapów, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem ostrzenia, jest nałożenie na łańcucha przymiaru. Specjalne przymiary do łańcucha pozwalają określić zużycie, ale też służą do zweryfikowania czy na łańcuchu nie znajdują się wystające poza przymiar elementy. Jeśli tak, to trzeba je spiłować do wysokości przymiaru. Gdy już nabierzemy wprawy, z kolejnymi zębami poradzimy sobie znacznie szybciej.
Kiedy lepiej zaopatrzyć się w ostrzałkę? Sprawdź jak naostrzyć łańcuch do piły ostrzałką elektryczną
Innym sposobem na ostrzenie łańcucha piły i znajdujących się tam ząbków jest wybranie ostrzałki elektrycznej. Zazwyczaj są to urządzenia podobne do specjalistycznych szlifierek z tarczą. Ich praca jest płynna, przyjemna i znacznie szybsza. Niemniej jednak są one drogie, a dodatkowo musimy wiedzieć na które parametry zwrócić uwagę podczas zakupu. Otóż w tej samej cenie dostępne będą bardzo różniące się od siebie sprzęty, w których inna będzie prędkość obrotowa i prędkość robocza, funkcjonalność, a także akcesoria czy jakieś udogodnienia.
Urządzenia elektryczne bardzo często mają na wyposażeniu dodatkowe elementy usprawniające pracę. Dobrym tego przykładem jest podziałka kątowa, bez której nie będziemy w stanie określić prawidłowego kąta ostrzenia. A to oznacza, że nie uda nam się prawidłowo wykonać pracy. Oprócz tego, warto też upewnić się, że sprzęt oferuje specjalny ogranicznik. Po jego odpowiednim zahaczeniu o prowadnicę i ząb, dzięki czemu ostrzenie przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych obszernych ruchów.
Ile wynosi odpowiedni kąt ostrzenia i jak długo należy ostrzyć łańcuch piły za pomocą pilnika i ostrzałki elektrycznej?
Właściwe kąty ostrzenia to sprawa kluczowa. Niewłaściwie dobrana wartość może doprowadzić do rychłego uszkodzenia nie tylko łańcucha czy prowadnicy, ale nawet i samej piły. Sprowadza się to, po prostu, do nieprawidłowej pracy, przegrzewania się urządzenia, a także zbyt mocnych uderzeń i wibracji przenoszonych z zębów na łańcuch, a następnie na prowadnicę i całe urządzenie. Z tego względu ostrzenie musi odbywać się pod kątem 90 stopni do prowadnicy, gdyż jest to najkrótszy sposób ostrzenia i oferuje najwyższą wydajność, a także bezpieczeństwo.
Podsumowanie – teraz wiesz ile ostrzeń łańcucha możemy na jednym egzemplarzu wykonać, kiedy za ostrzenie się zabrać i jak wygląda proces ręczny i elektryczny
Znalezienie rozwiązania idealnego to bez wątpienia nie jest proste zadanie. Ostrzenie wymaga umiejętności i, jeśli nie chcemy wydawać kroci na specjalne urządzenia, cierpliwości i wysokiej precyzji ostrzenia. Z czasem jednak może się okazać, że zadanie to możemy z powodzeniem wykonywać sami bez potrzeby umawiania się do mechanika czy innego specjalisty.
Pamiętajmy jednak o prawidłowym przygotowaniu do ostrzenia, a także o wykonywaniu takiej samej ilości powtórzeń w przypadku ręcznego ostrzenia czy też zajmowania się poszczególnym zębem czy częścią łańcucha przez taki sam czas w przypadku elektrycznego sprzętu. Oprócz tego kluczowa jest też praca uwzględniając prawidłowy kąt. Jeśli zadbamy o regularne ostrzenie, to naostrzony łańcuch znacznie poprawi jakość pracy, a wyższa jakość pracy łańcucha to jednocześnie znacznie lepsze wyniki i wydajność.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |