Spis Treści
Czy grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu niż grzejnik olejowy? Wszystko co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się kupić grzejnik olejowy!
Wielu z nas uważa, że domowy grzejnik powinien wystarczyć, aby cieszyć się sprawnym ogrzewaniem. I choć bardzo często nie musimy martwić się o to jak dogrzać pomieszczenie, to w te najbardziej srogie zimy dodatkowa farelka energooszczędna czy mobilny kaloryfer mogą okazać się niezbędne. Niemniej jednak czy lepiej wybrać urządzenie, które polega wyłącznie na energii elektrycznej czy może atrakcyjniejszym wyborem się okaże wariant olejowy?
Pytań odnośnie tego jaka farelka czy też innego typu opcja ogrzewająca do mieszkania będzie najlepsza jest wiele. Otóż niemal każdy zdaje sobie doskonale sprawę z tego jakie grzejniki olejowe zalety i wady posiadają. Niemniej jednak dotyczy to też wszystkich innych opcji, szczególnie jeśli decydujemy się na budżetową opcję grzewczą. Dlatego warto wiedzieć jakie grzejniki olejowe kupić, a także czy nie lepiej będzie obrać kierunek w pełni elektryczny i sprawdzić jakie energooszczędne grzejniki elektryczne są najlepsze.
W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na dwa zasadnicze pytania – ile grzejnik olejowy zużywa prądu i czy jest w stanie oddawać wystarczająco dużo ciepła, a także jak jego wydajność wygląda w porównaniu z opcją elektryczną czy też przez wielu znaną jako grzejnik konwektorowy. Ponadto, przedstawimy jak wygląda pobór mocy w zależności od powierzchni, ile kw urządzenie powinno mieć, a także na jaki pobór prądu musimy się przygotować.
Na olej czy prąd – rodzaje grzejników i który lepszy, aby się nim dogrzewać
Dwa najbardziej popularne rozwiązania często wybierane jako sposób na dogrzanie pomieszczenia to, rzecz jasna, grzejniki olejowe i elektryczne. Te drugie dzielą się też na warianty z wkładem ceramicznym, radiacyjne, a także konwekcyjne. Niemniej jednak warto odnotować, że są to, w dużej mierze, urządzenia w całości bazujące na energii elektrycznej. Po prostu sposób ogrzewania i wydalanie ciepłej aury do pomieszczenia jest nieco inny.
Każdy z nas ma inne oczekiwania i wymagania wobec sprzętu pozwalającego podgrzać lokum, w którym przebywamy. A to oznacza, że dla jednego lepszym rozwiązaniem będzie bazujący na oleju wariant grzewczy, a dla innego elektryczny. Charakterystyka poszczególnych opcji sprawia, że rozwijane są technologie zarówno bazujące na oleju wewnątrz żeberek jak i opcji tych czysto elektrycznych.
Czym charakteryzuje się grzejnik elektryczny konwektorowy?
Najprostszym typem grzejnika elektrycznego jest ten konwektorowy. Jego niska waga i niewielkie wymiary sprawiają, że dla wielu użytkowników to właśnie ta opcja wydaje się najlepsza. Sprzęt ten skonstruowany jest na bazie grzałki i płyty grzewczej. Jak sama nazwa wskazuje, do ogrzewania dochodzi przy wykorzystaniu konwekcji. Od spodu grzejnik zasysa zimne powietrze, a następnie urządzenie ogrzewa je i wydala otworem górnym.
Warto także odnotować, że nieco osobnym rozwiązaniem będzie termowentylator, czyli tak zwana popularna farelka. Ten przenośny i kompaktowy produkt jest w stanie bez najmniejszych problemów podgrzać niewielkie miejsce. Opcja ta zalecana jest przede wszystkim do miejsc, w których zależy nam na bardzo szybkim ogrzaniu pomieszczenia z uwagi na typ konstrukcji. Niemniej jednak wydajność tej opcji nie jest tak dobra jak innych wariantów grzejników elektrycznych. Gdyż nawet najlepsza nagrzewnica elektryczna nie będzie w stanie nagrzewać powietrze w większym pomieszczeniu tak skutecznie jak średniobudżetowy grzejnik konwektorowy. Dlatego największe zużycie prądu należy do farelek.
Oczywiście energooszczędny będzie też inny wariant, czyli grzejnik na podczerwień
Grzejnik na podczerwień to jeszcze inny wariant elektryczny, lecz z uwagi na całkowicie inny sposób działania zasługują na osobny akapit i wyjaśnienie. Te kaloryfery znane są też promiennikami i wykorzystują promienie podczerwone do tego, aby grzać skutecznie i wydajnie. Propozycje te świetnie się komponują w różnorodne stylistyki z uwagi na ich budowę. Głównym elementem odpowiadającym za wytwarzanie ciepła jest specjalny panel odbijający promieniowanie, hartowana szyba, a także elementy grzewcze. Z uwagi jednak na ich bardzo wysoką cenę, nie są one wykorzystywane tak często – chyba że zależy nam na aspekcie estetycznym.
Niewiele osób wie, ale bardzo mało prądu zużywa grzejnik i dlatego jest atrakcyjną alternatywą!
Jeśli zastanawiasz się nad opcją, która nawet po wyłączeniu będzie grzać i zagwarantuje stosunkowo powolne ochładzanie się pomieszczenia, to w takim razie olejowe grzejniki są rozwiązaniem idealnym. Warto tutaj pamiętać, że tak naprawdę każdy rodzaj tych urządzeń to grzejniki elektryczne, bo wszystkie zasilane są prądem elektrycznym. Niemniej jednak ze względu na ogromne różnice konstrukcyjne i sposobu działania, grzejniki olejowe bardzo często zasługują na całkowicie oddzielną kategorię produktów.
Główną zasadą działania grzejników olejowych jest radiacja. Nie ma tu więc zjawiska cyrkulacji, podczas którego powietrze musi najpierw zostać ogrzane przez sprzęt. Tego typu rozwiązanie możliwe jest z uwagi na zastosowanie oleju wewnątrz grzejnika. To on jest nagrzewany przez grzałkę, który po pewnym czasie oddaje ciepło na zewnątrz. Swoją atrakcyjność zawdzięczają przede wszystkim sposobie działania oraz faktowi, że w ogólnym rozrachunku są tańsze w eksploatacji.
Ile prądu zużywa grzejnik olejowy? Sprawdź które urządzenie będzie energooszczędne, a które więcej prądu zużywa niż konkurencja!
Jednym z głównych atutów, jakim może się pochwalić grzejnik na olej, jest niski koszt eksploatacji. Użytkownicy bardzo często podkreślają to z uwagi na fakt, że termostat w urządzeniu ogrzewa olej wyłącznie wtedy, gdy jego temperatura spadnie poniżej danego poziomu. A to oznacza, że przy długim ogrzewaniu sprzęt staje się znacznie bardziej ekonomiczny niż pozostała konkurencja.
Warto, oczywiście, odnotować, że ostateczny pobór prądu zależy od tego jak duży pokój chcemy podgrzać, jak mocny sprzęt kupiliśmy, a także jak długo będziemy ogrzewać pomieszczenie i czy będzie to się odbywać za pomocą grzejnika elektrycznego olejowego, konwektorowego, na podczerwień czy też klasycznej farelki, czyli termowentylatora.
To samo urządzenie może pobierać dużo bądź znacznie mniej prądu – czynniki wpływające na to ile prądu może zużyć dany sprzęt
Najprostszym sposobem na określenie ile dany sprzęt zużywa prądu i jaki jest koszt ogrzania danej przestrzeni to sprawdzenie mocy sprzętu, która wyrażana jest w formie jednostki wat lub kilowat. Znamionowa moc na poziomie 1000 W oznacza tyle co 1 kW. Jeśli więc dany sprzęt pracuje przez godzinę, jego konsumpcja wynosi 1 kWh, czyli kilowatogodzina. Znając cenę za kWh u naszego dostawcy prądu możemy łatwo obliczyć jak dużo kosztować nas będzie ogrzanie danego lokum.
Skąd jednak możemy wiedzieć czy do podniesienia temperatury naszego pokoju potrzebny będzie mocny i drogi w utrzymaniu sprzęt czy może niewielki grzejniczek? Otóż najprościej jest to sprawdzić przez porównanie mocy urządzenia grzewczego do wielkości miejsca. Przyjęło się, że w przypadku łazienki grzejnik powinien mieć 115 W na każdy 1 m2 pomieszczenia. Innymi słowy, do łazienki 8 m2 potrzebna będzie maszyna generująca przynajmniej 900 W mocy nominalnej. Wymogi co do innych pomieszczeń są mniejsze i, w zależności od tego czy dogrzewany pokój jest częścią nowego budownictwa czy starego, wynosi od 80 do 100 W.
Zatem w przypadku nowoczesnego mieszkania i pokoju o powierzchni 20 m2, potrzebny będzie grzejnik gwarantujący moc na poziomie 1600 W, czyli 1,6 kW. Obecnie cena za 1 kWh wynosi 0,90-1,10 PLN, a więc można założyć, że godzinne ogrzewanie takiego pomieszczenia to koszt 1,60 PLN. Pamiętajmy natomiast o tym, że gorsza termoizolacja zwiększy wymaganą moc, a więc i koszt, z uwagi na większą utratę ciepła.
Warto także odnotować, że inaczej zachowa się elektryczny grzejnik na olej od konwektorowego z bardzo prostego powodu. Długie ogrzewanie olejowym grzejnikiem będzie tańsze niż konwektorowym. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że po nagrzaniu olejowego wariantu (co trwa dosyć długo), termostat ma za zadanie utrzymać temperaturę oleju na danym poziomie. A to oznacza, że nie pracuje on cały czas, lecz dopiero po odnotowaniu spadku temperatury. Innymi słowy, na przestrzeni całego dnia grzejnik olejowy może pracować nie 12 godzin, lecz 6-8. Natomiast konwektorowe czy też termowentylatorowe odpowiedniki będą pracować stosunkowo dłużej – nawet do 10-11 godzin.
Kiedy grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu niż wariant olejowy? Kiedy pomieszczenie jest ogrzewane krótko!
Wiele mówi się też o tym, że grzejniki elektryczne mogą zużywać mniej prądu niż wariant na olej. Niestety, w niemal żadnym przypadku nie będzie to prawda. Jedną z głównych zalet wariantów konwektorowych jest fakt, że są w stanie bardzo szybko ogrzać przestrzeń. oznacza to, że na początku muszą pobrać pełną moc i po krótkim czasie cieszymy się z nagrzanego powietrza w pokoju.
W przypadku, kiedy w danym miejscu spędzamy bardzo mało czasu, sytuacja jest bardzo prosta. Szybkie nagrzanie i przyjemna temperatura wymaga dużej ilości prądu, ale tylko przez krótki czas. Natomiast bazujące na oleju grzejniki potrzebują nawet do 30 minut, aby zagwarantować nam optymalną ilość stopni Celsjusza. Dlatego więc krótkie ogrzewanie pomieszczenia za pomocą grzejnika elektrycznego na podczerwień, konwektorowego czy termowentylatora jest znacznie bardziej atrakcyjne z ekonomicznego i komfortowego punktu widzenia niż ogrzewanie olejowe.
A ile kosztuje grzejnik olejowy i konwektorowy? Pamiętaj też o dodatkowych kosztach jak koszt utrzymania czy zakupu
Zużycie prądu przez grzejnik na olej to jedno. Niemniej jednak należy pamiętać o innych, dodatkowych kosztach związanych z użytkowaniem grzejników. Takim przykładem jest, chociażby, koszt zakupu, a także koszty serwisowe czy ewentualne koszty związane z naprawą takiego urządzenia.
Bardzo często pozytywne opinie i pochlebne wypowiedzi dotyczą wariantów wykorzystujących olej, lecz pamiętajmy, że grzałki elektryczne konwektorowe są przeznaczone do tego typu urządzeń, gdzie rodzaj i sposób działania przede wszystkim skupia się na tym, aby cieszyć się z szybkiego nagrzania. Dopiero opcja z olejem wewnątrz cechuje się tym, że ciepło będzie utrzymywało się nawet po długim czasie od momentu, w którym dojdzie do odłączenia sprzętu od gniazda.
Teraz wiesz ile prądu może zużyć grzejnik elektryczny i bazujący na oleju
Najbardziej energooszczędny produkt to ten, który ma za zadanie ogrzewać bardzo małe lokum i musi to robić przez przynajmniej 2-3 godziny dziennie. Wtedy bez najmniejszych problemów można uznać, że grzejnik na olej o mocy 600-900 W będzie cieszył się bardzo niskim poziomem zużycia energii. Niemniej jednak ostateczna decyzja nie jest tak prosta. Warto wziąć pod uwagę czas, przez jaki dane urządzenie będzie pracować, a także od wielkości pomieszczenia i jakości termoizolacji.
Oczywistym jest, że gdy zdecydujemy się podłączyć do gniazda grzejnik o mocy powyżej 2000 W to będzie on znacznie mniej ekonomiczny niż sprzęt o mocy mniejszej. Łatwo więc określić, że dwa razy więcej prądu zużywa grzejnik 2000 W niż 1000 W. Ostatecznie jednak to od cen prądu zależy czy wydamy parę czy paręnaście złotych na dzień. I choć wydaje się to niewiele, jest to dodatkowy koszt poza tymi oczywistymi i na przestrzeni wielu miesięcy może się zebrać całkiem spora suma.
Sprawdź nasz ranking nagrzewnic olejowych: https://majsterkujsam.pl/nagrzewnica-olejowa-opinie-ranking/
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |