Spis Treści
Jak odpowietrzyć grzejnik? Sprawdź co zrobić, gdy kaloryfer w bloku i domu jednorodzinnym jest zimny
Kiedy jesteś w trakcie budowy swojego domku jednorodzinnego, w pewnym momencie będziesz musiał się pochylić nad kwestią grzejników. W internecie znajdziesz szereg propozycji na temat tego, jaki grzejnik konwektorowy wybrać lub jakie grzejniki olejowe kupić w 2023 roku. A czy warto kupić grzejnik olejowy? Najpierw będziesz musiał się dowiedzieć, ile prądu zużywa grzejnik olejowy elektryczny. Jednakże, w naszym artykule nie będziemy sugerować jakie energooszczędne grzejniki elektryczne są najlepsze. Ponadto, nie ma teraz żadnego znaczenia jakie grzejniki aluminiowe polecamy w 2023 roku. Z wyborem odpowiedniego grzejnika z pewnością sobie poradzisz.
W poniższym artykule pochylimy się natomiast nad istotną kwestią, jaką są zapowietrzone kaloryfery. Zapowietrzony grzejnik jest bardzo częstym problemem występującym zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach, który pociąga za sobą różne konsekwencje. Jednym ze skutków jest fakt, że nasz dom nie jest ogrzewany we właściwy i ekonomiczny sposób. Na szczęście, problem ten można bardzo łatwo rozwiązać. Musimy jedynie znać rodzaj naszego kaloryfera oraz mieć pod ręką podstawowe narzędzia. Wtedy będziemy w stanie odpowietrzyć grzejnik na własną rękę, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nie tylko większym komfortem cieplnym, ale także niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Dlaczego należy odpowietrzać urządzenia grzewcze w domach?
Twój grzejnik nadaje się do wymiany tylko w sytuacjach, kiedy jest stary i nosi ślady korozji. Natomiast zapowietrzenie kaloryfera nie jest dużym problemem, który z łatwością można rozwiązać samemu. Jednakże, zanim przystąpisz do procedury odpowietrzenia grzejników, w pierwszej kolejności musisz poznać poznać przyczyny tego zjawiska oraz upewnić się, że Twoje urządzenie na pewno jest zapowietrzone. Poznasz to między innymi po niskiej temperaturze, dziwnych dźwiękach dochodzących z grzejnika oraz jego nierównomiernym nagrzewaniu się. Jeżeli chodzi o ten ostatni objaw, grzejnik jest zimny w dalszych częściach, natomiast ciepły przy termostacie. Cała procedura odpowietrzania kaloryfera nie jest długa. Jeśli tylko będziesz przestrzegać wszystkich wskazówek, czynność ta powinna zająć od kilku do kilkunastu minut.
Kiedy odpowietrzanie grzejnika aluminiowego lub żeliwnego jest wymagane?
Zanim podejmiesz decyzję o odpowietrzeniu grzejników, na samym początku upewnij się, że są one faktycznie zapowietrzone. Jednym z objawów jest zbyt niska temperatura w Twoim domku jednorodzinnym lub mieszkaniu. Musimy być jednak uważni, gdyż niska temperatura jest także skutkiem uszkodzonego kaloryfera lub niewłączenia centralnego ogrzewania. Dlatego też, najpierw musisz się upewnić, że pod tym kątem wszystko jest w porządku. Jeżeli grzejnik nadal jest zimny, wtedy możesz być pewien, że problem leży w zapowietrzonym kaloryferze. Warto również wspomnieć o dziwnych odgłosach wydobywających się z grzejnika. Jest to kolejny sygnał, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli doszło do zapowietrzenia, z pewnością usłyszysz bulgotanie oraz przelewającą się wodę. Trzecim objawem jest nierównomierne nagrzewanie się grzejnika. Kaloryfer będzie wtedy ciepły bezpośrednio przy zaworze termostatu, natomiast będzie on zimny w pozostałych częściach, tam gdzie jest koniec grzejnika.
Dlaczego w ogóle zapowietrzony grzejnik staje się naszym problemem?
Możemy wymienić wiele przyczyn zapowietrzonego grzejnika. Jedną z najczęstszych jest zator. Dochodzi do niego w momencie, kiedy powietrze zostaje uwięzione wewnątrz kaloryfera. Powstałe pęcherzyki powietrza blokują wodę, która powinna wypełnić grzejnik.
Niestety nie ma rozwiązania tego problemu, jednakże warto dowiedzieć się jak odpowietrzyć grzejnik na własną rękę. Wiedza ta z pewnością jest bardzo praktyczna. Ponadto, powietrze znajduje się w grzejniku także po po bardzo długim okresie bezczynności. W momencie wypełniania kaloryfera wodą, nie jest ona w stanie przedostawać się równomiernie. Problem ten może się pojawić nawet kiedy posiadasz system automatycznego odpowietrzania wysokiej jakości. Co więcej, nieszczelność instalacji centralnego ogrzewania jest kolejnym powodem zapowietrzenia. W takiej sytuacji powietrze przedostaje się do grzejnika z zewnątrz. Kiedy to tego dojdzie, interwencja hydraulika może okazać się niezbędna.
Czy aby odpowietrzyć grzejnik aluminiowy bądź opcję żeliwną potrzebujemy całego dnia? Warto sprawdzić ile trwa proces odpowietrzania kaloryferów
Na tym etapie, już z pewnością wiesz, co jest przyczyną zapowietrzania grzejników. Proces odpowietrzenia kaloryferów nie jest ani skomplikowany ani czasochłonny. Dlatego też, jesteś w stanie wykonać tą czynność samodzielnie. Cała procedura powinna zająć od kilku do kilkunastu minut. Oczywiście, zależy to także od rodzaju Twojego grzejnika, a także od tego, czy jest w nim zamontowany odpowietrznik. Musisz mieć na uwadze, że proces odpowietrzania musi być powtarzany regularnie tak, aby nie dopuścić do uszkodzenia całej instalacji.
Sprawdź teraz jak przygotować się do działania, gdzie znaleźć odpowietrznik, a więc jak odpowietrzyć kaloryfer krok po kroku
Proces odpowietrzania grzejników może się różnić w zależności od rodzaju grzejnika. Jednakże, każdy zabieg powinien zacząć się od odpowiedniego przygotowania. Musisz mieć przy sobie specjalny kluczyk lub płaski śrubokręt. Przyda Ci się również wiaderko oraz ścierka. W przypadku grzejnika żeliwnego powinieneś wykorzystać dwa płaskie klucze. Ponadto, musisz zakręcić termostat lub zawór zasilający. Następnie, zacznij odkręcać śrubunek. Jeżeli chodzi o kaloryfer aluminiowy posiadający fabrycznie zainstalowany odpowietrznik, cała procedura będzie o wiele łatwiejsza. Co więcej, zapoznaj się także ze wszystkimi wskazówkami dotyczącymi odpowietrzania grzejników łazienkowych.
Zanim jednak rozpoczniesz odpowietrzanie grzejnika żeberkowego czy łazienkowego, sprawdź jak do tego zadania się przygotować
Pomimo, iż odpowietrzanie grzejnika nie jest czynnością skomplikowaną i możesz w całości zrobić to sam, proces ten nadal wymaga odpowiedniego przygotowania. Zdecydowanie będziesz potrzebować kilku prostych narzędzi, takich jak śrubokręt płaski lub specjalny kluczyk przeznaczony właśnie do odpowietrzania grzejników. Ponadto, weź ze sobą wiaderko na wodę. Następnie, musisz sprawdzić ciśnienie w instalacji grzewczej oraz nieco je zwiększyć, co pozwoli na dopuszczenie wody. Na skutek tego zabiegu, powietrze zacznie być wypierane przez wodę w górne partie kaloryfera. Pozwoli to łatwiej usunąć powietrze. Później, powinieneś maksymalnie zakręcić zawór grzejnikowy. Jest to konieczne, gdyż grzejnik musi być zimny, aby odpowietrzanie grzejnika było możliwe. Z kolei, jeśli zawór byłby odkręcony, do kaloryfera nadal wpływałaby ciepła woda, a co za tym idzie, cała procedura by się nie udała. Kolejnym krokiem jest odnalezienie odpowietrznika grzejnika. Jest to specjalne pokrętło, które znajdziesz w górnej części urządzenia. Bezpośrednio pod odpowietrznikiem postaw wiaderko lub dowolną miskę, do której będzie mogła wpływać woda z instalacji.
Pamiętaj, że zapowietrzać się może każdy kaloryfer, ale od rodzaju grzejnika łazienkowego czy pokojowego zależą dalsze kroki
Niemalże wszystkie rodzaje grzejników są odpowietrzane w ten sam sposób. Pomimo to, należy zapoznać się ze wskazówkami, które dotyczą naszego kaloryfera. Co ciekawe, to w jaki sposób będziemy odpowietrzać urządzenie zależy od tego, czy ma ono zamontowany odpowietrznik. Możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami odpowietrzników – ręczne i automatyczne. Pierwszy typ możemy wyregulować używając śrubokrętu, jednego ze specjalnych kluczy, pokrętła lub płaskiego wkrętaka. Jeśli nasz model grzejnika zawiera odpowietrznik zainstalowany fabrycznie, wtedy wyregulujemy go za pomocą kluczyków. Z kolei, odpowietrznik automatyczny działa samoczynnie, co w praktyce oznacza, że nie będzie potrzebna nasza ingerencja. Tak zwany pływak ma za zadanie zamykać i otwierać zawór odpowietrzający, który wpuszcza wodę. Natomiast jeśli powietrze zaczyna kumulować się w grzejniku, wspomniany pływak opada, a następnie wypuszcza je z instalacji grzewczej.
W takim razie jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?
Mając do czynienia z kaloryferem żeliwnym, będziemy odpowietrzać go za pomocą dwóch kluczy płaskich. W pierwszej kolejności podstaw wiaderko oraz ręcznik lub ścierkę bezpośrednio pod grzejnik. Następnie, zakręć termostat lub zawór zasilający. Jest to niezbędny krok, gdyż dzięki temu woda nie będzie wpływała do kaloryfera. Ponadto, w ten sposób unikniesz zalania podłogi. Pamiętaj, aby używać klucza delikatnie. Później, zlokalizuj śrubunek i odkręć go powoli. Powinien się on znajdować na rurze, która doprowadza wodę ciepłą. Jeśli usłyszysz syk i zobaczysz wyciekającą wodę, musisz dokręcić śrubunek jeszcze raz. Posiadając grzejnik żeliwny, musisz mieć na uwadze, że śrubunek nie może być zbyt mocno odkręcony. W przeciwnym wypadku, zbyt duże ciśnienie wody może spowodować rozerwanie połączenie oraz zalanie podłogi. Na dodatek, wypływająca woda może także zalać ściany i meble znajdujące się w pobliżu. Dlatego też, tak ważne jest zabezpieczenie wszystkich miejsc narażonych na zalanie brudną wodą.
Oczywiście aluminiowe grzejniki się zapowietrzają tak samo często jak, chociażby, grzejnik żeliwny
Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego jest identyczne jak w przypadku grzejnika żeliwnego, jeżeli nie został w nim zainstalowany odpowietrznik. Wtedy użyj dwóch płaskich kluczy. Jednakże, kiedy w urządzeniu znajduje się odpowietrznik, proces ten będzie jeszcze łatwiejszy. Na samym początku, ustaw termostat na zero oraz przestaw zawór grzejnikowy do pozycji w dół. Nie powinno to sprawić większych kłopotów. Możesz do tego wykorzystać palce. Jeżeli jednak zawór ten będzie dokręcony zbyt mocno, powinieneś użyć kombinerek. Pamiętaj, aby nie odkręcić całego zaworu. Po otwór podstaw wiaderko lub miskę. Niezbędna może się okazać także szmatka lub ścierka. Za pomocą specjalnego kluczyka należy przekręcić śrubkę odpowietrznika. Śruba ta znajduje się w białym kołnierzu. W momenciu kiedy usłyszysz charakterystyczny syk, powinieneś przestać ją przekręcać. Kiedy woda zacznie wydobywać się z zaworu, dokręć śrubę jeszcze raz.
A co z instalacją łazienkową lub w sytuacji gdy mamy grzejnik płytowy? Czasami wystarczy odkręcić zawór, a czasami działamy ręcznie
Grzejnik płytowy to nic innego jak grzejnik aluminiowy, dlatego też, procedura jego odpowietrzania jest taka sama jak w instrukcji przedstawionej powyżej. Jednakże, co zrobić, jeśli mamy do czynienia z grzejnikiem łazienkowym? Jak go odpowietrzyć? Jest to proces bardzo podobny do odpowietrzania kaloryferów innego typu. Na samym początku, ustaw głowicę termostatyczną na pozycję zamkniętą. Następnie, musisz skupić się na otworze wylotowym odpowietrznika. Jeśli będzie wymagałą tego sytuacja, musisz dokręcić ten otwór tak, aby był on skierowany w Twoją stronę.
Jeśli posiadasz grzejnik drabinkowy, możesz wykorzystać szmatkę do zebrania wypływającej wody. W takim grzejniku odpowietrznik znajduje się na samej górze. Później, musisz odkręcić śrubkę odpowietrznika. Za moment, zakręć wspomnianą śrubę, a w następnej kolejności ustaw głowicę termostatyczną do pozycji wyjściowej. Powinieneś ustawić termostat i zaczekać do chwili rozgrzania się grzejnika. Warto również wiedzieć, iż w przypadku grzejnika drabinkowego będziesz musiał się dowiedzieć, z jakiego materiału został on wykonany. Jest to niezbędne, ponieważ od tego zależy rodzaj samego odpowietrzania. Jeśli jest to kaloryfer żeliwny, postępuj tak jak w przypadku każdego innego grzejnika żeliwnego. Natomiast, jeśli jest to grzejnik aluminiowy, działaj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Ogólne zasady odpowietrzania kaloryferów już znasz, czas sprawdzić wskazówki
Jeśli skończyłeś odpowietrzać swój grzejnik, pamiętaj, aby dokładnie wytrzeć odpowietrznik. Jest to istotne, gdyż trzeba sprawdzić, czy odpowietrznik w żaden sposób nie przecieka. W sytuacji wielokrotnego dokręcania odpowietrznika, istnieje ryzyko jego zniszczenia, a co za tym idzie, konieczność wymiany na nowy. Kolejnym krokiem po zakończonym zabiegu odpowietrzania kaloryfera, jest sprawdzenie rezultatu. Kiedy urządzenie nadal będzie zimne, być może problem jest zlokalizowany gdzie indziej. W takiej sytuacji, niezbędna może okazać się interwencja hydraulika. Jeśli masz domek jednorodzinny, musisz upewnić się, czy ciśnienie nie spadło w grzejniku po odpowietrzeniu. Wtedy, powinieneś stopniowo dolewać wody do grzejnika.
Teraz wiesz co zrobić, jeśli w twoim domu znajdzie się zapowietrzony grzejnik
Zabieg odpowietrzania grzejników jest czynnością niezbędną zwłaszcza jeśli kaloryfer jest nieużywany przez dłuższy okres czasu. W przeciwnym wypadku Twoje urządzenie będziemy mieli do czynienia z niską temperaturą w naszym domu, będziemy słyszeć dziwne bulgotanie, a także kaloryfer może nie nagrzewać się równomiernie. Są to czynniki, które mogą zaburzyć komfortowe warunki w naszym mieszkaniu. Dlatego też, tak istotne jest zapoznanie się z etapami odpowietrzania grzejników na własną rękę. Mamy nadzieję, że w naszym artykule znalazłeś wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej kwestii.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |