Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Proces ten wymaga jednak spełnienia pewnych wymogów formalnych. Jednym z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, wydawanego przez odpowiedni urząd. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom oraz wadom rozwiązania, którym są domy bez pozwolenia na budowę. Coraz więcej osób rozmyśla nad taką opcją. Jakie są więc jej zalety i wady?
Spis Treści
Domy bez pozwolenia na budowę a przepisy obowiązujące w polskim prawie
Domy bez pozwolenia na budowę aktualnie w Polsce można budować, jeśli metraż zabudowy nie przekroczy 70 m2. Jednakże przepisy w tej kwestii nie zostały jeszcze w pełni ujednolicone – prawdopodobnie w najbliższych miesiącach tego roku czekają nas zmiany w przepisach, które jeszcze bardziej mają ułatwić cały ten proces.
Aktualnie obowiązująca jest ustawa z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Weszła ona w życie 3 stycznia 2023 roku.
Domy bez pozwolenia 70 m2 – zalety
Mieszkanie i budowanie domu bez pozwolenia o powierzchni maksymalnej 70 m2 ma wiele zalet, które mogą być atrakcyjne dla konsumentów. Oto kilka z nich:
- Prywatność. Dom jednorodzinny zapewnia większą prywatność niż mieszkanie w bloku. Nie musisz martwić się o hałas sąsiadów czy dzielić się przestrzenią wspólną.
- Budując domy bez pozwolenia 70 m2 masz pewność, że czas oczekiwania na dopięcie wszelkich formalności będzie po prostu krótszy. Wszystko dlatego, że nie czekasz na pozwolenie na budowę, którego wydanie trwa nawet 65 dni. W tym przypadku zgłaszasz chęć postawienia takiej konstrukcji i jeśli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi od odpowiedniego organu w ciągu 21 dni, możesz zaczynać budowę. Jest to tzw. milcząca zgoda, ponieważ urząd nie musi wysyłać Ci żadnego pisma, abyś ją uzyskał.
- Wolność – masz zdecydowanie większą swobodę w wyborze projektu i aranżacji przestrzeni. Możesz swobodnie remontować i dostosowywać swoje mieszkanie do własnych potrzeb i upodobań.
- Ogród – kto z nas nie pragnie odetchnąć na łonie a tury? Dom zazwyczaj oferuje przestrzeń na zewnątrz, co pozwala na posiadanie ogrodu, czyli miejsca do zabawy dla dzieci czy przestrzeni do relaksu na świeżym powietrzu.
- Bezpieczeństwo – wszystko dlatego, że dom często postrzegany jest jako bezpieczniejszy niż mieszkanie w bloku, ponieważ jest on mniej dostępny dla intruzów.
- Wyższa wartość nieruchomości. Najczęściej domy mają wyższą wartość rynkową niż mieszkania, co może być korzystne dla inwestycji w dłuższej perspektywie.
- Większa przestrzeń! Mimo iż powierzchnia wynosi tu 70 m2, możesz cieszyć się większą przestrzeń życiową niż mieszkanie o tej samej powierzchni, chociażby przez ogród, w którym możesz postawić np. domek na narzędzia lub garaż.
- Mieszkańcy domów jednorodzinnych zwykle mają łatwiejszy dostęp do parkingu na swojej posesji, co eliminuje konieczność poszukiwania miejsca na ulicy.
- Niezależność energetyczna. W tej sytuacji bez problemu zainstalować własne rozwiązania energetyczne, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za energię.
- Budowle tego typu zwykle mają lepszą izolację akustyczną niż mieszkania w bloku, co oznacza mniej hałasu z zewnątrz.
Jakie są słabsze strony domów budowanych bez pozwolenia o powierzchni 70 m2?
Przede wszystkim od razu nasuwa się tutaj kwestia związana z ograniczoną przestrzenią. Taki metraż może być wyzwaniem, szczególnie dla większych rodzin lub osób, które potrzebują więcej miejsca na swoje hobby lub pracę. Jednakże w porównaniu z mieszkaniem w bloku dla wielu osób stanowi to świetną alternatywę – zwłaszcza kiedy mieszka się samemu lub z partnerem czy partnerką.
Metraż ten także wiąże się niekiedy z pewną trudnością w przechowywaniu rzeczy. Może być trudno bowiem znaleźć miejsce na magazynowanie przedmiotów, co nierzadko prowadzi do bałaganu i nieporządku. Pamiętaj jednak, że w ogródku możesz postawić specjalny domek, na sezonowe sprzęty czy te związane z pielęgnacją ogródka.
Czasem wyzwaniem jest również aranżacja takiego wnętrza. Zawsze pragniemy, aby mieszkanie czy dom było funkcjonalne i ergonomiczne. Warto w tym przypadku poradzić się eksperta lub poszukać sprytnych rozwiązań.
Podsumowując, wśród wad domków letniskowych i całorocznych o metrażu 70 m2 należy wymienić niewielką przestrzeń, trudności w przechowywaniu rzeczy czy aranżacji przestrzeni. Jednakże zalety tego rozwiązania są na tyle atrakcyjne, że coraz więcej osób decyduje się na postawienie takiej konstrukcji,
Gotowe domy bez pozwolenia
Istnieje opcja zamówienia całej, gotowej konstrukcji domu letniskowego lub całorocznego o metrażu 70 m2. Wystarczy sprawdzić ofertę, która Cię interesuje a budowla stanie na Twojej działce nawet już w 3 miesiące – łącznie z całym procesem projektowania, tworzenia i montażu.
Gotowe konstrukcje domków letniskowych oraz całorocznych mają wiele zalet. Pierwszą już wspomnieliśmy – mamy na myśli tu szybkość budowy. Gotowe konstrukcje są fabrycznie produkowane, co oznacza, że proces jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.
Poza tym w wielu miejscach, gdzie zamawia się takie projekty, istnieje możliwość personalizacji, nawet gotowego już projektu. Mamy na myśli tu kolory pokrycia dachu i drewnianej elewacji, w tym te barwy premium, które zakupisz za dodatkową opłatą. Poza tym wybierzesz także takie dodatki jak rynny w różnych odcieniach, drzwi czy okna.
Warto także wspomnieć o kosztach. Gotowe konstrukcje są niekiedy tańsze niż budowanie domu o takim metrażu od podstaw. Nie wymagają tak dużego nakładu pracy fachowców. Fabryki produkujące gotowe domki mogą korzystać z większej ilości maszyn i robotów, co zmniejsza koszty produkcji.
Ceny projektów – domy bez pozwolenia na budowę
Ceny gotowej konstrukcji domu letniskowego o metrażu 70 m2 zaczynają się już od 140 tys. zł. Jest to opcja, dzięki której latem, późną wiosną czy wczesną jesienią będziesz mógł cieszyć się z uroków natury i odpoczynku.
Całoroczne domy gotowe bez pozwolenia są dodatkowo ocieplane, więc ich cena jest nieco wyższa i zaczyna się od 170 tys. złotych.
- Agregaty inwerterowe: zobacz, czym są i jak działają! Radzimy też, jak wybrać te najlepsze - 14 listopada, 2024
- Jaką Młotowiertarkę Akumulatorową wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 23 października, 2024
- Jaką Spawarkę Migomat wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 21 października, 2024