Jak spawać metodą mag poprawnie – Czym Spawać tą metodą ?

by

Zastanawiasz się jak wygląda spawanie metodą mag? Dowiedz się jakie są podstawy posługiwania się tą metodą i które techniki spawania migomatem będą najpotrzebniejsze!

Z uwagi na ogromną wszechstronność i możliwość stosowania przez zarówno profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowania, migomaty zyskały niezwykłą popularność i są obecnie najczęściej wybieraną opcją dostępną na rynku. Ze względu na to, że stanowią 65% wszystkich łukowych metod spawania, bardzo dobrze radzą sobie z różnorodnymi metalami. Jednym z głównych powodów tej popularności jest stosunkowo prosta obsługa, ale też i wyżej wspomniana uniwersalność. Migomaty wzięły swoją nazwę od możliwości spawania bardzo różniących się od siebie materiałów, a to dzięki MIG i MAG. 

Dziś pragniemy opisać drugą z tych metod, a więc pracę, gdzie do osłony stosuje się aktywny gaz osłonowy. Kiedy użytkownicy decydują się na spawanie MAG, jakie materiały najczęściej są obrabiane przy pomocy tej techniki? Pytań z pewnością jest wiele, a z uwagi na popularność, jaką cieszy się Spawanie Mig, niewiele mówi się o wariancie drugim. 

Aby więc mieć gwarancję, że będziecie doskonale wiedzieć na czym polega spawanie mag i jaka jest różnica między tą techniką a popularniejszą metodą, postanowiliśmy przygotować dla was poradnik, w którym omawiane są najistotniejsze cechy maga, a także jak wygląda praca tym systemem. Ponadto odpowiemy też na pytania związane z tym czy technika ta umożliwia spawanie aluminium i wielu innych materiałów, a także jaka będzie najlepsza spawarka migomat w oparciu o określony budżet zainteresowanych osób.

Kiedy skorzystamy z metody spawania mig oraz mag? Co nieco o zastosowaniach

Zanim rozpoczniemy opisywanie tej metody i przedstawimy jej zastosowanie, warto najpierw wiedzieć co nieco o podstawach. Otóż tak jak w przypadku MIGa, tak i tutaj spawamy elektrodą topliwą, która jest najczęściej w formie drutu. To właśnie drut odpowiada za to czy spoina będzie trwała i wysokiej jakości czy też nie. Podobnie jak w przypadku MIGa, tak i metoda MAG bazuje na wykorzystaniu gazów po to, aby chronić spawany materiał przed uszkodzeniem, a także aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji dla nas samych. 

Czym więc dla przeciętnego spawacza jedna metoda będzie się różnić od drugiej? Główną różnicą jest tutaj skład gazowy, który zabezpiecza pracę, a mianowicie wykorzystanie gazu aktywnego chemicznie. Stąd nazwa MAG – Metal Active Gas. Jest to rozwiązanie przygotowane specjalnie dla niektórych materiałów, które nie mogą być spawane przy użyciu osłony gazowej z gazem obojętnym. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia niektórych materiałów. Niemniej jednak pamiętajmy, że wiele osób zastanawia się też co różni lutowanie a spawanie, gdyż nierzadko można uniknąć tej drugiej opcji stosując się do zasad i techniki lutowania.

Proces spawania mig i mag wykorzystamy migomatem

Bardzo dobrą wiadomością dla wielu osób pragnących spawać MAGiem jest fakt, że bardzo często (tak naprawdę w niemal każdym przypadku) funkcja spawania MAGiem jest połączona z MIGiem. W ten sposób powstały zresztą migomaty, czyli spawarki oferujące nam te dwie techniki scalania materiałów. Są one bardzo do siebie podobne, a co za tym idzie osoby korzystające z techniki MIG będą mogły bez większych problemów działać z MAGiem.

metody spawania mig/mag

Metoda mig i mag – podstawy spawania

Migomat to rodzaj spawarki, który oferuje nam spawanie metodą MIG i MAG. W obu przypadkach mamy do czynienia z drutem spawalniczym, który pełni rolę elektrody. Ten drut stopniowo się topi będąc w łuku elektrycznym i miesza z materiałem, który spawamy. W ten sposób tworzy się tak zwane jeziorko spawalnicze. Gdy zaczniemy łuk oddalać, jeziorko rozpocznie proces krzepnięcia, z którego powstaje spoina.

Aby jednak pracować prawidłowo, kluczowe jest skorzystanie z osłony gazowej mającej na celu chłodzenie uchwytu spawarki. Ponadto, gazy te także chronią  roztopiony materiał przed niekorzystnym działaniem atmosfery i pierwiastków w niej się znajdujących. 

Oczywiście musimy także pamiętać, że przed rozpoczęciem pracy bardzo ważne jest właściwe ustawienie wszelkich parametrów. A to oznacza sprawdzenie rodzaju i biegunowości prądu spawania (prąd stały o biegunowości dodatniej). Oprócz tego, musimy też zweryfikować napięcie łuku spawalniczego, bo to ta wartość wpływa na stabilność łuku i ilość rozprysków. Warto też wspomnieć, że zbyt niskie napięcie przyczyni się do niestabilności podczas spawania. 

Dalej pamiętajmy też o natężeniu prądu spawania. Wartość ta jest skorelowana z wieloma innymi parametrami takimi jak napięcie łuku, średnica drutu, a także prędkość jego podawania. Skoro mowa o prędkości podawania, to warto też ustawić ten parametr. Powinien on gwarantować stabilny przebieg stapiania drutu. Zbyt niska prędkość spowoduje duże krople ciekłego metalu, który zaczną spadać w okolicach jeziorka spawalniczego. Zbyt wysoka natomiast doprowadzi do sytuacji, w której drut spawalniczy nie będzie nadążać za łukiem, co utrudni dodatkowo pracę. 

Metoda mag a mig, czy są takie same?

Jeśli chodzi o sposób działania, to tak. W obu przypadkach proces spawania i przygotowania się do pracy jest taki sam. Oznacza to, że musimy zadbać o wyżej wspomniane ustawienia, a także mieć pewność, że rozpoczniemy pracę z metodą MAG zgodną z materiałem, który chcemy spawać. Inną metodą będzie charakteryzować się Spawanie Tig a jeszcze inną Spawanie na zimno, czyli stosunkowo nieznana metoda, która jednak zasługuje na swój własny artykuł w celu zrozumienia jak i dlaczego w niektórych sytuacjach będzie lepszą alternatywą.

Niemniej jednak jest parę różnic, jeśli chodzi o techniki MIG i MAG. Przede wszystkim nie stosuje się tu gazów obojętnych jak argon czy hel. Zamiast tego, do naszej dyspozycji są gazy aktywne chemicznie takie jak, chociażby, wodór. Poza tym dwutlenek węgla z domieszką z argonem też może być stosowany. 

Czy łuk w procesie spawalniczym mag jest ważny? Tak, ale nie tylko!

Łuk spawalniczy odpowiada za topienie drutu, tak więc jest to bez wątpienia kluczowy element. Właściwie ustawiona wartość napięcia wpłynie na temperaturę tego łuku, a także inne jego parametry. Niemniej jednak bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniej elektrody, która w przypadku migomatu jest topliwa. Nietopliwy wolfram stosowany jest w TIGach. Niemniej jednak z uwagi na mniej rozbudowane zastosowanie, nawetnajlepsza spawarka tig nie będzie gwarantować takiej wszechstronności. Oczywiście TIG ma swoje zalety i będzie niezastąpiony do pracy z aluminium.

Poza samym łukiem, warto też wziąć pod uwagę pozostałą specyfikację, w tym biegunowość i rodzaj prądu, napięcie łuku, natężenie, a także prędkość podawania drutu. Dodatkowo pamiętajmy, że drut elektrodowy musi mieć odpowiednią średnicę. Ponadto MAG korzysta z gazów aktywnych, dlatego wyposażenie się we właściwy jest kluczowe.

Podsumowanie – teraz wiesz na czym polega spawanie mag! 

Odpowiednie przygotowanie się do spawania jest sprawą kluczową, bo pozwala nam efektywnie i, co ważniejsze, bezpiecznie rozpocząć ten proces. Dotyczy to wszystkich technik i metod spawania, w tym oczywiście MAG. Migomaty są znane z tego, że oferują nam wszechstronność, lecz nawet bardziej zaawansowany użytkownik może nieraz się pomylić podczas pracy. Z tego powodu warto zbierać doświadczenie i na każdym kroku upewniać się, że wszystkie parametry zostały prawidłowo ustawione.

Dodatkowo miejmy na uwadze, że przed rozpoczęciem spawania warto wyposażyć się we właściwy sprzęt. Osoby początkujące będą zadowolone z transformatorowych wariantów, lecz jeśli chcesz wiedzieć jaką spawarkę inwertorową wybrać, to pamiętaj o porównaniu dostępnych produktów i zapoznaniu się z poradnikami zakupowymi.

Spawanie MagArtykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spawanie Mag
Average rating:  
 0 reviews