Jak sprawdzić twardość wody w domu – sprawdzamy skuteczne metody

by

Jak sprawdzić twardość wody? Sprawdź domowe i profesjonalne sposoby na to, aby zmierzyć twardość wody w domu!

Woda z kranu ma służyć wielu celom. Pozwala przygotować napoje, a także dania. Poza tym, woda umożliwia pracę wielu urządzeniom gospodarstwa domowego – pralkom, zmywarkom, czy też mniejszym sprzętom jak, chociażby, ekspresom do kawy. Niemniej jednak aby woda rzeczywiście okazała się przydatna i bezpieczna, to musi ona mieć odpowiedni stopień twardości. Zbyt twarda woda to zła wiadomość dla sprzętu z uwagi na osady – głównie z uwagi na wapń i magnez. Dlatego coraz częściej stosuje się specjalne systemy uzdatniania wody.

Te systemy mogą być dostępne jako filtr odwróconej osmozy lub zaawansowane zmiękczacze wody. Niestety, nie każdy wie jak ustawić twardość wody w zmiękczaczu wody czy w ogóle jaki zmiękczacz wody wybrać. Dlatego bardzo często zakup takiego sprzętu uzdatniania wody jest zbyt wymagający dla wielu osób bez odpowiedniej wiedzy. z tego względu bardzo ciekawym rozwiązaniem alternatywnym będą klasyczne filtry, które stosuje się razem z dzbankami filtrowymi.

Jak jednak upewnić się, czy rzeczywiście w naszym domu powinniśmy zmiękczać wodę? Czy nasza zmywarka, armatura, bądź też inny sprzęt AGD wymaga odpowiedniego rozwiązania do uzdatniania wody w celu zmniejszenia ilości wapnia i magnezu? W dzisiejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie związane z twardością wody. Ponadto, przedstawimy sposoby na to jak zmiękczyć wodę w domu , a także, rzecz jasna, pokażemy jak przeprowadzić pomiar twardości wody za pomocą mydła, ale też i za pomocą profesjonalnych narzędzi i korzystając ze skali niemieckiej czy wykorzystując do tego stopień francuski.

Jaka powinna być twardość wody i dlaczego jest ona kluczowa?

Odpowiednio dostosowana twardość wody jest niezwykle ważna z kilku powodów. Przede wszystkim pozwala nam ona uchronić cały sprzęt wymagający do pracy wodę przed przedwczesnym uszkodzeniem. Zmywarki, pralki, nawet czajniki czy ekspresy do kawy korzystają z wody. Jeśli ta woda jest zbyt twarda, to na urządzeniach pojawia się osad z wapnia i magnezu, czyli z elementów chemicznych odpowiedzialnych za twardość wody. Ten osad z biegiem czasu się nawarstwia i doprowadza do zatkania przepływu, do utraty wydajności grzewczej czy też do większego niż maksymalne ciśnienia podczas pracy.

To wszystko, z czasem, nawarstwia się i dochodzi do niezwykle poważnego uszkodzenia. Bardzo często oznacza ono wymianę sprzętu – liczonego w kilku tysiącach złotych – na nowy. Jeśli nie chcemy co parę lat tego robić, musimy przeprowadzać odpowiednią konserwację i wyposażyc się w czyściki. Alternatywą jest jednak zadbanie o to, aby woda nie była tak twarda. To znacznie wydłuży żywotność sprzętu, a także ograniczy czas, jaki normalnie musielibyśmy poświęcić, aby zadbać o dane urządzenie. 

Z tego względu twardość to bardzo istotny parametr. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca utrzymanie wody w zakresie twardości od 50 do 500 mg CaCO3 na litr. Choć zakres ten wydaje się całkiem szeroki, to warto odnotować, że jest to ogólnie przyjęta norma dla wody miękkiej, średnio twardej, twardej, a także bardzo twardej. Innymi słowy, jeśli zależy nam na utrzymaniu wody bez niechcianego kamienia, osadów i innych problemów, powinniśmy pilnować się dolnej części tego zakresu, czyli w przedziale od 50 do 150 mg CaCO3 na litr bądź też 3-7 stopni w skali niemieckiej.

Czy można zbadać twardość wody w domu? Tak, a oto sposoby!

Podawane wartości bez wątpienia nie mówią nam za wiele. Dla wielu są to po prostu puste liczby, które w żaden sposób nie odnoszą się do życia codziennego. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam sprawdzić ogólną i przybliżoną twardość wody, jest przeprowadzenie własnego eksperymentu – i to w domowych warunkach. Nie są one skomplikowane i wymagają odrobiny wolnego czasu. 

Twardość wody zbadamy za pomocą piany! 

Pierwszy sposób polega na tym, aby wykorzystać mydło w płynie do zweryfikowania momentu, w którym detergent zacznie reagować z wodą i wytworzy się piana. Im więcej detergentu jest potrzebne do wytworzenia się piany, tym twardsza jest woda. Proces tego testu jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanego przygotowania. Wystarczy dodać krople do butelki w celu zweryfikowania kiedy dojdzie do pojawienia się piany po potrząśnięciu butelką. 

Dodajemy po 5 kropel między każdym wstrząśnięciem. Zaleca się wykorzystać butelkę o pojemności 250-400 ml i upewnić się, że krople są o podobnej wielkości. Skala testu jest bardzo prosta – poniżej 10 kropel to wynik bardzo dobry oznaczający, że mamy do czynienia z wodą miękką. 10-20 kropel świadczy o wodzie lekko twardej, 20-30 świadczy o wodzie twardej, a powyżej 40 kropel oznacza, że nasza woda jest bardzo twarda.

Obserwacja to najprostszy sposób, aby sprawdzić twardość wody

Jednym z najprostszych sposobów na weryfikację czy rzeczywiście mamy problem z bardzo twardą wodą jest po prostu obserwacja czy woda, którą pozostawimy na zlewie, po wyschnięciu nie zostawi ogromnego śladu i trudnego do eliminacji osadu. Oczywiście w wodzie lekko twardej ten osad też powstanie i nie będzie to od razu znak, że mamy do czynienia ze sporym problemem. Jeśli jednak nawet najmniejsze krople są w stanie pozostawić znaczący osad, to jest to zdecydowanie oznaka problemu.

Jak sprawdzić twardość wody domowym sposobem

Profesjonalne badanie twardości wody znacznie precyzyjniejsze

Domowe testy na twardość wody są bez wątpienia proste, nie wymagają długiego i wymagającego procesu, a także nie angażują nas aż tak bardzo. Niemniej jednak jeśli zależy nam na dokładnym sprawdzeniu jakości wody, to już znacznie lepszym i bardziej rekomendowanym w niemal każdej sytuacji rozwiązaniem jest zbadać stopień twardości wody za pomocą profesjonalnego narzędzia.

Kropelkowy tester twardości wody to test twardości wody o wysokim stopniu precyzji

Opcja ta to niewymagający dużych nakładów finansowych test, w którym wykorzystujemy specjalny roztwór, probówkę, a także odczynnik umożliwiający weryfikację wody w kranie. W tym przypadku wystarczy wlać 5 lub 10 ml badanej wody do probówki, aby następnie dodać krople ze specjalnym czynnikiem do wnętrza.

Po każdej kropli należy mieszać zawartość probówki i liczyć ilość kropel. W momencie, w którym czerwony kolor zamieni się na zielony, należy zaprzestać. Teraz ilość kropli można porównać do twardości wody w oparciu o skalę francuską. Co ciekawe, bardzo często jeśli zdecydujemy się na zakup zmiękczacza wody, to zestaw ten jest dostępny właśnie razem z testem kropelkowym.

Twardość wody w domu sprawdzimy kupując tester paskowy twardej wody

Kolejny sposób na weryfikację twardości wody w oparciu o diagnostykę, a nie obserwację bądź domowe testy, skupia się na skorzystaniu z probówki i paska. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli nam w kilkadziesiąt sekund zweryfikować dokładny poziom twardości naszej wody. Jest on o tyle prostszy od poprzedniej metody, że nie musimy dodawać kropel i mieszać za każdym razem. Ta metoda, choć jest nieco droższa i mniej dostępna, umożliwia niezwykle proste i niemal bezobsługowe sprawdzenie jak daleko nam brakuje do tego, aby w naszym kranie popłynęła miękka woda.

Sposób ten polega na uzupełnieniu probówki wodą, a następnie włożeniu do niej pasek. Pamiętajmy, że musi on znaleźć się w wodzie wyłącznie na sekundę. Następnie wyciągamy go i czekamy. Po minucie otrzymamy wynik. Pasek testowy będzie zmieniać kolor z zielonego na czerwony. Ilość pasków zmienionych z jednego koloru na drugi oznacza twardość wody. Jeśli spośród oznaczeń żadna nie zmieniła koloru, to mamy do czynienia z miękką wodą. Niewielka ilość odbarwiła się na czerwono? w takim razie jest to woda mało lub średnio twarda. Większość lub wszystkie części paska zmieniły barwę na czerwoną? Jest to bez wątpienia oznaka wody twardej lub bardzo twardej.

Oczywiście badanie twardości wody w specjalnym laboratorium, gdzie stosowana jest właściwa skala twardości wody, to najbardziej profesjonalne rozwiązanie

Pobranie wody wodociągowej lub z kranu, a następnie oddanie próbki do badań laboratoryjnych to prawdopodobnie najbardziej precyzyjny sposób na zweryfikowanie tego jak duża jest twardość wozy z kranu. Oczywiście nie jest to opcja rekomendowana dla żadnej osoby w gospodarstwie domowym. Po pierwsze jest ona czasochłonna, a po drugie wymaga znacznie większego (w porównaniu do innych metod), nakładu finansowego.

Skorzystanie z osób trzecich czy też laboratorium to idealne rozwiązanie dla firm, budynków gastronomicznych bądź też innych lokali, gdzie twardość wody pitnej jest bardzo istotna i potrzeba do tego oficjalnego zaświadczenia czy potwierdzenia z przeprowadzonego badania. 

Teraz wiesz jak zbadać poziom twardości wody!

Choć twardość wody nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie z perspektywy wody do picia, to już znacznie gorzej wygląda sytuacja, jeśli mowa o naszej skórze i włosach po kontakcie z taką wodą pod prysznicem. Oprócz tego, twarda woda szkodzi maszynom w naszym domu, co po prostu może znacznie skrócić ich żywotność. Dlatego skorzystanie z filtrów odwróconej osmozy czy też zmiękczacza wody to bardzo dobre rozwiązanie gwarantujące nam brak osadu na szklance, dłuższą żywotność sprzętu AGD, a także większy komfort podczas kąpieli z uwagi na brak wysuszonej skóry i włosów czy podrażnień.

Aby jednak wyposażyć się w produkt zmieniający jony wapnia i magnezu na jony soli, ważne jest odpowiednie zweryfikowanie obecnego poziomu twardości wody. W dzisiejszym artykule omówione został nie tylko te najpopularniejsze opcje, ale też i najciekawsze z perspektywy dokładności i szybkości. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić twardość wody?
Average rating:  
 0 reviews