Spis Treści
Zastanawiasz się jak działa myjka ciśnieniowa? Sprawdź schematy, dowiedz się jak serwisować i wyczyścić wysokociśnieniowe narzędzie czyszczące już dziś!
Silny strumień wody, który wydobywa się z myjek ciśnieniowych, to idealny sposób na brud znajdujący się na naszych samochodach, elewacji naszych domów, czy też w przypadku zabrudzeń nieco mniejszych sprzętów (rowerów lub motocykli) bądź elementów wyposażenia ogrodu. Niemniej jednak aby uzyskać wysokie ciśnienie wody, kluczowy jest prawidłowy projekt i przemyślana budowa. Jak więc wygląda schemat budowy takiej myjki? Czym się produkt dokładnie charakteryzuje?
Pytań jest bez wątpienia wiele i to nie tylko pochodzących od profesjonalistów i osób, które pragną w niedalekim czasie naprawić swój własny sprzęt. Samo posiadanie wiedzy na temat konstrukcji i tego jak taki sprzęt działa jest ważna dla wielu majsterkowiczów. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że wiele urządzeń należy podłączyć nie tylko do gniazdka, ale też do zbiornika wody. No chyba, że wybieramy myjkę ciśnieniową akumulatorową, choć w tym przypadku czas pracy może być problematyczny.
Niemniej jednak postanowiliśmy omówić jak producenci projektują i składają tego typu urządzenia, na jakiej zasadzie powstaje tak wysokie ciśnienie, które przy użyciu właściwego detergentu jest w stanie pozbyć się niemal każdego zabrudzenia, a także na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania sprzętu idealnie skrojonego pod nasze wymagania, czyli najlepszą myjkę ciśnieniową dostępną na rynku.
Do czego używana jest myjka ciśnieniowa?
Zanim jednak opiszemy schemat budowy i to jak mocno dane urządzenie jest w stanie zasysać wodę i co tak naprawdę wpływa na moc zasysania, warto wiedzieć w jakim celu myjki ciśnieniowe są wykorzystywane. W zależności, rzecz jasna, od wybranego urządzenia, produkty te idealnie sprawdzą się we własnym ogrodzie, ale też w przydomowym warsztacie.
Niemniej jednak bardzo często specjaliści korzystają z zaawansowanych i drogich sprzętów. Dobrym przykładem są profesjonalne myjki ciśnieniowe do 2000 złotych, które są w stanie wytwarzać tak wysokie ciśnienie, że bez najmniejszego problemu radzą sobie z nawet najpoważniejszymi zanieczyszczeniami. Warto natomiast odnotować, że wysokie ciśnienie może być bardzo niebezpieczne dla niektórych powierzchni. Dlatego ich użytkowanie nie jest zalecane dla amatorów i osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tak mocnymi sprzętami.
Wykorzystanie myjki jest zróżnicowane i zależy od tego jakie są parametry myjki i nasz budżet
Korpus myjki i jej podstawowe komponenty takie jak pompa ssąca, lanca, pistolet czy zbiornik na detergent to podstawa i każdy sprzęt jest wyposażony w te elementy. Jednakże ich dokładny rozmiar, jakość wykonania, a także firma odpowiedzialna za ich wyprodukowanie i dokładna specyfikacja będzie się różnić. Dodatkowo różnić się będzie też myjka ciśnieniowa spalinowa od tej, którą można zasilać elektrycznie przewodowo lub bateriami.
Warto przy tym pamiętać o dokładnym zastosowaniu, bo przecież niewielkie i kompaktowe urządzenia będą mieć nieco inne rozwiązania technologiczne niż profesjonalna myjka ciśnieniowa z pompą ssącą o wysokiej sprawności i skuteczności zasysania wody. A budowa myjki i właściwy korpus to też lepsze wykonanie i komfort trzymania.
Budowa myjki ciśnieniowej zależy od zastosowania – co nieco o przewodowych i bezprzewodowych opcjach
Sprzęt roboczy do pracy z mało wymagającymi zabrudzeniami nie musi być zaawansowany i skomplikowany, a przy tym drogi. Meble ogrodowe, felgi samochodowe czy też rower możemy umyć przy pomocy myjki za kilkaset złotych, której maksymalne ciśnienie robocze wynosi do 30 Bar.
Nieco bardziej wymagające będą auta. Urządzenia tego typu muszą charakteryzować się więc wyższą sprawnością – chociażby 60-80 Bar. Dodatkowo pamiętajmy, że zarówno w przypadku budżetowych jak i tych droższych urządzeń wydatek wody, czyli ilość wody jaką myjka może przepuścić przez godzinę, też będzie sprawą istotną. Dla aut wartość akceptowalna to ponad 250 litrów na godzinę, natomiast budżetowe opcje o ciśnieniu roboczym do 30 Bar mogą mieć wydajność na poziomie 170-200 litrów na godzinę.
Równie ważną sprawą jest sam typ myjki. Otóż dosyć dużą różnicą cechują się urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że produkt wybraliśmy do naszych preferencji i oczekiwań. Do bardzo delikatnych zabrudzeń i kompaktowej pracy wystarczy bezprzewodowa myjka, natomiast do tych bardziej wymagających prac przewodowe rozwiązanie będzie lepsze z uwagi na większą moc przy zachowaniu podobnej ceny.
Pistolet, lanca, pompa, a także inne komponenty – budowa myjki
Urządzenie pracuje na zasadzie pompowania wody do zbiornika. Pompa, w zależności od zakresu cenowego, wielkości i mocy urządzenia, charakteryzuje się różną wydajnością. Niemniej jednak jest to najważniejsza kwestia. Elementem napędzającym pompę jest silnik – może on być elektryczny bądź spalinowy. Natomiast warto zauważyć, że musi być odpowiednio dobrany w celu zapewnienia najlepszych parametrów pracy.
Po zasileniu przez silnik, pompa wytwarza ciśnienie wynoszące od 20 do nawet i 200 Bar. Następnie pod tym wysokim ciśnieniem woda jest transportowana przez odpowiednio dostosowany do pracy przy tak wysokim ciśnieniu i przechodzi przez lancę do pistoletu. Warto także zauważyć, że w celu zadbania o prawidłowe działanie przez lata przy tak wysokim ciśnieniu producenci stosują filtry gwarantujące prawidłową pracę silnika i pompy.
Jak działa myjka ciśnieniowa? Budowa, a także parametry wpływające na efektywność działania
Do pracy myjka ciśnieniowa potrzebuje czystej wody. Gdy jest ona zabrudzona, ryzykujemy zatkanie czy też przerwania filtra. A to w bardzo prosty sposób może doprowadzić do uszkodzenia pompy, a więc i całego sprzętu. Bowiem zazwyczaj pompy nie są wymienne ani naprawialne, dlatego ich uszkodzenie całkowicie eliminuje całą myjkę.
Stosowane w myjkach pompy są zazwyczaj aluminiowe. Jest to lekki i odporny na działanie warunków atmosferycznych materiał. Czasami jednak producenci decydują się na zastosowanie pompy mosiężnej. Oczywiście niekiedy w przypadku tych najbardziej budżetowych rozwiązań znaleźć możemy pompy plastikowe. Niemniej jednak takie rozwiązanie nie jest rekomendowane z kilku powodów. Przede wszystkim podatność na uszkodzenia czy pęknięcia jest tutaj bardzo duża. Dodatkowo warto nadmienić, że części się szybciej zużywają, a ogólna wydajność jest mocno ograniczona.
Skoro wspomnieliśmy o wydajności, to warto w takim razie przyjrzeć się innym elementom wpływającym na ten aspekt. Oprócz samego materiału bardzo ważną rzeczą wpływającą na jakość pompy, a co za tym idzie jej wydajność, jest rodzaj zastosowanej konstrukcji. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje pomp – osiowe wielotłoczkowe i korbowodowe. O nich jednak poniżej.
Czy schemat budowy każdej myjki jest taki sam?
Myjki ciśnieniowe mogą być tak zróżnicowane pod względem wykonania, że moglibyśmy się zdziwić skalą zmian, do jakich może dojść wewnątrz jednej konstrukcji i drugiej. Zacznijmy od wyżej wspomnianych tłoków. Pompy wielotłoczkowe i korbowodowe stosowane są kolejno w opcjach budżetowych (do 1000 złotych) i w przypadku bardziej wyspecjalizowanych maszynach.
Te pierwsze składają się z kilku czy nawet kilkunastu tłoków. Te tłoczki umieszczane są wewnątrz specjalnego korpusu i opierają się na tarczy. Jej obrotowy ruch wymusza posuwisto-zwrotny kierunek działania, co odpowiada za zasysanie i tłoczenie.
Pompy korbowodowe są natomiast znacznie bardziej specjalistyczne i przeznaczone do profesjonalnego użytkowania. Gwarantują wysokie ciśnienie i duży wydatek godzin, a także nie trzeba martwić się o ich niezawodność, bo nawet po tysiącach godzin są w stanie pracować równie skutecznie co na początku. System działania jest podobny do tego, który możemy spotkać w silnikach samochodowych. Oznacza to, że w urządzeniu znajduje się wał korbowy i korbowody. Te pompy są znacznie bardziej wydajne, nie wymagają tak dużej ilości energii, a także osiągają niższą temperaturę, a więc są też bardziej wytrzymałe.
Jak poszczególne komponenty wpływają na parametry, a także strumień wody i jego siłę?
Bez wątpienia zastosowanie wyższej jakości pompy, która jest aluminiowa bądź mosiądzowa, znacznie lepiej poradzi sobie w pracy. Szczególnie, jeśli jest to pompa korbowodowa, a nie wielotłokowa. Różnica w rzeczywistej siły ssania i ciśnienia może być znacząca. Niemniej jednak każdy producent stosuje inną technologię i nowinki techniczne. A to oznacza, że poszczególne modele różnią się od siebie.
Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że wiele akcesoriów, jakie otrzymujemy wraz z myjkami ciśnieniowymi, może znacznie zmienić strumień wody i jego siłę. Dobrym przykładem są tak zwane turbo końcówki, które z uwagi na znacznie mniejszy otwór wyjściowy gwarantują zwiększone ciśnienie.
Podsumowanie – teraz wiesz jak jest zbudowana i jak działa myjka ciśnieniowa
Budowa i działanie myjek ciśnieniowych jest w dużej mierze podobna, lecz z uwagi na zastosowanie różnych materiałów czy też rodzajów pomp lub innych elementów konstrukcyjnych ostateczny wydatek wody, ciśnienie robocze, a także ogólna wydajność pompy i jej niezawodność może być różna. Dlatego tak ważne jest wiedzieć jak wykonane są myjki ciśnieniowe.
Pamiętajmy natomiast, że wybierając opcje budżetowe i ze średniej półki cenowej nie musimy aż tak dużo czasu poświęcać na zrozumienie działania każdego, najmniejszego nawet, elementu konstrukcyjnego. Wystarczy skupić się się na jakości wykorzystanych komponentów i sprawdzić parametry. W ten sposób będziemy mieć gwarancję, że wybrana myjka ciśnieniowa to urządzenie idealnie dostosowane do eliminacji brudu z różnych powierzchni – czasami nawet bez potrzeby mocnych środków chemicznych.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |