Jak zmiękczyć wodę w domu – sprawdzamy skuteczne metody

by

Twarda woda w domu, jak sobie z nią poradzić? Dowiedz się jak zmiękczyć twardą wodę już dziś!

Aby zadbać o prawidłowy wpływ wody domowej na zdrowie, bardzo często uzdatnia się ją i poddaje różnorodnym procesom. W ten sposób powstaje tak zwana twarda woda. Zawiera ona liczne pierwiastki chemiczne, które pozytywnie wpływają na przebieg ciąży, a także zmniejszają napięcie nerwowe, czy zmniejszają też ryzyko wystąpienia zawału serca bądź innych problemów sercowo-naczyniowych. Za wiele z tych rzeczy odpowiada wapń i magnez.

Niemniej jednak twarda woda to też całkiem spory problem, szczególnie dla takich urządzeń gospodarstwa domowego jak pralka, zmywarka, a także prysznic czy zlew. Z uwagi na charakterystykę poszczególnych minerałów, woda twarda tworzy osady, co bardzo często doprowadza do uszkodzenia sprzętu AGD. Niemniej jednak istnieje sposób, aby zagwarantować sobie pyszną i zdrową herbatę bez osadu, a także upewnić się, że jony wapnia i magnezu nie będą w zbyt dużych ilościach dostawać się do naszych urządzeń. 

Rozwiązaniem tego problemu jest miękka woda, którą można uzyskać nawet w miejscach, gdzie woda jest nadzwyczaj twarda i pozostawia bardzo dużo osadu. Wystarczy tylko wyposażyć się w jonowymienną zmiękczacz wody oferujący złoża jonowymienne bądź pomyśleć nad innymi alternatywami – zarówno tymi domowymi jak i dostępnymi w sklepach internetowych i stacjonarnych. 

Czym jest, na co wpływa, a także jak sprawdzić twardość wody?

W wielu polskich domach twarda woda to problem, gdyż nierzadko prowadzi do szybkiego uszkodzenia sprzętu domowego, gdzie woda jest potrzebna do pracy. Mowa tutaj o zmywarkach, pralkach, a także kranach czy kabinach prysznicowych. Co to jest oznacza, że woda jest twarda? Otóż przede wszystkim odnosi się to do ilości minerałów, jakie się w niej znajdują. Innymi słowy, jest to wysokozmineralizowana woda z dużą ilością soli wapnia i magnezu. 

Skąd się bierze twarda woda?

Twarda woda powstaje w momencie, w którym dochodzi do jej kontaktu ze skałami, minerałami, a także organicznymi zanieczyszczeniami. To one ostatecznie wpływają na to jak „twarda” woda się staje. Ilość przyjętej soli wapnia i magnezu zależna jest od miejsca, w którym mieszkamy i od instalacji, a także od miejsca skąd woda jest pobierana do instalacji.

Z uwagi na to, warto pamiętać o różniących się poziomach twardości wody w poszczególnych rejonach Polski. Mianowicie przeważnie twardszą wodę znajdziemy na zachodzie i południu kraju, lecz nie jest to reguła. Istnieje wiele miejsc na wschodzie czy północy, gdzie woda jest znacznie twardsza bądź też na porównywalnym poziomie.

Warto też odnotować, że mamy dwa najczęściej spotykane rodzaje twardej wody. Pierwszy typ to woda węglanowa, w której to znajdziemy obecność kwaśnych węglanów wapnia lub magnezu. Usuwamy je wykorzystując czajnik – wystarczy zagotować wodę i możemy te kwaśne węglany wyeliminować. Natomiast woda niewęglanowa powstaje z uwagi na obecność takich pierwiastków jak chlorki, azotany, siarczany, czy też krzemiany. 

Jaką twardość wody ustawić

Zanim zaczniemy myśleć nad tym jak usuwać twardą wodę, warto najpierw wiedzieć jak wpływa ona na nasze życie codzienne. Otóż wbrew pozorom nie jest to zło, które za wszelką ceną trzeba wyeliminować. Twarda woda ma całkiem sporo pozytywnych właściwości, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ takiej wody na nasze zdrowie. 

Przede wszystkim należy zauważyć, że znajdujące się w tej wodzie pierwiastki mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca. Co więcej, woda ta może zapobiec zaburzeniom ciąży, zmniejszyć napięcie nerwowe, a także pozytywnie wpłynąć na ochronę przed próchnicą. 

Niemniej jednak woda twarda może też negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a dokładniej rzecz biorąc na stan naszego ciała. Woda twarda doprowadza do wysuszenia skóry i włosów.. Ponadto, może też prowadzić do podrażnień i swędzenia. Dodatkowo ten typ wody może też potęgować trądzik, egzemę, a także nadmierne wypadanie włosów.

Oczywiście kwestii problematycznych z taką wodą jest znacznie więcej. Przede wszystkim twarda woda niszczy sprzęt domowy, gdyż osadzające się na wewnętrznych ściankach czajnika pojawia się skorupa. Oprócz tego, na armaturze pojawiają się plamy wodny, kabiny prysznicowe pokryte są zaciekami, a dysze ekspresu do kawy się zatykają. To wszystko, z biegiem czasu, utrudnia działanie danego urządzenia i doprowadza do jego przedwczesnego uszkodzenia.

Jak sprawdzić twardość wody?

Istnieje wiele różnych testów na zweryfikowanie twardości wody – zarówno te domowe, gdzie stosuje się różnorodne przybory domowe, jak i specjalne testy umożliwiające nam sprawdzenie rezultatu bazując na specjalnych skalach twardości. Będąc w domu możemy na szybko sprawdzić twardość wody za pomocą testu na pianę.

Wystarczy napełnić butelkę wodą z kranu, a następnie dodać mydła do rąk w płynie. Ilość kropli, po których po potrząsanie butelką zacznie się robić piana, wskazuje nam czy mamy do czynienia z wodą lekko twardą, średnio twardą, twardą, czy też bardzo twardą.

Jak zmiękczyć wodę do picia

Czym zmiękczać wodę? Domowe sposoby 

Stosowanie miękkiej wody jest znacznie lepsze, jeśli zależy nam na odpowiedniej kondycji naszych włosów, ale także w przypadku prania delikatnych tkanin czy też podlewania kwiatów. Z tego względu warto pomyśleć nad tymi domowymi sposobami, które pozwolą nam wytrącać nieco pierwiastków i obniżą twardość wody.

  1. Pozostaw wodę w naczyniu

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie poziomu twardości wody jest po prostu odstawienie w naczyniu wody wodociągowej na 24 godziny. Po tym czasie węglan wapnia powinien osadzić się na dnie naczynia. Dodatkowo w ten sposób pozbędziemy się chloru, który w takiej wodzie jest zawarty. 

  1. Przegotuj wodę 

Kolejnym sposobem na twardość jest gotowanie. Pod wpływem wysokiej temperatury twardość wody nieco się zmienia. Z tego względu warto ją przegotować, a następnie ostudzić. 

  1. Sok z cytryny lub ocet 

Kolejnym domowym sposobem na twardą wodę jest jej zakwaszenie. Do tego możemy wykorzystać sok z cytryny, kwasek cytrynowy, bądź też ocet winny. Co ciekawe, tak przygotowany roztwór jest idealnym rozwiązaniem do płukania włosów czy też prania kolorowych tkanin.

Jaki zmiękczacz wody wybrać i jak ustawić twardość wody w zmiękczaczu wody?

Jednym z najlepszych sposobów na zmiękczenie wody, które jednocześnie jest najwydajniejszy i gwarantuje nam najwyższy poziom skuteczności i sprawności, to wykorzystanie zmiękczacza wody. Są to specjalne urządzenia, które działają niczym filtry. Mają one za zadanie trwale i skutecznie usunąć z wody jony odpowiedzialne za twardość, mianowicie jony wapnia i magnezu. 

Sód, a dokładniej jony sodu będą kluczowym elementem w procesie zmiękczania wody. Jest to spowodowane tym, że w procesie zmiękczania dochodzi do wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu żywicy, którego ziarna służą jako źródło sodu. Po udanej wymianie jonów, następuje dalszy przepływ wody odpowiednio zmiękczonej do instalacji, gdzie możemy cieszyć się herbatą bez nieatrakcyjnego osadu. 

Zmiękczania wody w domu za pomocą stacji uzdatniania wody – najważniejsze kryteria wyboru

Zmiękczacze wody dostępne są w różnych wymiarach i ich parametry pozwalają nam wybrać urządzenia dostosowane do różnych wymagań i oczekiwań. A to oznacza, że przed podjęciem decyzji kluczowe jest wzięcie pod uwagę warunków, w jakich uzdatniacz będzie pracował, a także wydajności, jaką od niego oczekujemy. Dopiero potem możemy przyjrzeć się parametrom dodatkowym i atrybutom, a także dodatkowym funkcjom.

Kompaktowy produkt z pewnością będzie o wiele łatwiej zamontować niż filtr o bardzo dużych wymiarach. Niemniej jednak jeśli mieszkamy w domu, gdzie jest bardzo duże zużycie wody, to możemy być zmuszeni do wyboru sporego filtra wymagającego znacznie większego rozmiaru. Dodatkowo warto odnotować, że woda o podwyższonej twardości, i to znacznie podwyższonej, wymagać będzie znacznie skuteczniejszego rozwiązania. Dlatego parametry takiego urządzenia do uzdatniania wody będą musiały być jeszcze wyższe. 

Mając to na uwadze, musimy przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi informacjami jak, chociażby, wymiary montażowe, a także ilość żywicy jonowymiennej, która jest zastosowania przy danym produkcie. Ponadto, pamiętajmy też o zweryfikowaniu zużycia wody i soli gdy dochodzi do regeneracji. Niemniej ważną kwestią jest przepływ wody (ilość w litrach na minutę), temperatura maksymalna, a także jakie jest ciśnienie wody.

Odpowiedni zmiękczacz wody jest ważny, ale warto też wiedzieć jak taki sprzęt ustawić

Skoro już wiemy jakie są najistotniejsze parametry zakupowe, to warto teraz wiedzieć jak takie urządzenie ustawić. Aby cieszyć się dostępem do miękkiej, wysokiej jakości wody należy przede wszystkim dostosować głowicę sterującą do naszych potrzeb. Stopień twardości wody po filtracji może się różnić od wybranych ustawień. Dlatego najczęściej to właśnie głowica sterująca odpowiada za dostarczenie nam prawidłowej wody do zmywarki, pralki czy też innych urządzeń tego typu. 

Warto jednak pamiętać, że odpowiednie zmiękczanie wody polega na ówczesnym ustawieniu tej głowicy w taki sposób, aby gwarantowała nam idealnie dostosowaną do naszych wymagań twardość. Innymi słowy, nieprawidłowa regulacja może doprowadzić do sytuacji, w której woda będzie wciąż zbyt twarda bądź, wręcz przeciwnie, zbyt miękka. 

Co zrobić, jeśli woda z kranu jest twarda? Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z dzbanków filtrujących

Sposoby zmiękczania wody są całkiem zróżnicowane i nikogo to wcale nie dziwi, że oprócz stosowania zmiękczaczy użytkownicy pragną walczyć z twardą wodą na inne sposoby. Kolejnym wyborem wartym uwzględnienia, szczególnie jeśli przede wszystkim zmiękczona woda będzie stosowana do herbaty, a nie do prania, zmywania czy podlewania roślin, jest dzbanek filtrujący. 

Ponadto warto też pamiętać o takim wynalazku jak, na przykład, filtr odwróconej osmozy. Są to specjalne urządzenia, które idealnie uzupełniają zmiękczacze wody. Jak wiemy, zmiękczacze wody mają za zadanie wyłącznie wyeliminować wysoki poziom twardości. Natomiast systemy filtrujące wykorzystujące metodę odwróconej osmozy działają oczyszczająco – pozbywają się zanieczyszczeń mechanicznych, zawiesin, ale też i związków chemicznych, których nie chcielibyśmy widzieć w naszej wodzie.

Zmiękczać wodę można budżetowymi filtrami 

Głównym atutem miękkiej wody jest zastosowanie jej do przygotowywania napojów. To właśnie dzięki odpowiednio przefiltrowanej wodzie nasz napój nie będzie miał charakterystycznych osadów na szklance. A to bez wątpienia jeden z poważniejszych problemów, gdyż nie tylko obniża estetykę i pogorsza apetyczność takiego napoju. Znacznie utrudnia też późniejsze czyszczenie, gdyż zaschnięty osad może być niezwykle uciążliwy do wyczyszczenia.

Na szczęście wyposażenie się w filtr do wody pitnej będzie znacznie prostszymi tańszym rozwiązaniem niż decyzja o wyposażeniu domu w zmiękczacz wody montowany bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. Dodatkowo w dzbankach tego typu filtry są wymienne i można bardzo prosto utrzymać wysoki poziom filtrowania przez długi czas.

Podsumowanie – teraz wiesz jak sprawdzić stopień twardości wody, a także jak zmiękczyć wodę w domu i jakie domowe sposoby są najlepsze!

Powyższy poradnik pozwolił nam dowiedzieć się wszystko o filtrach zmiękczających, a także wiecie teraz czym jest filtr odwróconej osmozy. Oprócz tego, zdobyta wiedza umożliwia każdemu zainteresowanemu znalezienie produktu idealnego w oparciu o nasze potrzeby. Jeśli potrzebujemy zmiękczyć i wyczyścić wodę pitną, to filtr odwróconej osmozy będzie idealny. Dla osób pragnących znaleźć idealne rozwiązanie budżetowe wybór dzbanka filtrującego będzie idealny.

Natomiast warto też pamiętać o zmiękczaczach wody, czyli sporych urządzeniach gwarantujących zmiękczanie wody wykorzystywanej nie tylko do picia, ale też do zasilania pralki czy zmywarki. To wszystko po to, aby zapewnić jak najdłuższe bezpieczeństwo dla każdego sprzętu gospodarstwa domowego, a także bezpieczeństwo nasze podczas korzystania z wody w innym celu. 

Sprawdź również: podgrzewacz wody elektryczny

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zmiękczyć wodę w domu
Average rating:  
 0 reviews