Ogrzewanie podłogowe nie grzeje? Poradnik jak odpowietrzyć podłogówkę.

by

Ogrzewanie podłogowe nie grzeje? Sprawdź jak odpowietrzyć podłogówkę i jak naprawić instalację! 

Ciepła podłoga przez całą zimę to bez wątpienia bardzo dobra wiadomość dla każdego, komu zależy nie tylko na komforcie, ale też na oszczędności i funkcjonalności w jednym. To wszystko jest w stanie zaoferować podgrzewana posadzka. Niemniej jednak każdego roku należy wykonywać prace konserwacyjne, aby wiedzieć czy instalacja działa dobrze i czy nie ma problemów z tym, aby uzyskać wysoką temperaturę. 

Niestety, nierzadko wiele osób zastanawia się jaka temperatura na podłogówkę będzie najlepsza i jaką wartość system ten powinien utrzymywać. Bowiem niekiedy dochodzi do sytuacji, w której rura i wszystkie spirale grzewcze nie grzeją tak jak kiedyś bądź osiągany wynik nie jest akceptowalny po pierwszym uruchomieniu nowo zamontowanej instalacji. W takiej sytuacji może okazać się, że nawet jako wsparcie przy pracy grzejnika podłogówka okaże się niewystarczająco dobra.

Najczęściej wystarczy tylko proces odpowietrzania podłogówki, aby pozbyć się problemu z niewystarczająco dużą wydajnością. Niestety, czasami problem z niewłaściwą temperaturą dzieje się z uwagi na inne kłopoty. A to oznacza trudną sytuację, szczególnie jeśli mowa o awarii znacznie poważniejszej Niemniej jednak istnieje parę sposobów, które mogą nam pomóc w naprawie urządzenia. W poniższym artykule omówimy te najlepsze, a także sprawdzimy jak dokładnie je wykonać. 

Podłogówka słabo grzeje? Najpopularniejsze powody 

Zanim jednak powiemy o tym jak odpowietrzyć podłogówkę, a także jak znaleźć nieszczelność czy też nieodpowiedni przepływ wody, warto omówić najczęstsze powody, przez które dochodzi do sporego problemu z instalacją. Zdarzyło ci się, słyszeć jak woda zdaje się bulgotać bądź w niektórych pomieszczeniach jest zimniej niż w innych? Problemów może być całkiem sporo, lecz poniżej przedstawione zostaną najczęściej występujące problemy, a także najlepsze rozwiązania. 

Przede wszystkim uwagę wielu osób powinno przykuć kiepskiej jakości elementy konstrukcyjne, które prowadzą do przedwczesnego zużycia poszczególnych akcesoriów bądź też mogą być odpowiedzialne za nieprawidłowe działanie instalacji. Dodatkowo warto pamiętać, że zanim zdecydujesz się odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, to warto upewnić się, że problem nie leży po stronie montażu. 

Pętla ogrzewania podłogowego kiepskiej jakości? Mało prawdopodobne, ale może to być problemem

Przeglądając dostępne rankingi rur do ogrzewania podłogowego bardzo łatwo możemy dostrzec, że na rynku dostępne są propozycje wielowarstwowe, jednorodne, a także poszczególne modele oferowane są w zróżnicowanych parametrach. Przez to maksymalna temperatura pracy czy też inne parametry sprawiają, że dane urządzenie może okazać się kiepskim wyborem w perspektywie długoterminowej.

Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy wybrany przez nas sprzęt jest w stanie poradzić sobie w warunkach, jakie mu stworzyliśmy. Oczywiście pamiętajmy o tym, że regulacja ogrzewania podłogowego z rozdzielacza musi być prawidłowe, lecz im większa wytrzymałość sprzętu, tym mniejsza szansa na uszkodzenie nawet w przypadku, kiedy doszło do nieprawidłowości w ustalaniu temperatury pracy czy mocy strumienia. 

Pamiętajmy też o tym, że prawidłowy rozdzielacz do podłogówki oferować nam może świetne parametry, a także dodatkowe atrybuty. Co ciekawe, te droższe propozycje gwarantują też doposażenie w postaci specjalnego rotametru, czyli przepływomierza o zmiennym przekroju. Miejmy też na względzie inne akcesoria, jak chociażby instalator, pompę instalacji, zawór regulujący bądź też odpowietrzający znany też jako odpowietrznik, czy też jakość samych rur. 

Odpowietrzyć podłogówkę? Sprawdź czemu zapowietrzone ogrzewanie podłogowe to możliwy problem

Rzeczą jasną jest zweryfikowanie czy mamy do czynienia z zapowietrzeniem. To najczęstszy problem związany ze spadkiem wydajności pracy tego typu instalacji ogrzewającej. Sygnałów wskazujących na ten problem może być tak naprawdę wiele, natomiast najczęściej towarzyszą temu obszary wychłodzone, które automatycznie prowadzą do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. 

Dodatkowo pamiętajmy, że bardzo często symptomem wskazującym na problemy związane z zapowietrzeniem jest dźwięk, który może dochodzić z samej instalacji. Może to być bulgotanie, stukanie, a także szumy. Wszystkie te dźwięki będą wskazywać, że instalacja nie działa poprawnie. Co ciekawe, nawet jeśli utrzymywana jest wysoka temperatura, to może być to oznaka zbliżającego się problemu. 

Nie zawsze zapowietrzona podłogówka to problem, bo czasami ogrzewanie podłogowe nie grzeje z uwagi na złą instalację 

Niestety, nierzadko zdarza się, że podczas układania instalacji doszło do uszkodzenia. Taka usterka sprawia, że po pewnym czasie system ogrzewania traci na wydajności i dochodzi do różnych komplikacji. Może to doprowadzić do sytuacji, w której podlogowka jest po prostu zapowietrzona (co poznamy po tym, że formują się pęcherzyki powietrza), ale też do wielu innych problemów.

rury do ogrzewania podłogowego ranking

Jednym z przykładów jest po prostu ucieczka wody z podłogówki. A w takiej sytuacji nawet najlepiej przeprowadzony proces odpowietrzania podłogówki nie należy do rozwiązań, które okażą się skuteczne. Oprócz tego poszczególne pętle mogą być uszkodzone, przez co obszary zimna, jakie w danym pokoju doświadczamy, będą się tylko powiększać. 

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że jeśli monterom nie uda się prawidłowo podłączyć do instalacji, to podłogówki na piętrze nie uda nam się uratować – nawet mając rozdzielacz na tej samej kondygnacji. 

Jak odpowietrzyć podłogówkę i co jeszcze można zrobić, aby instalacja podłogowa mogła dobrze grzać?

Jak widzicie, problemów z podłogówką może być całkiem sporo. Niemniej jednak rzadko kiedy do poważnych usterek, przez które musimy zrywać całą podłogę i skuwać podłoże aby dostać się do instalacji. Zazwyczaj gdy ogrzewanie słabo grzeje, wystarczy tylko prawidłowe odpowietrzenie. Niemniej jednak nie możemy myśleć, że to rozwiązanie na każdy problem. Bo nawet jeśli chcemy odpowietrzyć aby mieć pewność, że pracować będzie pompa instalacji na pełną moc, to jednak niektóre awarie wymagają innego rozwiązania.

Z tego względu warto też wiedzieć, że ingerencja w instalację grzewczą może okazać się sprawą kluczową i niezbędną do prawidłowego uruchomienia podłogówki. Zauważmy także, że z uwagi na wysoki poziom zaawansowania systemów podłogowych i kosztów związanych z ich ewentualną naprawą znacznie lepiej jest zapobiegać usterkom niż je później naprawiać. 

Objawy zapowietrzonej podłogówki już znamy, czas na prawidłowe odpowietrzanie ogrzewania podłogowego

Nowoczesne instalacje wyposażone są w tak zwany zawór odpowietrzający. Jest to automatyczny odpowietrznik, który umożliwia znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze odpowietrzenie instalacji. Zazwyczaj jest on umieszczony przy rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Najpierw powinniśmy włączyć pompę instalacji na pełną moc. Zaraz po tej czynności kolejną rzeczą, jaką należy zrobić, jest zwrócenie uwagi na belkę powrotną. Powinniśmy zamknąć wszystkie zawory regulujące z wyjątkiem jednego. 

Zajmijmy się teraz najważniejszą częścią, czyli odpowiedzią na pytanie: jak poprawić działanie podłogówki? Jak ją odpowietrzyć? W nowych instalacjach występuje tzw. automatyczny odpowietrznik podłogówki, mówiąc w skrócie: zawór odpowietrzający. Taki zawór znajduje się w miejscu sterowania całym układem, czyli w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.

Każdy z zaworów należy odpowietrzać pojedynczo, dlatego proces ten może zająć całkiem sporo. Zamykanie pozostałych zaworów jest potrzebne do tego, aby woda przepływała przez jedną pętlę z ogromną mocą. W ten sposób powietrza z instalacji jest wypychane do odpowietrznika. Gdy pompa przeprowadzi całą wodę przez spiralę, zakręcamy zawór i odkręcamy kolejny. Czas, jaki musimy poświęcić na odpowietrzanie zależne jest przede wszystkim od tego jak szybko woda będzie się napełniać w spiralach i jak skomplikowana jest cała instalacja.

Co jednak w przypadku, kiedy wyżej opisany rozdzielacz znajduje się na poziomie wyżej lub niżej? Niestety, wtedy czynność odpowietrzania jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga od nas nieco innego podejścia. Otóż rozdzielacz znajdujący się w piwnicy i obsługujący parter czy też znajdujący się na parterze i obsługujący pierwsze piętro będzie wymagał innego podejścia z uwagi na fakt, że przetoczenia powietrza w dół nie jest możliwe. Z tego powodu sterowanie całym układem wygląda całkowicie na odwrót.

Oznacza to, że taki problem z ogrzewaniem podłogowym rozwiążemy poprzez odwrotne podejście do tematu, czyli wyłączenie pompy i zamknięcie wszystkich zaworów na rozdzielaczu. Dotyczy to także automatycznych odpowietrzników. Następnym krokiem jest montaż wężyków do zaworów spustowych obu belek – tej zasilającej i powrotnej. Gdy podłączymy jeden do instalacji wodociągowej, a drugi do belki powrotnej, rozpocznie się odprowadzanie wody do kanalizacji. Teraz należy odpowietrzyć system tak jak w klasycznym odpowietrzaniu, a więc pamiętając o każdej pętli. .

Jeśli skończymy odpowietrzać i dalej podłogówka słabo grzeje, to problem może leżeć głębiej i wymagać ingerencji w instalację ogrzewania podłogowego

Jeśli zdecydowaliśmy się na ofertę od producenta mało znanego czy też niepolecanego przez większość monterów i użytkowników, to problemy związane z instalacją mogą okazać się bardzo poważne. Na tyle poważne, że wymagana będzie ingerencja w instalację podłogową. To natomiast bardzo często oznacza zrywanie podłogi, kucie czy też inne bardzo czasochłonne, kosztowne i brudzące mieszkanie czynności. 

Na szczęście warto odnotować, że problemy z wyciekiem czy też z inną usterką można stosunkowo łatwo wykryć, dzięki czemu istnieje szansa, że naprawa danego miejsca nie będzie kosztowna. Dodatkowo warto odnotować, że nierzadko instalacje podłogowe mają wieloletnie gwarancje, dzięki czemu nawet po kilku latach możemy skorzystać z darmowej pomocy.

Czasem lepiej zapobiegać niż leczyć skutki nieprawidłowego działania ogrzewania podłogowego, dlatego sprawdź jaką jakość ma rozdzielacz i pompa grzewcza

Jeśli rozdzielacz znajduje się na niższej kondygnacji, a dodatkowo jest on kiepskiej jakości, to bez wątpienia możemy liczyć na spore problemy w późniejszej eksploatacji systemu ogrzewania w podłodze. Dlatego należy upewnić się, że wykorzystane zostały produkty wyprodukowane z najwyższej klasy materiału. Dodatkowo musimy mieć na względzie fakt, że instalacja została poprowadzona zgodnie ze sztuką i spełnia ona wszelkie normy i wymagania.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego powinien się znajdować, na tej samej kondygnacji, co instalacja grzewcza. Dodatkowo miejmy na uwadze, że w celu uniknięcia późniejszych problemów dokładne rozmieszczenie elementów i umieszczenie samego rozdzielacza powinno być uwzględnione już na etapie planowania, dzięki czemu problem związany z nieprawidłowym poziomem posadzek będzie zażegnany.

Teraz wiesz dlaczego podłogówka grzała bardzo słabo, a także jak odpowietrzać instalację podłogową 

Każda instalacja grzewcza powinna być dosyć często sprawdzana. Należy dbać o jej konserwację, a także o prawidłowe użytkowanie. Wtedy mamy gwarancję, że taka podłogówka sprawdzi się w większości przypadków i nie ulegnie uszkodzeniu. Nawet jeśli dojdzie do spadku wydajności, to wystarczy tylko upewnić się, że przeprowadzimy odpowietrzanie poszczególnych pętli grzewczych. 

Oczywiście niedokładne odpowietrzenie nie pomoże, lecz jeśli uda nam się uzbroić w cierpliwość i wykonamy wszystkie kroki zgodnie z poleceniami, to nie będziemy musieli martwić się o to, że po przerwie letniej czy też z pierwszym rozruchem opcja okaże się nieskuteczna w dostarczaniu ciepła. Rzecz jasna warto zawsze monitorować stan instalacji i w razie potrzeby kontaktować się z ekspertami bądź po prostu wiedzieć jak dokonać naprawy zgodnie ze sztuką.

Czytaj także: https://majsterkujsam.pl/kurtka-robocza-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ogrzewanie podłogowe nie grzeje
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz