Jak spawać metodą tig poprawnie – Czym Spawać tig dobrze ?

by

Spawanie metodą tig – na czym polega i dla kogo jest to najlepsza technika spawania?

TIG to metoda spawania, która bardzo często wybierana jest ze względu na swoje właściwości i możliwość precyzyjnego spawania niezwykle wymagającego materiału, jakim bez wątpienia jest aluminium. Niemniej jednak wielu uznaje TIGa za świetne rozwiązanie nie tylko ze względu na spawanie aluminium, ale też z uwagi na inne zalety. Warto jednak pamiętać, że każdy spawacz powinien doskonale zdawać sobie sprawę z tego czym się charakteryzuje ta metoda scalania.

Z uwagi na niską cenę, a także możliwość spawania prądem przemiennym, urządzenia korzystające z metody TIG są niezwykle popularne. I choć nierzadko to migomaty dominują u niejednego spawacza, to profesjonaliści doceniają użyteczność spawarki TIG właśnie z uwagi na swoje nietuzinkowe możliwości. 

Co jednak sprawia, że spawanie tig to dobra opcja? Czy elektora nietopliwa i gaz osłonowy w celu ochrony uchwytu spawalniczego jak i jeziorka to dobre rozwiązanie? Pytań odnośnie tego urządzenia jest wiele. Niemniej jednak bardzo ważną rzeczą, o której niewielu zdaje się pamiętać, to odpowiednie dostosowanie sprzętu i jego ustawień do naszych preferencji. To wtedy gwarantuje najlepszą efektywność i prędkość spawania. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze rzeczy, a także przedstawimy czym charakteryzuje się dobra spawarka tego typu. 

Najlepsza spawarka tig – czym się charakteryzuje?

Elektora wolframowa, która jest nietopliwa (odporna na bardzo wysokie temperatury), odpowiada za doprowadzenie prądu do materiału, który jest spawany. To właśnie z tej elektrody wychodzi łuk spawalniczy i ma on za zadanie rozgrzać i roztopić element spawany. Elektroda ma także wokół siebie gaz osłonowy (specjalna dysza), która odpowiada za ochronę rozgrzanego materiału przed reakcją z niebezpiecznymi składnikami chemicznymi pochodzącymi z powietrza. 

Do działania spawarki stosuje się szlachetne gazy obojętne. Oznacza to, że są niereaktywne, a więc zapobiegają reakcjom chemicznym, które mogłyby występować w płynnym jeziorku spawalniczym. Takimi gazami jest, na przykład, argon, hel, ale też i ich mieszaniny. Warto też odnotować, że materiał dodatkowy przy spawaniu dostarczany jest ze źródła zewnętrznego – mianowicie może to być podajnik drutu ręczny bądź też zmechanizowany.

Jaką spawarkę inwertorową wybrać z tigiem? A może opcja transformatorowa będzie lepsza?

Choć znamy podstawową charakterystykę pracy spawarki TIG, to istnieje wiele dodatkowych zagadnień wartych omówienia przed rozpoczęciem poszukiwań rozwiązania idealnego. Otóż dla niektórych użytkowników kluczowa będzie budżetowa praca, a dla innych jak najwyższa jakość spawania. Co więcej, musimy też pamiętać o tym, że spawarki inwertorowe i transformatorowe różnią się pod pewnymi względami.Przede wszystkim warianty inwertorowe, nieco droższe, oferują pracę przy niższym napięciu prądu. Możliwe jest to przez zastosowanie bardziej zaawansowanej technologii. Przez to są też droższe – zarówno w przypadku zakupu, jak i późniejszej obsługi czy naprawy. 

Nieważne jednak na którą dokładnie opcję się zdecydujemy, jeśli nie będziemy w stanie zagwarantować sobie wystarczająco dobrych parametrów do bezproblemowej pracy. A to oznacza przyjrzenie się prądowi spawania, cyklu pracy, a także funkcjom ułatwiającym pracę. Oczywiście warto też zauważyć, że odpowiednio dobrana spawarka będzie gwarantować nam bezpieczeństwo. 

Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że każdy stop ma inny skład chemiczny, a co za tym idzie praca z TIGiem może nie zawsze wydawać się rozwiązaniem odpowiednim. Warto więc wiedzieć czym jest lutowanie a spawanie, a także zapoznać się z tym jaką rolę odgrywa spawanie na zimno w codziennej pracy spawacza. 

Spawanie tigiem – podstawy

Zajmijmy się jednak podstawami tej techniki spawania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale w niektórych projektach TIG jest niezastąpiony i nawet najlepsza spawarka migomat nie będzie w stanie zagwarantować tak atrakcyjnych wyników, co spawanie wykorzystując wolframową elektrodę nietopliwą, gdzie stosowana jest osłona gazowa. 

Najistotniejszą rzeczą, jeśli chodzi o spawanie TIGiem, jest elektroda wolframowa. Materiał ten jest niezwykle odporny na wysokie temperatury, gdyż temperaturę topnienia osiąga dopiero na poziomie 3380 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jest to surowiec oferujący najwyższy punkt topnienia spośród wszystkich znanych metali czystych w układzie okresowym. Z tego względu nie musimy się martwić, że gdy łuk spawalniczy odpowiadający za roztapianie materiału z niej wychodzi, to ulegnie ona uszkodzeniu.

Łuk ten ma za zadanie rozgrzać materiał, dzięki czemu możemy przejść do kolejnego etapu spawania, mianowicie podania materiału dodatkowego. Proces ten może odbywać się ręcznie bądź przy wykorzystaniu specjalnego, zmechanizowanego podajnika. 

Spawanie tigiem idealne, jeśli zależy nam na łączeniu różnych materiałów, w tym myślimy o spawaniu aluminium 

TIG to idealna propozycja dla osób, które walczą z wieloma różnymi materiałami i pragną zagwarantować sobie najwyższej jakości spoinę. Nieważne czy do obróbki jest obiekt o niestandardowym wymiarze, rura, czy też niezwykle cienka blacha. TIG to świetna oferta gwarantująca nam bardzo wysoką jakość pod względem estetyki i precyzji spawania. Jest to też szczególnie przydatna technika, jeśli zamierzamy często pracować z aluminium.

Wbrew pozorom aluminium to bardzo wymagający surowiec, który nieraz może okazać się zbyt trudny do obróbki dla zwykłego użytkownika. Jest to spowodowane specjalną warstwą tlenków, które skutecznie utrudniają spawanie tego materiału. Dotyczy to przede wszystkim migomatów, gdzie topliwy drut nie jest w stanie poradzić sobie tak skutecznie jak TIG z uwagi na brak możliwości spawania prądem przemiennym.

Spawanie Tig

Proces spawania tig – podobieństwa i różnice do spawania Mig, a także spawania Mag 

Skoro już wspomnieliśmy o migomatach, to warto wiedzieć jaka jest różnica między pracą z jedną spawarką, a drugą. Otóż przede wszystkim warto odnotować, że urządzenia wyposażone w metodę MIG i MAG są znacznie droższe od wariantu TIG. Oznacza to, że decydując się na Tiga, możemy sporo zaoszczędzić i rozpocząć przygodę spawalniczą.

Niemniej jednak główną różnicą między migomatem a opisywaną metodą spawania jest, rzecz jasna, rodzaj elektrody. Choć w obu przypadkach jest powinność stosowania gazu osłonowego obojętnego, to jednak łuk spawalniczy w przypadku migomatu prowadzą elektrody topliwe. Natomiast spawarki z techniką spawania tig korzystają z elektrod nietopliwych, które wykonane są z wolframu. 

Inną różnicą, niezwykle istotną z perspektywy użytkowania danej spawarki i oferowanych możliwości spawania jest możliwość ustawienia pracy prądem przemiennym. W przeciwieństwie do stałego, gwarantuje nam znacznie lepszą wydajność i prostszą pracę z aluminium, którego to zewnętrzna powłoka tlenkowa znacznie utrudnia pracę w przypadku normalnej spawarki. 

Spawalnicza metoda tig ma swoje zalety, ale też i wady 

Nie istnieją produkty idealne. Przede wszystkim warto odnotować, że różne typy spawarek mają swoje mocne strony, jak i te gorsze. Aby wybrać opcję idealną, kluczową kwestią jest dostosowanie urządzenia do preferencji i do zadań, z którymi będziemy się zmagać. Nie inaczej jest z TIGiem, który w wielu przypadkach jest wariantem idealnym, a w innych okaże się, że nie dostarczy nam odpowiednich parametrów i właściwości.

Zalety tej metody spawania

Zacznijmy od bardzo ważnej zalety, a mianowicie od estetyki, z jaką sprzęt ten pozwala pracować. Bardzo mała ilość odprysków spawalniczych, które powstają podczas pracy, a także precyzja pracy sprawia, że proces spawalniczy tig dc i tig ac, czyli prądem stałym i przemiennym, daje nam świetne wyniki i efektywność, jakiej w cenie dostępnych urządzeń nie znajdziemy u konkurencji.

Skoro o cenie mowa, to spawanie elektrodą wolframową jest nadzwyczaj tanie. Głównie z powodu samej ceny spawarki. W bardzo atrakcyjnym zakresie cenowym uda nam się znaleźć rozwiązania gwarantujące nam wysoką sprawność. Oczywiście narzędzia te będą w stanie zapewnić wysoką jakość spoin pod warunkiem, że stosować się będziemy do wytycznych i rozpoczniemy spawanie w osłonie gazu obojętnego o prawidłowych parametrach i właściwościach.

Choć estetyka i niska cena to kluczowe zalety spawania elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych, to jednak najistotniejszy jest tu prąd przemienny. Inna budowa tego typu sprzętu umożliwia na spawanie prądem przemiennym. A jest to nadzwyczaj istotne w przypadku poszczególnych materiałów jak, na przykład, aluminium.

Sam surowiec ma bardzo niską temperaturę topnienia, bo na poziomie 600-700 stopni Celsjusza (w zależności od konkretnego stopu). Niemniej jednak wokół aluminium tworzy się warstwa tlenków, których to temperatura topnienia wynosi już 2000 stopni Celsjusza. Oznacza to, że bezpieczna obróbka materiału bez ryzyka uszkodzenia aluminium jest znacznie trudniejsza. Na szczęście sposób działania prądu przemiennego skutecznie eliminuje ten problem.

  • Niewielka ilość odprysków spawalniczych;
  • Stosunkowo niska cena zakupu spawarki;
  • Możliwość spawania prądem przemiennym;
  • Wysoka estetyka spoin.

Wady procesu spawania metodą tig

Nie wszyscy jednak będą zachwyceni sposobem działania spawarki z nietopliwą elektrodą. Otóż musimy pamiętać, że choć spawanie tig odbywa się w otoczeniu gazów obojętnych, tak jak w przypadku techniki MIG, to jednak nie jest to tak prosta metoda jak mogłoby się wydawać. A to oznacza, że przed rozpoczęciem poważniejszych prac istotne jest uzyskanie ogromnej ilości doświadczenia. 

Ponadto, szybkość to nie najmocniejsza strona tych spawarek. Nie na tym przecież polega spawanie metodą tig (tungsten inert gas), żeby szybko i bezproblemowo połączyć dwa elementy. Bardzo często jest to znacznie wolniejszy proces. I choć przekłada się to na wysoką precyzję i estetykę spoin, to jednak dla osób pragnących wydajności i efektywności działań, nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Dodatkowo warto odnotować, że metoda ta nie jest przeznaczona do pracy z bardzo grubymi blachami. Powiedzmy, że chcemy rozpocząć spalanie stali nierdzewnej o grubości powyżej 10 mm. Spawarka o metodzie pracy TIG nie będzie w stanie skutecznie poradzić sobie z zadaniem, przez co będziemy zmuszeni do użycia innego urządzenia czy też skorzystania z pomocy osób trzecich. 

  • Wymaga sporych umiejętności spawania;
  • Nie jest to najszybsza metoda do obróbki materiałów;
  • Metoda nie jest dostosowana do pracy z materiałami o dużych grubościach – powyżej 10 mm. 

Spawanie TIG – teraz wiesz czym się charakteryzuje i na czym polega spawanie tą metodą 

Jak widzicie, scalanie różnorodnych materiałów za pomocą spawarki TIG jest z pewnością ciekawą alternatywą dla migomatów. To zdecydowanie tańsza opcja, a dodatkowa ma wiele zalet. Szczególnie spodoba się osobom, którym zależy na estetycznych łączeniach. Pamiętajmy natomiast, że nie jest to opcja bez wad, bo patrząc na opis metody tig widać, że nie jest to opcja, gdzie podstawowe informacje i wskazówki wystarczą do osiągnięcia świetnych wyników. W przypadku spawania spoiwa tig kluczowe będzie doświadczenie i wiedza.

Jeśli jednak w naszej pracy niezbędna jest najwyższa jakość, a dodatkowo nie musimy martwić się długim czasem całego procesu spawania, to Gas Tungsten Arc będzie świetnym wyborem. Pamiętajmy natomiast o wszystkich parametrach, o tym jaki ma być pręt, jakie właściwości i parametry ma łuk elektryczny, a także zwróćmy uwagę na cykl pracy, natężenie prądu i inne elementy specyfikacji.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spawanie Tig
Average rating:  
 0 reviews