Spis Treści
Regulacja ogrzewania podłogowego – co należy wiedzieć o rozdzielaczu ogrzewania podłogowego, jak ustawić ten sprzęt, jaki powinien być przepływ, a także inne parametry warte uwzględnienia
Podczas montażu instalacji podłogowej gwarantującej nam komfort cieplny na poziomie takim samym czy też nawet lepszym niż grzejnika ważne jest uwzględnienie paru czynników. Przede wszystkim podłogówkę musimy odpowiednio wyregulować, bo bez tego nie będzie oferować nam sprawności i wydajności, a także wielu innych zalet tego systemu. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jaką temperaturę na podłogówkę powinniśmy ustawić, jaka jest dopuszczalna wartość maksymalna, a także jak zmierzyć się z innymi kwestiami.
Problem odpowiedniej regulacji podłogówki jest całkiem ważny, bo jeśli nie zadbamy o prawidłowe wartości, to będziemy mieć do czynienia z wieloma kłopotami. Nieprawidłowy rozkład temperatury w pomieszczeniach, a także brak energooszczędności, funkcjonalności czy innych zalet tego systemu będą dawać się nam we znaki. A przez to wybrana przez nas propozycja nie będzie w żadnym razie zachęcająca i atrakcyjna.
Aby więc zrozumieć dlaczego podłogówka nie grzeje czy też dowiedzieć się jak odpowietrzyć podłogówkę, postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym omówione zostały najistotniejsze kwestie związaną z prawidłowym przygotowaniem instalacji podłogowej. A to oznacza omówienie prawidłowej regulacji czynnika grzewczego, zrozumienie istotności rozdzielacza do podłogówki, a także przyjrzenie się temu jaką rolę pełni rotametr i zawór mieszający.
Dlaczego nieodpowiednia regulacja temperatury to problem nie tylko z punktu widzenia finansowego, ale też komfortu cieplnego?
Zanim jednak omówimy wszystkie wyżej wspomniane kwestie, warto najpierw zwrócić uwagę na to dlaczego odpowiednia regulacja temperatury w naszej instalacji jest tak kluczowa. Otóż można się domyśleć, że ma to znaczenie z punktu widzenia finansowego i komfortowego, lecz także warto pamiętać o tym, że przeglądając rankingi rur do ogrzewania podłogowego łatwo można dostrzec jedną rzecz.
Otóż większość dostępnych elementów konstrukcyjnych dostępnych na rynku charakteryzuje się wytrzymałością na z góry określonym poziomie. Ta wytrzymałość odnosi się zarówno do maksymalnej temperatury wody, współczynnika rozszerzalności cieplnej, a także wielu innych parametrów. Niemniej jednak niemal żadna rura do ogrzewania podłogowego nie jest dostosowana do pracy z temperaturą wyższą niż 60 stopni Celsjusza, dlatego bez prawidłowej regulacji możemy doprowadzić do uszkodzenia systemu.
Oczywiście to tylko jeden z wielu problemów, które mogą pokrzyżować nam plany. Warto też pamiętać o tym, że nieprawidłowa regulacja może doprowadzić do ogromnych strat ciepła, a to przecież wpłynie na atrakcyjność finansową tego rozwiązania. Niemniej istotna jest też sprawa związana z samym komfortem użytkowania ogrzewania podłogowego. Nikt przecież nie będzie chciał siedzieć w mieszkaniu zbyt zimnym czy zbyt gorącym.
Regulacja ogrzewania podłogowego istotna z uwagi na ekonomię
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że koszty instalacji podłogówki są znacznie wyższe niż w przypadku montażu klasycznych grzejników. Niemniej jednak w perspektywie długoterminowej ogrzewanie pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego to jest niezwykle atrakcyjny i warty rozważenia temat.
Niemniej jednak będzie to ekonomiczne rozwiązanie tylko w sytuacji, kiedy kiedy regulator temperatury zasilania będzie działał prawidłowo i nie będzie problemu z utrzymywaniem temperatury, jaką docelowo sobie ustalimy. Dlatego niezwykle istotne jest upewnienie się, że regulacja temperatury czynnika grzewczego jest skuteczna i precyzyjna, gdyż to główny powód, dla którego późniejsze oszczędności będą miały miejsce.
Regulować temperaturę powinniśmy z uwagi na komfort cieplny w pomieszczeniach
Następnym powodem dla którego bardzo ważna jest prawidłowa regulacja przepływu wody i temperatury w rurach jest komfort. Jak dobrze wiemy, zbyt duża różnica temperatury czy też ciągła praca na maksymalnych obrotach i przy maksymalnej dozwolonej temperaturze może doprowadzić do sytuacji, w której w pomieszczeniach będzie panować zbyt duża temperatura, a to znacznie obniża komfort psychiczny i fizyczny.
Z tego względu regulacja instalacji ogrzewania podłogowego ma kluczowy wpływ na to jak się czujemy. Jeśli ustawienia będą nieprawidłowe, to niestety doprowadzi to do bardzo złego samopoczucia. Z drugiej strony możemy mieć zbyt niską temperaturę. To także nieatrakcyjne rozwiązanie, gdyż nie pozwoli to na skupienie, a także może prowadzić do przeziębienia.
Ogrzewanie podłogowe może być głównym źródłem ciepła? Tak, ale nie musi
Pamiętajmy też o tym, że jednostka sterująca ogrzewaniem podłogowym może być też ustawiona w taki sposób, aby pełnić rolę głównego źródła ciepła. Jest to możliwe, gdyż przepływ w poszczególnych pętlach i prawidłowa regulacja czy dbanie o korektę temperatury może zagwarantować nam wystarczająco wysoką sprawność działania i temperaturę w pomieszczeniach, że inne źródła ciepła okażą się niepotrzebne.
Niemniej jednak prawidłowe ustawienie jest bardzo ważne z uwagi na fakt, że w przypadku jednostki zasilającej musimy wiedzieć jaka temperatura będzie odpowiednia. A to bardzo ważne ze względu na jakość zastosowanych pętli ogrzewania podłogowego, a także na jakość termoizolacji i wielkość domu.
Jak regulować ten element grzewczy? Wszystko o dostosowaniu instalacji grzewczych
Zalet stosowania ogrzewania podłogowego jest bardzo wiele. Z uwagi na brak cyrkulacji powietrza, sprawdza się idealnie w przypadku alergików. Dodatkowo, jest to rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego, a więc wyżej wspomniana energooszczędność jest możliwa do uzyskania. Oprócz tego, nie musimy montować grzejników tradycyjnych, dzięki czemu ilość miejsca i możliwości stylistyczne domu są znacznie większe. Nawet jeśli podłogówka to tylko źródło ciepła dodatkowe, to gwarantuje większą oszczędność i bardzo wysoką sprawność.
Niemniej jednak spraw istotnych podczas przygotowania tej instalacji jest całkiem sporo. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować sprzęt do pracy, więc przed uruchomieniem wymagane jest przeprowadzenie cyklicznego przeglądu. Pamiętanie o ich późniejszym systematycznym wykonywaniu też jest ważną rzeczą.
Dodatkowo musimy pamiętać, że regulacja systemu grzewczego może być hydrauliczna, ale też istnieją dodatkowe akcesoria ułatwiające nam tę pracę. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że nierzadko stosuje się rotametr, a więc wiedza o tych narzędziach też będzie istotna.
Wodne ogrzewanie podłogowe trzeba odpowietrzyć przed uruchomieniem
Pierwsze uruchomienie systemu – czy to przed nadchodzącym sezonem czy też zaraz po instalacji ogrzewania, wymaga właściwego podejścia, aby nie doprowadzić do przedwczesnych uszkodzeń czy zablokowania strumienia wody. Samo odpowietrzanie nie jest bardzo wymagające, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym systemem.
Otóż wystarczy znaleźć specjalny zawór odpowietrzający, który znajdować się powinien na belce powrotnej obok rozdzielacza. Pamiętajmy natomiast, że samodzielne odpowietrzanie podłogówki wymaga uwagi i stosowania się do kilku zasad. Pierwsza z nich to fakt, że każda pętla grzewcza wymaga oddzielnego odpowietrzenia. Oprócz tego, musimy włączyć pompę instalacji na możliwie najwyższy bieg.
Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby zakręcić wszystkie zawory na belce powrotnej instalacji i otworzyć dopływ wody. Zazwyczaj 15 minut trwa pompowanie wody przez pętlę grzewczą. Powtarzamy tę czynność z każdą pętlą. Niemniej jednak miejmy na uwadze jedną bardzo ważną rzecz – kolejne obiegi otwieramy tylko w momencie, kiedy zamkniemy zawory pętli, które zostały już odpowietrzone. Gdy już wszystkie pętle będą odpowietrzone, można uruchomić ogrzewanie.
Oprócz tego, musimy pamiętać o maksymalnej temperaturze, jaka będzie mieszać się w systemie. Nie powinna ona przekraczać 25 stopni Celsjusza przez pierwsze parę dni. Dlatego przygotowania do prawidłowego uruchomienia ogrzewania powinny rozpocząć się przynajmniej kilka dni przed spodziewanym ochłodzeniem.
Regulacja hydrauliczna temu systemu grzewczego może być skomplikowana, ale kluczowa
Hydrauliczna regulacja ogrzewania podłogowego jest zadaniem dosyć skomplikowanym, a z pewnością już znacznie cięższym niż w przypadku klasycznego ogrzewania grzejnikowego. Niemniej jednak zadaniu może sprostać nawet osoba, która nigdy wcześniej tego nie wykonywała. Sama regulacja ma przede wszystkim za zadanie wysterować przepływ czynnika grzewczego przez każdą część instalacji. Dzięki temu doprowadzimy do zrównoważenia temperatury ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach.
Ręczna regulacja hydrauliczna ma za zadanie zmniejszyć przepływ wody w pętlach, gdzie jest najkrótszy i najmniejszy opór hydrauliczny. Jednocześnie musimy zwiększyć przepływ na pętlach o najdłuższym i największym oporze. To zagwarantuje zwiększenie przepływu wody w najdłuższych pętlach i zmniejszenie w najkrótszych, gwarantując odpowiedni balans i prawidłowe działanie w każdym pomieszczeniu.
Rozdzielacz ogrzewania podłogowego niezwykle istotny, aby rozkład temperatury pozostał na podobnym poziomie
W każdej instalacji niezwykle kluczową rolę odgrywa rozdzielacz. Jest to nieodzowna część, która odpowiada za prawidłową regulację temperatury w systemie. Cała regulacja odbywa się tak, że czujnik umieszczony na zasilaniu instalacji podłogowej ma za zadanie zmierzyć temperaturę wody, którą zasilamy system. Jeśli jest ona za wysoka, to specjalny zawór termostatyczny się przymyka, dzięki czemu dopływ wody z instalacji się zwiększa. To natomiast prowadzi do schładzania zasilania.
Jeśli temperatura przy czujniku będzie maksymalna, to pompa zaprzestanie pracy. Jeśli jednak czujnik pokazuje zbyt niską temperaturę, to zawór się otwiera, dzięki czemu mniej wody wychłodzonej wraca do rozdzielacza zasilającego. Innymi słowy, rozdzielacz służy jako kluczowy element w przeprowadzeniu wody (w odpowiedniej temperaturze) do obiegu.
Wszystko, co należy wiedzieć o rotametrze, czyli ułatwieniu regulacji wstępnej
Rotametr to pewnego rodzaju przepływomierz, który jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem znacznie ułatwiającym regulację. Jest to alternatywa dla regulacji hydraulicznej, która dba o to, aby strumień wody był na zbliżonym poziomie w każdej pętli grzewczej. Zazwyczaj urządzenia te zintegrowane są z rozdzielaczem. Warto więc wyposażyć się w ten element, gdyż gwarantuje znacznie prostszą kontrolę i dostosowanie instalacji do naszych potrzeb.
Podłogówka jako dodatek do klasycznego grzejnika? Sprawdź jak ustawić i jak powinna wyglądać regulacja temperatury
Nierzadko zdarza się, że klasyczne grzejniki pełnią główną rolę w ogrzewaniu, a instalacja podłogowa pełni znacznie mniejszą rolę. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie z uwagi na fakt, że gwarantuje oszczędność i pewność, że w razie awarii jednego systemu drugi jest w stanie zagwarantować nam wysoką temperaturę w pomieszczeniu.
Jeśli jednak decydujemy się na wykorzystanie podłogówki jako wsparcie, to w takiej sytuacji warto jest pomyśleć nad tym, aby zastosować obieg, a więc wykorzystać pompę obiegową gwarantującą prawidłowe działanie systemu i utrzymywanie prawidłowej temperatury w systemie grzewczym.
Teraz wiesz jak regulować podłogówkę, a także czym jest regulacja hydrauliczna i rotametr
Prawidłowa regulacja hydrauliczna czy też odpowiednie skonfigurowanie całego systemu i jego wcześniejsze przygotowanie do pracy to bez wątpienia zadanie czasochłonne. Należy odpowiednio wcześniej podejść do tego tematu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pierwsze przymrozki znacznie obniżą temperaturę w domu, a my pozostaniemy z nieskutecznie działającą instalacją.
Dodatkowo przyspieszenie procesu odpowietrzania czy ponaglenie procesu wygrzewania podłogówki może doprowadzić do uszkodzenia jednego z obiegów, przez co nie będziemy w stanie ogrzewać każdego pomieszczenia. Dlatego pamiętajmy o wyżej wspomnianych poradach, skupmy się na prawidłowym przeprowadzeniu regulacji, a później cieszmy się z energooszczędności, funkcjonalności i estetyki, jaką ogrzewanie podłogowe jest w stanie zagwarantować.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |