Spis Treści
Montujemy wideodomofon w naszym domu
W dzisiejszych czasach posiadanie wideodomofonu staje się powoli standardem w nowoczesnym, inteligentnym domu jednorodzinnym. Tradycyjny domofon analogowy odchodzi powoli w zapomnienie. Kamera pozwala sprawdzić kto stoi pod domem bez wychodzenia z domu, a nawet odbierania słuchawki. Obsługa jest prosta, ale montaż może przysporzyć problemów. Jako, że jest to sprzęt nowej generacji wymaga zdobycia pewnych informacji co do pierwszego uruchomienia. Podstawowa wiedza dotycząca montażu oraz działania wideodomofonu okazuje się niezbędna przy decyzji zakupowej. Warto wcześniej dowiedzieć się co musimy przygotować, aby prace poszły szybko sprawnie, a nasz budżet znacznie nie ucierpiał. Sprawdź, jak szybko i bez problemów zainstalować wideodomofon oraz jaki jest ewentualny koszt montażu domofonu.
Wideodomofon – z czego się składa system?
Najpierw warto poznać budowę urządzenia, żeby lepiej zrozumieć zasadę jego działania oraz sposób zasilenia. System składa się z panelu zewnętrznego, umieszczonego zazwyczaj przy furtce lub bramie, a także stacji wewnętrznej znajdującej się w domu, jak najbliżej drzwi wejściowych. Panel zewnętrzny jest wyposażony w kamerę, rejestrującą obraz, przycisk służący do wywoływania połączenia oraz lampkę umożliwiającą widzialność obrazu po zmroku. Część wewnętrzna składa się ze sporego monitora, zazwyczaj około od 7” do 10”, przycisków do otwarcia furtki, bramy lub prowadzenia rozmowy. W zależności od systemu operacyjnego wyróżnia się:
- analogowe – najprostsza forma, która składa się z części zewnętrznej z głośnikiem i kamerą oraz elementu wewnętrznego wyposażonego w kamerę i głośnik. Sprzęt można doposażyć w dodatkowy monitor lub słuchawkę, aby umożliwić odbieranie w innej części domu. Jest to system wymagający sporego okablowania – minimun 4 kable zasilające. System montowany jest głównie w domach jednorodzinnych. Zobacz też, jaki domofon do domu jednorodzinnego będzie najlepszy.
- cyfrowe – bardziej zaawansowana i rozbudowana wersja. Funkcje wideodomofonu cyfrowego pozwalają na obsługę kilu lokali (montowane m.in. w blokach), szyfrowanie połączeń, dostosowanie długości dzwonienia, czasu rozmów, czasu wejścia. Za jego pomocą można prowadzić rozmowy, wideorozmowy, otwierać furtkę poprzez kod dostępu. Możliwość kontroli dostępu pozwala zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców.
- IP – najbardziej zaawansowana opcja, pozwalająca na połączenie urządzenia ze smartfonem bądź kamerą przemysłową, posiadają wbudowane przeglądarki przeglądarki internetowe, niektóre mają systemy Android, a na wyświetlaczach pokazują m.in. warunki atmosferyczne. Połączenie ze smarfonami pozwala na zdalne otwarcie furtki, sterowanie bramą. Za pomocą aplikacji może podejrzeć obraz w dowolnej chwili. Z uwagi na szereg funkcji i nowoczesnych technologii urządzenia są znacznie droższe niż system analogowy.
- wideodomofony bezprzewodowe – w tym przypadku mamy do czynienia z przesyłem danych za pomocą fal radiowych. Domofon, tak jak inne rodzaje, składa się z części montowanej na zewnątrz budynku i w domu. Ponadto tak samo jak inne modele potrzebuje energii elektrycznej do działania. Co prawda połączenie między domem a częścią zewnętrzną jest bezprzewodowe, ale do otwarcia bramki potrzeba prądu.
Jaki panel zewnętrzny i wewnętrzny wideodomofonu wybrać?
Wydawałoby się, że po wyborze systemu domofonowego, etap zakupów będzie zakończony. Otóż nie, należy również doprać odpowiedni panel – wewnętrzny oraz zewnętrzny i to nie tylko pod względem wizualnym.
- Panele zewnętrzne
Wśród elementów zewnętrznych do wyboru mamy panele natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze, jak sama nazwa mówi montuje się na tynk, przez co walory estetyczne maleją. Sprzęt jest również bardziej narażony na wpływ warunków atmosferycznych i związaną z tym większą awaryjność bądź gorszy obraz (np. w trakcie deszczu). Plusem jest natomiast łatwość i szybkość montażu. Drugim rodzajem są wersje podtynkowe, bardziej wytrzymałe i odporne na awarie. Całe okablowanie jest schowane pod tynkiem i niezauważalne. Na zewnątrz widać jedynie kamerę, przyciski oraz głośnik. To rozwiązanie jest trudniejsze w montażu, ale zaletą jest z kolei mniejsza awaryjność i ładniejszy wygląd sprzętu.
- Panele wewnętrzne
Jeżeli chodzi o wybór elementów wewnętrznych producenci oferują szeroką gamę pod względem wizualnym oraz funkcjonalnym. W tym wypadku w dużej mierze wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Na pewno musimy zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu – im wyższa tym lepszy obraz uzyskamy. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych rozwiązaniach warto zorientować się, czy domofon na możliwość jednoczesnego podłączenia do kilku urządzeń, smartfona oraz posiadania systemu android. Musimy również zorientować się czy system instalacyjny pozwala na późniejsze dołączenie kolejnej kamery zewnętrznej, a także czy do instalacji możemy wykorzystać przewód, który mamy już poprowadzony w ścianie. Inną przydatną funkcją jest wbudowana pamięć, dzięki której domofon zapamięta, że ktoś nas odwiedził i próbował się połączyć podczas gdy nie było nad w domu. Na końcu musimy zdecydować czy wystarczy nam wersja klasyczna, czy wolimy zainwestować i wybrać opcję z funkcją dotykową.
Jak podłączyć wideodomofon ?
Na początku pamiętajmy, że przed montażem wiedomofonów przewodowych musimy zaopatrzyć się w odpowiednie przewody. W wyborze pomoże nam fachowiec w sklepie elektrycznym. Wówczas będziemy mieć pewność, że kupiliśmy kabel dostosowany do naszego urządzenia. Gdy już dokonamy zakupu możemy zająć się instalacją urządzenia. Montaż wideodomofonu zawsze należy rozpocząć od wyłączenie głównego bezpiecznika prądu w domu. Jest to bardzo ważny etap, który ochroni instalatora przed ewentualnym wypadkiem i porażeniem prądem. Kolejnym etapem jest już praca związana z podłączeniem wideodomofonu do obwodu elektrycznego,do tego przyda się profesjonalny multimetr cyfrowy. W tym miejscu należy zabezpieczyć układ za pomocą wyłącznika naprądowego lub bezpiecznika o natężeniu min. 15 amperów. Następnie musimy wyprowadzić przewody wewnątrz oraz na zewnątrz domu, pamiętając aby zostawić ok. 30 cm długości po obu stronach. Ułatwi to przyłączenie sprzętu.
Montaż zewnętrzny
Zacznijmy od doboru wysokości na jakiej znajdzie się kamera. Najlepiej gdy kamera znajdzie się na wysokości ok. 150 – 170 cm. Dzięki niemu dobrze będziemy widzieli podgląd i postać stojącą przed domofonem. Montaż części zewnętrznej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Proces montażu kończymy przytwierdzeniem domofonu do słupka, murku bądź innej części ogrodzenia, którą wybraliśmy. Elementy do przytwierdzenia sprzęty, tak jak kołki rozporowe bądź zacisk nie zawsze są dołączone do zestawu, dlatego musimy zobaczyć wcześniej, co kryje się w naszym zestawie. Jeżeli przymocowaliśmy już nasze urządzenie możemy udać się do domu i rozpocząć prace z unifonem.
Montaż unifonu
Unifon to wewnętrzna cześć wideodomofonu. Jej instalacja jest bardzo prosta i szybka. Większość modeli jest wyposażone we wbudowane transformatory, dzięki czemu sprzęt wystarczy podłączyć do zasilenia (230 V). Następnym etapem jest sparowanie części zewnętrznej oraz wewnętrznej, które należy przeprowadzić według instrukcji producenta. Gdy wszystko jest gotowe musimy zamontować unifon na ścianie. Podobnie jak w przypadku wideodomofonu zewnętrznego tutaj również ważna jest wysokość. Domofon wewnętrzny powinien być zamontować na wysokości naszego wzroku, aby obraz był łatwo widzialny, bez konieczności schylania się. Mając już zamontowany domofon na ścianie możemy włączyć główny bezpiecznik i przetestować sprzęt.
Montaż wideodomofonu bezprzewodowego
Instalacja zestawu bezprzewodowego jest prostsza. Wówczas potrzebujemy podłączyć do prądu jedynie system otwierający wejście. Elementy zewnętrznego i wewnętrznego systemu wiedodomofonowego łączą się ze sobą za pośrednictwem fal radiowych. Do wyboru mamy również wideodomofony wifi, wymagające dostępu do internetu. W tym miesjcu warto wspomnieć o pewnych ograniczeniach tego rodzaju sprzętu. Zasięg fal radiowych oraz internetu wynosi maksymalnie 50 m, zatem jeżeli dom jest w większej odległości domofon nie będzie działał. Na jakość połączenia ma również wpływ działanie warunków atmosferycznych. Śnieg, deszcz czy wiatr mogą zakłócać połączenie.
Ile kosztuje montaż domofonu lub wideodomofonu?
Cena instalacji domofonu lub wideodomofonu jest zróżnicowania. W przypadku samodzielnej instalacji koszt zawsze będzie niższy, ale nie mamy pewności czy wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie będzie trzeba jednak wezwać montera. Jeżeli nie mamy pewności co do swoich umiejętności warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Montaż wideodomofonu przez instalatorów to wydatek średnio kilkuset złotych. Cena rośnie jeżeli firma musi zacząć od przygotowania miejsca do montażu, rozmieszczenia poszczególnych kabli. Warto zatem rozpocząć przygotowania do instalacji nieco wcześniej. Najlepiej gdy zaplanujemy posiadanie domofonu lub widedomofonu już na etapie projektowania domu, rozprowadzania instalacji elektrycznej i sieci internetowej. Późniejsze prowadzenie kabli może tylko skomplikować pracę. Będzie wiązało się z koniecznością kłucia w ścianach i dodatkowego remontu, co znacznie zwiększy koszt usług.
Artykuł powiązany: https://majsterkujsam.pl/dzwonek-bezprzewodowy-opinie-ranking/
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |