Spis Treści
Ile prądu pobiera spawarka inwertorowa?
Spawarka inwertorowa to nowoczesny i innowacyjny sprzęt, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Sprzęt pozwala na spawanie zarówno mig-mag, jak i mma -tig. Urządzenia są używane przez domowych majsterkowiczów, ale także zawodowych spawaczy. Jeżeli nie mieliśmy jeszcze do czynienia z tego rodzaju sprzętem, przed pierwszym zakupem warto dowiedzieć się na jakie parametry zwrócić uwagę oraz z jakim kosztem wiąże się zakup. W artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze i niezbędne informacje oraz odpowiedzieć na pytanie jakie są koszty eksploatacji urządzenia.
Jak działa spawarka inwertorowa?
Zacznijmy od tego, że jest to urządzenie niewielkich rozmiarów, które może być używane do najprostszych zadań, zatem zasada działania również jest dość prosta. Małe gabaryty związane są ze źródłem zasilania, którym w tym przypadku jest falownik (inwerter). W tradycyjnych modelach jest to duży i ciężki transformator. Zasada działania spawarek inwertorowych opiera się na elektronicznym układzie sterującym, który zamienia prąd zmienny czerpany z sieci w stały, zwiększając jego częstotliwość i ponownie zamienia go w zmienny. Urządzenie dostosowuje częstotliwość energii elektrycznej do parametrów wybranej techniki spawania, a także rozdziela prąd pobierany z sieci od zmiennego, spawalniczego. Różnica działania występuje pomiędzy rodzajami spawarek. Te produkowane z użyciem technologii IGBT to tranzystory bipolarne z izolowaną bramką, natomiast urządzenia z technologią MOSFET to tranzystory polowe z izolowaną bramką. Z uwagi na użycie pojedynczych elementów w spawarkach IGBT są one bardziej trwałe i odznaczają się dłuższą żywotnością. Spawarki MOSFET są mniej odporne na warunki atmosferyczne przez co mogą być bardziej awaryjne.
Na jakie parametry spawarki warto zwrócić uwagę?
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie warto zorientować się jakie parametry powinna mieć dobra spawarka. Niektóre z nich mogą wpłynąć nie tylko na sprawność działania, ale również koszt zakupu i eksploatacji. Sprawdź zatem, co jest najważniejsze przy wyborze.
- pobór energii
Jest to niezwykle ważne biorąc pod uwagę koszty użytkowania. Im mniejszy pobór energii tym urządzenie będzie bardzie energooszczędne, a zatem koszty będą maleć. Oczywiście należy mieć na uwadze, że zużycie energii zależy od mocy urządzenia. Najmocniejsza spawarka inwertorowa TIG zużywa nawet 8 kVA, podczas gdy spawarka inwertorowa mig zużywa około 6kVA.
- elektroda
Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jej średnicę, gdyż od niej zależy możliwość łączenia materiałów. Im grubsza średnica tym urządzenie będzie mogło pracować z grubszym materiałem, a im mniejsza tym zakres prac będzie mniejszy. Średnica elektrod jest powiązana z mocą urządzenia – na każdy 1mm przypada 50 A.
- sprawność
Jest to jeden z ważniejszych parametrów spawarek inwertorowych. Sprawność to stosunek czasu spawania do czasu niezbędnego na chłodzenie spawarki wyrażany w procentach. Jeżeli sprawność wynosi 50% to oznacza, że spawarka jest w stanie pracować przez 5 minut a następne 5 minut potrzebuje na schłodzenie.
- prąd spawania
Od ilości generowanego prądu znamionowego zależy możliwość wykonywanej pracy oraz sprawność spawarki inwertorowej. Do łączenia cienkich materiałów wystarczy prąd spawalniczy rzędu 200 A, ale w przypadku twardszych i grubszych materiałów potrzeba będzie już około 300 A.
Jaki rodzaj spawarki wybrać?
Spawarki inwertorowe są do siebie zbliżone, różnią się między sobą metodą łączenia materiałów. Z tego względu wyróżnia się spawarki:
- MIG/MAG – inaczej nazywane migomatem, charakteryzują się tym, że do pracy wykorzystują osłonę gazu, która pozwala na łączenie różnego rodzaju materiałów. Z tego względu migomat jest wykorzystywany do łączenia grubych materiałów z aluminium. Łączenie powstaje z drutu, stanowiącego elektrodę topliwą oraz stopionego materiału. Jakość spoiny jest bardzo dobra, a zasada działania spawarek prosta, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przez domowych majsterkowiczów.
- MMA – w tym przypadku do pracy zastosowano elektrodę otuloną, która podczas spalania łączy się z materiałem. Spawarki wymagają ciągłej wymiany elektrody oraz oczyszczania z żużlu przez co są bardziej wymagające pod względem eksploatacji. Dobrze sprawdzają się do spawania w trudno dostępnych miejscach.
- TIG – do pracy wykorzystywana jest elektroda nietopliwa w formie wolframu. Są to spawarki najtrudniejsze w obsłudze, używane głównie przez profesjonalistów w zakładach spawalniczych. Spawarki tego typu stosowane są do uzyskania precyzyjnych, gładkich spoin oraz łączenie cienkich materiałów (np. blachy). Jedną z ich funkcji dodatkowych jest możliwość przełączenia w tryb pracy MMA.
To jaką spawarkę wybierzemy, zależy do jakich prac jej potrzebujemy. Dla amatorów polecamy dobre migomaty, które są proste w obsłudze a zakres pracy urządzenia spokojnie pozwoli połączyć elementy w domu, garażu czy ogrodzie. Jeżeli jednak chcemy używać sprzętu również w pracy warto zdecydować się na mocne spawarki TIG, które sprawdzą się w każdej pracy. Warto wspomnieć, że do każdego typu spawarki należy wyposażyć się w dobrą przyłbicę spawalniczą, która ochroni twarz, a w szczególności oczy.
Na jaki model postawić by zużywał jak najmniej prądu?
Zacznijmy od tego, że pobór mocy przez spawarki jest dość niski. W porównaniu do spawarek transformatorowych różnica jest spora. Inwertorowe pozwalają na szeroki zakres prac przy niskim zużyciu energii elektrycznej, wynoszącym ok. 5-6 kwh. W przypadku opcji transformatorowych zużycie energii jest kilku razy wyższe. Warto zaznaczyć, że niskie zużycie mocy nie przekłada się na ich spadek wydajności. Jest to jedna z głównych zalet tego sprzętu bez względu na typ. A jaki model będzie tym najlepszym?
Przy wyborze dobrego urządzenia musimy wziąć pod uwagę wcześniej wymienione parametry, a przede wszystkim sprawność. Ten parametr przekłada się na ilość zużytej energii. Im wyższa sprawność urządzenie tym lepsza wydajność i niższe straty energii. Najlepsze spawarki inwertorowe odznaczają się sprawnością około 80 – 90%, dzięki czemu są najbardziej energooszczędne. Szukają idealnego urządzenia zawsze warto dokładnie zapoznać się z parametrami, żeby wybrać idealny sprzęt dla siebie.
Jak ograniczyć koszty eksploatacji?
Znając już rodzaje urządzeń, podstawowe parametry oraz wartość zużycia energii możemy zabrać się za zgłębienie wiedzy dotyczącej ograniczenia kosztów użytkowania sprzętu. W tym przypadku dużą rolę odgrywają dodatkowe funkcje, które skracają czas pracy. Ważnymi funkcjami są m.in. Hot Start, ArC Force, czy VRD. Hot Start zapewnia szybki start urządzenia poprzez chwilowe zwiększenie wartości energii, po czym zużycie energii maleje. Opcja Arce Force reguluje prąd zwarcia, dzięki czemu utrzymuje łuk spawalniczy. Z kolei funkcja VDR zabezpiecza przed wystąpieniem zwarcia, porażeniem człowieka, eliminując także nadmierne zużycie energii. O zużyciu energii decyduje także metoda pracy. Urządzenia służące do wykonywania drobnych robót nie wymagają dużego natężenia prądu, ich budowa jest prosta, dzięki czemu koszty zużycia energii oraz ewentualnych napraw nie są wysokie. Profesjonalne sprzęty są natomiast dość skomplikowane i potrzebują więcej energii do pracy, co przekłada się na wzrost kosztów poniesionych na ich naprawy oraz rachunki za energie.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |