Spis Treści
Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego – dowiedz się jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku
Zastąpienie klasycznego systemu ogrzewania, jakim bez wątpienia są grzejniki, nieco bardziej wyrafinowanymi i specjalistycznymi rozwiązaniami to zdecydowanie atrakcyjna propozycja z kilku powodów. Niskotemperaturowe ogrzewanie oferowane przez podłogówkę jest świetne dla alergików z uwagi na brak dodatkowego ruchu powietrza. Oprócz tego, jeśli ta instalacja grzewcza jest prawidłowo skonfigurowana, gwarantuje też spore oszczędności i wysoki komfort.
Niemniej jednak musimy pamiętać, że aby nie dopuścić do sytuacji, w której podłogówka nie grzeje bądź robi to bardzo słabo, kluczowa jest prawidłowa konserwacja. A to oznacza, że należy napełnić rury czynnikiem grzewczym, a następnie wykorzystać odpowietrznik i inne akcesoria do przeprowadzenia prawidłowego czyszczenia instalacji. Niemniej jednak jak to powinniśmy zrobić? Jak obsłużyć rozdzielacz do podłogówki, czy też jaka powinna być ilość wody, która znajdzie się w rurach podczas odpowietrzania?
Pytań bez wątpienia jest wiele, natomiast należy pamiętać o tym, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak działa podłogówka, jaka temperatura na podłogówkę będzie najlepsza, od czego zależą odpowiednie wartości, a także w jaki sposób powinniśmy przeprowadzić odpowietrzanie, aby nie doszło do uszkodzenia instalacji. Na wszelkie pytania i na inne kwestie związane z tym jak działa system, na czym polega odpowietrzanie, w jaki sposób ustawić belce powrotnej wartości odpowiemy w poniższym artykule.
Dlaczego należy odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Sprawdź czemu instalacja ogrzewania podłogowego powinna być zadbana
Zanim jednak opowiemy na czym polega odpowietrzanie, jak je wykonać i do czego może doprowadzić zaniedbane systemu grzewczego podłogowego, warto najpierw poznać powody, dla których prawidłowe ustawienie systemu czy też przeprowadzenie odpowietrzenia wszystkich pętli ma bardzo duże znaczenie. Dopiero po zrozumieniu jak bardzo może prawidłowa konserwacja podłogówki pomóc będziemy w stanie poznać wszelkie smaczki związane z tym tematem.
Pamiętajmy natomiast, że najpierw należy wiedzieć po czym dokładnie poznajemy, że praca zaworów spustowych, belki powrotnej i zasilającej, a także samej instalacji wodociągowej jest gorsza. Po uzyskaniu tych niezbędnych informacji dowiecie się w jaki sposób zapowietrzona instalacja obniża sprawność działania, a także czemu prowadzi to do częstszego uszkodzenia rur i innych elementów konstrukcyjnych.
Po czym poznać, że instalacja wymaga odpowietrzania podłogówki?
Jednym z najbardziej podstawowych wskaźników informujących nas o tym, że instalacja nie pracuje jak powinna jest niepokojący dźwięk. Jeśli przepływ wody jest zaburzony i możemy usłyszeć jak ciecz zaczyna bulgotać pod podłoga, to będzie to jeden z pierwszych znaków nieprawidłowego działania. Oprócz samego bulgotania, pojawiać się mogą też pęcherzyki powietrza.
Oczywiście pamiętajmy też o tym, że zaraz po montażu instalacji czy też przed rozpoczęciem sezonu grzewczego prawidłowe uruchomienie systemu ogrzewania jest sprawą bardzo ważną i pozwala nam określić czy wszystko zostało prawidłowo zainstalowane. Niemniej jednak nieodpowiedni proces uruchomienia także może doprowadzić do uszkodzenia, dlatego warto wiedzieć jak przeprowadzić pierwsze uruchomienie – zarówno zaraz po montażu nowego systemu, jak i przed kolejnym już sezonem grzewczym.
Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe to mniejsza sprawność instalacji podłogowej
Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakiej trzeba pamiętać, jest ogrzewania podłogowego rozdzielacz i regulacja tego gadżetu. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostosować temperatury do naszych preferencji, to oznacza to problem. Rzecz jasna zazwyczaj rozdzielacz znajduje się, a przynajmniej powinien znajdować się, na tym samym poziomie do instalacja. Wtedy problemów będzie znacznie mniej. Jeśli nie, musimy przygotować się na częstsze odpowietrzanie.
Ponadto, pamiętajmy też o tym, że niekiedy pompa instalacji nie jest w stanie doprowadzić do każdej pętli grzewczej odpowiedniej ilości czynnika. A to oznacza, że doszło do zapowietrzenia i w niektórych pomieszczeniach podłoga jest najzwyczajniej w świecie zimna. Nawet jeśli woda dociera do najdalszych i najbardziej skomplikowanych elementów instalacji, to temperatura będzie się różnić od tej ustawionej.
Instalacja ogrzewania podłogowego może mieć uszkodzone pętle grzewcze
Oczywiście pamiętajmy też o tym, że jeśli eksperci nie byli w stanie prawidłowo zamontować urządzenia, to problem z użytkowaniem sprzętu może być znacznie poważniejszy. Nieszczelności, przeciekanie, problem z dogrzaniem pomieszczeń znajdujących się bardzo daleko od rozdzielacza czy też nader skomplikowane i nieprawidłowo rozłożenie pętli grzewczych. To wszystko może sprawić, że po czasie urządzenie przestanie pracować tak jak powinno.
Niestety miejmy na uwadze też to, że przeglądając ranking rur do ogrzewania podłogowego bardzo łatwo zanotować, że te tańsze propozycje charakteryzują się nieco gorszymi parametrami, przez co ich wytrzymałość też nie jest tak wysoka. Jeśli więc dojdzie do zapowietrzenia rur, a dodatkowo przez kanalizację pompa będzie chciała pompować dużą ilość cieczy, może dojść do rozszczelnienia systemu.
Odpowietrzanie instalacji podłogowej krok po kroku
Prawidłowe odpowietrzenie to sprawa kluczowa, gdyż dzięki niej możemy znacznie obniżyć ryzyko usterki, a dodatkowo wydłużamy żywotność całego systemu. Oczywiście nie sposób zapomnieć o tym, że znacznie poprawiamy sprawność działania systemu i gwarantujemy jak najlepszy komfort dla każdego domownika.
Niemniej jednak, aby nasz sprzęt mógł prawidłowo zasilać rury w czynnik grzewczy, musimy postępować krok po kroku. Jest to niezwykle ważne, bo nieprawidłowo przeprowadzony proces odpowietrzania może nie być skuteczny, przez co dalej będą pojawiały się pęcherzyki powietrza, dalej grzanie będzie gorsze, a dodatkowo będziemy mieć na głowie inne problemy czy nawet i usterki.
Oprócz postępowania krok w krok tak jak mówią eksperci, warto też nadmienić, że dzięki prawidłowej obsłudze znacznie minimalizujemy ryzyko uszkodzenia różnych akcesoriów, w tym odpowietrznika, rozdzielacza, a także innych elementów konstrukcyjnych. Pamiętajmy też, że nierzadko prawidłowy projekt instalacji może znacznie ograniczyć późniejsze koszty związane z naprawą czy eksploatacją z uwagi na to, że nie będziemy musieli się martwić o to, że skrzynka z rozdzielaczem i innymi komponentami znajduje się w niewłaściwym miejscu.
Skoro przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego znamy, czas sprawdzić krok po kroku jak zająć się tą kwestią
Pierwszym krokiem jest zakręcenie zaworów
Zaworu regulujące znajdujące się w belce powrotnej muszą być zakręcone z wyjątkiem jednego. W ten sposób będziemy mogli rozpocząć wtłaczanie wody pod dużym ciśnieniem do pętli, którą będziemy pragnąć odpowietrzyć jako pierwszą. Pamiętajmy jednak, że odpowietrzanie to czasochłonne zadanie z uwagi na to, że każdym zaworem należy zajmować się pojedynczo.
Odkręcanie wody
Gdy już wszystkie zawory z wyjątkiem jednego zostaną zakręcone, czas odkręcić wodę. Cała jej masa zacznie przepływać przez jedną pętlę. Dzięki temu powietrze, które znajduje się w instalacji zostanie wypchnięte z odpowietrznika. Po przepompowaniu całej wody, zakręcamy zawór. Czas, w jakim dana część instalacji zostanie odpowietrzona zależna jest od tego jak bardzo rozbudowaną mamy podłogówkę. Może to zająć od kilku do nawet kilkunastu minut.
Powtórz powyższe kroki przy każdej pętli
Bardzo często osoby decydują się na to, aby nieco przyspieszyć proces odpowietrzania podłogówki. Niestety, prowadzi to do pewnych komplikacji i sprawia, że wydajność ogrzewania nie jest tak dobra jak powinna być. To oczywiście wina tego, że przeprowadzono niedokładne odpowietrzenie ogrzewania podłogowego.
Każdy zawór musimy odkręcać osobno i za każdym razem włączamy pompę instalacji na pełną moc. Wtedy ogromne ciśnienie i ilość wody skutecznie wyprowadzi pęcherzyki powietrza z instalacji. Jeśli tego nie zrobimy, wciąż będziemy musieli odpowietrzyć instalację, aby osiągnąć satysfakcjonujące wyniki i zadbać o najwyższą możliwą sprawność.
Ostatnim krokiem jest odkręcenie zaworów
Gdy już zajmiemy się ostatnim elementem zapowietrzonej instalacji ogrzewania podłogowego, będziemy mogli odkręcić wszystkie zawory i cieszyć się z prawidłowo działającej podłogówki. Warto jednak odnotować, że przed uruchomieniem systemu na pełnej mocy warto ustawić w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego nieco niższą temperaturę i utrzymywać ją przez parę dni.
Jest to tak zwane dogrzewanie instalacji i gwarantuje to odpowiednie przygotowanie ogrzewania podłogowego do znacznie wyższych temperatur, które w przypadku niektórych pętli mogą wynieść nawet i 36-38 stopni Celsjusza (w łazienkach.
Odpowietrzyć podłogówkę powinniśmy, aby rozdzielacz i zawory mogły pracować sprawnie
Oczywiście pamiętajmy o tym, że prawidłowe odpowietrzenie to nie tylko znacznie lepsza praca systemu i większy komfort podczas pracy. Otóż musimy pamiętać, że jest to też o wiele większa łatwość pracy na pompie i na rozdzielaczu. A to oznacza, że komponenty te pracują o wiele łatwiej, nie są tak intensywnie użytkowanie. To przekłada się na niższe zużycie, co jest równie kluczową kwestią gdy chcemy zagwarantować sobie bezproblemowe działanie systemu przez lata.
Umieszczenie zaworu i rozdzielacza na tej samej kondygnacji to sposób na sprawniejsze działanie instalacji i mniejszą ilość problemów
Zamiast naprawiać i martwić się o ciągłe zapowietrzanie, warto poświęcić nieco więcej uwagi projektom. Jest to kolejna bardzo ważna rzecz, która jest mocno związaną z późniejszą eksploatacją i obsługą podłogówki. W zależności od jakości montażu instalacji i odpowiednio poprowadzonych pętli, możemy znacznie ograniczyć wydatki na naprawę czy na wzywanie fachowców. Wystarczy tylko wynająć prawdziwych ekspertów, którzy zaplanują każdą pętlę w jak najwydajniejszy sposób i zagwarantują nam prawidłowe połączenie.
Dodatkowo pamiętajmy o tym, że umieszczenie rozdzielacza na tej samej kondygnacji znacznie poprawi skuteczność działania systemu, a także w przypadku odpowietrzania ułatwi pracę. Jeśli rozdzielacz znajdowałby się na innym poziomie, wtedy proces odpowietrzania byłby nieco bardziej skomplikowany i bardziej czasochłonny.
Teraz wiesz na czym polega odpowietrzanie podłogówki
Prawidłowe odpowietrzenie podłogówki jest bardzo ważne z kilku powodów. Przede wszystkim gwarantuje to, że nasz domowy system grzewczy będzie znacznie sprawniej pracował. Oprócz tego, zmniejsza ryzyko usterki i wydłuża żywotność. Ponadto pamiętajmy, że dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortem cieplnym w każdym pomieszczeniu bez martwienia się o zimne miejsca.
Niemniej jednak należy odnotować, że samo odpowietrzanie to nie wszystko. Pamiętajmy o tym, aby prawidłowo poprowadzić każdą pętlę i mieć też na względzie jakość stosowanych komponentów. Jeśli wszystko z tych rzeczy się zgadza, a my sami będziemy rzetelnie postępować zgodnie z krokami przedstawionymi w artykule, bez najmniejszych problemów przeprowadzimy udany proces odpowietrzania ogrzewania podłogowego.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |