Najlepsze stacje lutownicze w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Stacja lutownicza ranking produktów na rok 2024 – wybierz właściwą lutownicę w 2024 roku

Niejednokrotnie na pewno zastanawiałeś się co zrobić, kiedy przerwał się ważny przewód. W takiej chwili pomyślałeś zapewne o dobrej lutownicy. Nie wszyscy posiadają taki sprzęt w własnym domu, a co na pewno nie zawsze jest on dobrej jakości. W związku z tym , w tym artykule pomożemy Ci przygotować się na wszelkiego rodzaju nieoczekiwane awarie, a co za tym idzie za opatrzeć się w dobrej jakości stacje lutownicze. Poniżej omówimy kilka z nich.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

WEP 852D

9.9

Średnia


 

QUICK 861DW

9.8

Średnia

ZD 915

9.7

Droga

KOMPLETNA KOLBA LUTOWNICZA

9.6

Tania

Lutowanie a spawanie sprawdź czym się różnią.

STACJA LUTOWNICZA WEP 852D + 700 W

polecane stacje lutownicze

Firma WEP, to przede wszystkim wiodący producent lutownic. W swoim arsenale posiadają niemalże 80 modeli, a ich dużym plusem jest to, że wszystkie z nich mają identyczne dysze.

Posiadają one chwytaki do SMT. Na pierwszy rzut oka można również dostrzec bardzo czytelne wyświetlacze LED. Moc lutnicy, to 700W. Dodatkowym plusem jej, jest również system HotAir. Warto zaznaczyć, że system sam potrafi się wyłączyć i włączyć  po zakończonej przez użytkownika pracy. W całym zestawie zakupujący, spotka się również co oczywiste z kablem zasilającym, a oprócz tego chwytakami do podnoszenia układów, czy gąbką przeznaczoną do czyszczenia kolby grotowej. Oprócz tego dostanie komplet dysz do tego urządzenia o trzech średnicach(5mm,7mm,9mm).

Warto również wytłumaczyć bliżej, jaka jest specyfikacja systemu HotAir. Moc systemu, w szczytowym momencie, to aż 640W. W urządzeniu wyróżnia się grzałka spiralna. Zintegrowana ona jest z termoparą typu K. Dzięki niej, możliwa jest także płynna regulacja temperatury gorącego powietrza. Umożliwia ona regulację nawet do 500°C. Źródłem nawiewu systemu jest kompresor, który generuje ciśnienie do 0,032MPa. Sterowanie jego możliwe jest, dzięki potencjometrom jednoobrotowym.

  • system HotAir

  • kompresor

  • duże i czytelne wyświetlacze LED

  • dobre wyposażenie całego zestawu

  • dużo elektroniki
  • duże wydatki na potencjalne uszkodzenia systemu HotAir
  • możliwość uszkodzenia się chwytaków
  •  

Stacja nie należy do urządzeń bardzo awaryjnych. Dużym plusem jest niezależna praca od siebie grotówki i systemu HotAir. Oprócz tego posiada bardzo solidną metalową obudowę, natomiast wydmuch powietrza wspierany jest przez kompresor.


STACJA LUTOWNICZA QUICK 861DW

jaka stacja lutownicza

Jest, to profesjonalna stacja lutownicza ESD. Cechuje się ona nadmuchem bardzo gorącego powietrza, przez co umożliwia bardzo precyzyjne ustawianie temperatury i samego strumienia powietrza.

Posiada on elektroniczny układ regulacji temperatury, co wiąże się z tym, że on  przełączany podczas pokazania temperatury zerowej. Ma w sobie również trzy kanały, takie jak: CH1, CH2, CH3. Umożliwia to ustawienie przede wszystkim stałych temperatur. Po odłożeniu rączki na podstawkę urządzenie przechodzi, w tzw. ,,stan uśpienia”.

Jest także ciekawe pod wieloma innymi względami. Wielką zaletą urządzenia jest jego blokada. W tym celu wystarczy utworzenie hasła blokującego lutnicę. W takim momencie dochodzi do zablokowania całego systemu. Ciekawymi zastosowaniami są takie rzeczy, jak suszenie, czy usuwanie lakieru. Urządzenie potrafi nagrzać również lakier i go stopić. Dzieje się, to także dzięki zainstalowaniu w nim silnika bezszczotkowego. Moc jego, to 1000W. Rozgrzewa się w przedziale między 100°C-500°C.

Stacja lutnicza posiada również wiele certyfikatów, potwierdzających wysokie notowania tej właśnie lutnicy, min. oznakowanie CE.

  • możliwa blokada lutnicy

  • trzy kanały, służące do utrzymania stałej temperatury

  • silnik bezszczotkowy

  • duża moc

  • duży pobór energii

  • potrzeba nauczenia operowania się urządzeniem o takiej mocy

  • nieciekawa obudowa

Urządzenie cechuje się przede wszystkim dużą mocą. Posiada certyfikaty dokumentujące o jego klasie. Jako jedno z niewielu posiada przede wszystkim blokadę systemu, jest to niewątpliwie bardzo ważna funkcja.

STACJA LUTOWNICZA ZD 915

stacja lutownicza 2w1

Lutownica cechuje się obecnością mikrokontrolera. Jest inaczej skonstruowana od powyższych dwóch typów. Ma ceramiczny element grzejny, ciężko spotkać taki w innych typach lutownic.

Posiada czytelny wyświetlacz LED, oraz wymienne końcówki lutownicze. W całym pakiecie stacji lutowniczej zakupujący, czy zainteresowany dostanie pistolet, oraz szpilki do czyszczenia grotów. Jego nasadka skonstruowana jest idealnie, aby połączyć stację razem z kolbą grotową. W pakiecie zapakowane są również 2 zapasowe groty(1mm, 1,3mm).

Lutownica szybko nagrzewa się, a dzięki temu pozwala na szybkie i komfortowe lutowanie. W swojej ofercie, posiada funkcję rozlutowania danego materiału. Sam pistolet służący ku temu, jest bardzo kształtny. Umożliwia, to lutowanie jedną ręką, bez skupienia się nad tym, jak go trzymać i jak sobie z tym poradzić. Ceramiczny element grzewczy kontrolowany jest przez mikroprocesor.

  • mikrokontroler

  • ceramiczny element grzejny

  • łatwy w utrzymaniu pistolet

  • możliwość nie tylko lutowania, a także rozlutowania

  • możliwa awaria elektroniki

  • mały wybór grotów

  • niska moc grzewcza

KOMPLETNA KOLBA LUTOWNICZA

stacja lutownicza opinie

Kolba wyprodukowana jest, razem z uchwytem typu 907A. Razem z nim do urządzenia dopasowany jest element grzejny, a jego moc jest równa 45W. Zawiera w swoim wyposażeniu AC(24V), a do niego zainstalowany jest grot T-I. Ma on wtyki, aż na 5 pinów, co jest niespotykane w innych grotach.

Do kolby istnieje możliwość dokupienia zapasowego elementu grzejnego. Długość przewodu kolby ma około 93cm, a długość samej kolby, to około 20cm. Będzie ona idealna do urządzeń, takich jak: Yihua, Technet, PT Aouye, czy W.E.P Repro.

  • grot T-I

  • długi przewód

  • możliwość zakupienia zapasowego elementu grzejnego

  • poręczny uchwyt

  • pasuje do niewielu typów urządzeń

  • niezbyt duża moc

  • możliwość wyrobienia się sprężynki wewnątrz urządzenia

Kolba ułatwia pracę z lutownicami różnego rodzaju. Jej budowa nie jest bardzo skomplikowana, a w razie awarii naprawa urządzenia nie powinna być na pierwszy rzut oka skomplikowana.

POLECANE STACJE LUTOWNICZE

MODEL STACJI852DQUICK 861 DWZD 915
SYSTEM HotAirobecnynieobecnynieobecny
MOC700W1000W130W
TEMPERATURA PRACY100°C-500°C100°C-500°C 160°C-480°C

Artykuły

TECHNOLOGIA HOT-AIR

Warto zainteresować się lutownicami, które wyposażone są przede wszystkim w lutownicę kolbową. Takie urządzenia mogą zostać określone jako zaawansowane. Co za tym idzie kryją za sobą dodatkowe funkcje, takie jak technologia HotAir. Umożliwia one operowanie bardzo gorącym powietrzem. Będą, to odpowiednie urządzenia dla osób, które wykonują pracę na elementach z technologią SMD. Dzięki technologii elementy zostaną precyzyjnie spasowane, a praca będzie wykonana z najwyższą możliwą jakością.

Oprócz tego sprzęt z HotAir, świetnie spisze się podczas rozlutowywania danych elementów. Gorące powietrze, które wydobywa się z urządzenia w takim wypadku pozwoli na szybkie usunięcie elementu, a następnie usunięcie go np. pęsętą. 

stacje lutownicze

AKCESORIA DO LUTOWANIA

Praca z lutownicą, wiąże się również z zainwestowaniem w wiele niezbędnych akcesoriów, bez których wykonywanie tych czynności będzie niemożliwe. Zaczynając od tych mniej wymagających wkładu finansowego, to warto zauważyć, że podczas lutowania należy mieć przy sobie zawsze zwilżoną szmatkę, lub gąbkę. Pozwoli, to utrzymanie grotu w należytej czystości

Potrzebne będzie posiadanie również urządzenia pozwalającego w razie czego, na usunięcie danego elementu z lutowanego przedmiotu. Świetnie w tej kwestii sprawdzi się chociażby pęsęta.

Groty należy dopasować do danego urządzenia, tylko wtedy praca będzie mogła zostać wykonana bardzo dobrze i bez zbędnych komplikacji.

Samo lutowanie nie jest możliwe bez odpowiedniego spoiwa. Aby go uzyskać, najczęściej sięga się po cynę lutowniczą. Pozwala ona roztopić dany materiał.

Przyda się również kalafonia. Jest, to inaczej po prostu żywica. Pełni ona podobną funkcję do topnika, który zawarty jest w cynie lutowniczej.

TYPY LUTOWNIC

Dobór typu lutownicy, powinien zależeć przede wszystkim z tego, do jakich prac jest ona potrzebna. Należy zaznaczyć, że narzędzia do lutowania elektroniki powinny być bardzo precyzyjne, ze względu na poważny wymiar prac. Nie sprawdzi się w związku z tym lutownica gazowa, bądź transformatorowa. Świetnie sprawdzi się za to lutownica grzałkowa, która pozwoli na dużą precyzję i idealne zlutowanie danego tworzywa. Jest dostępna w wielu odmianach, a co za tym idzie każdy dopasuje ją do swoich własnych potrzeb. Polecane lutownice, możecie zobaczyć w wcześniejszym fragmencie tekstu.

PODSTAWOWE LUTOWNICE/PODSTAWY LUTOWANIA

Jaka lutownica na początek? Wiele z Was pewnie się nad tym zastanawia czytając ten artykuł, ale my już spieszymy z podpowiedzią!

W związku z tym na początku, najlepszym wyborem będzie inwestycja w podstawową lutownicę. Do takich urządzeń zaliczać się będą takie, które umożliwią rozgrzanie swojego grota do takiej temperatury, aby pozwoliła ona na rozgrzanie i roztopienie cyny. Dla początkujących nie sprawdzą się również dobrze urządzenia wyposażone w wiele funkcji, dlatego nie warto w takim wypadku szaleć z zakupami.

Nie będzie potrzebna zaczynającemu swoje przygody z lutowaniem, możliwość regulowania temperatury. Najważniejsze w takich urządzeniach, jest to aby były one proste w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne. Pozwoli, to na doskonalenie swojego szlifu w tej dziedzinie.

Dlatego najlepiej do tego sprawdzi się lutownica kolbowa. Jednak warto zwrócić uwagę, aby była ona od sprawdzonego producenta, co nie znaczy, że musi być droga. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy przewód lutownicy (dobre standardowe lutownice znajdziesz w tym zestawieniu) zabezpieczony jest, na wypadek zetknięcia z rozgrzanymi elementami. Ostatnim warunkiem jest zadbanie o dobór odpowiedniego grota, do danej lutownicy.

Swoją wiedzę warto wzbogacić na temat, ze sprawdzonych źródeł internetowych. Oprócz naszego artykułu można obejrzeć wiele przydatnych filmów, w zakresie lutowania obecnych w internecie. W tym linku można zobaczyć, jakie lutownice warto dobrać, z perspektywy innej osoby.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę dla osób początkujących, są podstawy lutowania. Czasem ciężko takie informację przekazać pisząc. Dla wielu ludzi zrozumienie takich wpisów jest przede wszystkim problematyczne. Łatwiej chłonąc im wiedzę z filmów instruktażowych.

Podsumowanie rankingu stacji lutowniczych 2024

Przy wyborze lutownicy, jak pisaliśmy wcześniej warto zwrócić uwagę, do czego się ona przyda i kto nią będzie operował np. raczej wielkość stacji lutowniczych może być problematyczna w remoncie lub wymianie instalacji elektrycznej (natomiast detektor przewodów elektrycznych w ścianie będzie niezbędny). Zakładając tym razem wybór stacji lutowniczej dla osoby doświadczonej w tym temacie, można z czystym sumieniem polecić model opisany na samym początku, czyli WEP 852D. W odróżnieniu od pozostałych przedstawionych lutownic, wyróżnia się ona przede wszystkim posiadaniem systemu HotAir. Oprócz tego dysponuje bardzo dużą mocą, lecz mniejszą od naszej drugiej propozycji. Rzuca się w oczy świetnym wyposażeniem elektronicznym, jak i całej stacji. Posiada kompresor, oraz możliwość temperatury pracy nawet do 500°C.

Z czystym sumieniem można polecić ten model. Wyróżnia się ona małą awaryjnością i nowoczesnością. Warto zapoznać się z tym artykułem i poszerzyć swoją wiedzą w zakresie lutowania! Poznaj również najlepszą spawarkę do plastiku: https://majsterkujsam.pl/spawarka-do-plastiku-opinie-ranking/.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Najlepsze stacje lutownicze
Average rating:  
 5 reviews
 by lolek.89

Quick rzeczywiście ma duży pobór energii, ale poza tym jest całkiem dobry.

 by pan rem.

miałem styczność ze wszystkimi z rankingu. wszsytkie w sumie się sprawdziły, mogę polecić.

 by nick

W zestawieniu sa tylko 3 lutownice, ale dobrze opisane. Kupie wep, namówiliscie mnie 😉

 by spawcz janusz

Pracujem na Quicku - polecam. Konkretny, profesjonalny sprzęt.

 by robertooo

wep jesy ok do momenty zepsucia - pózniej duze koszty naprawy