Jak pozbyć się chwastów z trawnika szybko? Sprawdź poradnik

by

Jak pozbyć się chwastów z trawnika? Sprawdź jak zwalczyć chwasty na trawniku i czym najlepiej je usunąć z trawnika

Dbanie o nasz dom jednorodzinny obejmuje również pielęgnację całego przydomowego terenu. Czynności te obejmują między innymi regularne koszenie trawy, jej nawożenie, a także czyszczenie kostki brukowej. Jeżeli posiadasz ogród lub trawnik dekoracyjny, z pewnością wiesz jaki nawóz do trawy wybrać, jakie kosiarki spalinowe wybrać oraz 

jaką kosiarkę elektryczną wybrać. W swoim garażu niewątpliwie znajduje się najlepsza kosiarka spalinowa bez napędu lub z napędem. Ponadto, tak dobrze dbasz o przydomowy teren, że na spokojnie możesz dawać innym wskazówki jak usunąć mech z kostki brukowej, a także jak wygląda poprawna wertykulacja trawnika. Są to istotne informacje.

Jednakże, w naszym artykule zajmiemy się kwestią równie ważną, jaką jest pozbywanie się chwastów z trawnika dekoracyjnego. Chwasty to zmora niejednego gospodarza, które utrudniają pielęgnację ogrodu. Najtrudniejsze w eliminacji są niepożądane rośliny, które posiadają rozbudowany system korzeniowy. Pomimo, iż utrzymanie gęstego i pięknego trawnika jest zajęciem pracochłonnych, jest to zajęcie warte całego wysiłku. 

Dlaczego musimy zwalczać chwasty na trawniku? Przyczyny ich pojawiania

Aby wiedzieć, jak poprawnie odchwaszczać przydomowy trawnik, na samym początku, powinniśmy poznać przyczyny pojawienia się niepożądanych roślin. Jedną z takich przyczyn jest nawożenie trawy preparatami, które stymulują również wzrost chwastów. Dlatego też, zaleca się stosowanie nawozów zagęszczających, które zawierają w swoim składzie substancje wypierające chwasty.

Ponadto, niewłaściwe podlewanie trawnika także przyczynia się do pojawienia się chwastów. Musimy mieć na uwadze, aby unikać zarówno zbyt wysuszonej jak i nadmiernie wilgotnej gleby. Na dodatek, kiedy decydujemy się na zakup niesprawdzonych nasion traw, w ich składzie mogą znajdować się zanieczyszczone nasiona chwastów. Z uwagi na to, powinniśmy zawsze kupować sprawdzone preparaty.

Zwalczanie chwastów na trawniku jest wymagane z uwagi na niewłaściwe przycinanie trawy 

Koszenie przydomowego trawnika powinno się odbywać regularnie w odstępach 5-7 dni, natomiast zalecaną wysokością trawy jest około 6 cm. Czynność ta wspomaga wyniszczanie oraz eliminację wielu gatunków chwastów, które nie są w stanie rozwinąć kwiatów i liści. W rezultacie, regularne koszenie sprawia, że uciążliwy chwast jest osłabiony i wypierany przez trawę.

Do usuwania chwastów przyczynia się też brak nawożenia

Aby usunąć chwasty z naszego trawnika lub ogrodu, musimy podjąć decyzję o braku nawożenia. Dzięki temu, tempo odrastania źdźbeł trawy spowalnia. Z kolei, niepożądane rośliny nie potrzebują dużej ilości składników odżywczych do rozwoju. Dlatego też, do nawożenia przydomowego trawnika dobrze jest wybierać specjalny nawóz zagęszczający, które przy okazji wypiera chwasty.

Bardzo często musimy pozbyć się chwastów z trawnika z uwagi na niewłaściwe podlewanie

Pojawianie się chwastów na naszym trawniku jest również ściśle powiązane z niewłaściwą wilgotnością gleby. Dzieję się tak, gdyż chwasty radzą sobie lepiej w skrajnych warunkach atmosferycznych niż inne szlachetne gatunki traw. Kiedy mamy do czynienia z mokrymi stanowiskami, możemy spodziewać się pojawienia się takich roślin jak turzyce i sity, które niestety szpecą trawnik. Tworzą one nieestetyczne kopulaste kępy. Natomiast, gdy gleba jest zbyt sucha, darń zaczyna zanikać, a na trawniku zaczynają pojawiać się puste przestrzenie, które w szybkim tempie porastają chwastami.

Do zachwaszczenia trawnika może dojść z uwagi na nieodpowiednie nasiona

Przyczyna pojawiania się chwastów w naszym ogrodzie może być stosowanie niekwalifikowanych mieszanek nasion traw. Preparaty niskiej jakości mogą być zanieczyszczone nasionami niepożądanych roślin, takich jak chwasty jednoliścienne. Kiedy decydujemy się na wysiewanie takich roślin, automatycznie przyczyniamy się większego zachwaszczenia terenu. Dlatego też, zaleca się kupowanie nasion traw sprawdzonych marek.

Sprawdź jak pozbyć się chwastów z trawy już dziś!

W internecie z pewnością znajdziesz wiele sposobów walki z chwastami na trawniku. Jednakże, zanim przystąpimy do ich usuwania, powinniśmy się dowiedzieć, z jakimi konkretnie roślinami mamy do czynienia. Te z kolei dzielimy na chwasty jednoliścienne, dwuliścienne oraz mchy. Dopiero wtedy możemy przystąpić do zlikwidowania niepożądanych roślin.

Pierwszym ze sposobów jest zastosowanie herbicydów, czyli preparatów chwastobójczych. Sprawdzą się one zwłaszcza na trawnikach o dużych powierzchniach. Możemy również rozważyć ręczne usuwanie chwastów. Jednakże, tego typu metoda jest zalecana tylko i wyłącznie w przypadku pojedynczych chwastów. W przeciwnym razie, proces ten będzie pracochłonny. Decydując się na jeden z tych sposób, powinniśmy przestrzegać wielu ważnych zasad, takich jak zaopatrzenie się w odzież ochronną oraz zaznajomienie się ze wskazówkami postępowania z danym preparatem chwastobójczym.

jak pozbyć się chwastów

Mniszek lekarski, perz właściwy, babka zwyczajna, a może gwiazdnica pospolita? Sprawdź jak usunąć jaskier rozłogowy, mech czy jakikolwiek inny rodzaj chwasta

Zanim zapoznasz się z metodami zwalczania chwastów, powinieneś wiedzieć, że chwasty na naszym trawniku możemy podzielić na wiele różnych gatunków. Najpopularniejsze chwasty to chwasty jednoliścienne, dwuliścienne oraz mech. Przy każdym rodzaju niepożądanych roślin będziemy musieli wdrożyć inne działania, które pozwolą nam na skuteczne pozbycie się chwastów.

Do chwastów jednoliściennych możemy zaliczyć chwastnicę jednostronną, perz właściwy, palusznik krwawy, miotłę zbożową oraz kupkówkę pospolitą. Wyglądem do złudzenia przypominają one źdźbła trawy, z tym wyjątkiem, że są nieco większe, a także rosną nieco inaczej. Kiedy mamy do czynienia z tymi roślinami, musimy przygotować się na dość mozolne, jednakże jak najbardziej wykonalne odchwaszczanie.

Z kolei, chwasty dwuliścienne obejmują rośliny, takie jak koniczyna biała, jaskier rozłogowy, babka zwyczajna i lancetowata, szczawik zajęczy, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita i rogownica pospolita. W tym przypadku do naszej dyspozycji mamy kilka sposobów ich zwalczania. Możemy zarówno usuwać chwasty ręcznie, jak i zastosować specjalne preparaty, które nabędziemy w sklepach ogrodniczych.

Herbicydy jako oprysk na chwasty? Sprawdź jak chemiczny środek chwastobójczy sprawdzi się w walce

Mając do czynienia z przydomowymi trawnikami o nieco większych powierzchniach, prawdopodobnie będziemy zmuszeni zastosować specjalne preparaty chemiczne o właściwościach chwastobójczych. Są to tak zwane herbicydy. Zaleca się robić opryski w okresie, kiedy chwasty rosną najintensywniej, czyli od wiosny do jesieni. Musimy jednak pamiętać, aby wykonywać je w temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza. Odchwaszczanie przyniesie o tyle lepsze rezultaty, kiedy w momencie robienia oprysku rośliny posiadają po 3-4 wykształcone liście. Następnie, przez okres około 3 dni po zabiegu nie powinniśmy kosić trawy. Pozwoli to preparatowi na wchłonięcie się w liście chwastów. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efekt środków chwastobójczych, powinniśmy zasilić nasz trawnik wieloskładnikowymi nawozami na samym początku sezonu wegetacyjnego. Nawozy te pobudzają wzrost niepożądanych roślin. Kiedy od nawożenie minie około 2-3 tygodnie, wykonajmy oprysk używając preparat chwastobójczy. Z kolei, jeśli chcemy odchwaścić istniejące już trawniki, dobrze jest zaopatrzyć się w preparaty selektywne. Zwalczają one konkretne gatunki roślin jednocześnie nie zagrażając trawie. Takie środki chwastobójcze powinny być stosowane w okresie od kwietnia do połowy września.

Jeśli nie preparat do usuwania chwastów z trawy, sprawdź ręczne usuwanie chwastów

Kiedy mamy do czynienia z pojedynczymi chwastami, które znajdują się na trawnikach o nieco mniejszej powierzchni, możemy je usuwać ręcznie lub wykorzystując do tego specjalne narzędzia. Dzięki temu zyskamy niemalże natychmiastowy efekt. Co ciekawe, wszystkie zebrane chwasty możemy wykorzystać w dobry sposób, między innymi do przygotowania gnojówek, a także wywarów, które posłużą nam do nawożenia roślin oraz do walki ze szkodnikami. Za przykład może nam posłużyć mniszek lekarski, z którego gnojówka jest bardzo dobrym nawozem przyspieszającym dojrzewanie i wzrost owoców. Ponadto, wyciąg z mniszka lekarskiego jest skutecznym preparatem stosowanym w walce z mszycami i przędziorkami.

Ręczne usuwanie chwastów jest skutecznie tylko i wyłącznie wtedy, gdy niepożądana roślina zostanie wyrwana z ziemi razem z korzeniem i kłączem. Jeżeli natomiast w glebie pozostanie niewielki fragment danej rośliny, możemy być niemal pewni, że chwast ten odrośnie. Dlatego też, metoda ręcznego usuwania może sprawić wiele trudności w przypadku chwastów korzeniących się głęboko. Jednakże, jest na to dobre rozwiązanie. Chwasty tego rodzaju powinny być usuwane z gleby po deszczu, ponieważ ziemia jest wtedy rozluźniona. Natomiast kiedy pogoda jest przez dłuższy okres bezdeszczowy należy podlać całą ziemię wokół rośliny. Do usuwania chwastów możemy wykorzystać zarówno noże, podcinaki jak i wąskie łopatki. Kiedy uporamy się z niepożądaną rośliną, powinniśmy zasypać powstały otwór ziemią, która szybko porośnie trawą.

Sprawdź te wskazówki jeśli chcesz skutecznie się pozbyć chwastów w trawie 

Decydując się na zakup dedykowanych preparatów chwastobójczych, powinniśmy zapoznać się i przestrzegać wszystkich wskazań podanych na opakowaniu. Zalecenia od producenta na temat stosowania herbicydów pozwolą nam na uzyskanie pożądanego efektu. Ponadto, dzięki temu będziemy mogli uniknąć nieprzewidzianych szkód dla naszego środowiska. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na czas stosowania preparatów chwastobójczych. Nie zaleca się strzyżenia trawnika zarówno na cztery dni przed planowanym opryskiem jak i dwa dni po oprysku. W ten sposób substancje czynne skutecznie się wchłoną, co pozwoli wykazać niszczące działanie preparatu na chwasty.

Aby skutecznie pozbyć się chwastów, musimy mieć na uwadze wysiew trawy. W pierwszym roku wysiewu trawy nie zaleca się robienia oprysków herbicydami. Z kolei w drugim roku źdźbła trawy są już o wiele mocniejsze oraz stają się niewrażliwe na działające substancje. Na dodatek, w pierwszym roku wysiewu rzadko kiedy mamy do czynienia z rozwojem chwastów. Ponadto, przed siewem trawy, dobrze jest zastosować herbicyd o działaniu totalnym. Warto również mieć na uwadze warunki pogodowe, gdyż zarówno temperatura jak i światło mają wpływ na skuteczność działania danego preparatu. Szacuje się, że temperatura, która jest korzystna dla wzrostu roślin waha się od 10 do 25 stopni Celsjusza. W okresie suszy niedobór wody może doprowadzić do wyjątkowo słabego wzrostu niepożądanych roślin. Co więcej, upalna pogoda sprawia, że na roślinach buduje się naturalna ochrona przed słońcem. Ma ona postać woskowej warstwy. Utrudnia ona wchłanianie substancji czynnych preparatów chwastobójczych. Zarówno przed jak i po oprysku nie powinno padać przez około 6-8 godzin tak, aby środek wchłonął się do chwastów. Aby bardziej nie zachwaścić trawnika, powinniśmy zawsze usuwać chwasty zanim ich nasiona w pełni dojrzeją i zaczną się rozsiewać. Zaleca się również wykonywanie zabiegu oprysku w ubraniu roboczym i rękawicach, a także w wyłącznie pogodnie i bezwietrzne dni. 

Teraz wiesz dlaczego chwasty w trawie rosną i jak należy je wyeliminować

Mamy nadzieję, że zapoznałeś się ze wszystkimi kluczowymi informacjami na temat usuwania chwastów z trawnika lub z ogrodu. Na samym początku dobrze jest dowiedzieć się, jakie są przyczyny powstawania niepożądanych roślin. Wśród nich są między innymi nieregularne koszenie trawy, nawożenie trawnika nieodpowiednimi preparatami, niewłaściwe podlewanie, a także zastosowanie nieodpowiednich nasion traw.

Następnie, warto pochylić się nad różnymi metodami walki z chwastami. Początkowo, musimy zapoznać się z rodzajem chwastów na naszym trawniku. Dopiero później, powinniśmy zdecydować, która metoda odchwaszczania będzie najlepsza w przypadku naszego przydomowego terenu. Do wyboru mamy stosowanie preparatów chwastobójczych oraz ręczne usuwanie niepożądanych roślin razem z ich korzeniami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak pozbyć się chwastów z trawnika szybko? Sprawdź poradnik
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz