Jak zamontować bramę przesuwną do wjazdu na posesję?

by

Sprawdź na czym polega montaż, a także jaka jest cena bramy przesuwnej

Brama przesuwna to idealne rozwiązanie, kiedy wjazd został umieszczony na tym samym poziomie co reszta ogrodzenia. Dodatkowo, wykorzystywana jest wtedy, kiedy nie mamy za bardzo miejsca przed bądź wewnątrz posesji. Oczywiście sam fakt, że istnieje wiele różnych możliwości jej wykończenia jest też kluczowy. Niemniej jednak należy pamiętać, że tak jak wielu z nas nie wie jaki napęd do bram przesuwnych wybrać, tak samo prawidłowy montaż tego elementu jak i całej bramy może być problematyczny. 

Dlatego wiele osób poszukuje instrukcje pozwalające zrobić wjazd we własnym zakresie bez wydawania kroci na usługi profesjonalistów. Jeśli i ty chciałbyś wiedzieć jak wygląda proces montażu bramy przesuwnej – od prawidłowego przygotowania infrastruktury (czyli wylania betonu i całego fundamentu) poprzez montaż mechanizmu, rolki, słupów, przeciwwagi i innych dodatków, a skończywszy na samym skrzydle – to dobrze trafiłeś.

W dzisiejszym artykule omówiona zostanie kwestia prawidłowego montażu samej bramy, jak i wszelkich innych elementów niezbędnych do jego działania. Poradnik wskaże nam też istotne informacje i rzeczy, na które musimy uważać podczas instalacji. Jednocześnie wskażemy widełki cenowe obecnie obowiązujące wśród fachowców dla osób, które nie poradziły sobie z tym zadaniem. 

Jak działa i jakie są rodzaje tego napędu?

Zanim jednak omówimy kwestie związane z samym przygotowaniem bramy przesuwnej, warto zrozumieć czemu ten typ bramy jest tak popularny i często wybierany. Jednocześnie kluczowe jest zrozumienie jak w ogóle brama przesuwna działa, a także w jaki wariant jesteśmy wyposażeni. Bo przecież bram przesuwnych jest więcej niż tylko jeden typ. 

Jeśli jeszcze nie wybraliśmy konkretnego modelu, warto najpierw sprawdzić jakie parametry są kluczowe podczas poszukiwania bramy przesuwnej, a następnie wykorzystać tę wiedzę do wyposażenia się w najlepszy produkt dostępny na rynku. Taki, który jednocześnie zapewni łatwy i przyjemny montaż, ale także długie i bezproblemowe działanie przez lata.

Jak w ogóle działa brama przesuwna?

Tak jak nie wiemy jaki napęd do bram dwuskrzydłowych wybrać czy też do innego rodzaju bramy, tak samo nasza wiedza na temat działania poszczególnych rodzajów bram może być ograniczona. Warto więc zrozumieć czym charakteryzuje się brama przesuwna i jak ona działa. Jak już wspomnieliśmy, ten typ wejścia montowany jest kiedy nie mamy wystarczająco dużo miejsca przed działką ani też na działce. Dodatkowo musi wjazd musi być dostępny na tym samym poziomie co reszta ogrodzenia. Jednakże brama ta znajduje zastosowanie także w sytuacji, gdy szerokość frontu jest wystarczająco duża do przesunięcia całego skrzydła w bok. 

Sama brama przesuwna składa się zazwyczaj z jednego skrzydła i to ono odpowiada za zabezpieczenie całego wjazdu. Mechanizm odpowiadający za to skrzydło ma za zadanie przesuwać je wzdłuż ogrodzenia. W prawidłowo zamontowanej bramie prowadnice znajdują się po wewnętrznej stronie. Oprócz tego, aby zabezpieczyć działanie skrzydła, brama wyposażona jest w pionowe słupki zwane również ogranicznikami. Mają one za zadanie utrzymać bramę w tym samym miejscu i chronić ją przed wysunięciem się z prowadnic. 

Zanim zabierzesz się za montaż napędu do bramy przesuwnej, dowiedz się który z wariantów kupiłeś

Musimy pamiętać, że zakup bramy przesuwnej należy poprzedzić odpowiednią weryfikacją produktu. Otóż nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale istnieją dwa podstawowe warianty bramy, które w której można się wyposażyć. Jedna z nich to szynowa, a druga samonośna. 

Jeśli chcemy montować bramę szynową, to musimy pamiętać o tym, że wtedy skrzydła porusza się na kółkach i znajduje się na specjalnej, odpowiednio umieszczonej na fundamencie szynie. Ta szyna działa jako prowadnica i umieszczana jest na słupku w celu utrzymania skrzydła w odpowiedniej pozycji. Rozwiązanie to jest nieco tańsze, lecz tego typu wariant wymaga czyszczenia i konserwacji szyny. Jeśli pojawią się na niej zabrudzenia, należy je czym prędzej usunąć. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że skrzydło może przymarznąć, co dodatkowo utrudni czy nawet uniemożliwi otworzenie bramy.

napędy do bram przesuwnych

Drugim wariantem jest brama samonośna. Jak sama nazwa wskazuje, tutaj skrzydło nie porusza się po szynie, lecz unosi się kilka centymetrów nad fundamentami i ziemią. Dzięki temu nie musimy się martwić o pielęgnację i czyszczenie. Z uwagi jednak na brak podparcia, wymagane jest umieszczenie przeciwwagi. A to oznacza, że samonośne bramy przesuwne potrzebują nieco więcej przestrzeni. 

Oczywiście pamiętajmy, że zostały tutaj wymienione tylko dwa warianty, a bramy przesuwne dzielą się też na te ręczne, bez napędu, jak i automatyczne, gdzie mechanizm odpowiada za to, że skrzydło będzie się samodzielnie otwierać i zamykać. 

Wybierając bramę przesuwną i napęd musimy kierować się pewnymi parametrami. Ale jakimi?

Jeśli jeszcze nie wybrałeś bramy, którą będziesz chciał przymocować, to warto poświęcić nieco więcej czasu na sprawdzenie dostępnych produktów. Przejrzenie katalogu umożliwi wybranie opcji znacznie lepiej dostosowanej do naszych potrzeb i wymagań. To później przełoży się na bezproblemowe działanie bramy przez długi czas. Od czego należy zacząć? Przede wszystkim sprawdzić powinniśmy napęd i żywotność, a także maksymalną sprawność wyrażoną w cyklach na dobę. Ma to duże znaczenie w miejscach, gdzie brama będzie używana stosunkowo często. Od częstotliwości korzystania z bramy zależy więc ostateczny koszt bramy.

Oprócz tego, powinniśmy też przyjrzeć się mocy. Bo choć domowe rozwiązania nie potrzebują jej tak dużo, to jednak odpowiednia moc pozwoli uniknąć długiego otwierania bramy o znacznej redukcji żywotności po latach eksploatacji. Dlatego zapas mocy powinien wynosić około 30% więcej niż tego, co jest wymagane do codziennej eksploatacji. 

Dodatkowo powinniśmy też uwzględnić w naszych poszukiwaniach warunki atmosferyczne, w jakich będzie brama używana. Czy nasz dom znajduje się w miejscu ze sporą wilgotnością? Jaka jest przeciętna temperatura powietrza? Takie rzeczy mogą okazać się później nad wyraz kluczowe. 

Rzeczą oczywistą jest także maksymalny udźwig napędu, jeśli na takowy się decydujemy. Skrzydła ważą od 150 do nawet i 600-700 kilogramów. Jeśli więc chcemy, aby brama sprawnie się otwierała i po paru latach użytkowania nie martwić się o usterki mechanizmu otwierającego wejście, należy przyjrzeć się maksymalnej nośności. 

Montaż bramy przesuwnej krok po kroku – sprawdź jak wykonać

Skoro wiemy jaki model bramy wybrać, a także zdajemy sobie sprawę z zalet i wad tego rozwiązania, czas zapoznać się z tym jak wygląda mocowanie i ostateczne podłączenie bramy. Tutaj pamiętać należy o tym, że instalacja dzieli się na trzy główne elementy, mianowicie przygotowanie fundamentu, montaż napędu bramy, a także montaż skrzydła.

Wykonując te kroki należy pamiętać o wielu kluczowych kwestiach. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że otwierające się skrzydło bramy nie ulegnie uszkodzeniu po kilku latach i wszystkie zamontowane komponenty posłużą bez najmniejszego problemu przez lata. Tutaj pamiętajmy też o tym, że od wyboru bramy zależy estetyka całego ogrodzenia, dlatego jeśli zadanie samodzielnego montażu miałoby nas przerastać, warto udać się po pomoc bądź po prostu zawiadomić fachowców. 

Montaż bramy przesuwnej zaczynamy od fundamentu 

Rzeczą podstawową, od której w ogóle trzeba rozpocząć montaż bramy przesuwnej czy też jakiegokolwiek innego rodzaju bramy, jest przygotowanie fundamentu. To oznacza wykopanie dołków, które później zostaną zalane. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość i rozstaw wszystkich mechanizmów i elementów dodatkowych, które będą wymagały stabilnego i mocnego wsparcia. Wszystkie dane zawarte powinny być w instrukcji dostarczonej przez producenta bramy. Jeśli chodzi o samą głębokość wykopów, musimy poznać głębokość przemarzania gruntu. Pomoże nam to określić jak duże muszą być dziury, aby całość była stabilna przez lata. 

Gdy już będziemy mieć wszystkie informacje i zostaną wykopane odpowiednie doły, czas przejść do ich zalania. Do tego zazwyczaj używa się betonu klasy B25 bądź, według nowego nazewnictwa, betonu klasy C20-25. Jest to stosunkowo uniwersalny rodzaj materiału używany podczas pracy przy wykończeniach zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz. 

Beton używamy tak jak zaleca producent na opakowaniu. Po jego stężeniu należy zamontować kotwy chemiczne (zazwyczaj są to M16x260 bądź też dłuższe) w taki sposób, aby prynajmniej 10 centymetrów wystawało nad poziom wylewki. Oczywiście fundamenty powinny być też odpowiednio wypoziomowane, aby słupy na nim umieszczone były odpowiednio zlokalizowane względem pozostałych komponentów bramy.

Oczywiście aby zamontować bramę przesuwną wjazdową poprawnie, musimy zwrócić uwagę na mechanizm 

Mechanizm odpowiadający za automatyczne otwieranie i zamykanie bramy to niesamowicie wygodna i ułatwiająca. Nie musimy przecież wysiadać z auta, otwierać furtki, a następnie męczyć się z ciężkim skrzydłem, aby potem znowu ją zamknąć. Oprócz ciągłego wsiadania i wysiadania z samochodu, kwestią problematyczną może być też brak miejsca przed wjazdem, przez co będziemy dodatkowo tamować ruch. 

Dlatego właśnie wyposażenie się w napęd, dzięki czemu brama przesuwna otwiera się automatycznie, będzie rozwiązaniem bardzo wygodnym i ułatwiającym życie. Co prawda istnieje możliwość montażu tego systemu w późniejszym czasie, to jednak warto pomyśleć nad tym zawczasu. Głównie dlatego, że późniejszy montaż wiąże się z ponownymi robotami, a przecież trzeba przekopać podwórko w celu podłączenia zasilania i estetycznego poprowadzenia przewodów pod gruntem. 

Sam proces montażu mechanizmu zamykającego bramę należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, dlatego tutaj należy kierować się instrukcją dostarczoną razem z produktem. Same przewody elektryczne powinniśmy umieścić w peszlach, czyli specjalnych osłonach elektroinstalacyjnych do zabezpieczenia przewodów przed wilgocią i uszkodzeniami. Co ciekawe, niektórzy decydują się na umieszczenie peszli między słupem końcowym, a głównym. 

Brama przesuwna z napędem wymaga prawidłowego montażu słupów i wózków 

Skoro komfortowe otwieranie i zamykanie bramy mamy zapewnione, wykopanie dołków pod fundamenty wykonaliśmy zgodnie z zaleceniami przy tym używając betonu klasy B25/C20-25, czas na zadbanie o prawidłowe umieszczenie słupa prowadzącego i końcowego. Zajmujemy się najpierw, co powinno być oczywiste, słupem prowadzącym. Jego miejsce jest na wcześniej przygotowanych kowach chemicznym. Montujemy tam słup i dokładnie go dokręcamy. Podobnie robimy z wózkiem, który należy przymocować na kotwach uprzednio przytwierdzonych do fundamentu. Jednocześnie pamiętajmy, że wózek dokręcamy w taki sposób, aby odbojniki znajdowały się na zewnątrz fundamentu. 

Teraz czas na słup końcowy. Ten także umieszczamy na kotwach znajdujących się w fundamencie. Kluczowym elementem podczas tej fazy instalacji jest dokładność i zachowanie jednej linii. Jeśli wózki i słupy nie będą znajdowały się na tej samej linii i poziomie, skrzydło będzie nieprawidłowo działać bądź też dojdzie do usterki napędu. 

Instalacja bramy przesuwnej krok po kroku dobiega końca – czas na skrzydło bramy przesuwnej!

Po przygotowaniu wszystkich poprzednich kroków, czas przyjdzie na montaż skrzydła. Tutaj warto przed rozpoczęciem montażu przejrzeć czy mamy wszystkie niezbędne elementy akcesoryjne. Dopiero później zabieramy się za pracę. Tę zaczynamy od rozłożenia rolki podporowej na kotwach. Pamiętajmy o zdjęciu zaślepki i montażu rolki na kotwach umieszczonych z tyłu fundamentu. Bardzo istotne jest, aby przymocować ją do podstawy prowadnicy zachowując w tym samym czasie kąt 90 stopni do osi skrzydła. 

Teraz kładziemy skrzydło na wózkach i sprawdzamy czy nie pojawiają się opory czy zacięcia podczas przesuwania. W razie wątpliwości możemy na tym etapie skorygować pozycję i stabilność wózków, a także wykonać regulację geometrii bramy. W tym celu warto wyposażyć się w śruby rzymskie. Pamiętajmy jednocześnie, że rolki muszą pasować do kątownika i ramy skrzydła w sposób idealny. Swobodne otwieranie i zamykanie bramy oznacza, że ta została prawidłowo zainstalowana i można cieszyć się z pełnej automatyki. 

Brama nie chce się prawidłowo otwierać?Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalisty, to warto sprawdzić ile kosztuje montaż bramy wjazdowej tego typu

Niestety, bardzo często montaż tego typu wejścia spędza sen z powiek niejednego właściciela domu jednorodzinnego. I nic dziwnego, bowiem w przypadku bramy wjazdowej przesuwnej istnieje wiele sytuacji, gdzie możemy popełnić błąd – czy to podczas montowania słupków do stabilizacji bramy w pionie czy też przy wylewce bądź równaniu fundamentów. Sam napęd może przysporzyć nam sporo problemów.

Dlatego właśnie bardzo często wybranie oferty profesjonalistów może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem – zarówno mając na uwadze ostateczny efekt instalacji, jak i czas jaki mielibyśmy poświęcić na to zadanie i nerwy. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zweryfikować jakie są ceny usług firm bądź też fachowców specjalizujących się w tych zadaniach w naszej okolicy.

Trudno jednoznacznie wskazać widełki cenowe, gdyż wszystko zależy to od ilości zadań, jakie fachowiec miałby wykonać, ale też od jego wiedzy i ekspertyzy, regionu w którym mieszkamy, a także samego projektu. Przecież malutka brama, którą dodatkowo będziemy otwierać ręcznie, będzie wymagać znacznie mniej roboty niż ogromna brama przesuwna z napędem, gdzie dodatkowo trzeba od nowa wykonać fundamenty. Standardowo jednak cena montażu waha się od kilkuset złotych do nawet tysiąca bądź więcej. 

Cenę za montaż można jednak stanowczo obniżyć i sposobów na to jest całkiem sporo. Przede wszystkim wybór montażu od firmy bądź sklepu, z którego zamówiliśmy bramę przesuwną może okazać się tańszy. Oprócz tego, dobrym sposobem na obniżenie ceny jest wynajęcie fachowców do montażu całego ogrodzenia, nie tylko bramy. Wtedy kompleksowa usługa będzie policzona korzystniej. 

Brama przesuwna – cena już znana, a jak ma się ona do typu bramy?

Instrukcja montażu różnych typów bramy jest w dużej mierze podobna. Oczywiście musimy pamiętać, że 4-metrowa brama przesuwna z przeciwwagą będzie wymagać nieco innego przygotowania niż wariant bez przeciwwagi otwierany po szynie. Niemniej jednak cena będzie bardzo zbliżona. Jeśli więc naszym głównym celem jest to, aby brama działała poprawnie, to warto zamocować wszystkie elementy zgodnie z rekomendacjami bądź po prostu skorzystać z profesjonalisty, którego cały sprzęt, w tym wiertarki, wkrętarki i inne narzędzia, będą znacznie efektywniejsze w pracy niż domowe akcesorium.

Teraz wiesz w jaki sposób zamontować przesuwną bramę wjazdową!

Skoro wiemy teraz jaki napęd do bram garażowych wybrać i znamy zalety rozwiązań skrzydłowych, a także poznaliśmy sposób montażu, możemy rozpocząć pracę z naszą bramą. Pamiętajmy jednak, że pwinniśmy odpowiednio się do tego zadania przygotować, a to oznacza dowiedzieć się co nieco o gruncie, bo informacje na ten temat powiedzą nam jak głęboko kopać. Bo choć przyjęło się, że dołki muszą być 10 cm głębsze niż głębokość przemarzania, to jednak nie jest to zawsze reguła i niekiedy są od niej wyjątki.

Brama przesuwna ma wiele zalet i dlatego tak często jest wybierana. Jeśli nie ma za dużo miejsca na podjeździe bądź po prostu pragniemy oszczędzić przestrzeń i inaczej ją zagospodarować, to tego typu wariant będzie idealny. Pamiętajmy natomiast o zasadach postępowania. Wtedy będziemy mieć pewność, że wejście zostanie prawidłowo zamontowane i posłuży wiele lat bez żadnego problemu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zamontować bramę przesuwną do wjazdu na posesję?
Average rating:  
 0 reviews