Kiedy najlepiej siać trawę. Praktyczny poradnik jak zakładać trawnik

by

Jak zakładać trawnik i kiedy siać trawę? Sprawdź poradnik i jak przebiegają przygotowania trawnika z siewu

Posiadając własne podwórko niejeden właściciel pragnie upewnić się, że przed nim znajdzie się równy, gęsty i soczyście zielony trawnik. Aby jednak przygotować taką wizytówkę, należy najpierw odpowiednio przygotować się do siania, znać podstawy związane z pielęgnacją, a także przygotować podłoże i wykonać szereg różnych prac. I to wszystko po to, aby zagwarantować sobie zielony dywan bez martwych pędów czy też innych problemów.

Niemniej jednak aby zasiać trawę i zrobić to prawidłowo, musimy wiedzieć jaki odczyn ph gleby utrzymać, z czego najlepiej powinien składać się nawóz, a także znać wiele innych kluczowych informacji. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że trawa zacznie prawidłowo kiełkować i nie dojdzie do uszkodzenia nasion podczas pracy. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o fakcie, że kluczową sprawą jest, aby wybrać odpowiedni moment, aby żaden przymrozek nas nie zaskoczył i nie sprawił, że wszystko, co zaczęło kiełkować, pójdzie na marne.

Jak więc wybrać odpowiedni termin? Czy połowa kwietnia będzie odpowiednia? Co z głębokością, na jaką naley nasiona umieszczać? W jaki sposób mają one lądować w glebie? Czy wcześniej trzeba ją rozluźnić i rzucać w jednym kierunku? Jak trzeba nawadniać trawę? Jak widzicie pytań jest wiele i w poniższym poradniku postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Artykuł poruszy również kwestię kompost i innych naturalnych nawozów, tego jak prawidłowo przekopać i wysiewać później nasiona, a także czy warto korzystać z siewnika czy lepiej ręcznie rozrzucać trawę.

Podłoże ważne? Sprawdź jak istotna jest gleba na wybór nasion

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto najpierw poznać podstawowe informacje dotyczące prawidłowego siania trawy. A to oznacza, że warto sprawdzić jaki nawóz do trawy wybrać, a także co zrobić ze skoszoną trawą podczas późniejszych etapów pielęgnowania. I choć te dwie kwestie wydają się ze sobą niepowiązane, to jednak skoszona trawa jako nawóz to atrakcyjne rozwiązanie wybierane przez niejednego ogrodnika. 

Oczywiście warto też dowiedzieć się jakie nasiona będą najlepsze do naszego ogródka. A jest to kwestia dosyć skomplikowana, bo musimy uwzględnić warunki stanowiskowe, czyli rodzaj gleby i nasłonecznienie obowiązujące na naszym terenie. Ponadto ważna jest też sprawa związana z glebą, wilgotnością, czy też jaki jest opad.

Jednocześnie warto zauważyć, że prawidłowo przygotowane podłoże odegra kluczową rolę podczas zasiewania z uwagi na znacznie lepsze efekty w późniejszych etapach. Dlatego nawet jeśli nie wiesz jaki kompostownik wybrać w celu przechowywania trawy i późniejszego jej wykorzystania jako nawozu, to warto przygotować się na pracę z glebą w celu zapewnienia najlepszych warunków wzrostowych. Jednocześnie warto zauważyć, że warunki pogodowe, temperatura, wilgoć, nasłonecznienie i te inne aspekty dodatkowe będą miały nad wyraz ważne znaczenie. 

Aby siać trawę i zakładać trawnik, ważny jest prawidłowy wybór nasion 

Podczas przygotowywania trawnika pierwszym i prawdopodobnie jednym z ważniejszych kroków jest przygotowanie właściwej mieszanki traw. Murawa musi zdrowo rosnąć i spełniać postawione przed nią nasze oczekiwania, ale w tym celu kluczowe jest dobranie gatunku roślin w taki sposób, aby zgadzały się wszelkie czynniki. Najistotniejsze to warunki stanowiskowe, przeznaczenie trawnika, a także czas pracy.

Inaczej przecież będzie wyglądać dobór nasion w zależności od rodzaju gleby, stopnia nasłonecznienia, a także wytrzymałości na suszę, zacienienie, i inne tego typu aspekty. Dodatkowo pamiętajy też o tym, że inne wybierzemy nasiona dla trawnika o funkcjach użytkowych, inne dla ogrodu reprezentacyjnego, a jeszcze innego w przypadku trawnika o funkcji rekreacyjnej. 

Aby więc cieszyć się z prawidłowego doboru nasion, musimy odpowiednio dostosować je do warunków, jakie panują w naszym miejscu zamieszkania. Nasłonecznione tereny wymagają nasion, które są znacznie bardziej odporne na suszę, a dodatkowo oferują zdolności regeneracyjne. Dzięki temu nawet gleby piaszczyste czy te ze sporą ilością gliny będą mogły zostać skutecznie zasiane. W przypadku takiego terenu warto wybrać nasiona bazujące na życicy trwałej. Alternatywą będą kostrzewy – różnorodność gatunków tych roślin ułatwia wybranie najodpowiedniejszych.

Zacieniony trawnik wymaga natomiast trawy, która nie będzie wymagać dużych ilości promieni słonecznych. Dodatkowo zacienione miejsca mają w zwyczaju znacznie większą wilgotność podłoża. Dlatego do takich warunków najlepiej sprawdzi się kostrzewa czerwona bądź też wiechlina łąkowa. Inną opcją będzie mietlica pospolita. 

Skoro wiemy już jak teren i ilość słońca wpływa na wybór nasion, czas zwrócić uwagę na funkcjonalność trawnika, bo to też kwestia kluczowa podczas poszukiwania idealnych nasion. W sklepach ogrodniczych przygotowane są specjalne mieszanki, które umożliwiają prawidłowy wzrost trawnika i jego dostosowanie w zależności do funkcji, jakie później będzie spełniać. Dla przykładu mieszanki dla trawników rekreacyjnych są przystosowane do intensywnego użytkowania. Mogą to być więc trawy sportowe, które są bardzo odporne na deptanie czy rozrywanie, a jednocześnie oferują szybką regenerację. 

Natomiast pamiętajmy, że reprezentacyjny trawnik wymaga traw ozdobnych, które gwarantują efekt intensywnego dywanu w kolorze zielonym. Niestety, tego typu trawa nie jest tak odporna, łatwo się uszkadza i wolno odrasta. 

Zakładanie trawnika z siewu musi rozpocząć się od przygotowania podłoża

Następnym kluczowym kryterium podczas prac przygotowawczych do zasiewania jest upewnienie się, że podłoże do siewu zostało prawidłowo oporządzone. Tutaj warto odnotować, że ilość pracy, jaką musimy włożyć w przygotowanie gleby jest zależna od terminu, który wybierzemy do zasiewania. Siew wiosenny wymaga od nas przygotowania podłoża późną jesienią. To oznacza wyczyszczenie gleby z chwastów i przekopanie tak, aby zadbać o prawidłowe utlenienie. Dodatkowo na tym etapie powinniśmy też wymieszać podłoże z nawozem. W ten sposób system korzeniowy prawidłowo będzie się rozwijać po wiosennym siewie.

Sama gleba nie może być ani zbyt kwaśna ani zbyt zasadowa, dlatego nierzadko w celu uniknięcia kwaśnej gleby stosuje się wapnowanie. Działanie to zastępuje inny nawóz i umożliwia uzyskanie prawidłowego pH dla sprawnego i bezpiecznego wzrostu trawy. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że gleba musi być prawidłowo napowietrzona, gdyż trawa najlepiej rośnie na glebie średnio żyznej, która dobrze przepuszcza powietrze. Bardzo często w celu zapewnienia prawidłowego użyźnienia miesza się piasek z nawozem i wysypuje na powierzchni. 

Co ciekawe, jeśli teren jest mało żyzny i obawiamy się słabych wzrostów, dobrym pomysłem jest przygotowanie stanowiska poprzez przywiezienie żyznej, czarnej ziemi. Usypanie 10 centymetrowej warstwy na naprawdę nieurodzajnym areale umożliwi sprawny i szybki, a także zdrowy wzrost. Pamiętajmy jednak, że takie usypanie wymaga później wyrównania i zwałowania. 

Już bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy siewnej warto przekopać raz jeszcze podłoże w celu jego spulchnienia i ponownego wyczyszczenia z chwastów czy też innych odpadów roślinnych. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby wyrównać powierzchnię i pozbyć się większych grudek. Warto też wykonać powtórne wałowanie. 

Wysiew trawy kończy się niepowodzeniem? Optymalne warunki pogodowe są kluczowe

Niestety, zakładanie trawnika to zadanie bardzo trudne nie tylko z uwagi na wiele żmudnych etapów. Potrzebna jest też wiedza i doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt. Czasami jednak i to nie wystarczy, szczególnie jeśli pogoda nam przeszkodzi. Intensywny deszcz, kwaśne opady atmosferyczne, susze czy też przymrozki w przypadku pracy wczesno wiosennej sprawiają, że nasza praca może spełznąć na niczym.

Bardzo często niepowodzenia w wysiewie spowodowane są przez intensywne opady deszczu, która sprawiają, że nasiona są wypłukiwane bądź sklejane ze sobą. Dodatkowo mocny wiatr może poroznosić nasiona, a ich zbyt gęste rozłożenie doprowadzi do grzybiczego porażenia trawy. 

Dlatego w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów wyżej wymienionych, zaleca się wykonywać zasiew w dzień ciepły, bezwietrzny, a także stosunkowo słoneczny. Nie może to być upał, gdyż takie ekstremum także nie służy nasionom. Ponadto, musimy też upewnić się, że podłoże nie jest nasiąknięte wodą. Innymi słowy, unikamy pracy zaraz po intensywnych opadach deszczu. 

Siew trawnika krok po kroku – sprawdź kiedy zacząć i jak ten proces przebiega

Skoro wiemy już od czego należy zacząć założenie trawnika, a także zdajemy sobie sprawę z tego, że trawę można siać wczesną wiosną bądź jesienią, czas przyjrzeć się bardziej szczegółowym danym dotyczącym siewu trawy. Bo to właśnie one pozwolą nam określić ilość nasion potrzebnych do tego, aby otrzymać zadbany trawnik. Oczywiście termin prac jest kluczowy, ale to nie najważniejsza rzecz.

Inna istotna sprawa to zrozumienie na czym polega praca z młodą trawą, a jak pracować w starym trawniku. Oprócz tego, powinniśmy też znać różnice między siewem ręcznym, za pomocą siewnika, a także wykorzystania trawnika z rolki. Pamiętać też musimy o tym jak dosiewać, jak często kosić trawę, a także jakie warunki atmosferyczne są odpowiednie do pracy. 

Kiedy najlepiej siać trawę? Jesienny termin, a może wiosna? 

Pierwszym krokiem jest określenie kiedy dokładnie chcemy rozpocząć zakładanie trawnika. Tutaj do wyboru mamy tak naprawdę dwa terminy – wiosnę i jesień – lecz nierzadko ogrodnicy dzielą je na trzy okresy. Mowa tutaj o okresie wiosennym, letnim, a także jesiennym.

Okres wiosenny ma wiele zalet. Jedną z nich jest wilgotność podłoża, która w większości przypadków jest optymalna i idealnie usprawnia działanie. Po śnieżnej zimie gleba jest znacznie lepiej przygotowana do pracy, dlatego znacznie ułatwi to pracę. Musimy jednak pamiętać, że wczesna zima jest też mocno powiązana z przymrozkami. Jeśli nie będziemy w stanie uniknąć przygruntowych mrozów, mogą one zniweczyć nasze plany i uszkodzić nasiona.

Dlatego okres wiosenny siewu należy rozpocząć w drugiej połowie kwietnia lub w przypadku pierwszej połowie maja. Tak jak w przypadku innych okresów, pogoda powinna być bezwietrzna, słoneczna, ale nie upalna. Dodatkowo dopuszczane są siewy pod koniec maja.

Okres letni nie należy do najlepszych momentów do rozpoczęcia wysiewu z kilku powodów. Przede wszystkim wysokie temperatury mogą mocno utrudnić nam pracę, gdyż wschodząca trawa nie będzie tak przychylna upałom i mocnym promieniom słonecznym. Podczas letniego wysiewu bardzo ważną rzeczą jest zadbanie o prawidłową wilgotność podłoża. Należy regularnie podlewać teren, na którym przeprowadzany jest wysiew. Czasami nawet dwa razy na dzień – rano i wieczorem. 

Okres jesienny jest znacznie lepszy niż letni i porównywalny do wiosennego z uwagi na fakt, że nie musimy martwić się już o upały. Oprócz tego, gleba nie jest tak narażona na przesuszenie, a więc i wilgotność jest na lepszym poziomie. To oznacza, że nie będziemy musieli martwić się o częste podlewanie.

Jeśli chodzi o dokładny termin, to jesienny okres siewny rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia. Jeśli pogoda pozwala, możliwe jest rozciągnięcie okresu na cały wrzesień. Pamiętajmy jednak, że codzienne i długie opady deszczu będą niewskazane dla nowego trawnika. 

Skoro znasz termin wysiewu, sprawdź czy lepiej trawnik z rolki, czy warto siać trawę ręcznie

Kolejną kluczową kwestią jest określenie sposobu wysiewu. Otóż do wyboru mamy siew ręczny jak i za pomocą specjalnego siewnika. Opcja pierwsza jest lepsza z uwagi na bardziej precyzyjną pracę i mniejsze zużycie nasion. Sam siew należy jednak uprzedzić odpowiednim przygotowaniem gleby, a to oznacza pozbycie się wszelkich kamieni, gruzu czy innych zanieczyszczeń. Dodatkowo należy sprawdzić odczyn, spulchnić glebę i wykonać szereg innych zadań, które zostały już omówione powyżej.

Podczas rozrzucania nasion za pomocą naszych własnych rąk dobrym rozwiązaniem jest podzielenie obszaru pracy na równe części i wydzielenie zakupionych nasion. W ten sposób będziemy doskonale wiedzieć jaką ilość wykorzystać na dany obszar i każda ze stron otrzyma taką samą ilość. Metoda krzyżowa jest tutaj często rekomendowana, gdzie wysiewanie rozpoczynamy w jednym kierunku, a następnie robimy to prostopadle. 

Siewnik ręczny bądź też maszyna z kołami sprawdzi się idealnie w przypadku znacznie większych obszarów. Urządzenie to gwarantuje nam równomierne rozrzucenie nasion, co jest niezwykle istotną i kluczową dla prawidłowego wzrostu trawy sprawą. 

Sama praca z siewnikiem jest łatwa i wystarczy urządzenie odpowiednio ustawić. Tutaj chodzi o wybranie właściwej średnicy otworu, a także wsypanie odmierzoną wcześniej ilość nasion do pojemnika. Sianie trawy w celu uzyskania bardzo gęstego terenu, tak zwanego zielonego dywanu, wymaga od 30 do 40 gram na 1 m2 powierzchni. To oznacza, że musimy mieć od 3 do 4 kg nasion na 100 m2 terenu. 

Po wykonaniu siewu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć teren poprzez ubicie podłoża. Możemy to zrobić za pomocą wału. Dzięki temu nasiona nie będą unosić się przez wiatr, a dodatkowo znacznie łatwiej będzie trawie pobierać wodę z podłoża. 

Alternatywą dla siewu tradycyjnego jest założenie trawnika z rolki. Ma to wiele zalet jak, chociażby, możliwość przygotowania trawy w przeciągu całego sezonu wegetacyjnego. Oprócz tego, metoda ta jest najszybsza, a także oferuje znacznie wyższą odporność na przemarzanie czy szkodniki niż tradycyjny sposób. Ponadto, powierzchnia jest bardzo równa (o ile gleba zostanie prawidłowo przygotowana). Niestety, materiał ten jest bardzo drogi, a dodatkowo samo rozłożenie nie jest zadaniem prostym. A to oznacza dodatkowy koszt z uwagi na robociznę fachowca. Oprócz tego, nie sprawdzi się tak dobrze w przypadku zacienionych obszarów. 

Jak przebiega nawożenie gleby i czym podlewać? Upewnij się, że przygotowanie podłoża pod trawnik przebiegło pomyślnie

Niestety, samo założenie trawnika to nie wszystko. Aby cieszyć się prawidłowo rosnącą trawą i idealnym, gęstym podłożem o zielonym zabarwieniu, kluczowe jest częste podlewanie. Najczęściej robi się to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem przy użyciu strumienia wody o sporym rozproszeniu. 

Oprócz tego, musimy też pamiętać o częstym koszeniu. Wykorzystanie urządzenia koszącego częściej w celu przycięcia tych kilku dodatkowych centymetrów będzie kluczowe, bo przełoży się na lepsze krzewienie się trawy. 

Dodatkowo pamiętajmy też o nawożeniu, gdyż bez kluczowych dla wzrostu składników odżywczych trawa nie będzie tak atrakcyjna jak może nam się wydawać. Oprócz tego, warto też wykonywać zabiegi poprawiające stan gleby. Chodzi tutaj o aerację i wertykulację, dzięki którym korzenie otrzymują więcej wody i powietrza.

Sprawdź jak często kosić, aby chwasty wyeliminować, ale nie uszkodzić nasion traw

Częste koszenie nowego trawnika jest sprawą istotną ze względu na fakt, że gwarantuje trawie o wiele więcej miejsca na wzrostu. Częstotliwość jest tutaj ważna, lecz nie chodzi o cięcie co parę dni, lecz przycinanie trawy o wysokości 6 cm. Kosiarki ustawiamy tak, aby po ścięciu trawa miała wysokość 4 cm i w tym zakresie (4-6 cm) należy ją utrzymywać. 

Teraz wiesz na czym polega przygotowanie podłoża pod trawnik i jak najlepiej siać trawę

Prace przy sianiu trawy są bez wątpienia wymagające. Jest to tak naprawdę bardzo skomplikowany i zaawansowany proces, w którym musi znać podstawowe informacje dotyczące nasion, prawidłowych warunków do działania, ale też i właściwego przygotowania podłoża. Później kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja, dlatego u niejednego ogrodnika najlepsza kosiarka spalinowa z napędem okaże się bardzo pomocnym narzędziem.

Oczywiście nie wszyscy wiedzą jakie kosiarki spalinowe wybrać i to samo dotyczy prawidłowej techniki siewu. Niewiedza może skutkować zniweczeniem naszych planów, uszkodzeniem trawy, nierównomiernym wzrostem i wieloma innymi problemami. Jeśli jednak zastosujemy się do zasad i wskazówek przedstawionych powyżej, będziemy w stanie przygotować idealny trawnik. I nawet najlepsza kosiarka spalinowa bez napędu nie będzie nam potrzebna – sprawdzi się podstawowe narzędzie koszące. O ile, rzecz jasna, wykonamy pozostałe zadanie w sposób prawidłowy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Kiedy najlepiej siać trawę. Praktyczny poradnik jak zakładać trawnik
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz