Spis Treści
Jaka przecinarka plazmowa będzie najlepsza? Sprawdź ranking przecinarek plazmowych i dowiedz się która opcja będzie najciekawsza!
Przecinarki plazmowe to pewnego rodzaju urządzenia spawalnicze. Co prawda nie służą one do łączenia elementów, lecz do ich rozdzielania. Niemniej jednak ich konstrukcja jest bardzo podobna do migomatów czy TIGów. Z tego względu nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób tak samo często zastanawia się jaką spawarkę mma wybrać w 2024 roku i patrzy na te same poradniki co w przypadku przecinarek plazmowych. Niewątpliwą zaletą tego typu przecinarek jest, rzecz jasna, niezwykle wysoka skuteczność i możliwość pracy z bardzo grubym materiałem.
Choć te narzędzia cieszą się bardzo dużą popularnością, to znalezienie opcji idealnej do najprostszych nie należy. Przede wszystkim należy odnotować, że są to bardzo drogie urządzenia. Z tego powodu podjęcie szybkiej decyzji na temat wyboru takiej przecinarki jest niezwykle trudne i obarczone sporym ryzykiem. Osoby, które znają ranking Spawarek TIG, MIG/MAG czy MMA mogą wiedzieć o niektórych danych istotnych dla przecinarek plazmowych, ale nie wszystkie kluczowe aspekty są takie same.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Sherman SINW-CUTTER90 | 9.9 | Droga | ||
Ideal PLASMA 40 | 9.8 | Tania | ||
Magnum AIR PLAZMA | 9.7 | Tania | ||
Powermat PM-PP-50L | 9.6 | Tania | ||
Weldman 103301 | 9.5 | Tania |
Z tego właśnie względu powstał dzisiejszy poradnik zakupowy i analiza porównawcza. W rankingu uwzględnione zostały najciekawsze produkty, których to parametry dodatkowe i ogólna specyfikacja wyróżnia się na tle konkurencji. Oprócz tego, poświęcono sporo czasu na omówienie funkcjonalności i parametrów roboczych, a także dodatkowych informacji i opinii na temat działania przecinarek.
Ranking 2024 roku otwiera Sherman SINW-CUTTER90, czyli opcja, która bardzo często gości w top 20 i top 10 różnych zestawień
Urządzenie, które zwyciężyło w rankingu to sprzęt przygotowany przez firmę Sherman. Model Cutter 90 to stosunkowo droga, lecz niezwykle efektywna i sprawnie tnąca przecinarka. Ma ona za zadanie poradzić sobie z bardzo grubymi materiałami. I choć nie jest to opcja najlżejsza i najtańsza, to jednak w przypadku wydajności niewiele opcji w tym zakresie cenowym może pochwalić się takimi parametrami.
Zacznijmy od najistotniejszych danych, a mianowicie prąd cięcia. Ten w maksymalnej wartości wynosi 85 A. Jest to wystarczająco dużo do sprawnego przecięcia bardzo twardych materiałów o grubości do 30 mm. Oczywiście zakres prądu cięcia możemy regulować w zakresie od 30 do 85 A. Jednocześnie warto odnotować, że cykl pracy urządzenia, czyli czas pracy przed wymaganą przerwą w celu ochłodzenia narzędzia, wynosi aż 60%. Innymi słowy, na każdy 10-minutowy cykl pracy, 6 minut to cięcie, a 4 minuty to przerwa na ochłodzenie sprzętu.
Jest to więc bardzo wydajna propozycja. Ponadto, przepływ powietrza sprzętu jest bardzo wysoki (aż 350 litrów na minutę). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest funkcja HF, a także 2T/4T i możliwość stosowania łuku pilotującego. Oczywiście niepodważalnym minusem tego rozwiązania jest cena. Nie powinno to jednak negatywnie wpłynąć na odbiór urządzenia.
- Bardzo wysoki prąd cięcia;
- Spore możliwości regulacyjne;
- Wysoka jakość wykonania.
- Bardzo duża cena.
Ranking przecinarek plazmowych uzupełnia propozycja tańsza, a mianowicie Ideal PLASMA 40, czyli kolejna dobra przecinarka plazmowa
Opcją znacznie tańszą jest przygotowany przez formę Ideal model o maksymalnym prądzie cięcia na poziomie 40 A. Dostrzec więc możemy tutaj znaczną różnicę, ale minimalny zakres pracy też jest mniejszy. To oznacza, że ta przecinarka plazmowa jest dostosowana do pracy, gdzie wymagana jest precyzja i delikatne przycinanie w celu zachowania znakomitych krawędzi ciętych metali.
Sprzęt wyposażony jest w sprawdzone rozwiązania, a zakres prądu cięcia wynosi od 20 do 40 A. Co ciekawe, cykl pracy także jest na poziomie 60 A. Niemniej jednak dostępny jest on wyłącznie w sytuacji, kiedy stosujemy znacznie niższy prąd cięcia niż ten maksymalny. Oprócz tego, maksymalna grubość cięcia materiału to 16 mm, a sprężone powietrze przepływa przez urządzenie w objętości 100 litrów na minutę. Wszystkie parametry wskazują więc na znacznie gorszą sprawność niż poprzednik.
Niemniej jednak to wciąż oferta warta rozważenia z kilku powodów. Przede wszystkim sprzęt ten jest znacznie tańszy od konkurencji. Oprócz tego, waży niezwykle mało, bo tylko 7 kg. To wielokrotnie mniej od niejednego konkurenta. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest bardzo bogaty zestaw do pracy, w którym znajdziemy dodatkowe dysze tnące (aż 8 sztuk) i elektrody. Oczywiście opcja też wyposażona jest w dwa tryby pracy – 2T i 4T, czyli dwutakt i czterotakt, a także bezstykowe zajarzenie łuku Blow Back, regulację prądu cięcia o 1 A, a także test gazu i funkcję TPOST, czyli chłodzenie palnika po cięciu.
- Stosunkowo niska cena;
- Bardzo rozbudowana funkcjonalność;
- Wiele akcesoriów w zestawie;
- Sporo zabezpieczeń i udogodnień podczas pracy.
-
Mocno przeciętne parametry robocze;
-
Niski maksymalny prąd cięcia.
Jeszcze inny ciekawy palnik plazmowy do cięcia to Magnum AIR PLAZMA 45
Kolejnym rozwiązaniem dostosowanym do znacznie mniej wymagających prac jest oferta od firmy Magnum. Tutaj mamy przecinarkę plazmową, która pobiera 5,4 kVA, a jest w stanie dostarczyć nam bardzo dobre parametry jak na tak małe i kompaktowe rozwiązanie. Niewątpliwą zaletą opisywanego modelu jest też cena – nieco niższa od i tak budżetowego rozwiązania poprzedniego.
Magnum oferuje nam prąd cięcia na poziomie 40 A, co jest wartością maksymalną. Minimalna Natomiast to 20 A i zakres regulacji jest co 1 A. Nie jest to duża wartość, lecz w tej cenie nie możemy oczekiwać lepszych parametrów. Tutaj warto jednak odnotować, że wydatek powietrza jest zdecydowanie większy niż u pozostałych produktów budżetowych. Wynosi on 160 litrów na minutę. Jeśli chodzi o grubość cięcia, to dla stali konstrukcyjnej wynosi 15 mm w przypadku cięcia rozdzielającego. Jakościowe cięcie to głębokość na poziomie 8 mm. To bardzo podobne wartości do tego, co oferują inne opcje w tej cenie.
Z innych zalet warto wspomnieć o niskiej wadze, tylko 7 kg, a także o bardzo bogatym zestawie dodatkowym. Oprócz samej przecinarki i uchwytów czy filtro-reduktora, mamy do dyspozycji też bogaty zestaw do cięcia, gdzie znajdziemy aż 10 dysz plazmy, 10 elektrod plazmy, a także 5 sprężyn dystansowych i 2 osłony uchwytu plazmy. Sprawność urządzenia wynosi 60%, lecz podobnie co u poprzedników, odnosi się ona do pracy przy niewielkim poborze prądu.
- Bardzo niska cena;
- Niezwykle bogaty zestaw akcesoriów;
- Niska waga;
- Stosunkowo wysoki wydatek powietrza.
-
Cykl pracy 60% tylko w przypadku bardzo niskiego prądu cięcia;
-
Mocno przeciętne parametry tnące.
Powermat PM-PP-50L to polski, bardzo funkcjonalny wariant, który ma bardzo dobre opinie
Produkt od polskiego producenta charakteryzuje się bardzo niską ceną i, co może zaskoczyć niejednego użytkownika, akceptowalny parametrami pracy na poziomie wielu konkurencyjnych ofert z nawet nieco wyższej półki cenowej. Sprzęt jest bardzo dobrze zaprojektowany, waży niesłychanie mało, bo tylko 6 kg, a dodatkowo jest mały. Ta kompaktowość i lekkość sprawia, że przecinarka nada się idealnie do prac z elementami stalowymi o grubości materiału do 15 mm. Bo tyle właśnie wynosi głębokość cięcia.
Zacznijmy jednak od początku. Model PM-PP 50L charakteryzuje się nieco większym zakresem prądu cięcia niż konkurencja w tej półce cenowej. Mianowicie możemy regulować zakres pracy od 20 do 50 A. To dobrze świadczy o urządzeniu, bo gwarantuje nam stosunkowo wysoką moc. Co ciekawe, cykl pracy sprzętu jest wyśmienity, bo na poziomie 39A możliwa jest ciągła praca, a więc 100% wydajności. Cykl pracy na poziomie 60% odnosi się do pełnej mocy urządzenia.
Produkt korzysta z technologii IGBT, a także ma specjalny reduktor ciśnienia z odwadniacze i manometrem. Gwarantuje to dobranie odpowiedniego ciśnienia podczas pracy. oprócz tego, zajarzenie łuku jest bezstykowe, a poza tym urządzenie wykorzystuje tryb HF, czyli zapłon o wysokiej częstotliwości. Niestety, w tej cenie nie otrzymamy niemal żadnego akcesorium.
- Bardzo duży zakres prądu cięcia;
- Niezwykle wysoka wydajność pracy;
- Niska waga i kompaktowość;
- Bardzo niska cena.
- Podstawowe wyposażenie.
Najlepsza przecinarka plazmowa w niskiej cenie? Sprawdź uzupełnienie rankingu 2024 roku, czyli Weldman 103301
Jeszcze innym rozwiązaniem wartym rozważenia wydaje się propozycja od firmy Weldman. Jest to stosunkowo popularna firma, która od lat prezentuje bardzo ciekawe urządzenia spawalnicze i nie tylko. Dobrym tego przykładem jest przecinarka plazmowa, która także należy do opcji budżetowych. Propozycja charakteryzuje się możliwością ustawienia bardzo niskiego prądu cięcia, co będzie niezwykle ważne podczas pracy z delikatnymi i cienkimi blachami.
Z uwagi na bardzo niski poziom prądu cięcia – od 15 do 40 A – opcja ta przeznaczona jest do bardzo cienkich blach. Maksymalna grubość cięcia wynosi tutaj tylko 12 mm, co jest z pewnością bardzo kiepskim wynikiem. Warto też odnotować, że sprzęt ma bardzo niewielki pobór powietrza, bo na poziomie 20 litrów na minutę. Jeśli chodzi o sprawność, to producent deklaruje 60$ sprawność przy 40 A, a 100% sprawność przy 31 A. Innymi słowy, korzystając z maksymalnej mocy możemy pracować przy wysokiej wydajności.
Wyposażenie jest bardzo podstawowe, bo oprócz urządzenia otrzymujemy tutaj przewód masowy i filtr-reduktor. Ponadto, dostajemy też uchwyt do cięcia. Niemniej jednak, to wszystko, co w cenie oferuje nam producent. Propozycja jest jednak wytrzymała i gwarantuje kompaktowość, a także stosunkową lekkość.
- Bardzo wysoka precyzja działania;
- Niski minimalny prąd cięcia;
- Stosunkowo wysoka sprawność;
- Dosyć niska cena.
-
Bardzo niski maksymalny prąd cięcia;
-
Podstawowe wyposażenie.
Artykuły
Dalej nie wiesz która propozycja będzie najlepsza? Sprawdź najlepsze porady z 2024 roku i dowiedz się jaka opcja będzie najwłaściwsza
Każda z wyżej przedstawionych ofert ma swoje zalety, ale też i wady. To od kupujących zależy na który produkt się zdecydują. Oczywiście wszystkie te elektronarzędzia są dostępne w sklepach internetowych bądź lokalnych. Dlatego tworząc ranking łatwo było te propozycje przetestować i sprawdzić jak ich specyfikacja sprawdza się w prawdziwych, rzeczywistych warunkach. Miejmy natomiast na uwadze fakt, że każdy z nas ma inne wymagania.
Jeden może być bardziej zainteresowany wykonywaniem precyzyjnych cięć przez aluminium, inny przez miedź, a jeszcze innego najbardziej interesować będzie stal nierdzewna. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że każdy z nas ma inne wymagania odnośnie urządzenia. Jak więc wybrać opcję najlepszą? Czy powinniśmy myśleć nad tymi opcjami, które chętnie polecają użytkownicy? Otóż przede wszystkim najważniejsza będzie specyfikacja i parametry robocze.
Niemniej jednak należy odnotować, że kluczowe będą też funkcje dodatkowe i udogodnienia. Nie można też zapomnieć o tym, że produkt idealny jest wszechstronny, a jednocześnie jego żywotność i niezawodność gwarantują nam długie użytkowanie sprzętu bez usterki. To wszystko sprawia, że możemy pracować bardzo długo tak długo jak tylko chcemy. Ciekawych informacji udzieli nam też poniższy poradnik zakupowy, a także ten artykuł:
https://www.icd.pl/poradnik/post/przecinarki_plazmowe
Jakie parametry musi dany model mieć, aby uznać go za atrakcyjną propozycję?
Każde urządzenie tego typu powinniśmy zasilać za pomocą klasycznego, jednofazowego gniazda. No chyba, że poszukujemy iście profesjonalnego i mocno obciążającego sieć urządzenia, które należy podłączyć do gniazda 400V, czyli trójfazowego. Niemniej jednak bardziej popularne są tutaj klasyczne opcje zdolne pracować sprawnie i szybko, a jednocześnie skutecznie. Co ciekawe, ich parametry mogą zaskoczyć niejednego użytkownika.
Plazma osiąga temperaturę od 10 do 30 tysięcy K (kelwinów), co przekłada się na temperaturę w stopniach Celsjusza od 9 do nawet i 29 tysięcy. Oczywiście należy odnotować, że jest to możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy pracujemy z materiałem, który może przewodzić prąd. Tak wysoka temperatura sprawia, że cięcia są bardzo precyzyjne i gładkie. Szczególnie w przypadku bardzo cienkich blach. A to oznacza, że może wykonywać szybkie i łatwe cięcia.
Niemniej jednak aby uzyskać wystarczająco dużą sprawność pracy, wymagane jest wybranie produktu z bardzo dobrymi parametrami. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie wydajności. To nic innego jak cykl pracy, który jest w pewnym sensie podobny do tego, co oferują migomaty i innego rodzaju spawarki. Im cykl pracy wyrażony w procentach jest wyższy, tym dłużej przy ustalonym prądu cięcia możemy pracować.
Przyjęło się, że wydajność na poziomie 60% przy najwyższej mocy cięcia to bardzo dobry wynik i tego powinniśmy szukać przeglądając dostępne propozycje. Oznacza to, że na 10-minutowym interwale 6 minut to praca, a 4 minuty to odpoczynek dla sprężarki i innych komponentów, które się mocno nagrzewają.
Oprócz tego, musimy też zweryfikować parametry robocze, a więc głębokość cięcia urządzenia. Tutaj warto odnotować, że wartość to cięcie rozdzielające, które jest mniej staranne ale głębsze, a także cięcie jakościowe. Minimalną rekomendowaną wartością w przypadku cięcia rozdzielającego to 15 mm. Natomiast zazwyczaj cięcia jakościowe są dwa razy krótsze.
Ideal PLASMA 40
Magnum AIR PLAZMA 45
Magnum cut, IGBT, cięcie plazmowe CNC i inne – sprawdź funkcje dodatkowe i jak poprawiają nasze bezpieczeństwo i komfort pracy!
Choć najniższe ceny z pewnością mogą być dla niejednej osoby atrakcyjne, to jedną z największych pomyłek byłoby kierowanie się wyłącznie tą kwestią. Istotnych spraw jest bardzo dużo i nawet jeśli zależy nam na opcji budżetowej, to powinniśmy uwzględnić wyżej wspomniane parametry, ale i nie tylko. Równie istotne z perspektywy długoterminowej będą wszelkie dodatkowe funkcje i usprawnienia. To właśnie dzięki nim użytkowanie przecinarki plazmowej będzie proste i bezproblemowe.
Dobrym tutaj przykładem jest IGBT, czyli technologia inwertorowa, która ma za zadanie zmniejszyć zakłócenia elektromagnetyczne i sprawić, że urządzenie będzie charakteryzować się mniejszą stratą mocy i większą wydajnością. Dodatkowo kluczowe wydaje się też bezstykowe zajarzenie łuku, a także funkcja łuku pilotującego.
Wielu producentów decyduje się wbudować w swoje urządzenia regulatory mocy cięcia, co jest rzeczą obowiązkową. Niemniej jednak warto wybrać propozycje z płynną regulacją – co 1 A. Sam spory zakres regulacji też jest ważny.
Komfort użytkowania i ogólne zastosowanie przecinarki plazmowej
Następnym kryterium niezwykle istotnym przy poszukiwaniu rozwiązania idealnego jest komfort użytkowania. To prawda, że wyżej wspomniane udogodnienia i usprawnienia znacznie poprawiają komfort pracy. Niemniej jednak oprócz samych opcji warto też przyjrzeć się konstrukcji i innym elementom tego typu.
Na komfort użytkowania przecinarki bardzo duży wpływ ma jej waga. Choć nie będziemy podczas pracy przenosić sprzętu z miejsca na miejsce, to jednak musimy jakoś go przenieść tam, gdzie zamierzamy ciąć. Oprócz tego, wygodny i wyłożony miękkim materiałem uchwyt znacznie to ułatwi. Dlatego zarówno niska waga, jak i ergonomiczny chwyt będą sprawami istotnymi. Dodatkowo przyjrzeć się można też kompaktowości.
Powermat PM-PP-50L
Podsumowanie – teraz wiesz czym się kierować wybierając przecinarkę plazmową
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo ciekawych propozycji. Dla jednego Sherman SINW-CUTTER90, czyli dzisiejszy zwycięzca rankingu, to produkt idealny. Jest to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla innych ofert ze średniej półki cenowej, szczególnie jeśli zależy nam na wysokim prądzie cięcia i na wydajności. Niemniej jednak opcja nie jest najtańsza, a dodatkowo będziemy musieli wyposażyć się w szereg akcesoriów.
Oczywiście można też pominąć rekomendacje i rozpocząć swoje własne poszukiwania. Wystarczy tylko uwzględnić w poszukiwaniach porady zakupowe i wskazówki, a także pamiętać o najistotniejszych parametrach. Wtedy znalezienie rozwiązania perfekcyjnie dostosowanego do naszych potrzeb nie będzie tak ciężkie.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |