Jak spuścić wodę z bojlera krok po kroku. Poradnik

by

Jak spuścić wodę z bojlera? Dowiedz się jak opróżnić bojler elektryczny

Budując swój dom jednorodzinny, musisz zadbać o wiele istotnym kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego bojlera, czyli zbiornik ze specjalną grzałką wewnątrz, która ma za zadanie podgrzewać zmagazynowaną wodę, a także utrzymać jej temperaturę. Przed zakupem takiego zbiornika pojemnościowego, warto dowiedzieć się jaki gazowy podgrzewacz wody wybrać, jaki bojler elektryczny energooszczędny jest najciekawszą ofertą na rynku oraz jaki elektryczny przepływowy podgrzewacz do wody wybrać w 2023 roku. Nieoceniony może się także okazać ranking najlepszych zmiękczaczy wody.

Jednakże, w naszym artykule nie będziemy się zastanawiać jakie piecyki gazowe łazienkowe będą najlepsze do naszego mieszkania, ale skupimy się na bojlerach elektrycznych oraz na procesie spuszczania z nich wody.

Każdy właściciel domku letniskowego z pewnością wie, że kiedy bojler nie jest używany przez sezon zimowy, a także jeśli znajduje się on w nieocieplonym pomieszczeniu, koniecznie trzeba spuścić w nim wodę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zamarznięcia pozostałej wody, co z kolei bardzo często prowadzi do uszkodzenia zbiornika. Z pozoru spuszczanie wody z bojlera elektrycznego nie jest czynnością skomplikowaną. Jednakże, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, mogą pojawić się pewne trudności.

Dlatego też, dobrze by było kierować się naszymi wskazówkami dotyczącymi tematu spuszczania wody ze zbiornika pojemnościowego.

Jak działa bojler elektryczny i dlaczego istotne jest opróżnianie bojlera?

W pierwszej kolejności dobrze jest poznać budowę oraz sposób funkcjonowania bojlera elektrycznego. Konstrukcja zbiornika została wyposażona w specjalny zawór bezpieczeństwa, za pomocą którego pozbędziemy się wody. Potem, musisz rozróżnić dwa przewody, którymi doprowadzane są kolejno ciepła i zimna woda. Ponadto, warto także dowiedzieć się, dlaczego w pewnym momencie należy spuścić zalegającą wodę ze zbiornika pojemnościowego. Powodów jest wiele. Dodatkowo, w naszym artykule przeczytasz, po czym poznać, że Twój bojler elektryczny jest zapowietrzony. Na samym końcu w odpowiedni sposób przygotuj się do opróżnienia podgrzewacza.

bojler elektryczny 60l energooszczędny

Budowa bojlera – jak zbudowany jest podgrzewacz i do czego służy

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wygląda cały proces spuszczania wody ze zbiornika, powinieneś poznać budowę bojlera elektrycznego, a także jego zastosowanie. Najważniejszą częścią całej konstrukcji jest specjalny zawór, który służy do spuszczania wody ze zbiornika. Możemy go znaleźć u dołu lub z boku. Jeśli znajdziesz już zawór bezpieczeństwa, w następnej kolejności musisz odnaleźć dwie rurki. Są nimi doprowadzane kolejno zimna i ciepła woda. Być może będziesz musiał zajrzeć do instrukcji obsługi, aby dowiedzieć się, która rurka służy do przesyłu jakiej wody. Co więcej, miej na uwadze, że budowa bojlera elektrycznego może się różnić w zależności od modelu zbiornika. Dlatego też, warto zawsze mieć przy sobie całą dokumentację, która została dołączona przez producenta. Z pewnością przyda Ci się ona do odnalezienia wszystkich niezbędnych informacji na temat samego bojlera i poszczególnych elementów jego budowy. Ponadto, zaopatrzysz się także we wskazówki dotyczące spuszczania wody ze zbiornika.

Dowiedz się dlaczego powinniśmy spuścić wodę z bojlera i czemu ponowne napełnianie go wodą jest tak ważne

Posiadając bojler elektryczny w naszym domu jednorodzinnym, w pewnym momencie będziemy musieli pomyśleć o spuszczeniu zalegającej wody. Po czym poznać, że to już czas przystąpić do tej czynności? Między innymi wtedy, kiedy postanawiasz pozostawić zbiornik na zimę w pomieszczeniu, które nie posiada właściwego ocieplenia. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że pozostała w bojlerze woda może zamarznąć, a to z kolei może doprowadzić do trwałego uszkodzenia całego zbiornika. Ponadto, woda powinna być spuszczona także wtedy, kiedy podejmiemy decyzję o wymianie bojlera na nowy. Za taką decyzją może stać fakt, że zbiornik jest już przestarzały lub że bojler nie spełnia już potrzeb Twojej rodziny.

Co ciekawe, powinniśmy być także zaznajomieni z pojęciem zapowietrzonego bojlera elektrycznego. Mamy wtedy do czynienia ze zbyt niskim ciśnieniem wody oraz z charakterystycznym bulgotaniem. Na dodatek, możemy coraz częściej słyszeć szumy lub piski wydobywające się z rur. W takiej sytuacji, możesz być niemal pewny, że w Twoim zbiorniku pojemnościowym pojawiły się pęcherzyki powietrza. Owe pęcherzyki utrudniają przepływ wody w rurach, przez co bojler nie będzie spełniać swoich funkcji. Przyczyn powstawania pęcherzyków powietrza w instalacji jest wiele. Ma to głównie związek z nieszczelnościami na łączeniach instalacyjnych, ale także wpływa na to zła jakość wykonania oraz nieodpowiednie zabezpieczenie rur.

Jak powinniśmy przygotować się do opróżniania wody z bojlera? Sprawdź co należy zrobić zanim zdecydujesz się spuścić wodę z bojlera elektrycznego

Ze względu na to, że gorąca woda stała się standardem komfortowego życia, musimy wyposażyć nasz domek jednorodzinny w gazowy lub elektryczny zbiornik pojemnościowy. Co więcej, musimy nauczyć się spuszczać z niego zalegającą wodę. Bez znaczenia czy masz do czynienia z bojlerem o pojemności 50 l czy 120 l, pozbywanie się z nich wody nie jest procesem trudnym. Dlatego też, nie musisz wzywać hydraulika czy innego profesjonalisty, ale możesz zrobić to na własną rękę. Pamiętaj, aby zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na model zbiornika, jaki jest w Twoim posiadaniu. Powszechnie mówi się, że bojlery elektryczne są o wiele łatwiejsze w obsłudze niż wszystkim znane bojlery gazowe. Ponadto, budowa zbiornika ma tutaj duże znaczenie. Zlokalizuj zawór główny urządzenia, czyli tak zwany zawór bezpieczeństwa. W większości zbiorników zawór ten znajduje się na samy dole. Następnie, musisz go odkręcić. Być może będziesz musiał odkręcić również specjalną śrubkę. Ułatwi nam to usunięcie zbędnej wody. Wspomniana śrubka prowadzi do rury, która dostarcza wodę. W środku znajduje się element grzewczy bojlera, który jest wyposażony w dwa przewody. Rurki te odpowiadają za przepływ wody ciepłej i zimnej.

Spuszczanie wody z bojlera krok po kroku

Decydując się na spuszczanie wody z bojlera elektrycznego na własną rękę, musisz przygotować urządzenie do tej procedury. W pierwszej kolejności odłącz zbiornik od prądu i zakręć zawór bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć zalania Twojej łazienki. Następnie, możesz przejść do samego opróżniania urządzenia. W zależności od modelu zbiornika, będziesz musiał wykręcić zawór bezpieczeństwa, śrubę lub nawet wężyk wody.

Kiedy pora zimowa dobiegnie końca, będziesz musiał z powrotem napełnić zbiornik pojemnościowy wodą. Do tego potrzebna będzie znajomość pojemności Twojego urządzenia. Podłącz wszystkie przewody, skalibruj termostat i uzupełnij zbiornik wodą. Na samym końcu zakręć kurek.

Spuszczanie wody z bojlera elektrycznego – na co uważać podczas tego procesu?

Oczywiście, zarówno w trakcie codziennej obsługi bojlera elektrycznego jak i wypuszczania z niego zalegającej wody, musisz zachować szczególną ostrożność. Wtedy cały proces powinien przejść zgodnie z planem. Pamiętaj, aby odłączyć urządzenie od zasilania oraz zakręcić zawór bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobisz, zbiornik może ulec uszkodzeniu, a co za tym idzie, łazienka może zostać zalana. Podobne skutki niesie za sobą odkręcenie śrubki lub zaworu zbyt szybko. Dlatego też, zaleca się cierpliwe podejście do tematu, co pozwoli Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Co więcej, pamiętajmy, że pewnym momencie być może będziemy zmuszeni do wymiany urządzenia ze względu na jego wysoką awaryjność.

Zawór spustowy odkręcać szybko czy wolno? A co z dodatkowymi śrubami? Krok po kroku jak opróżnić zbiornik 

Kiedy skończysz przygotowywać bojler do procesu spuszczania wody, na samym początku musisz wykręcić zawór bezpieczeństwa. Niektóre modele urządzenia zawierają specjalną śrubę, która ułatwia pozbycie się zbędnej wody. Jeżeli Twój zbiornik pojemnościowy ją posiada, musisz ją jedynie odkręcić. Nie ma znaczenia, czy jest to demontaż zaworu czy śrubki, pamiętaj, aby wykonywać tą czynność powoli i stopniowo. Natomiast, jeśli szybko usuniesz dany element, strumień wody może być za duży i wtedy istnieje ryzyko zalania łazienki. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku dużego bojlera elektrycznego, który zawiera bardzo dużo zalegającej wody.

Z kolei, jeśli po odkręceniu danego elementu woda nie leci, może to oznaczać, że niezbędny będzie demontaż wężyka wody. Wtedy będziesz mógł spuścić wodę ze zbiornika. Jednakże, miej na uwadze, aby w pierwszej kolejności przykręcić trochę śrubę lub zawór bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobisz, woda zacznie lecieć pod bardzo dużym ciśnieniem. Cały proces spuszczania wody z bojlera może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Wszystko oczywiście zależy od wielkości zbiornika. Nie zaleca się pośpiechu ani skrócenia procedury. W przeciwnym wypadku, Twoja łazienka może zostać zalana.

Co zrobić, aby poprawnie napełnić podgrzewacz wody i nie zapowietrzyć systemu?

Proces spuszczania zalegającej wody z bojlera elektrycznego musi być powtarzany co roku. Dotyczy to oczywiście właścicieli domków sezonowych. Z kolei po zakończeniu sezonu zimowego, zbiornik należy ponownie napełnić, aby przygotować go dla siebie i swoich najbliższych. Zanim do tego przystąpisz, musisz sprawdzić, jaką pojemność ma Twój zbiornik pojemnościowy. Musisz wiedzieć, że bojler o pojemności 50 l potrzebuje mnie wody niż urządzenie o pojemności 100 l. Następnie, trzeba zamknąć zawór główny przed wodomierzem, a także podłączyć wszystkie przewody zasilające i odpływowe. Kolejnym etapem jest kalibracja termostatu. Niezbędne jest jego skonfigurowanie tak, aby temperatura znajdującej się w zbiornika wody mogła osiągać docelową wartość. Na samym końcu napełnij bojler wodą i zakręć kurek. Pamiętaj, aby napełnianie zbiornika przebiegało pod dużym ciśnieniem. W przeciwnym wypadku może dojść do zapowietrzenia bojlera.

Jeśli zdecydowaliśmy się opróżnić bojler elektryczny i jego ponowne napełnianie nic nie dało, wymiana bojlera jedynym rozwiązaniem

Musimy liczyć się z tym, że zbiornik pojemnościowy służący do podgrzewania wody nie będzie działał wiecznie. W pewnym momencie niezbędna będzie jego wymiana na nowy. Oczywiście, wszystko zależy od modelu urządzenia jak i sposobu jego wykonania. Musimy tutaj wziąć pod uwagę wszystkie wykorzystane materiały oraz różnego rodzaje zabezpieczenia, takie jak zabezpieczenie przed korozją. Ogólnie rzecz ujmując, bojlery elektryczne mogą sprawnie pracować przez okres do 3 do 10 lat. Jednakże, po czym poznamy, że nasze urządzenie nadaje się już tylko do wymiany? Poinformują nas o tym różne usterki, a także problemy pojawiające się w trakcie obsługi bojlera. Ponadto, możemy mieć również do czynienia z częstym zapowietrzaniem się zbiornika, wyciekami wody oraz z niedostatecznym podgrzewaniem wody. Kiedy nasz bojler zaczyna coraz głośniej pracować i jest coraz mniej efektywny, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o zakupie nowego modelu. Jednakże, miej na uwadze, że być może uda się jeszcze naprawić urządzenie, jeśli wciąż trwa okres gwarancyjny.

Teraz wiesz jak wypuścić wodę z podgrzewacza wody bez pomocy hydraulika

Mamy nadzieję, że znalazłeś wszystkie niezbędne informacje na temat spuszczania zalegającej wody ze zbiornika pojemnościowego. Sama procedura opróżniania bojlera nie jest skomplikowana, jednakże, musimy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym wypadku, możemy trwale uszkodzić urządzenie i zalać naszą łazienkę. Ostrożności wymaga także ponowne napełnianie zbiornika. Jeżeli będziemy robić to powoli, może dojść do jego zapowietrzenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak spuścić wodę z bojlera
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz