Czym skleić basen ogrodowy? Jak zakleić dziurę w basenie dobrze

by

Czym skleić basen ogrodowy? Dowiedz się jak zakleić dziurę w basenie ogrodowym już teraz!

Częste i intensywne użytkowanie basenów ogrodowych z czasem prowadzi do ich zużycia czy też uszkodzenia. I choć z początku niewielka dziura wydaje się małym problemem, to może ona z czasem doprowadzić do sporego rozdarcia. Wtedy jednak rzadko kiedy jest szansa na pełną naprawę basenu. To natomiast oznacza wymóg wymiany obiektu, który może kosztować tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy złotych. 

Znalezienie więc idealnego sposobu na naprawę uszkodzonego basenu to zadanie bardzo ważne. Oczywiście nie jest ono najprostsze, bo w jednym przypadku usterka może dotyczyć łatwo dostępnego miejsca, jak na przykład kołnierza w basenie rozporowym. Niemniej jednak czasami jest to uciążliwa lokalizacja, jak chociażby róg dna głębokiego basenu, przez co nie tylko będziemy musieli wylać całą wodę, ale także znaleźć sposób na dotarcie do miejsca, gdyż nierzadko czy to folia czy inne dodatkowe materiały mogą skutecznie utrudniać dostęp do rozszczelnienia.

Z tego względu znalezienie opcji idealnej jest zadaniem stosunkowo trudnym do zrealizowania. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że wiele osób nie wie jak sprawdzić gdzie ucieka woda z basenu, a to też nierzadko twardy orzech do zgryzienia jeśli nie wiemy jak dokładnie podejść do tego tematu. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy omówić się najistotniejsze rzeczy związane z prawidłową naprawą uszkodzonego basenu. Omówimy więc różne metody, a także sprawdzimy czy istnieją sposoby alternatywne czy też domowe pozwalające uratować basen przed wyrzuceniem. 

Co może spowodować uszkodzenie? Powody, przez które pojawia się dziura w basenie

Zanim jednak opowiemy o najczęściej wykorzystywanych metodach do naprawy basenu, warto najpierw wiedzieć jak doszło do tego, że nasz zbiornik wodny został uszkodzony. Nierzadko dzieje się tak z uwagi na nieprawidłowe użytkowanie. Niemniej jednak, istnieje znacznie więcej powodów, przez które musimy zlokalizować usterkę. 

Bardzo często nieodpowiednie przygotowane podłoże może doprowadzić do uszkodzenia dna basenu. I choć takie uszkodzenia nie zdarzają się często w przypadku stelażowych basenów, to jednak znacznie częściej dochodzi do nich w przypadku basenów rozporowych, jak i tych klasycznych dmuchanych. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że jeśli nie podejdziemy do czyszczenia basenów prawidłowo, to bardzo szybko doprowadzimy do ich uszkodzenia. 

Dziurawy basen ogrodowy przez nieprawidłowe użytkowanie

Jednym z najczęściej występujących problemów związanych z przeciekającym basenem jest, oczywiście, spowodowane ich nieprawidłowym użytkowaniem. Z tego właśnie względu kluczową sprawą jest prawidłowe użytkowanie. I choć trudno upilnować dzieci, aby nie wskakiwały do basenu czy też uważały z ostrymi przedmiotami blisko basenu, to jednak jako dorośli możemy przestrzec gości, aby uważnie korzystały z basenu.

Dodatkowo warto odnotować, że powinniśmy przechowywać basen zimową porą we właściwy sposób. Nieprawidłowe umieszczenie złożonego zbiornika czy też wpychanie go na siłę do składzika może bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia z uwagi na niewłaściwy docisk poszczególnych elementów.

Zakleić dziurę w basenie będziemy musieli, jeśli nie przygotujemy odpowiednio podłoża

Kolejnym popularnym powodem, przez który dochodzi do uszkodzenia basenów, jest podłoże. Chodzi tutaj przede wszystkim o nieprawidłowe oczyszczenie obszaru z gałęzi, kamieni i innych odpadów roślinnych, które pod naporem wody i osób użytkujących basen mogą przeciąć dno. 

Dodatkowo warto odnotować, że nieprawidłowe czy też całkowity brak wypoziomowania miejsca pod basen może doprowadzić do tego, że folia na dnie będzie się szybciej przecierać. A to niestety doprowadzi do powstania dziury. 

Uszkodzenie dna basenu czy też ścianek przez niewłaściwe czyszczenie 

Niestety, nieprawidłowa chemia, zbyt mocne szorowanie i używanie do tego nieodpowiednich akcesoriów może równie szybko doprowadzić do zniszczenia powierzchni basenu, co nieodpowiednie użytkowanie czy nieprawidłowe podłoże. Chemia basenowa jest niezwykle mocna i jeśli korzystamy ze specjalnych tabletek, to wrzucenie jej do basenu jest niemądrą decyzją. Głównie z uwagi na fakt, że wykonanie takiej czynności może doprowadzić do sytuacji, w której tabletka opadnie na dno, gdzie doprowadzi do uszkodzenia powierzchni.

Ponadto, nieprawidłowe czyszczenie może być też spowodowane bardzo twardą szczotką, której to włosie jest niedostosowane do materiału, jaki pokrywa dno basenu czy też ścianki. To może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni, a gdy ta jest naruszona, jej przecięcie, przekłucie czy po prostu przetarcie i rozszczelnienie to kwestia czasu.

jacuzi dmuchane ranking

Jak skleić basen ogrodowy? Najpopularniejsze metody pozwalające nam załatać basen rozporowy, stelażowy, a także dmuchany i każdy inny! 

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przed rozpoczęciem pracy należy uszkodzone miejsce dokładnie oczyścić i odtłuścić. Tylko wtedy wszystkie łatki naprawcze, zgrzew, a także nałożony silikon czy też klej będzie gwarantował nam najwyższy poziom skuteczności. Oczywiście warto też odnotować, że sposobów na klejenie basenu jest całkiem sporo. Dlatego nie musimy kupować i później przechowywać sporej ilości preparatów tylko możemy wybrać ten wariant, który okaże się dla nas najlepszy.

Jak to określić? Przede wszystkim wykorzystując zebraną wiedzę i doświadczenie, a także określając stopień uszkodzenia, jego miejsce, a także czy potrzebujemy urządzenia do naprawy basenu pod wodą czy też możliwe jest uszczelnienie sprzętu po wcześniejszym opróżnieniu zbiornika. 

Dodatkowo warto też pamiętać o tym, że niektóre metody klejenia basenu zależą od typu basenu. Niekiedy wystarczy nam specjalna łatka montażowa, a w innej sytuacji nawet najbardziej wydajny klej będzie przeciętny z uwagi na różnice w ciśnieniu i użytkowaniu.

Klej naprawczy pozwalający naprawiać baseny pod wodą? Załatać zbiornik ogrodowy można w ten sposób!

Jednym z najprostszych sposobów na naprawę basenu jest skorzystanie ze specjalistycznego kleju basenowego. Są to preparaty przygotowane w sposób gwarantujący jak najlepsze właściwości wiażące i to w bardzo różnych warunkach. Oznacza to, że odpowiednio dobrany klej będzie działał tak samo skutecznie podczas klejenia na sucho, jak i na mokro, czyli pod wodą. 

Kleje naprawcze gwarantują bardzo dobre działanie i wysoką sprawność. Dodatkowo, nawet te bardziej budżetowe propozycje cieszą się popularnością i skutecznością z uwagi na fakt, że bardzo sprawnie wypełniają one wszelkie pęknięcia i gwarantują stosunkowo krótki czas schnięcia. Wiązanie powstałe w ten sposób znacznie utrwali miejsce narażone na uszkodzenie i zadba o to, aby nawet przez wiele miesięcy czy lat nie doszło do rozszczelnienia.

Dziurę w basenie ogrodowym możemy też skleić za pomocą specjalnego uszczelniacza gumowego

Jeśli klej basenowy nie jest rozwiązaniem odpowiednim dla nas z uwagi na swoje właściwości czy cenę czy jakiekolwiek inne parametry, to warto pomyśleć nad bardzo ciekawą alternatywą, jaką jest uszczelniacz gumowy. Jest to bardzo podobny preparat do kleju, gdyż jego zadanie jest niezwykle podobne. Ma on przede wszystkim wyeliminować wszelkie powstałe rozszczelnienia przez uzupełnienie uszkodzonego miejsca uszczelniaczem.

Należy natomiast zauważyć, że uszczelniacze dostępne są zazwyczaj w formie sprayu. To oznacza, że preparat tego typu może być wykorzystywany wyłącznie do naprawy basenu gdy woda jest wylana. Bardzo ważną jednak zaletą tego typu preparatów jest fakt, że niektóre z nich umożliwiają naprawę nie tylko basenów wykonanych z PVC czy ABS, ale też w przypadku innych materiałów. 

Można skleić basen rozporowy lub stelażowy za pomocą łatek? Sprawdź alternatywy 

Łatki basenowe to bardzo ciekawe warianty, które są znacznie tańsze od klejów czy specjalistycznych preparatów wiążących na bazie gumy. Niemniej jednak zazwyczaj wykorzystuje się je do naprawy folii basenu, a więc ich zastosowanie może być znacznie bardziej ograniczone. Niemniej jednak gwarantują one naprawę uszkodzeń o stosunkowo sporej wielkości. Ponadto, ich aplikacja jest bardzo łatwa i szybka. 

Czym się kierować poszukując zestawu naprawczego do klejenia basenu na mokro i klejenia na sucho?

Jeśli chodzi o klejenie na mokro, to głównym tutaj preparatem przeważającym nad wieloma innymi rozwiązaniami jest po prostu odpowiedni klej wodoodporny. Dodatkowo warto też zauważyć, że coraz częściej do głosu dochodzą inne metody naprawcze i jedną z nich jest taśma. I nie chodzi tu o pierwszą lepszą taśmę, jaką można kupić w sklepie. Mowa tutaj o specjalistycznej taśmie do klejenia basenu na mokro, która jest w pełni wodoodporna, a dodatkowo radzi sobie bardzo dobrze z wysokim ciśnieniem.

W skrócie bardzo dobrym rozwiązaniem do klejenia na mokro będzie wybranie sprzętu charakteryzującego się jak najlepszą klasą wodoodporności czy specjalnymi właściwościami potwierdzającymi jakość działania. Jeśli chodzi o klejenie na sucho, to sprawa jest tutaj znacznie prostsza. Możemy całkowicie wyeliminować sprawę wodoszczelności, gdyż po związaniu się z klejonym materiałem każdy klej czy inny preparat naprawczy będzie miał taką właściwość. Tutaj natomiast znacznie lepiej wybrać opcję o bardzo szybkim czasie wiązania czy schnięcia.

Jeśli chodzi o dokładne akcesoria, to jest ich nieco więcej niż w przypadku wariantu na mokro. Oczywiście warto pamiętać, że basen powinien być wyczyszczony w odpowiedni sposób, aby powierzchnię wokół rozdarcia bardzo łatwo można było skleić. Dlatego należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Można skorzystać do tego preparatu na bazie alkoholu. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie uporać się z dziurą. Co więcej, części zestawu naprawczego do klejenia na sucho są bardzo tanie, a dodatkowo coraz to nowsze technologie dostępne w Internecie sprawiają, że ich skuteczność rośnie z każdym kolejnym wydaniem nowego preparatu.

Teraz wiesz czym szybko i tania załatać basen, a także jakie metody będą najlepsze do pracy na sucho i na mokro

Wyżej przedstawione metody gwarantują nam świetną skuteczność i wydajność, dzięki którym nie będziemy musieli martwić się o zakup nowego basenu. Opcje te dostępne są w specjalistycznych sklepach, ale też w zwykłych marketach budowlanych. Dzięki zastosowaniu zestawu naprawczego będziemy mogli, podobnie jak w przypadku kleju do basenu czy łatki ze specjalnej folii, cieszyć się szczelnością przez bardzo długi okres.

Zanim jednak zdecydujemy się na odpowiednią propozycję, musimy najpierw znaleźć dziurę i zrozumieć co doprowadziło do uszkodzenia basenu. Czy było to niewłaściwe użytkowanie, zbyt mocne czyszczenie, źle przygotowana podstawa, czy może nieprawidłowe przechowywanie basenu? Gdy już będziemy znać na to odpowiedź, warto wyposażyć się w taki klej do basenu czy specjalną folię z masą samoprzylepną czy też inny produkt, który zagwarantuje szczelność nawet przez wiele miesięcy, jak nie lat, po zatamowaniu przecieku.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czym skleić basen ogrodowy
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz