Jak sprawdzić gdzie ucieka woda z basenu

by

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym rozporowym i stelażowym? Sprawdź w jaki sposób zlokalizować wyciek wody i co z taką dziurą w basenie zrobić

Ubytek wody w basenie to sprawa, którą z początku bagatelizuje wiele osób. Niestety, malutka dziurka, przez którą może uchodzić niewiele wody to kwestia, która z biegiem czasu może okazać się ogromnym problemem. Nikt przecież nie chce doprowadzić do sytuacji, w której nasz zbiornik ulegnie całkowitemu rozerwaniu i nie będzie nadawał się do naprawy. Z tego powodu bardzo ważne jest określenie skąd woda basenowa zanim będzie za późno.

Zadanie to nie jest tak proste jak mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim uciekająca woda z basenu może być trudna do zlokalizowania z uwagi na samo umieszczenie przecieku. Dodatkowo bardzo często zapominamy o tym, że uciekająca woda może nie tylko płynąć po ściankach, ale też dziura może być na dnie czy też na łączeniu. Dlatego niejedna osoba uważa, że znalezienie przecieku to zadanie niemal niemożliwe.

Na szczęście istnieje parę metod, które różnią się skutecznością w zależności od tego z jakim rodzajem basenu mamy do czynienia. I choć rzadko kiedy ktoś zastanawia się jaki basen ogrodowy wybrać w 2023 i bierze pod uwagę możliwości weryfikacji przecieku, to już sama wiedza czym skleić basen w przypadku takiego problemu będzie kluczowa. Dodatkowo w artykule omówiona zostanie kwestia prawidłowego zabezpieczenia naprawianej powierzchni. 

Stelażowy a rozporowy, czyli jak znaleźć dziurę w basenie mając na uwadze rodzaj konstrukcji

Zanim rozpoczniemy poszukiwania przecieku, należy najpierw zastanowić się która metoda będzie najwłaściwsza. Otóż inaczej będzie wyglądać poszukiwanie dziury w przypadku basenu stelażowego, a inaczej w przypadku opcji rozporowej. Jeszcze inaczej wyglądać będzie sytuacja związana z basenem betonowym, w którym zawiodła hydroizolacja. Oczywiście warto też pamiętać o tym, że najmniej problematyczne będą klasyczne baseny dmuchane.

Basen ogrodowy stelażowy bardzo odporny, dlatego nieszczelność mało prawdopodobna

Stelażowe baseny to rozwiązanie bardzo popularne i spośród tych klasycznych opcji, jedno z najczęściej wybieranych. Opcja ta składa się zazwyczaj z wielu warstw PVC o podwyższonej jakości. Dodatkowo jak sama nazwa wskazuje, boczki są wspierane specjalnym stelażem, który bazuje na plastikowych bądź też metalowych rurkach. 

Propozycja ta jest bardzo wytrzymała i rzadko kiedy dochodzi do przecieków. Gdy jednak do nich dojdzie, to musimy dobrze zweryfikować problem i znać najlepsze sposoby na znalezienie przecieku. Otóż przede wszystkim należy poszukiwać na lustrze wody bąbelków powietrza. Mogą one wskazać nam przybliżone miejsce, w którym pojawiła się nieszczelność.

Podczas poszukiwania dziury warto też zwrócić uwagę na połączenie ścian z podstawą, gdzie folia może nieco utrudnić znalezienie przecieku. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że stelażowe baseny mogą łatwo ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną umieszczone na nierównym terenie, a stelaże nie będą we właściwy sposób zabezpieczone. 

Basen rozporowy wykonany z twardego PVC jest nieco bardziej podatny na uszkodzenie

Rozporowy basen jest stosunkowo trwałym i dosyć odpornym rozwiązaniem, w którym stosowanie łatek nie jest tak popularne jak mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim warto zauważyć, że są one znacznie mniej rozbudowane niż stelażowe propozycje. Są one w całości wykonane z PVC, natomiast dodatkowym utwardzeniem i ustabilizowaniem może być specjalny kołnierz, który znajduje się na górze basenu.

W przypadku tego wariantu możliwości poszukiwania dziury są nieco łatwiejsze, lecz dalej będziemy musieli się nieco natrudzić. Na szczęście możemy zastosować wiele różnych technik weryfikacji przecieku i najpopularniejszą jest wyżej wspomniana obserwacja bąbelków powietrza.

Ponadto musimy też pamiętać o tym, że nierzadko będziemy musieli zastosować inne metody. Warto pomyśleć o metodzie na słuch, w której to nasłuchujemy charakterystycznego dźwięku ulatującej wody i syczącego powietrza. Dodatkowo warto pomyśleć nad tym, aby wykorzystać wody z mydłem. Po wysmarowaniu całej nawierzchni znacznie łatwiej będzie obserwować pęcherzyki powietrza.

Najłatwiej znaleźć dziurę w basenie ogrodowym dmuchanym 

Dmuchane baseny ogrodowe to bardzo proste modele, które są przeważnie przeznaczone dla dzieci. Są one niezwykle cienkie, a dodatkowo wykorzystane do ich produkcji PVC jest miękkie i ogólnie nienajwyższej jakości. Z tego względu najłatwiej o uszkodzenie jest właśnie tego typu basenu. 

Najprościej będzie zweryfikować dziurę w klasycznym basenie dmuchanym. Te są zazwyczaj bardzo niewielkie i nie wymagają tak skomplikowanych metod. Możemy zarówno skorzystać z metody na słuch czy też z wody z mydłem. Niemniej jednak równie skuteczna będzie tutaj pierwsza wspomniana metoda, mianowicie bazująca na obserwacji pęcherzyków powietrza.

Oczywiście dlaje możemy bazować na połączeniu wody z mydłem czy też na rozpyleniu płynu do naczyń po powiezchni w celu obserwacji bąbelków. Jednkaże, nierzadko rozwiazaniem gwarantującym nam bardzo wysoką skuteczność okaże się zwyczajne uciskanie takiego basenu. Tworzenie dodatkowego ciśnienia sprawi, że wyciek stanie się na moment znacznie większy, a to znacznie ułatwi znalezienie.

pompy ciepła do basenów ogrodowych

Gdy już wiemy skąd ucieka woda z basenu, sprawdź jak załatać dziurę!

Problem z dziurawym basenem dotyczyć może też inne opcje. Przecież jacuzzi dmuchane, które to kosztować może całkiem sporo i być całkowicie inaczej skonstruowane, też może paść ofiarą nieszczelności. Nawet betonowe baseny okazują się nierzadko dziurawe. Jednakże w pierwszym przypadku zazwyczaj problem można rozwiązać stosunkowo łatwo i podobnie co do basenów stelażowych i rozporowych. W przypadku wariantu betonowego, najczęściej problemem może okazać się nieprawidłowa hydroizolacja, a wtedy barwnik i inne specjalistyczne metody będą warte rozważenia.

Jak dokładnie powinien przebiegać proces zatykania dziury w basenie? Czy powinniśmy podjąć decyzję w oparciu o rodzaj basenu, wielkości dziury, a może najlepiej uwzględnić parę kwestii jednocześnie? Istnieje wiele ciekawych metod naprawy i tak naprawdę trudno jednoznacznie wskazać tą najlepszą.

Jedno jest jednak pewne, istnieje wiele podejść, a to oznacza że łatanie basenu nie musi automatycznie ograniczać się tylko do jednej ścieżki. Istnieje przecież wiele pomysłów na naprawę basenu bez spuszczania wody jak i ze spuszczeniem cieczy. Oprócz tego, kluczowe jest też dobranie odpowiedniego preparatu uszczelniającego. A możliwości niewątpliwie jest całkiem sporo. 

Skoro wiesz jak znaleźć dziurę w basenie, to czas spojrzeć na potencjalne metody naprawy wycieku wody

Aby zakleić dziurę w basenie, należy przede wszystkim wiedzieć z czym mamy do czynienia. Czy jest to niewielka nieszczelność czy też może całkiem spora dziura w miejscu tak newralgicznym, że każdy kolejny dzień zwłoki i użytkowania basenu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń? W każdym razie najpierw należy określić sposób naprawy. Co ciekawe, choć nie zawsze najprostsza metoda okaże się tą najlepszą, to bardzo często jest to właśnie rozwiązanie pomocne i posłuży jako świetna alternatywa.

Natomiast sposobów na naprawę basenu jest całkiem sporo. Dobre będą specjalistyczne kleje basenowe, czasami sprawdzą się kawałki poliestru czy nawet metalu jako łata do naprawy tak zwanych sztywnych basenów, a czasami nawet i silikon okaże się skuteczny. Niemniej jednak ostatnia opcja – tak samo jak i taśma samoprzylepna – to rozwiązania rzadko kiedy rekomendowane z bardzo prostego powodu. 

Są to po prostu rozwiązania tymczasowe, które pod wpływem sporego ciśnienia czy po prostu działania wody i intensywnego użytkowania doprowadzą do rozszczelnienia basenu. Z tego względu można na starcie wyeliminować zarówno silikon jak i taśmę, aby dziurę na dnie basenu załatać. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja z użyciem specjalistycznego kleju, który gwarantuje szczelność na tak wysokim poziomie jak byśmy zdecydowali się zrobić zgrzew miejsca, w którym woda ucieka.

Aby jednak przygotować dla nas szczelny, należy przede wszystkim odtłuścić miejsce. To oczywiście oznacza, że trzeba wylewać wodę z basenu. Jeśli uda nam się zlokalizować dziurę, to zarówno w basenie stelażowym jak i rozporowym możesz dokładnie oczyścić miejsce pęknięcia. Po nałożeniu preparatu należy odczekać wystarczająco dużo czasu, aby preparat odpowiednio związał się z materiałem. W zależności od produktu, temperatury i wilgotności, może to być kilka godzin, ale też i parę dni.

Czy woda w basenie może zostać? Warto sprawdzić czy do łatania dziury w basenie należy pozbyć się cieczy – zarówno w przypadku nieszczelności ściany, jak i dna basenu

Gdy w swoim basenie na dnie dojdzie do uszkodzenia, oczywiste jest, że niewielkie baseny należy opróżnić z wody. Co jednak zrobić, jeśli dziura powstała na ścianach basenu i bąble powietrza uciekają właśnie blisko ścianki? Może się okazać, że wylewanie wody nie jest wymagane. Niemniej jednak należy pamiętać, że w takiej sytuacji należy zapewnić sobie suche miejsce i mieć pewność, że nawet podczas ruszenia basenu nie dojdzie do zalania rozszczelnienia.

Jest to o tyle ważne, że niektóre preparaty są niebezpieczne dla zdrowia czy życia i nie powinny wchodzić w kontakt z wodą – szczególnie z tą, w której będą się później kąpać użytkownicy. Pewnego rodzaju kompromisem może być opróżnienie części basenu. W ten sposób obniżymy szansę na zamoczenie naprawianego miejsca oszczędzając jednocześnie nieco wody. 

Jeśli pęknięty jest basen betonowy bądź też taki, którego ilość wody jest naprawdę bardzo duża, to w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie nieco droższych, ale skuteczniejszych i oszczędzających wodę metod. Wykrywanie wycieków w basenie za pomocą nurkowania i barwnika pozwala nam zlokalizować miejsce problemu. Następnie musimy wykorzystać alternatywne metody uszczelniania basenu, dzięki którym nie będziemy musieli napełnić basenu z powrotem. 

Uszczelnianie pod wodą wiąże się z zastosowaniem specjalistycznego preparatu, dlatego nie wystarczy tylko nakleić taśmę i po kłopocie. Najczęściej stosuje się specjalne kleje epoksydowe czy silikonowe bądź też gumowe uszczelniacze i inne alternatywy tego typu. Musimy po prostu upewnić się, że produkt można stosować pod wodą.

Dziurę w basenie ogrodowym rozporowym i stelażowym możemy zakleić pod warunkiem, że wybierzemy właściwy klej czy uszczelniacz do wody z basenu

Skoro wiemy już jak kleić i co zrobić, warto teraz dowiedzieć się jak wybrać prawidłowy preparat, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nieprawidłowy zakup doprowadzi tylko do zabrudzenia miejsca przecieku i zamiast samego klejenia będziemy mieć też na głowie dodatkowe czyszczenie. Otóż preparatów do uszczelniania basenów jest całkiem sporo i wybór najlepszego nie jest do końca prosty.

Podczas poszukiwania kleju czy uszczelniacza idealnego musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na szybkość schnięcia, a także na odporność na wodę. I przez odoprność mamy na myśli możliwość stosowania uszczelniacza pod wodą, a nie higroskopijność czy też wodoszczelność. Bo te dwie cechy muszą być oczywiste decydując się na sklejacz basenowy. 

Ponadto, wydajność uszczelniacza też jest całkiem istotna, bo pozwoli nam określić czy preparat będzie gwarantował wystarczająco dużą ilość do zabezpieczenia nie tylko niewielkiej dziury, ale też sporego rozszczelnienia. Zweryfikować należy także skład – czy nie zastosowano tam niebezpiecznych dla ludzi składników i pierwiastków chemicznych.

Teraz wiesz jak zakleić basen ogrodowy, aby nawet po latach woda z basenu nie uciekała!

W artykule przedstawione zostały najpopularniejsze sposoby do weryfikacji skąd ucieka wodę. Są to metody dostępne dla każdego rodzaju basenu. W każdym przypadku skuteczność danego rozwiązania będzie się różnić, dlatego należy przede wszystkim sprawdzić różne sposoby i wybrać ten, który w naszym przypadku okaże się najskuteczniejszy. 

Szczelność najmniejszych basenów można sprawdzić też, jeśli zdecydujemy się rozłożyć matę lub innego rodzaju tkaninę pod spodem. Umożliwi to zawężenie poszukiwań do konkretnego miejsca. Najlepiej jednak zapobiegać, a nie leczyć. Dlatego przed rozłożeniem basenu eliminujemy wszelkie niebezpieczne elementy jak ostre odpady roślinne czy kamienie, a dodatkowo stosujemy pompy filtracyjne.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić gdzie ucieka woda z basenu
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz