Jakie ogrzewanie basenu ogrodowego jest odpowiednie. Polecamy

by

Rodzaje i metody podgrzewania wody w basenie ogrodowym – sprawdź jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym skutecznie i tanio!

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele firm produkujących sprzęt, którego zadaniem jest podniesienie temperatury w zbiornikach ogrodowych. Elektryczne podgrzewacze wody wykorzystujące grzałki, pompy ciepła, ale też kolektory słoneczne i inne wymienniki ciepła są w stanie zagwarantować nam wysoki komfort i wiele innych zalet. Niemniej jednak należy zauważyć, że dostępność różnych rozwiązań i ich skuteczność się różni – tak samo jak i koszt montażu, a także późniejsze koszty związane z eksploatacją.

To wszystko sprawia, że wielu z nas przegląda rankingi pomp ciepła do basenu czy też inne zestawienia, dzięki którym możemy wybrać opcję idealną. Niemniej jednak należy pamiętać, że każda instalacja ma swoje wady czy też zalety. Dla jednego rozwiązaniem idealnym może być piec i szansą na podgrzanie wody basenowej za pomocą centralnego ogrzewania. Z drugiej jednak strony wielu użytkowników decyduje się podłączyć kolektory słoneczne czy też inne bardziej ekologiczne rozwiązania. Natomiast nie możemy zapominać też o tym, że istnieją domowe sposoby ogrzewania basenu i to pewnie też będzie ciekawa alternatywa dla niejednego użytkownika.

Jak więc wybrać najlepsze ogrzewanie basenowe? Którymi metodami najlepiej będzie podgrzać wodę, szczególnie jeśli temperatura powietrza jest stosunkowo niska? W dzisiejszym artykule omówimy najciekawsze propozycje dostępne obecnie na rynku. Przedstawimy zalety i wady każdej z nich, a także omówimy czy pozwolą one nagrzać wodę basenową do wysokiej temperatury czy tylko podtrzymać akceptowalny poziom z uwagi na swoją wydajność.

Dlaczego wodę w basenie warto podgrzewać? Zalety stosowania wymiennika ciepła

Podłączenie pompy ciepła do basenu to bardzo dobry pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim należy zauważyć, że obecnie użytkownicy pragną korzystać z kąpieli basenowych nie tylko późną wiosną czy też latem. Nawet jeśli temperatura otoczenia nie wynosi więcej niż 10-15 stopni Celsjusza, to możliwość odpoczynku w wodzie po długim dniu w pracy jest bez wątpienia bardzo ciekawą alternatywą. I oczywiście można wyposażyć się w jacuzzi dmuchane, które z uwagi na swoją budowę i charakterystykę zagwarantuje nam odpoczynek i dodatkowy masaż.

Domowe sposoby na podgrzanie wody w basenie

Niemniej jednak relaks w basenie ogrodowym to nie tylko masaż i leżenie w jednym miejscu. Klasyczny zbiornik gwarantuje nam znacznie więcej niż małe jacuzzi, jak chociażby możliwość odpoczynku i też szansę na trening pływania w bardzo ciepłej wodzie. A to bez wątpienia jest rzeczą bardzo przyjemną. 

Woda w basenie ogrodowym będzie przede wszystkim przyjemna

Jeśli kiedykolwiek kąpaliśmy się w basenie krytym, gdzie termostat dba o utrzymanie stosunkowo wysokiej temperatury, a także w morzu, to doskonale zdajecie sobie sprawę z różnicy temperaturowej i jak dużo kilka dodatkowych stopni Celsjusza może zmienić. Komfort, jaki gwarantuje woda ciepła i uczucie relaksu jest czymś, czego nikt nam nie odbierze.

Co prawda kąpiele w zimnej wodzie, tak zwane morsowanie, jest popularne i nieraz udowodniło, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie jest to wypoczynek przewidziany dla każdego. Natomiast ciepła woda będzie idealnym wyborem dla niemal każdego, kto po prostu pragnie odpocząć sobie w otoczeniu przyjemnego ciepełka.

Basenowy wymiennik ciepła pozwoli ogrzać wodę wczesną wiosną czy jesienią i umożliwi kąpiel poza sezonem

Rzecz jasna innym powodem, dla którego decydujemy się na system grzewczy do naszego basenu jest kąpiel w warunkach, które bez podgrzania temperatury wody nie pozwoliłyby na bezpieczną kąpiel. Nikt przecież nie chciałby spędzać wolnego czasu w wodzie, której temperatura wynosi 5-15 stopni Celsjusza.

Istnieje jednak sposób, aby nawet bardzo późną jesienią czy nawet i zimą uzyskać temperaturę na poziomie 20 stopni Celsjusza. To pozwoli na bardzo długie użytkowanie basenu – nawet w przypadku kiepskich warunków atmosferycznych.

Kolektory słoneczne, pompa ciepła, elektryczny podgrzewacz i wszystkie inne metody podgrzewania wody w basenie

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne są akcesoria do naszego zbiornika ogrodowego. Z jednej strony należy dbać o czystość, dlatego zarówno chlor do basenu jak i inna chemia czy też odkurzacze do basenu bądź też bardziej zaawansowane narzędzia czyszczące musimy wybrać i wystarczająco często używać. To samo dotyczy systemów filtracyjnych, gdyż bardzo często to podłączenie pompy do basenu w połączeniu z innymi wcześniej wspomnianymi metodami i systematycznością przekłada się na czystość i klarowną wodę.

Niemniej jednak zadbanie o ciepło w basenie jest tak samo istotne. Na szczęście do naszego wyboru jest ogromna ilość sprzętów – począwszy od tych bardzo ekonomicznych, poprzez opcje niesamowicie wydajne, a skończywszy na rozwiązaniach oferujących idealny kompromis pomiędzy kosztem instalacji, kosztem utrzymania, a oferowaną wydajnością. 

Kolektor solarny jako najbardziej ekonomiczne ogrzewanie wody

Kolektory słoneczne to specjalne urządzenia, które wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania wody. Panele te są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem i, co ważne, w późniejszej eksploatacji to najtańsza propozycja. Rozwiązanie to jest też bardzo eleganckie, a dodatkowo relatywnie proste w montażu. Niemniej jednak należy mieć na względzie, że kolektory słoneczne są niebywałe drogie – to prawdopodobnie najdroższa opcja spośród wszystkich, a dodatkowo podniesienie temperatury o 5-7 stopni Celsjusza nie wydaje się tak efektywne jak w przypadku innych opcji.

Pompa ciepła nieco mniej ekonomiczna niż kolektory słoneczne, ale za to tego typu ogrzewanie basenu ogrodowego tańsze w instalacji

Podgrzać wodę w basenie można też za pomocą pompy ciepła, która to będzie równie atrakcyjnym wyborem z perspektywy ekonomicznej. Koszt eksploatacji w przypadku tej metody podgrzewania wody basenowej jest bardzo niski. Oprócz tego, temperatura wody w basenie może uzyskać znacznie wyższy poziom niż w przypadku kolektorów słonecznych, gdyż sprawność tej metody jest na wyższym poziomie.

Niemniej jednak sam montaż tej metody ogrzewania wody basenowej jest bardzo drogi – niekiedy porównywalny do kolektorów słonecznych bądź też nieznacznie tańszy. Niemniej jednak zaletą tej metody ogrzewania jest niezwykle wysoka sprawność, która umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej temperatury wody do basenu nawet w zimne dni. 

Bardzo wysoka temperatura wody możliwa, jeśli masz elektryczny podgrzewacz

Kolejny ciekawy pomysł do elektryczny podgrzewacz wody do basenu, czyli dla wielu klasyczne rozwiązanie działające w bardzo podobny sposób do grzałki do wody w akwarium. Sprzęt ten nagrzewa pręty w środku, a woda przejmuje ich ciepło. Lepsze podgrzewacze mają też na wyposażeniu termostat. Ten natomiast gwarantuje możliwość uzyskania optymalnej temperatury. Bardzo niski jednorazowy koszt i prostota w montażu to główne zalety tej opcji. Niestety bardzo duże zużycie energii sprawia, że rozwiązanie będzie bardzo kosztowne na dłuższą metę i przy częstym użytkowaniu.

Czy maty solarne to dobra alternatywa? Tak, ale ogrzewanie basenu może nie być tak wydajne

Wyżej wspomniane metody na ogrzewanie wody w basenie to trzy najczęściej wybierane opcje. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie ma innych alternatyw, które mogą okazać się ciekawym wyborem. Dobrym przykładem są tak zwane maty solarne. Choć urządzenia te mają wiele podobieństw z kolektorami słonecznymi, to z uwagi na inną charakterystykę pracy i koszty traktowane są przez wielu jako osobna metoda ogrzewania.

Maty solarne także wykorzystują promienie słoneczne do ogrzania wody, lecz podobieństw do kolektorów słonecznych jest niewiele więcej. Przede wszystkim maty tego typu zbierają promienie słoneczne i nagrzewają specjalne przewody. W tym przewodach przepływa woda, która następnie trafia z powrotem do basenu. Efektywność tej metody jest bardzo mała i zaleca się wybierać tę opcję wyłącznie do bardzo małych basenów. Niemniej jednak gwarantuje to ekologiczną, ekonomiczną, a także bardzo tanią w montażu alternatywę dla pozostałych metod.

Domowe sposoby i metody podgrzewania wody w basenie istnieją, ale nie są bardzo skuteczne

Jeśli chodzi o domowe sposoby na podniesienie temperatury cieczy basenowej, jednym z najprostszych sposobów jest wykorzystanie promieni słonecznych, ale w nieco inny sposób niż w przypadku kolektorów czy mat słonecznych. Otóż tutaj wystarczy wyposażyć się w bardzo tanią folię, która uniemożliwi wychładzanie się wody w basenie, lecz jednocześnie zadba o to, aby promienie trafiały do lustra wody, podnosząc w ten sposób temperaturę w basenie.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z centralnego ogrzewania i ciepłej wody w domu, lecz nie jest to rekomendowana propozycja do sporych basenów. Nawet ogrzanie w ten sposób niewielkiego zbiornika wodnego może okazać się niezwykle czasochłonne i kosztowne. 

‌Teraz wiesz jakie będzie najskuteczniejsze ogrzewanie basenu ogrodowego

Znając najlepsze sposoby podgrzewania wody w basenie możemy w końcu zagwarantować sobie optymalną temperaturę wody w twoim basenie. Aby jednak to zrobić, musimy przejrzeć dostępne opcje i wybrać ten system podgrzewania wody, który w naszym przypadku będzie najlepszy. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki basen ogrodowy wybrać, to równie ważna jest decyzja odnośnie ogrzewania do obiektu.

Aby to zrobić, należy przyjrzeć się objętości basenu, zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne wokół basenu, a także wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze uwzględniając lokalizację basenu, a także nasze własne oczekiwania, gdyż jeden użytkownik będzie chciał podgrzać wodę w basenie ogrodowym w nieco zimniejsze dni wiosną czy latem, a inny niemal przez cały rok. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie ogrzewanie basenu ogrodowego jest odpowiednie
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz