Bakterie do oczyszczalni Ranking 2024-test preparatów do szamba

by

Spis Treści

Zastanawiasz się jakie bakterie do oczyszczalni będą najlepsze? Sprawdź bakterie do oczyszczalni ranking ofert na rok 2024 i dowiedz się jaki preparat do szamba wybrać

Szamba bądź też oczyszczalnie ścieków pełnią niezwykle kluczową rolę w domach jednorodzinnych. Każdy z nas powinien o nie dbać, aby mieć gwarancję sprawnego i bezpiecznego przechowywania różnorakich ścieków, fekalii, nieczystości i zawartych w nich szkodliwych substancji. W tym celu wymagane są specjalne tabletki, proszki bądź też inne biopreparaty. Zazwyczaj dostępne są one w pojemników, saszetkach lub tabletkach i ich aplikacja jest prosta – wystarczy tylko wrzucić je do toalety i spłukać. Ich działanie usprawnia rozkład osadu i produktów, które znalazły się w układzie ściekowym. 

Niemniej jednak sprawa ta jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli weźmiemy pod uwagę różnorodność produktów i ich dopasowanie do poszczególnych systemów. Inaczej przecież sytuacja będzie wyglądać jeśli mamy zbiornik plastikowy, a jeszcze inaczej należy upłynniać zatory które mogły powstawać w betonowym szambie. Aby więc rozkład nieczystości przebiegał w sposób szybki, skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny dla rur kanalizacyjnych, należy wiedzieć na co zwrócić uwagę szukając bakterii do oczyszczalni i szamba.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Biobakt Sanidenn

9.9

Tania


BIOIRES 5905279345515

9.8

Tania

Bros MICROBEC

9.7

Tania


Graf 2 Bio7

9.6

Droga

Target

9.5

Tania


Biotab Nowbio

9.3

Tania

W dzisiejszym rankingu omówimy więc najistotniejsze kwestie związane z wyborem preparatów bakteryjnych, które pomogą rozkładać organiczne nieczystości mogące zalegać w kanalizacji. W zestawieniu uwzględnione zostały przede wszystkim te propozycje, które oferują wysoką sprawność i skuteczność w działaniu. Oprócz tego, eksperci skupili się na przedstawieniu ofert cechujących się dobrym stosunkiem ilości produktu do wydajności działania i ceny, a także świetnymi właściwościami z uwagi na na odpowiednią kompozycję mikroorganizmów.

Bakterie do szamba, które wygrały w dzisiejszym rankingu, to bez wątpienia Biobakt Sanidenn 48+4, czyli najlepszy preparat dostępny na rynku

 

Zwycięzcą dzisiejszego zestawienia są bakterie do oczyszczalni marki Sanidenn. Decydując się na ten zakup dostaniemy 48 tabletek oraz 4 tabletki gratis. Warto dodać, że w jednej tabletce znajduje się ponad 5 miliardów bakterii. Produkt idealnie sprawdzi się do przydomowych oczyszczalni ścieków, takich jak szamba.

Preparat zawiera kompozyt mikrobiologiczny stanowiący łańcuch troficzny. Sprawia to, że tabletki działają zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych, a także w szerokim zakresie temperatur i zmian PH. Tabletki Biobakt redukują nieprzyjemne zapachy i powierzchniowe kożuchy oraz przyczyniają się do zmniejszenia częstotliwości opróżniania zbiorników przydomowej oczyszczalni ścieków. Ponadto, tabletki te hamują rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Dużym atutem produktu jest również fakt, że jest on zupełnie bezpiecznie dla ludzi i zwierząt oraz całego środowiska.

Producent zaleca stosowanie preparatu w ilości jednej tabletki na każde 3 m3 pojemności zbiornika raz na tydzień. Co więcej, bakterie do szamba zakupimy w atrakcyjnej cenie. Produkt charakteryzuje się dużą skutecznością dzięki znaczącej redukcji siarkowodoru i amoniaku.

 • Duży zestaw;
 • Wysoka skuteczność;
 • Redukcja nieprzyjemnych zapachów;
 • Produkt bezpieczny dla ludzi i zwierząt
 •  
 • Stosunkowo wysoka częstotliwość dawkowania.

Wyselekcjonowane bakterie w nieco wysokiej cenie? W takim razie sprawdź tabletki BIOIRES 5905279345515, czyli tabletki do szamba w postaci biopreparatu

Marka Bioires oferuje nam tabletki biologiczne do szamb i oczyszczalni ścieków. Są to tabletki 5 w 1 dodatkowo wzbogacone enzymami potęgującymi działanie biopreparatu. Bakterie te działają w warunkach zarówno tlenowych jak i beztlenowych, dlatego też, preparat może być stosowany we wszystkich rodzajach oczyszczalni ścieków, takich jak oczyszczalnie drenażowe, hybrydowe, przepływowe oraz te z napowietrzaniem.

Produkt Biopakt zawiera 24 tabletki oraz 4 tabletki startowe. Ze względu na to, preparat idealnie sprawdzi się w przypadku zbiorników wymagających pierwszego rozruchu startowego. Warto dodać, że tabletki przyspieszają start każdej przydomowej oczyszczalni ścieków. oraz skracają okres wybudowania się mikroflory w złożu biologicznym. Kolejną zaletą jest to, że biopreparat redukuje nieprzyjemne zapachy, zmniejsza częstotliwość opróżniania szamba, a także przyczynia się rozkładu szkodliwych substancji w ściekach. Ponadto, produkt wpływa na redukcję powierzchniowych kożuchów oraz złogów tłuszczowych. Mimo wszystko, cena produktu jest nieco za wysoka biorąc pod uwagę, że w zestawie znajduje się mniej tabletek niż w produktach konkurencji. Jednakże, opinie kupujących są zadowalające.

 • Produkt wzbogacony enzymami;
 • Redukcja nieprzyjemnych zapachów;
 • Redukcja powierzchniowych kożuchów.
 •  
 • Stosunkowo wysoka cena do ilości tabletek w opakowaniu. 

Jeśli sanidenn nam nie przypadł do gustu i poszukujemy inne bakterie do oczyszczalni, tym razem w bardzo dobrej cenie, to sprawdźmy ofertę Bros MICROBEC 900+200

Warto rozważyć również zakup preparatu do szamba marki Microbec. Jest to produkt w formie proszku o wadze 1,2 kg. Środek zawiera kultury bakterii oraz enzymy, które mają za zadanie rozkładać resztki organiczne, takie jak papier, resztki roślinne czy nieczystości. Warto dodać, że preparat działa w trzech fazach. Pierwszą z nich jest skuteczny i bardzo szybki rozdział zanieczyszczeń. Następnie całość ulega upłynnieniu. Ostatnia faza to enzymatyczny rozkład do wody oraz całkowicie bezpiecznych związków prostych.

Producent zaleca wsypanie jednej miarki równej 25 g do toalety, a następnie spłukanie wodą. Czynność należy powtarzać raz na tydzień. Ponadto, produkt ten pomaga zlikwidować nieprzyjemne zapachy, wspomaga pracę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zmniejsza częstotliwość opróżniania szamba. Co więcej, preparat wpływa pozytywnie na udrażnianie systemu instalacji sanitarnej. Bakterie obecne w produkcie namnażają się w bardzo szybkim tempie i osiągają liczebność kilkuset miliardów sztuk już po godzinie od zastosowania. Na dodatek, użytkownicy pozytywnie oceniają działanie tego biopreparatu.

 • Rozkładanie resztek organicznych;
 • Likwidacja nieprzyjemnych zapachów;
 • Mniejsza częstotliwość opróżniania szamba.
 •  
 • Nieco wysoka cena produktu.

Graf 2 Bio7 124651 to natomiast najlepszy preparat w rankingu pod względem wydajności i skuteczności, lecz jednocześnie jest bardzo drogi

Graf 2 Bio7

W nieco wyższej cenie możemy zakupić preparat do szamba marki Graf. Jest to środek w proszku o wadze 2 kg. Produkt jest zalecany przede wszystkim do instalacji tam, gdzie nie ma separatora tłuszczu, gdyż preparat ten został dodatkowo wzbogacony o bakterie, które mają za zadanie rozkładać tłuszcze. Poprawia to pracę przydomowych oczyszczalni ścieków. Dużym plusem jest fakt, że zapobiega on także powstawaniu kożucha powierzchniowego.

Pomimo wysokiej ceny, produkt jest wydajny, gdyż możemy go stosować zaledwie raz w miesiącu. Dlatego też, będzie idealny dla osób, które nie mają czasu na dawkowanie bakterii raz w tygodniu. W opakowaniu znajduje się 24 saszetki, co pozwala nam około roczne stosowanie. Poza posiadaniem szczepów bakterii, środek do szamba zawiera również aktywatory biologiczne dla optymalizacji mikrobiologicznych procesów oraz enzymy, które zapewniają rozkład substancji organicznych. Warto również dodać, że preparat Graf gwarantuje nam likwidację nieprzyjemnych zapachów, a także chroni elementy instalacji przed zamuleniem. Ponadto, produkt ma bardzo dobre oceny.

 • Wydajny produkt;
 • Ochrona instalacji przed zamuleniem;
 • Rozkład tłuszczów.
 •  
 • Wysoka cena.

Przydomowe szambo oferujące wysoki poziom neutralizacji? Sprawdź więc Target Preparat do szamb

Alternatywą może być produkt marki Target. Jest to preparat do przydomowych oczyszczalni ścieków o wadze 2,5 kg. Zawartość wyspecjalizowanych szczepów bakterii sprawia, że oczyszczanie oraz udrażnianie jest skuteczne. Ponadto, produkt jest bardzo wydajny, gdyż jedno opakowanie starcza nam na około rok stosowania. Producent zaleca, aby na samym początku odmierzyć odpowiednią dawkę proszku, a następnie wsypać go bezpośrednio do toalety lub do szamba. Czynność tą powinniśmy powtarzać co 2 tygodnie. Na dodatek, cena produktu jest atrakcyjna.

Oferowany preparat idealnie nadaje się do oczyszczalni, szamb, zbiorników gnojówki, a także do innych obiektów, które posiadają podobne obciążenia. Produkt Target poprawia parametry sanitarno-higieniczne oraz fizyko-chemiczne w zanieczyszczonych zbiornikach. Dzięki temu, mamy gwarancję, że z oczyszczalni znikną nieprzyjemne zapachy, a ryzyko powstania skażenia mikrobiologicznego spadnie do minimum. Warto również dodać, że środek do szamba ma bardzo dobre opinie. Użytkownicy chwalą produkt między innymi za niską cenę oraz za to, że skutecznie niweluje on różnego rodzaju zapachy.

 • Przystępna cena;
 • Likwidacja nieprzyjemnych zapachów;
 • Wydajny produkt.
 •  
 • Stosunkowo prosty skład.

Jeśli potrzebne są nam wyselekcjonowane bakterie tlenowe gwarantujące wysoką sprawność i wydajność, to sprawdźmy także Biotab Nowbio All in One

Decydując się na zakup preparatu do szamba, warto wziąć pod uwagę produkt marki BioTab. Jest to środek w tabletkach przeznaczony do szamb betonowych, bio-oczyszczalni z systemem napowietrzającym oraz do standardowych oczyszczalni z drenażem i osadnikiem gnilnym. W opakowaniu znajduje się 24 tabletki plus 2 tabletki gratis.

Produkt ten skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy zarówno ze zbiornika jak i z wentylacji, a także zapobiega formowaniu się kożucha powierzchniowego. Ponadto, kumulujący się osad oraz nadmierne zatłuszczenie systemu więcej nie będzie problemem. Na dodatek, stosowanie tego biopreparatu sprawi, że rzadziej będziemy wybierać nieczystości z przydomowej oczyszczalni ścieków. Dużą zaletą środka do szamba jest udrożnienie kanalizacji i drenaży, a także innych systemów rozsączających.

Na samym początku powinniśmy zaaplikować 2 tabletki, a z każdym kolejnym użyciem po jednej tabletce co dwa tygodnie. Musimy jednak mieć na uwadze, że jedna tabletka powinna przypadać na 1-4 użytkowników. Produkt stosowany w ten sposób powinien nam starczyć na około rok użytkowania. Ponadto, preparat ma bardzo dobre oceny.

 • Przystępna cena;
 • Szerokie zastosowanie;
 • Udrożnienie kanalizacji;
 • Likwidacja nieprzyjemnych zapachów.
 •  
 • Niewielka ilość tabletek w opakowaniu.
 •  

Artykuły

Nie wiesz jakie wybrać tabletki do szamba lub oczyszczalni z napowietrzaniem? Warto sprawdzić wskazówki poniżej! 

Powyższy ranking przedstawił aż sześć ciekawych rozwiązań, które tak jak w przypadku chloru lub chemii do basenu odgrywają niezwykle kluczową rolę w utrzymaniu zbiornika w jak najwyższej sprawności i stosunkowej czystości. Oczywiście przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że nieprawidłowe użytkowanie kanalizacji i wyrzucanie przedmiotów, które w żadnym razie nie powinny trafić do szamba czy oczyszczalni nie pomoże w oczyszczaniu. Niemniej jednak jeśli będziemy stosować się do ogólnych zaleceń gminnych czy nawet i ministerstwa infrastruktury, to bakterie do oczyszczalnie znacznie poprawią stan naszego szamba.

Rzecz jasna pamiętajmy, że tak jak nie wiemy jaki kompostownik wybrać i czym powinien się charakteryzować właściwy preparat czyszczący inne zbiorniki (w tym baseny), tak problemem mogą być bakterie do oczyszczalni. Otóż aby mieć pewność, że z toalety nie wychodzą niezbyt przyjemne zapachy, należy uwzględnić wiele różnych cech i czynników, a także właściwości. Chociażby sam fakt, że inne będą rozwiązania do oczyszczalni z napowietrzaniem, a inne do szamba klasycznego jest ważny.

Ponadto, musimy też mieć na uwadze to z jakiego materiału zbiornik został wykonany, bo inaczej będą skomponowane tabletki do gnojówki w betonowym szambie, a inaczej do opcji plastikowej. Oczywiście kwestia związana z wydajnością i częstotliwością stosowania preparatów czyszczących jest tutaj niezwykle ważny. Ciekawe informacje uwzględnione zostały też w poniższym poradniku: https://szamborambo.pl/jakie-tabletki-bakterie-do-szamba/

bakterie do oczyszczalni opinie

Inaczej bowiem przygotowywane są preparaty czyszczące do oczyszczalni z napowietrzaniem, a więc gwarantujących dodatkowy rozwój bakterii tak potrzebnych do prawidłowego rozkładu fekalii i innych zanieczyszczeń. Natomiast całkowicie inny preparat wykorzystany zostanie w przypadku oczyszczalni niekorzystającej z tego typu technologii.

Dlatego warto przejrzeć dostępne produkty i zwrócić uwagę na zastosowanie. Producenci bardzo często podają w jakich sytuacjach i do jakich systemów dany specyfik jest przeznaczony. Jeśli wybierzemy opcję niedostosowaną do naszego systemu, to możemy doprowadzić do jego uszkodzenia. Bardzo często jednak tabletki przygotowywane są w tkai sposób, aby poradzić sobie zarówno w przypadku zbiorników zamkniętych, czyli szamb, ale jednocześnie do pracy ze standardową oczyszczalnią z osadnikiem i drenażem, a także bio oczyszczalniami.

BIOIRES 5905279345515

Bros MICROBEC 900+200

Biologiczna oczyszczalnia czy z drenażem? Szambo plastikowe czy betonowe? Kolejne kwestie kluczowe dla wyboru właściwego produktu

Kolejną kwestią, jaką musimy uwzględnić przed wyborem odpowiedniego preparatu do czyszczenia zbiorników i całym systemów kanalizacyjnych jest materiał. To, z czego powstało szambo czy oczyszczalnia ma kluczowe znaczenie z uwagi na inną kompozycję mikroorganizmów i pierwiastków znajdujących się w tabletkach bakteryjnych.

Szamba plastikowe są znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem niż betonowe zbiorniki. Są też znacznie lżejsze i ich montaż jest o wiele prostszy. Dodatkowo jest to opcja bardziej przyjazna ekologii. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że nie jest to tak odporna propozycja jak wariant betonowy, a dodatkowo gorzej radzi sobie z korozją i wpływem niektórych chemikaliów. To oznacza, że niektóre substancje czyszczące czy rozkładające tłuszcze mogą być szkodliwe dla tego typu zbiorników.

To, jakie dane bakterie do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków oferują właściwości, jest kwestią bardzo ważną 

Następnym kryterium wartym uwzględnienia podczas poszukiwania opcji idealnej jest lista właściwości i skuteczna walka z różnymi zanieczyszczeniami, a nie tylko z tymi konkretnymi. Oczywiście w celu uzyskania jak najlepszego środka producenci stosują różnorodne bakterie i inne wspomagacze. Dodatkowo niektórzy mogą stosować amoniak bądź siarkowodór, który nie jest zbyt zdrowym dla systemów oczyszczających czy też zbiorników rozwiązaniem.

Niemniej jednak warto zauważyć, że że wielu decyduje się na eliminację tych składników nie tracąc przy tym na skuteczności działania. Najistotniejszymi cechami, którymi powinien charakteryzować się bardzo dobry i mocny preparat czyszczący, to zdolność do rozkładu detergentów domowych, redukcja fetoru i innych nieprzyjemnych zapachów, a także działanie zarówno w warunkach tlenowych i beztlenowych. Ta ostatnia cecha sprawia, że produkt jest znacznie bardziej wszechstronny z uwagi na możliwość stosowania go w zróżnicowanych systemach.

Oprócz tego, warto też mieć na uwadze fakt, że niektóre preparaty redukują kożuchy, a także  udrażniają systemy kanalizacyjne i drenażowe. Czasami specyfik jest też w stanie zmniejszyć częstotliwość opróżniania szamba czy innych zbiorników poś. To wszystko sprawia, że opcja idealna może okazać się nieco droższa. Przełoży się to jednak na znacznie wyższą sprawność.

Graf 2 Bio7 124651
Graf 2 Bio7

Target Preparat do szamb

Najskuteczniejsze tabletki biologiczne, ale czy najwydajniejsze? Sprawdź jak wygląda stosunek ceny i ilości produktu do jego wydajności 

Następnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danego produktu jest jego skuteczność i częstotliwość użytkowania. Te dwa elementy wpływają na ostateczną wydajność. Im preparat jest wydajniejszy, tym rzadziej musimy go stosować i mniejsze ilości są potrzebne do utrzymania oczyszczalni i całego systemu kanalizacyjnego w drożności. 

Aby to określić, warto sprawdzić jakie jest zalecane dawkowanie bakterii do oczyszczalni i porównać ten parametr z konkurencją. Średnio wymagana jest jedna tabletka na 3m3 pojemności zbiornika. Natomiast pamiętajmy, że u jednego producenta taka dawka musi być powtarzana co tydzień, a u innego co dwa tygodnie. W ten sposób porównywalna cena za produkt może znacząco się zmienić, jeśli w obu przypadkach jest po 60 tabletek.

Na forum jest wiele ciekawych wskazówek, ale z tego artykułu dowiedziałeś się którą opcję wybrać i czym się kierować! 

Aby zagwarantować jak najwyższą skuteczność przydomowej oczyszczalni lub szamba, należy wyposażyć się w specjalistyczny preparat przeznaczony do rozkładu tłuszczy, specyfików czyszczących, a także wielu innych odpadów, które lądują w zbiornikach poś. Aby jednak znaleźć idealną opcję i cieszyć się z właściwej pracy oczyszczalni czy szamba, należy najpierw sprawdzić właściwości danego produktu, jego skuteczność i wydajność, a także upewnić się, że nie uszkodzi on naszego zbiornika.

Dobrym przykładem o dosyć wszechstronnym zastosowaniu jest Biobakt Sanidenn 48+4. To opcja oferująca nam bardzo zaawansowany skład, który gwarantuje bardzo zróżnicowane właściwości czyszczące i udrażniające. Wyróżnia się on na tle konkurencji, lecz jednocześnie jest opcją stosunkowo bezpieczną. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Bakterie do oczyszczalni Ranking
Average rating:  
 0 reviews