Ile chloru do basenu ogrodowego dozować? Wyliczenia do litrażu

by

Ile chloru do basenu ogrodowego należy dodać? Sprawdź ile chloru dozować do basenu, jak sprawdzić jego poziom, a także dowiedz się dlaczego odpowiedni poziom chloru jest tak ważny!

Uzdatnianie wody basenowej to zadanie, które należy wykonywać względnie często, aby nie dopuścić do sytuacji, w której glony, bakterie i różnego rodzaju algi czy wirusy doprowadzają do znacznego obniżenia bezpieczeństwa i naszego zdrowia. Jak jednak przeprowadzić skuteczne czyszczenie basenu? Czy woda mętna to odpowiedni znak na to, aby zacząć chlorować wodę, czy może jest już za późno? 

Tak naprawdę podjęcie decyzji nie jest zadaniem prostym z kilku powodów. Przede wszystkim należy zanotować, że istnieje wiele różnych zasad, którymi użytkownicy się kierują. Dla jednego czyszczenie basenu co dwa dni to obowiązek, a dla innego wystarczy wrzucić granulat do basenu raz na tydzień i mieć spokój. Niemniej jednak prawidłowe zadbanie o basen, jacuzzi dmuchane, czy jakikolwiek inny zbiornik wodny w naszym ogródku to kwestia bardzo ważna z kilku powodów.

Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy omówić to jak utrzymać czystość w basenie, jakie ph wody w basenie będzie najwłaściwsze, a także dlaczego chemia basenowa jest tak ważna podczas oczyszczania basenu. Dodatkowo omówimy ile chloru należy dodawać na litr wody,  jaka powinna być jego zawartość w basenie i czy są przykre konsekwencje związane z nieprawidłowym poziomem. Oprócz tego, omówimy kwestię tak zwanego chlor szoku i innych dodatkowych aspektów. 

Chemia basenowa jest kluczowa z kilku powodów

Zanim jednak przejdziemy do opisania dawkowania chloru w basenie, warto dowiedzieć się dlaczego odpowiednia chemia to sprawa bardzo ważna dla prawidłowego procesu czyszczenia basenu. Otóż należy przede wszystkim pamiętać, że właściwie dobrany sprzęt gwarantuje nam wysoką skuteczność w czyszczeniu, a to przekłada się na estetykę basenu, a także bezpieczeństwo naszych bliskich podczas kąpieli. 

Dodatkowo prawidłowa chemia będzie wydajna, a to oznacza mniejsze koszty roczne związane z utrzymaniem basenu. Oczywiście czasami kierujemy się też komfortem, bo mocniejsza chemia wymaga nieco rzadszego stosowania niż propozycja lżejsza. 

Jak należy dozować chlor w basenie i czemu basen ogrodowy powinien mieć właściwy jego poziom?

Tak jak wiele osób nie wie jaki basen ogrodowy wybrać , tak samo wygląda później kwestia prawidłowego zadbania o ten obiekt. Najczęściej problem polega na tym, że nie jesteśmy w stanie określić prawidłowego harmonogramu czyszczenia, a przecież wystarczająco częste dodawanie chloru do basenu sprawi, że nie doprowadzimy do sytuacji, w której woda stanie się mętna i niebezpieczna. 

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o tym, że zbyt częste chlorowanie wody basenowej czy też podawanie zbyt dużych porcji jest niebezpieczne, dlatego musimy zawsze mieć pewność, że utrzymujemy prawidłową zawartość chloru w wodzie. 

Ile chloru do basenu ogrodowego

Chloru do basenu ogrodowego musimy dodawać wystarczająco często

Dezynfekcję wody basenowej należy wykonywać stosunkowo często. Najważniejsze jest jednak robienie tego w sposób systematyczny. Niektórzy decydują się na czyszczenie raz na tydzień. Natomiast najistotniejszą kwestią podczas określania częstotliwości oczyszczania jest weryfikacja rekomendowanych przez producenta okresów. Czasami może być to właśnie raz na tydzień.

Z drugiej strony mniej intensywne i nie tak szkodliwe produkty stosuje się znacznie częściej, bo nawet raz na 2-3 dni. Dlatego ostateczne interwały należy określić po wyposażeniu się w dany środek i sprawdzeniu ulotki czy po prostu etykiety preparatu. 

Rzecz jasna nieprawidłowa zawartość chloru w wodzie ma swoje konsekwencje

Utrzymanie prawidłowego poziomu chloru jest niezwykle kluczową sprawą, bo gwarantuje bezpieczne środowisko, w którym nie dochodzi do powstawania niebezpiecznych substancji, bakterii czy wirusów. Niemniej jednak zbyt częste chlorowanie i dostarczanie dużych dawek tego pierwiastka chemicznego do basenu może też sprowadzić wiele przykrych konsekwencji zarówno na nas jak i nasz obiekt.

Niski poziom chloru sprawia, że znacznie łatwiej w basenie porastają glony, pojawiają się śliskie ściany, a także algi, bakterie i wirusy. To wszystko później prowadzi do tego, że w basenie znajduje się mętna woda. 

Niemniej jednak zbyt duża dawka chloru jest też niebezpieczna – zarówno dla basenu, jak i samych użytkowników. Chlor jest znany z tego, że prowadzi do korozji elementów metalowych, a także może przebarwić folię. Dodatkowo należy odnotować, że bardzo często zbyt duża zawartość substancji prowadzi do podrażnienia oczu i skóry. Oczywiście sam intensywny zapach chloru też nie jest niczym przyjemnym, a dla niektórych osób wręcz ogromnym problemem do rozwikłania.

Chlor szok to jedyny sposób na to, aby dezynfekcja przebiegła pomyślnie? Ile chloru do basenu należy dodać i jaki poziom chloru w basenie najlepszy

Skoro już wiemy, że chlor powinien być obecny w basenie, a utrzymanie odpowiedniego poziomu chloru w wodzie jest nad wyraz istotne dla utrzymania zarówno czystej wody jak i bezpieczeństwa osób kąpiących się, czas przyjrzeć się dokładnym wartościom, aby wiedzieć jak dokładnie zajmować się czyszczeniem zbiorników wodnych. Otóż konkretną ilość należy 

dawać według zaleceń producenta, a te mogą się znacznie różnić w zależności od składu danego preparatu. Oczywiście aby cieszyć się kąpielami należy regularnie stosować czyszczenie chlorowe, lecz dokładne wartości poda nam producent. Dla jednego preparatu będzie to 1000 mg na litr wody basenowej, a dla innego 2000 mg czy nawet i 4000 mg.

Jednocześnie pamiętajmy o tym, że te znacznie mocniejsze środki wymagać będą dodatkowego pojemnika. Może to być dozownik czy też skimmer, które zapobiegną umieszczaniu się tabletek na dnie, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia płytek czy ich odbarwienia. Nie możemy więc przesadzić w drugą stronę.

Utrzymanie zalecanego poziomu chloru jest kluczowe, a ten wynosi od 0,3 do 1,2 mg na litr wody. Dostępne są urządzenia pomiarowe ręczne i elektryczne. Te ręczne są bardzo tanie i polegają na rozpuszczeniu specjalnej tabletki w testerze. Alternatywą elektryczną jest fotometr, który jest jednocześnie znacznie szybszy i nierzadko dokładniejszy.  

Jak obliczyć chlor do basenu, aby dezynfekcja przebiegła prawidłowo?

Najważniejszą rzeczą podczas dodawania chloru do basenu jest, oczywiście, ciągła weryfikacja stężenia chloru za pomocą wyżej wspomnianych testerów. Jest to o tyle ważne, gdyż w wodzie znajduje się już chlor wodny i jego konkretna zawartość może być różna. W przypadku sporej zawartości, będziemy musieli trzymać się minimalnej dawki zalecanej przez producenta. Jeśli jednak stężenie chloru jest na wyjątkowo niskim poziomie, to znacznie lepiej pilnować się odgórnych granic dawkowania.

Rzecz jasna miejmy na uwadze to, że po dodaniu określonej ilości tabletek czy też płynu należy chwilę odczekać, a następnie sprawdzić za pomocą testera stężenie tego pierwiastka chemicznego. Dopiero po uprzedniej weryfikacji będziemy wiedzieć czy dodaliśmy wystarczająco dużo czy też nie przesadziliśmy. 

Jeśli chloru jest za mało, dodajemy nieco więcej tabletek. Jeśli przesadziliśmy, to wystarczy pozostawić odkryty basen na słońcu, gdyż to przyspiesza rozpad środka dezynfekującego. Oprócz tego, możemy zastosować silne napowietrzenie wody bądź też wykonać dłuższe płukanie filtra. 

Skoro należy często dozować chlor do wody, to gdzie kupić tabletki albo chemię do basenu w formie płynnej?

Płynne produkty i tabletki do basenu to dwa główne rodzaje środków do dezynfekcji, jakie stosuje się w przypadku czyszczenia basenów ogrodowych. Obie opcje mają swoje wady, ale też i zalety. Chlor w tabletkach jest znacznie bardziej komfortowy w dawkowaniu, gdyż niemal od razu możemy wyciągnąć z opakowania odpowiednią ilość tabletek i rozrzucić je po basenie bądź też włożyć do specjalnego dozownika. 

Niemniej jednak tabletki nie powinny dotykać dna, gdyż mogłoby to je odbarwić. Oprócz tego, tabletki wymagają nieco dłuższego czasu zanim się całkowicie rozpuszczą i zaczną działać. Chlor płynny natomiast znacznie szybciej rozpoczyna pracę i nie wymaga dozowników. Jest to jednak opcja nieco droższa i nierzadko o mniejszej skuteczności czyszczenia. 

Teraz wiesz jak stosować chlor, jak sprawdzić ph wody w basenie domowym sposobem, a także dlaczego odpowiednia zawartość chloru to sprawa kluczowa

Zarówno niski jak i wysoki poziom chloru to zła wiadomość dla użytkowników basenu. Gdy jest on za niski, prowadzi do powstawania glonów i alg, a to stanowi idealną pożywkę dla mikroorganizmów. Jednakże, gdy chloru do wody w basenie jest za dużo, to cierpi na tym sam basen, jak i użytkownik z uwagi na to, że dochodzi do podrażnienia skóry i oczu. 

Woda w basenie musi być często weryfikowana, bo wysoka jakość wody to bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników!

Podstawowy miernik ocenia jakość wody w basenie i zawartość chloru i w razie potrzeby informuje nas o potrzebnej akcji. Dlatego właśnie tak istotną rzeczą jest weryfikacja poziomu chloru i pilnowanie czy znajduje się on w odpowiednim zakresie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile chloru do basenu ogrodowego dozować? Wyliczenia do litrażu
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz