Jak sprawdzić ph wody w basenie domowym sposobem. Poradnik

by

PH wody w basenie ogrodowym – jaki jest odpowiedni poziom i czy są domowe sposoby, dzięki którym możemy sprawdzić wartość ph wody?

Dezynfekcja basenowa to niewątpliwie zadanie wymagające odpowiedniej chemii basenowej, a także wiedzy na temat prawidłowych wartości takich pierwiastków jak, chociażby, chloru. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie tylko chlor do basenu trzeba sprawdzić, ale też i zwrócić uwagę na kwasowość czy też zasadowość cieczy znajdującej się w basenie. 

Jeśli woda basenowa ma odczyn zasadowy, to nie nadaje się ona do użytkowania z uwagi na ryzyko podrażnienia śluzówki czy też z uwagi na problemy związane z ze znacznie gorszą skutecznością czyszczenia i pielęgnowania basenu. Musisz wiedzieć ile chloru do basenu dodać i jak utrzymać czystość basenu. Kwasowość natomiast może doprowadzić do sytuacji podrażnienia oczu i skóry, a także znacznie zwiększyć ryzyko korozji elementów metalowych.

Z tego względu bardzo istotny jest pomiar pH wody, aby sprawdzić czy wartość jest odpowiednia. Niemniej jednak jakie ph wody w basenie będzie właściwe? Czy są domowe sposoby na sprawdzenie tej wartości? Jak ma się sprawa z obniżeniem czy też podniesieniem wartości pH korzystając z możliwości domowych i usług profesjonalistów? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytania i znajdziemy idealny sposób na sprawdzenie pH wody w basenie.

Co to jest i ile wynosi ph wody w basenie ogrodowym

PH wody to nic innego jak cecha roztworu, na którą największy wpływ ma obecność jonów. Jeśli cecha roztworu, czyli tak zwany odczyn, jest kwaśny, to oznacza kwasowość danej pożywki. Większe stężenie jonów w roztworze oznacza większe zakwaszenie roztworu, a więc niższą wartość pH. 

Skala ta działa w taki sposób, że im niższa jest wartość, tym bardziej zakwaszony jest produkt. Dlatego sok żołądkowy ma pH na poziomie 1,5-2, coca-cola na poziomie 2,5, a mleko na poziomie 6,5 pH. Co ciekawe, odczyn zasadowy ma woda morska o wartości pH na poziomie 8, a także mydło (pH w zakresie 9-10).

Jeśli chodzi o prawidłowe pH wody w basenie ogrodowym, to powinno ono znaleźć się w zakresie od 7,0 do 7,4. Jest to stosunkowo niewielki zakres, lecz ze względu na jego istotne znaczenie, należy go zachować w celu ochrony użytkowników zażywających kąpieli, jak i przedmiotów znajdujących się wewnątrz basenu.

Woda w basenie ma wysoką zawartość pH? Uwaga, jest niebezpieczna

Wysoka wartość ph wskazuje na to, że doszło do zasadowości wody. Innymi słowy, poziom ph w wodzie jest na tyle wysoki, że woda jest zasadowa, a to ma negatywny wpływ na wiele kwestii. Przede wszystkim krystalicznie czysta woda szybko zniknie z uwagi na fakt, że większe pH jest pozytywnym znakiem dla rozwoju bakterii i wirusów. Alga, glony i inne niechciane dodatki basenowe będą szybciej się rozwijać, jeśli wysokie pH utrzyma się przez długi czas.

Ponadto, należy odnotować też, że użytkownicy nie będą mogli korzystać z basenu z uwagi na możliwe przesuszanie skóry i włosów, a także podrażnianie oczu. Ponadto, ściany basenu będą pokryte szorstkim nalotem. Nie możemy też zapomnieć o tym, że przy wysokim poziomie pH dezynfekcja wody jest mniej skuteczna, dlatego obniżanie ph wody okaże się niezwykle kluczowe.

Niska zawartość pH wody w basenie też może być groźna

Niestety, ale niska wartość ph także nie jest prawidłowa z uwagi na to, że niskie ph wody w basenie prowadzi do korozji części metalowych. Ponadto, inne elementy konstrukcyjne znajdujące się w basenie, jak na przykład fugi mineralne, mogą się rozpuszczać bądź tracić swoje właściwości. 

Dodatkowo może też dochodzić do podrażnienia skóry. Warto też pamiętać, że taki poziom pH sprawia, że inne substancje charakteryzują się mniejszą skutecznością. Dobrym tego przykładem jest, chociażby, chlor. Wiele osób zastanawia się jak często dawać chlor do basenu. Niestety, przy odczynie kwaśnym chlor będzie pracował ze zmniejszoną skutecznością. A to oznacza, że niszczenie drobnoustrojów i ogólne oczyszczanie wody basenowej będzie znacznie gorsze. 

Jak sprawdzić ph wody w basenie w domu? Zweryfikuj jaki jest właściwy poziom ph wody basenowej i w czym pomoże czysta woda

Niestety, bez pasków testowych lub testera kropelkowego nie będziemy w stanie zweryfikować czy w basenie woda jest na prawidłowym poziomie ph. Nie istnieje żaden sprawdzony sposób domowy na to, aby określić dokładny poziom. A jest to bardzo ważne, bo idealny zakres pH nie jest tak szeroki, jak mogłoby się to wydawać. Z tego właśnie względu należy zadbać o prawidłowe akcesorium umożliwiające sprawdzenie wartości pH.

Ponadto pamiętajmy też o tym, że czystość wody zależna jest od tego czy będziemy w stanie skutecznie obniżać czy podnosić pH w zależności od tego czy mamy do czynienia z odczynem kwasowym czy zasadowym. W basenie jest bardzo ważne także upewnienie się, że manipulacja skalą pH odbywa się w sposób bezpieczny i kontrolowany, dlatego zanim skorzystasz z domowych sposobów na dostosowanie pH czy też zasięgniesz po preparat ph plus lub minus, należy dokładnie zweryfikować kondycję wody. 

Sprawdzić ph wody w basenie w domu możemy, ale potrzebny jest do tego tester

Wyżej wspomniany tester paskowy to najbardziej podstawowe i najszybsze rozwiązanie, jeśli chodzi o pomiar poziomu pH. Kwestia sprawdzenia tej wartości jest kluczowa nawet w przypadku stosunkowo świeżej wody. Dzieje się tak z uwagi na to, że bardzo dużo czynników środowiskowych wpływa na zmianę kwasowości czy zasadowości wody i spore wahania mogą zdarzać się nawet w przeciągu kilku-kilkunastu dni. 

Paskowe testy są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy pasek zanurzyć w wodzie, a następnie porównać uzyskaną barwę ze skalą, jaką zamieścił producent paska. Zazwyczaj kolor czerwony i pomarańczowy oznacza odczyn kwaśny, a zielony lub niebieski zasadowy.

Wariantem drugim jest korzystanie z testera kropelkowego. W tym przypadku wiarygodność danych jest nieco lepsza, ale też wiąże się to z dłuższym procesem. Ponadto, tester kropelkowy wymaga nieco wiedzy na temat tego co robimy, bo do pobranej próbki należy dodać krople preparatu. Ilość dodanych kropel wskazuje na wartość pH wody basenowej.

Czy da się podnieść ph wody w basenie na domowe sposoby?

Plasterki cytryny czy też łyżki soli są najprostszym sposobem na podniesienie poziomu pH. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że obie wartości mają właściwości zasadowe. Miejmy natomiast na uwadze fakt, że wymaga to bardzo dużej ilości składników. Innym sposobem jest wykorzystanie roztworu sody oczyszczonej. Tej odczyn jest lekko zasadowy, dlatego jest w stanie nieznacznie zwiększyć pH. 

Ph plus to najlepszy i najbardziej efektywny sposób na podniesienie pH wody. Niemniej jednak w przeciwieństwie do poprzednich metod, wymaga zakupu specjalnej chemii basenowej. Na szczęście obecnie istnieje wiele preparatów, które pełnią rolę pH plus, dlatego nie musimy martwić się o trudną dostępność.

A jak obniżyć ph wody w basenie

Z uwagi na to, że obniżenie pH wymaga zastosowania produktów i środków o odczynie kwasowym. Dlatego jeśli nie chcemy ryzykować oparzenia bądź zranienia, dobrym sposobem na “domowe” i w pełni naturalne obniżenie pH wody w basenie będzie deszczówka. Otóż obecność kwaśnych deszczy jest całkiem spora i nawet po jednym deszczowym dniu wartość pH w wodzie będzie niższa niż przed opadami. Dlatego warto sprawdzić czy to nie rozwiązało problemu ze zbyt wysokim poziomem pH.

Niemniej jednak najprostszym i niemal natychmiastowym sposobem na obniżenie wartości jest skorzystanie z preparatów typu ph minus. To specjalne produkty chemiczne, dzięki którym możemy obniżyć wartość pH w wodzie basenowej. Stosuje się do tego specjalne pompy perystaltyczne, które automatycznie dozują środek. W składzie tego typu korektorów znajduje się zazwyczaj ok 50% kwasu siarkowego czy też innych składników o podobnych właściwościach.

jak sprawdzić ph wody w basenie

Domowe sposoby na czyszczenie basenu – dowiedz się jaką wartość ph basen ogrodowy może uzyskać dzięki domowym preparatom

Skoro wiele osób zastanawia się jaki basen ogrodowy wybrać w 2023 i czy w ogóle nie lepsze okaże się jacuzzi dmuchane, to równie dobrze użytkownicy powinni poświęcić nieco swojego czasu i zapoznać się z domowymi sposobami czyszczenia basenu. Są to ciekawe propozycje, szczególnie jeśli skrupulatnie pilnujemy czystości i nie musimy się martwić o to, że zakupiony wcześniej odkurzacz basenowy, który wspierany będzie przez intensywnie działający granulat okażą się niewystarczające. 

Istnieją dwa najczęściej wybierane sposoby do czyszczenia basenu z różnorodnych zanieczyszczeń, a mianowicie sól i witamina C. Pierwszy wariant będzie bardziej wszechstronny, natomiast drugi pomoże nam w sytuacji, kiedy żelazowość wody jest spora i będziemy pragnęli uzyskać krystalicznie czystą wodę. Oczywiście nic tak nie pomoże w czyszczeniu basenu jak preparaty chemiczne, które bazują na chlorze bądź też korzystają z aktywnego tlenu. 

Domowe sposoby na czyszczenie basenu to przede wszystkim sól, witamina C i… wódka

Nawet najlepsza filtracja nie pomoże, jeśli co jakiś czas nie stosujemy preparatów czyszczących. Jeśli jednak chemia basenowa nie jest dla nas, bo po prostu nie chcemy z niej póki co korzystać, to bardzo często sama sól kuchenna będzie wystarczająca. Sprawnie radzi sobie z eliminacją różnorodnych zabrudzeń, w tym tych biologicznego i chemicznego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że znacznie lepszym wyborem od soli kuchennej będzie lecznicza lub rafinowana.

Witamina C także jest nierzadko wybierana, ale z całkowicie innego powodu. Nierzadko zdarza się, że woda do basenu pozyskiwana jest ze studni. Taka woda ma jednak bardzo dużo żelaza, przez co na lustrze wody można dostrzec brązowo-zielone plamy. I choć witamina C pozbywa się tego problemu i robi to natychmiast, to jest to jednak tylko chwilowe działanie. 

Niektórzy decydują się czyścić wodę basenową za pomocą wódki. Mocny alkohol bez słodkich dodatków i wariantów smakowych może rzeczywiście wyeliminować glony i inne zabrudzenia biologicznego pochodzenia. Niemniej jednak jest to niezwykle kosztowny sposób walki z brudną wodą. 

Glony w basenie pojawiają się bardzo szybko? Sprawdź nie tylko wartość pH, ale też poziom chloru – Te dwa parametry to pewność, że czysta woda w basenie utrzyma się długi czas 

Najlepszym sposobem na czysty basen jest odpowiednie stężenie chloru i wartość pH znajdująca się w zakresie 7,0-7,4. Połączenie tych dwóch elementów gwarantuje czystą wodę przez bardzo długi czas, a dodatkowo znacznie zmniejsza szansę na pojawienie się glonów nawet po kilkunastu dniach. 

Teraz wiesz dlaczego poziom ph wody jest tak ważny, jak obniżyć ph wody w basenie, a także co zrobić, aby utrzymać prawidłowy poziom

Sprawdzenie pH wody domowym sposobem możliwe jest tylko wtedy, jeśli mamy na wyposażeniu jeden z dwóch rodzajów testerów. Nie są to akcesoria drogie, lecz to jedyny sposób na weryfikację odczynu wody. Jednakże, jeśli nie szkoda nam pieniędzy na znacznie bardziej komfortowe sprawdzanie pH wody, to możemy wyposażyć się w elektroniczny miernik, który po zanurzeniu daje nam niemal od razu wynik i to z bardzo wysoką dokładnością. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić ph wody w basenie domowym sposobem
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz