Jak podłączyć pompę do basenu ogrodowego – poradnik

by

Jak podłączyć pompę filtrującą do basenu? Sprawdź jak zamontować filtr i czyścić basen ogrodowy skutecznie

Utrzymanie naszego basenu w czystości to bez wątpienia najważniejsza kwestia tuż po jego zakupie i instalacji. W tym zadaniu bardzo często korzystamy z pomocy specjalistycznej chemii, jaką na przykład jest chlor do basenu. To jednak nie wszystko, bo chociażby odkurzacze do basenu także mogą znacznie poprawić jakość czyszczenia i zagwarantować czystość na bardzo wysokim poziomie. Niemniej jednak aby jak najrzadziej angażować się w porządki i czyszczenie ręczne, warto wyposażyć się też w automatyczny system filtrujący. 

Tak jak ogrzewanie basenu ogrodowego pomaga nam w utrzymaniu ciepła, tak pompy filtrujące dbają o to, aby znajdująca się wewnątrz basenu woda była jak najczystsza. Niemniej jednak zadanie to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musimy sprawdzić poszczególne parametry i specyfikację, a dodatkowo wypadałoby wiedzieć jaka jest właściwa wydajność pompy a także czym się różnią pompy piaskowe od tych kartuszowych. Jeszcze inną sprawą jest filtr papierowy. 

Jak widzicie kluczowych informacji jest całkiem sporo, a nie wspomniano o jednej z najistotniejszej, mianowicie o tym jak wygląda instrukcja montażu, czy instalacja będzie prosta, a dodatkowo czy sprzęt zostanie przez nas prawidłowo zamontowany. Z uwagi na fakt, że istnieje wiele zestawień odnośnie klasycznych pomp filtrujących i rankingów pomp ciepła do basenu, znacznie pilnym tematem wydaje się omówienie kwestii podłączenia pomp filtrujących.

Dlaczego prawidłowa pompa do basenu jest kluczowa, aby filtrować i czyścić nasz zbiornik wodny?

Wszyscy zastanawiają się jaki basen ogrodowy będzie najjlepszy i czy czasami nie lepszym rozwiązaniem okaże się jacuzzi dmuchane. Dlaczego? Otóż urządzenia te charakteryzują się specjalnym systemem filtrującym dbającym o czystość wody. dodatkowo wyposażone są w podgrzewacze i wiele innych funkcji mających za zadania uprzyjemnić korzystanie z jacuzzi. 

Niemniej jednak przydomowy basen jest znacznie większy i gwarantuje możliwość pływania bądź po prostu wypoczywania w nieskrępowanej pozycji. Dlatego właśnie wiele osób wciąż uznaje klasyczne baseny ogrodowe za idealne rozwiązanie. Natomiast należy pamiętać, że czysty zbiornik w takim przypadku wymaga zastosowania dodatkowego systemu. 

Głównym powodem dla którego warto poświęcić nieco swoich pieniędzy na dodatkową filtrację jest, wbrew pozorom, oszczędność! Choć same pompy mogą sporo kosztować i wymagają prądu do działania, to na dłuższą metę okażą się świetnym sposobem na oszczędzenie naszego czasu, ale też i pieniędzy. Będziemy musieli rzadziej korzystać z niekiedy drogiej chemii, a dodatkowo odkurzacze basenowe czy też inne akcesoria tego typu nie będą musiały tak często chodzić. Innymi słowy, mniejsze ich zużycie i koszty związane z eksploatacją będą gwarantowane przez pompę basenową.

Pompa basenowa piaskowa czy może pompa filtrująca kartuszowa? Sprawdź czym najlepiej filtrować!

Sprzęty filtrujące mają wiele elementów wspólnych, jeśli chodzi o ich konstrukcję. Wewnątrz obudowy znajdziemy specjalny piasek bądź substytut w postaci specjalnych kulek filtracyjnych. Jeśli jednak jest to opcja kartuszowa, to zamiast piasku czy innej formy substancji filtrującej znajdzie się kartusz odpowiedzialne za filtrację. Oczywiście każda pompa wyposażona jest też w zawór powietrza, specjalne uszczelki, kabel zasilający, a także inne elementy dodatkowe. 

Montowane urządzenia korzystają z wlotu i wylotu opracowanego na potrzebę filtracji wody. Z uwagi na fakt, że bardzo często wiąże się to z wymogiem przepompowania niemal całej wody basenowej, to ustalona wydajność musi być wystarczająco duża, aby urządzenie było w stanie przefiltrować całą pojemność zbiornika w 8 godzin, a więc 3 razy na dobę. Innymi słowy, zbiorniki o pojemności 30 000 litrów muszą mieć wydajność na poziomie 3600 litrów na godzinę, aby zagwarantować sprawne działanie i czyszczenie.

Filtr piaskowy jest droższy, lecz także skuteczniejszy

Zaglądając pod pokrywę pompy basenowej możemy dostrzec jeden z kilku sposobów filtracyjnych. Obecnie najpopularniejszym jest system bazujący na piasku. Jak dobrze wiemy, nie mowa tutaj o zwykłym piasku, lecz o specjalnym materiale, którego ziarna mają gradację w zakresie od 0,4 do 0,85 mm. Wsypuje się ten materiał do pojemnika i przez cały sezon nie martwimy się wymianą. 

Pompa piaskowa charakteryzuje się dwoma podłączeniami węża, gdyż jedno doprowadza wodę ze zbiornika basenu do pompy, a drugie prowadzi z powrotem do basenu. Filtry piaskowe bardzo często korzystają z piasku kwarcowego. Ich skuteczność jest na bardzo wysokim poziomie, a z uwagi na charakterystykę, radzą sobie bardzo dobrze nie tylko z zabrudzeniami biologicznego pochodzenia, ale nawet i z poszczególnymi zabrudzeniami chemicznymi.

pompy ciepła do basenów opinie

Natomiast kartuszowa pompa filtrująca jest znacznie tańsza i generuje mniejsze koszty eksploatacyjne

Wkład kartuszowy znajdujący się w pompie kartuszowej to nic innego jak filtr papierowy, który ma specjalne mikropory. Te otwory umożliwiają przepływ czystej wody, zatrzymując większość zabrudzeń. Filtry tego typu należy płukać co jakiś czas, aby utrzymać wysoką wydajność. Są one niezwykle ciekawą alternatywą i do tego bardzo często wybieraną z uwagi na fakt, że są bardzo tanie i nie wymagają częstej wymiany, jak ma to miejsce w przypadku wariantu piaskowego.

Basenowa pompa filtrująca piaskowa idealna do większych basenów, a kartuszowa do małych

Kiedy zatem najlepiej stosować filtr piaskowy, a kiedy kartuszowy? Z uwagi na to, że filtry kartuszowe mają bardzo ograniczoną wydajność filtrowania, nie będą one nadawać się w przypadku bardzo dużych basenów. W takich przypadkach pompy muszą być znacznie większe, aby po prostu filtrować większą ilość cieczy w danym momencie. 

Innymi słowy, filtry kartuszowe sprawdzą się idealnie w przypadku małych basenów. Natomiast piaskowy wariant może charakteryzować się znacznie większą wydajnością. A to oznacza, że ich przydatność jest niezastąpiona w średnich i dużych basenach, gdzie ilość filtrowanej wody musi być na naprawdę bardzo dużym poziomie.

Jak podłączyć pompę do basenu? 

Instalacja pompy filtrującej to zdecydowanie zadanie, które każdy z nas powinien wykonać samemu. Obecnie produkowane urządzenia są na tyle proste konstrukcyjnie, a przynajmniej ich montaż taki jest, że nie stanowi to większego problemu dla nikogo, kto zapoznał się z instrukcją i wie na czym polega praca takiego sprzętu.

Ogólne zasady montażu pompy filtrującej są znane i niezmienne tak naprawdę w każdym przypadku. A to oznacza, że nie musimy martwić się o to, że wybrany przez nas sprzęt będzie całkowicie się różnił pod względem montażu od tego co przedstawiali nam sprzedawcy w punktach obsługi. 

Montaż pompy filtrującej zgodnie z ogólnymi zasadami

Jeśli chodzi o podstawę, która wygląda niemal identycznie w przypadku każdego systemu filtracyjnego, należy przede wszystkim pamiętać o następujących krokach:

  1. Znalezienie miejsca na instalację

Zanim podejmiemy się montażu, najpierw warto określić najlepsze miejsce do przygotowania systemu filtrującego. Przede wszystkim powinniśmy oddalić pompy ogrodowe od samego basenu na odległość 2 metrów, choć dystans ten jest różny w zależności od wybranego modelu. Następnie sprawdźmy długość przewodu zasilającego i określmy najbliższe gniazdo. Pamiętajmy też, że nie jest zalecane podłączać pompę do przedłużacza. Powinna być bezpośrednio podłączona do źródła prądu. 

  1. Umieść pompę we właściwym kierunku

Kolejną sprawą o dosyć sporym znaczeniu jest prawidłowe ukierunkowanie pompy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby łączniki wlotu i wylotu były skierowane w stronę pompy i gniazda. Pompa powinna stać prosto i być nieruchoma, dlatego stabilny teren to sprawa kluczowa. 

  1. Przygotowanie zestawu do pracy

W tym kroku powinniśmy ściągnąć zatyczki znajdujące się w ścianach basenu. W ich miejscu umieszczamy od strony wewnętrznej sitko i dyszę, którą montujemy za pomocą łączników. Strona zewnętrzna basenu łączona jest przy użyciu węży korzystając z klamry i uszczelki, którą powinniśmy otrzymać w komplecie. Oczywiście pod warunkiem, że w cenie znalazł się zestaw ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

Jak podłączyć pompę do basenu bestway lub innego producenta? Konkretna firma może mieć swoje własne wytyczne

Choć większość wytycznych jak i dostarczonych informacji przez najpopularniejsze firmy potwierdza, że pompy filtracyjne instaluje się w mniej więcej podobny sposób, to musimy pamiętać o jednej kwestii. Przede wszystkim bardzo ważną rzeczą jest sam rodzaj pompy, gdyż nierzadko producenci decydują się na nieco inne rozwiązania konstrukcyjne w celu uzyskania lepszych parametrów od konkurencji. Z tego powodu niektóre elementy należy instalować w innej kolejności czy w inny sposób, a dokładny rodzaj filtru czy jego parametry też mogą się różnić. 

Dlatego niezwykle istotną sprawą podczas wybierania produktu właściwego jest, rzecz jasna, sprawdzenie instrukcji, jaką firma produkująca dany model dla nas przygotowała. Możemy w ten sposób określić czy mamy do czynienia z urządzeniem o prostym sposobie montażu czy też nie. 

Nieważne czy będzie to pompa Bestway, Intex czy innego producenta, teraz wiesz jak wygląda podłączenie pompy filtrującej do basenu!

Choć zainstalowanie systemu filtrującego do naszego zbiornika wodnego nie jest najcięższym zadaniem, to dla wielu laików i osób, które nigdy wcześniej takimi rzeczami się nie zajmowały, może sprawić nie lada wyzwanie. Niemniej jednak nie jest to tak wymagające zadanie jak mogłoby się wydawać, dlatego wystarczy uważna lektura instrukcji obsługi i porad montażowych oferowanych przez producenta, a uda nam się skutecznie podłączyć pompę filtrującą do basenu.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że istnieją różne pompy filtrujące i choć montaż jednej, konkretnej opcji będzie z pewnością zadaniem łatwym, to niektórzy producenci mogą nieco utrudnić zadanie. Dodatkowo warto zaznaczyć, że inaczej skonstruowana jest pompa na filtr kartuszowy, a inaczej na piaskowy. Dlatego ich montaż też będzie się nieco różnił.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak podłączyć pompę do basenu ogrodowego
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz