Domowe sposoby na podgrzanie wody w basenie ogrodowym.

by

Jakie są najlepsze sposoby na podgrzewanie wody? Dowiedz się jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym i czy można zrobić to za pomocą domowych sposobów!

Wiele osób zastanawia się jaki basen ogrodowy wybrać. Nie ma co się oszukiwać – to bardzo ważny zakup, który jest w stanie zagwarantować nam ogromną frajdę i wiele komfortu. Niemniej jednak każdy użytkownik, który wcześniej pływał w basenie potwierdzi, że najprzyjemniej jest użytkować tego typu zbiornik, gdy znajduje się w nim ciepła woda. Niemniej jednak do tego potrzebna jest grzałka, piec grzewczy bądź też inny wymiennik ciepła.

Aby więc wybrać najskuteczniejszą metodą do ogrzewania wody, należy sprawdzić różnorodne metody obecnie dostępne na rynku. A tych jest całkiem sporo, bo możemy przecież skorzystać z instalacji bazującej na energii elektrycznej , ale też na takiej, która jest ekologiczna i ekonomiczna, czyli wykorzystuje promienie słoneczne. Alternatywnych źródeł energii jest całkiem sporo, a to oznacza, że woda basenowa może być ogrzewana w sposób wydajny. 

Jak jednak wybrać opcję najwłaściwszą do ogrzewania basenu ogrodowego? Czym się charakteryzuje pompa ciepła do basenu, a czym kolektory słoneczne? A może lepsze będą maty bądź też ogrzewanie piecem lub za pomocą innego narzędzia? W dzisiejszym poradniku omówimy najlepsze sposoby pozwalające skutecznie podnieść temperaturę wody basenowej. Co więcej, przedstawimy także domowe sposoby, które mogą okazać się ciekawą alternatywą jako rozwiązanie krótkoterminowe. 

Ogrzewanie basenu ogrodowego jest bardzo ważne, a to najlepsze metody

Skoro jacuzzi dmuchane  oferuje nam ciepłą wodę i bąbelki, to doskonale wiemy dlaczego podgrzewany basen ogrodowy będzie wyśmienitym rozwiązaniem. Możliwość zażycia kąpieli w przyjemnej dla nas wodzie to sprawa kluczowa, bo wpływa znacząco na komfort użytkowania obiektu. Ponadto, ciepła woda podczas stosunkowo mroźnego dnia to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu. 

Na szczęście na rynku dostępnych jest całkiem sporo narzędzi, które możemy podłączyć bezpośrednio do basenu i systemu filtrującego bądź też przygotować specjalny system podgrzewający wodę. Dostępnych rozwiązań jest całkiem sporo, lecz najistotniejsze to elektryczne podgrzewacze, gazowy podgrzewacz wody, kolektory słoneczne, a także pompy ciepła. Dodatkową alternatywą mogą być piece grzewcze bądź też specjalne maty, które są pewnego rodzaju wariantem kolektorów.

Podgrzać wodę w basenie można za pomocą elektrycznego podgrzewacza

Energia elektryczna jest najczęściej wykorzystywana do tego, aby nagrzać wodę w basenie. Specjalne podgrzewacze elektryczne są proste w swoim działaniu i oferują szybkie podniesienie temperatury wody. Dodatkowo, to świetne rozwiązanie przede wszystkim do niewielkich zbiorników, gdyż w celu utrzymania wydajności w bardzo dużych basenach, koszty montażu mogłyby być przerażająco duże. 

Aby podgrzewać wodę w basenie za pomocą tej metody wystarczy wyposażyć się w sprzęt o mocy wynoszącej od 1800 do 2400 W. Miejmy jednak na uwadze fakt, że tego typu podgrzewacze wody mają wydajność w dużym stopniu zależną od chemii basenowej czy też od zanieczyszczeń. Urządzenie traci sprawność w kontakcie z wapniem czy kamieniem. Oprócz tego, warto wybrać opcję z termostatem, aby nieco ograniczyć koszty eksploatacyjne. 

Kolektory słoneczne jako tani i ekologiczny wymiennik ciepła

Ogrzewanie wody w basenie przy pomocy energii elektrycznej jest bardzo drogie, dlatego wykorzystanie kolektorów słonecznych może okazać się idealną alternatywą. Choć sam ich montaż jest kosztowny, to późniejsze wydatki związane z użytkowaniem kolektorów czy też podgrzewaniem wody są nikłe. Dodatkowo pozytywnie wpływamy na ekologię, co także ma swoje znaczenie.

W przypadku kolektorów słonecznych woda tłoczona jest za pośrednictwem pompy i przekazywana do kolektora. Pamiętajmy natomiast, że od ilości kolektorów, a także od warunków pogodowych zależy temperatura, z jaką uda nam się ogrzać wodę w basenie ogrodowym.

Pompa ciepła do wody w basenie i oszczędne ogrzewanie

Najlepsze sposoby podgrzewania wody w basenie to zazwyczaj te najbardziej niepozorne. Dobrym przykładem jest pompa ciepła, której system grzania wody jest niezwykle skuteczny. Przede wszystkim gwarantuje bardzo wysoką wydajność przy niskich temperaturach, a także jest całkowicie niezależny od nasłonecznienia czy innych warunków atmosferycznych. Inną zaletą tego systemu jest bardzo prosty i szybki montaż, a także kompaktowość całego sprzętu. 

Niestety, pompa ciepła nie należy do najtańszych urządzeń, a dodatkowo zużywa całkiem sporo energii. Jest to jednak wciąż znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż konwencjonalny podgrzewacz wody do basenu.

Domowe sposoby na podgrzanie wody w basenie

Czy kolektory słoneczne to najtańszy sposób, aby ogrzać wodę w basenie? Ekonomiczny wymiennik ciepła umożliwiające skuteczne ogrzewanie basenu 

Skoro wiemy już które opcje są najpopularniejsze, czas przyjrzeć się ekonomii i znaleźć najlepsze sposoby na ciepłą wodę w basenie pod względem kosztów uzyskania wysokiej temperatury w zbiorniku. Otóż bardzo często kolektory uznawane są za rozwiązanie najlepsze. Niemniej jednak warto też pamiętać, że istnieje wiele innych alternatyw, a coraz częściej pojawiają się głosy o tym, że domowe sposoby podgrzewania wody mogą okazać się znacznie atrakcyjniejsze.

Podnoszenie temperatury wody w basenie domowym sposobem to dobry pomysł? Jest to możliwe, ale nie zawsze opłacalne

Skoro staramy się znaleźć domową alternatywę dla chloru do basenu, to nie powinno nikogo dziwić, że równie często zastanawiamy się nad tańszymi i bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami odnośnie filtracji czy, rzecz jasna, podgrzewania wody. Domowych pomysłów na cieplejszą wodę w zbiorniku nie jest za wiele. Jedną z nich jest wykorzystanie wody wodociągowej podgrzanej przez nasz dom. Niestety, taka opcja jest mało wydajna i niezwykle droga z perspektywy długoterminowej.

Nieco lepszym wyjściem jest wykorzystanie promieni słonecznych. Jeśli zamierzamy po południu wskoczyć do basenu, a tego dnia jest akurat wystarczająco dobra pogoda, to możemy wykorzystać specjalne folie termoizolacyjne, które przepuszczają promienie słoneczne. W ten sposób utrzymują ciepłotę basenu, a dodatkowo nagrzewają lustro wody dając nam kilka dodatkowych stopni Celsjusza. 

Nie jest to, oczywiście, najwydajniejsza opcja i po zdjęciu folii basen szybko się wychłodzi. Może to jednak posłużyć jako świetne uzupełnienie gwarantujące większą oszczędność energii.

Basen ogrodowy możemy też podgrzewać za pomocą mat 

Małe zbiorniki basenowe mogą być dosyć skutecznie podgrzewane za pomocą specjalnych solarnych mat przenośnych. Są to urządzenia, które mają za zadanie absorbować promienie słoneczne i wykorzystać zebrane ciepło do ogrzania wody basenowej. Ta natomiast przepływa przez specjalną sieć kanalików, by potem powrócić do zbiornika. 

Maty te są kompaktowe i można je przenosić. Dodatkowo nie kosztują tak dużo jak kolektory. Niemniej jednak ich sprawność jest znacznie gorsza, a co za tym idzie nie sprawdzą się w przypadku bardzo dużych powierzchni.

Solarny i elektryczny podgrzewacz wody w postaci pompy ciepła to najlepszy sposób na ogrzewanie basenu 

Obecnie najlepszym sposobem do ogrzania basenu jest wykorzystanie kolektorów słonecznych bądź też basenowej pompy ciepła. Pierwsza opcja jest przewidziana dla osób, którym nie straszne są ogromne wydatki. Niemniej jednak brak jakichkolwiek kosztów ogrzania to bez wątpienia ogromna zaleta. 

Drugi wariant jest natomiast nieco bardziej przystępny cenowo, lecz wciąż dosyć drogi. Pompy ciepła są jednak zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż klasyczne podgrzewacze elektryczne. Oprócz tego gwarantują niezwykle wysoki poziom wydajności grzania. Innymi słowy, maksymalna temperatura wody będzie tu zdecydowanie wyższa niż w przypadku wody basenowej ogrzewanej kolektorami słonecznymi. 

Teraz wiesz jak podgrzewać basen ogrodowy, a także jakie są zalety i wady pompy ciepła, kolektora słonecznego, a także innych metod!

Tak jak zastanawiamy się jaki odkurzacz do basenu wybrać, tak samo wiele osób ma zagwozdkę odnośnie podgrzewania wody. Możliwość kąpieli w cieczy o podwyższonej temperaturze jest niezwykle miłe i bardzo dobrze robi dla ciała. To też świetne uczucie, szczególnie jeśli temperatura wokoło jest niska. 

Niemniej jednak wybór prawidłowego ogrzewacza jest kluczowy przede wszystkim z perspektywy ekonomii i efektywności działania. Nikt przecież nie chce wybrać sprzętu, który będzie zużywał za dużo energii elektrycznej bądź też okaże się niewystarczająco skuteczny w podnoszeniu temperatury. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia wszystkich dostępnych propozycji i wybrania takiej, która zarówno pod względem kosztów produkcji, jak i późniejszych wydatków eksploatacyjnych, okaże się rozwiązaniem najlepszym. 

Poznaj nowoczesne hydrofory.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Domowe sposoby na podgrzanie wody w basenie ogrodowym
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz