Jakie ph wody w basenie jest najlepsze. Czy wysokie czy niskie

by

Poziom ph wody w basenie – ile wynosi poziom ph wody i na czym polega regulacja ph

Dbanie o wodę w basenie to kwestia bardzo ważna z kilku powodów. Przede wszystkim gwarantuje to bezpieczeństwo i gwarancję, że podczas kąpieli nie będziemy musieli martwić się o problemy zdrowotne. Dodatkowo pamiętajmy, że estetyka też jest ważna. Właściwe dbanie o basen to więc sprawa kluczowa i potwierdzi to niejeden właściciel. Niemniej jednak pamiętajmy, że dbanie o basen to nie tylko częste czyszczenie czy stosowanie najlepszych filtrów.

Bardzo ważna będzie też właściwa zawartość chloru do basenu, a także to czy mamy do czynienia z niskim ph w basenie (poniżej 7 wskazujący na odczyn wody kwaśny) czy też ph plus 7,5, co potwierdzi odczyn zasadowy. Prawidłowy zakres kwasowości jest kluczowy, aby zagwarantować bezpieczeństwo osób kąpiących się w basenie, ale też i samego obiektu i znajdujących się w nim elementów.

Z uwagi na to że prawidłowy poziom ph, tak jak i stężenie chloru, to kwestia niezwykle istotna, każdy właściciel basenu powinien wiedzieć jak sprawdzić ph wody w basenie domowym sposobem. Jeszcze lepiej byłoby wyposażyć się w specjalny tester, który umożliwi pomiar i sprawdzenie dokładnej wartości w celu ustalenia czy należy podnieść czy wręcz przeciwnie – obniżać poziom ph.

Ph w wodzie basenowej – od czego zależy i na co wpływa kwasowość?

PH to skala ilościowa przedstawiająca zasadowość lub kwasowość roztworu wodnego. Bazuje ona na stężeniu jonów wodorowych, które znajdują się w cieczy. Im mniejsza wartość, tym kwasowość jest większa. Im wartość większa, tym rośnie zasadowość. Wartości te są niezwykle kluczowe dla prawidłowego stanu basenu i znajdującej się w nim wody. 

Nieprawidłowe wartości mogą mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia, ale też dla stanu basenu i wody. Jeśli ph jest nieprawidłowe, to wymagana może być dezynfekcja i czyszczenie. Oczywiście tak jak wiele osób zastanawia się ile chloru do basenu należy dodać, podobnie ma się sytuacja z kwasowością lub zasadowością wody w basenie. I choć sposoby na zmianę tej wartości są inne, to także należy je znać.

Wysoka wartość ph będzie zdecydowanie problematyczna dla naszej skóry i ogólnie dla zdrowia ludzkiego. Natomiast jeśli mamy do czynienia z ph minus 7, czyli na poziomie 6,9 i mniejszym, to problem dotykać będzie przede wszystkim obiektów znajdujących się w wodzie, jak i samego basenu. 

Rzecz jasna bardzo ważne jest też dowiedzenie się co zrobić w przypadku, kiedy nasze jacuzzi dmuchane, basen ogrodowy czy jakikolwiek inny zbiornik wodny ma nieprawidłowy poziom w skali ph. 

Wysokie ph wody w basenie prowadzi do problemów ze skórą

Wysokie pH oznacza odczyn zasadowy, a to przekłada się na problemy skórne, z jakimi osoby kąpiące mogą się zmagać. Najczęściej dochodzi do podrażnienia oczu i skóry. Dodatkowo należy odnotować, że zasadowość negatywnie wpływa na ostateczną skuteczność koagulacji. Ponadto, zmniejszona jest też skuteczność chloru, a w systemach filtrujących i na ścianach basenu dochodzi do osadzania się kamienia.

Zbyt niska wartość ph wody w basenie to korozja części czy problemy z fugami

Metalowe elementy wewnątrz basenu cierpią najbardziej, jeśli odczyn jest bardziej kwaśny niż zasadowy. Korodowanie stelaża czy innych metalowych części znajdujących się wewnątrz basenu jest znacznie bardziej prawdopodobnie. Dodatkowo, spoiny w płytkach na dnie basenu i na ścianach mogą zacząć się rozpuszczać bądź znacznie osłabiać. Rzecz jasna nie zapominajmy o tym, że chlor będzie wydzielał nieprzyjemny zapach.

Jak obniżyć ph w wodzie, a jak podnieść? Sposób odwróconej osmozy, a także woda destylowana

Chemia basenowa to bez wątpienia najczęstsza odpowiedź, jeśli użytkownicy chcą utrzymać odpowiedni poziom ph czy też go zmienić. Niemniej jednak warto odnotować, że istnieją inne sposoby na optymalne ph, w tym stosowanie odwróconej osmozy i wody destylowanej. Musimy natomiast pamiętać, że aby obniżyć ph wody w basenie za pomocą wody destylowanej, musielibyśmy całkowicie opróżnić zbiornik. Jest to więc czasochłonny i kosztowny proces.

Natomiast stosowanie odwróconej osmozy generuje bardzo kwasową wodę, dlatego jeśli jesteśmy w stanie wyposażyć się w system filtracyjny bazujący na ten metodzie, to jest to bardzo dobra metoda, aby osiągnąć ph 7. Znacznie prostszym zadaniem jest podniesienie wartości pH. To, najprościej rzecz mówiąc, możemy zrobić za pomocą tak zwanej soli o odczynie zasadowym pH Plus. 

jakie ph wody w basenie

Jaka powinna być wartość ph wody w basenie? 

Ph wody w naszym basenie powinna zawsze mieścić się w przedziale 7,0-7,4. Wartość ta nie doprowadzi do korozji części metalowych, a przy okazji nie spowoduje problemów z przesuszaniem się włosów i skóry czy podrażnieniem oczu. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że poziom ph w wodzie jest przede wszystkim zależny od środowiska i warunków atmosferycznych.

Niemniej jednak pamiętajmy też o tym, że sam poziom ph bardzo często ulega zmianie, dlatego częste mierzenie wartości jest niezwykle kluczowe w celu uzyskania gwarancji, że w basenie panują optymalne warunki do kąpieli. Pamiętajmy też o tym, że koagulacja jest kluczowa i bardzo ważna, a jeśli mamy do czynienia z ph poniżej 7, to skuteczność tego procesu jest mniejsza. 

Wartość ph wody w basenie 

Wyżej wspomniany przedział ph wody w basenie ogrodowym na poziomie 7,0-7,4 jest obowiązkowy do utrzymania. Razem z prawidłowym stężeniem chloru gwarantuje bezpieczeństwo i pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia basenu ani podrażnienia skóry, oczu czy włosów na naszym ciele. Zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie wartości są niebezpieczne.

Oczywiście pamiętajmy, że optymalny poziom ph to też szansa na to, aby znacznie ograniczyć częstotliwość czyszczenia zbiornika wodnego. Znacznie redukujemy namnażanie się glonów, a to początek problemów z czystością. Zobacz jak czyścić basen: https://majsterkujsam.pl/jak-utrzymac-czysta-wode-w-basenie/

Jak mierzyć ph wody w basenie? Podstawowy tester i bardziej zaawansowane rozwiązanie

Aby prawidłowo pomiar ph wody, należy przede wszystkim wyposażyć się we właściwe urządzenie testujące. Do naszej dyspozycji są różnorodne opcje – począwszy od tych bardzo prostych i nieskomplikowanych, przez nieco droższe i bardziej zaawansowane, a skończywszy na profesjonalnych miernikach elektronicznych. 

Testowanie za pomocą pasków jest bardzo proste, gdyż wystarczy oderwać jeden pasek, zanurzyć go w cieczy, a następnie wyjąć i porównać kolor jaki przybrał pasek z wzornikiem. Innym rozwiązaniem jest miernik kropelkowy, który bazuje na pobraniu do próbki wody, a następnie dodanie pojedynczych kropel miernika. Znając stężenie dodanej substancji oraz objętość roztworu, możemy łatwo odczytać ilość kwasu i w ten sposób oszacować jaka jest wartość pH.

O wiele prostszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w elektroniczny miernik pH, który gwarantuje niemal natychmiastową weryfikację wartości. Wystarczy zanurzyć czubek testera pod lustrem wody na parę sekund. 

Czym jest koagulacja i jaki ma ona wpływ na poziom ph wody basenowej?

Koagulacja to proces znany także jako flokulacja. Ma on na celu poprawić przejrzystość wody poprzez wytrącenie najdrobniejszych zawiesin, a także tak zwanych mikrozanieczyszczeń. Koagulanty dostępne są w formie płynu bądź też tabletek basenowych. 

Preparat ten wlewa się do basenu i włącza filtrację. Niestety, jeśli poziom pH wody nie jest prawidłowy, to efekty pielęgnacyjne będą znacznie mniej skuteczne. Dlatego jeśli nie chcemy martwić się znacznie mniejszym działaniem środków dezynfekcyjnych, w tym tabletek koagulacyjnych, musimy zadbać o prawidłową wysokość pH naszej wody basenowej. 

Teraz wiesz jakie ph w wodzie jest najlepsze, a także na czym polega koagulacja

Wiele osób nie wie jaki basen ogrodowy wybrać z bardzo prostego powodu. Ilość parametrów i atrybutów które są kluczowe jest naprawdę wiele. Niemniej jednak podobnie ma się sytuacja z późniejszym dbaniem o basen. Utrzymanie prawidłowego poziomu pH wody basenowej jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i upewnienia się, że obiekty znajdujące się wewnątrz zbiornika nie zaczną korodować czy nie ulegną innemu uszkodzeniu. 

Prawidłowy poziom pH to także bezpieczeństwo użytkowników i gwarancja, że takie procesy dezynfekcyjne jak, na przykład, koagulacja, będą przebiegać sprawnie i przy zachowaniu maksymalnej skuteczności danego preparatu. Dlatego zadbanie o prawidłowy poziom pH jest tak istotny. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie ph wody w basenie jest najlepsze. Czy wysokie czy niskie
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz