Jak podłączyć pompę ciepła do basenu – praktyczny poradnik montażu

by

Pompa ciepła do basenu – działanie, zalety, a także instrukcja jak podłączyć!

Każdy fan kąpieli ogrodowych zdaje sobie sprawę z tego, że właściwe jacuzzi dmuchane czy też te większe zbiorniki oferują niesamowite doznania i pozwalają cieszyć się niezwykle komfortowym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Niemniej jednak należy pamiętać, że wiele osób nie wie jaki basen ogrodowy wybrać w 2023 roku, a dodatkowo kluczowe jest wyposażenie się w wiele dodatkowych akcesoriów i gadżetów. 

Przecież chlor do basenu czy też inna chemia do utrzymania czystości będzie ważna. Niemniej istotne będą narzędzia filtracyjne czy też ogrzewanie basenu ogrodowego, które to gwarantuje taką temperaturę wody basenowej, jaką sobie tylko wymarzymy. Dlatego właśnie powstały rankingi pomp ciepła do basenu, gdzie możemy uzyskać wiele szczegółowych informacji odnośnie różnorodnych urządzeń i tego jaki dokładnie wymiennik ciepła wybrać. 

Niemniej jednak sam zakup to nie wszystko, bo wypadałoby także wiedzieć jak wygląda podłączenie pompy do basenu i czy w ogóle instalacja samodzielna jest możliwa. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy wiele dodatkowych informacji odnośnie sposobu działania pompy ciepła, tego czy moc na poziomie 7 kw wystarczy czy nie lepiej wybrać urządzenia o większej mocy grzewczej, a także jakie są dodatkowe koszty eksploatacyjne, trudność i czas montażu, a także omówimy inne kwestie powiązane z tym tematem.

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Pompy ciepła to obok elektrycznych urządzeń grzewczych i kolektorów słonecznych najpopularniejsze metody ogrzewanie wody w basenie. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, bo w każdym urządzeniu znajdziemy wymiennik ciepła, skraplacz, parownik, a także sprężarkę. W urządzeniu krąży specjalny czynnik chłodniczy (zwany freonem), Gdy ten czynnik zostanie ogrzany, dochodzi do jego kondensacji i oddawania ciepła. Sposób ten jest niezwykle skuteczny i na dłuższą metę bardzo ekonomiczny. 

Dlaczego pompa ciepła do basenu to rozwiązanie warte uwagi?

Decydując się na sprzęt cieplny do basenu mam przede wszystkim gwarancję, że następne kąpiele odbywać się będą w bardzo przyjemnej i szeroko akceptowalnej przez każdego temperaturze. Oczywiście warto pamiętać, że basenowa pompa ciepła ma swoje zalety i w porównaniu do innych alternatyw cieplnych gwarantuje bardzo dobre parametry.

Dlaczego pompa ciepła do basenu to rozwiązanie warte rozważenia?

Jednym z najistotniejszych powodów wyboru pompy ciepła do basenu jest fakt, że w bardzo prosty sposób możemy skutecznie zwiększyć temperaturę cieczy znajdującej się w zbiorniku. W ten oto sposób możemy cieszyć się znacznie cieplejszą cieczą w basenie niż w przypadku innych opcji. Oczywiście pamiętajmy o tym, że przepływ wody i jej ogrzewanie zależy od mocy urządzenia. Niemniej jednak niski koszt uzyskania wysokiej temperatury to zaleta pomp ciepła.

Sama konstrukcja jest prosta i choć kosztuje swoje, to jest to zdecydowanie dobry krok, jeśli zależy nam na ekonomii. Niemniej jednak pamiętajmy, że w porównaniu do kolektorów słonecznych czy też podgrzewaczy elektrycznych, pompy gwarantują znacznie skuteczniejsze ocieplenie wody. W ten sposób możliwe jest osiągnięcie temperatury na poziomie nawet 40 stopni Celsjusza, co w przypadku innych wariantów nie jest tak oczywiste.

Wodę w basenie można podgrzewać za pomocą energii elektrycznej, ale też w sposób ekonomiczny

Pompa ciepła basenowa to jednak nie jedyne rozwiązanie, gdyż istnieją inne alternatywy o bardzo ciekawym działaniu. Otóż istnieją urządzenia ciepła o większej mocy jak, chociażby, podgrzewacze elektryczne. Niemniej jednak ich ogromna moc nie jest tak wydajnie wykorzystywana, przez co nie są to rozwiązania tak ekonomiczne. Rzecz jasna początkowy wydatek będzie znacznie mniejszy, ale z czasem zauważymy brak oszczędności.

pompy ciepła do basenów opinie

Innym jeszcze wyjściem będzie montaż kolektorów słonecznych. Wykorzystywanie promieni słonecznych do podgrzewania cieczy w basenie to sposób najbardziej ekonomiczny z punktu widzenia wydatków. Otóż w takiej sytuacji koszty nagrzania wody są niemal zerowe. Dlatego jedynie musimy martwić się o koszty montażu. Te niestety są niezwykle wysokie. Dodatkowo wymagają odpowiedniego miejsca, przez co niewiele osób się na tę metodę decyduję.

Czym natomiast jest bypass do podłączenia pompy ciepła? 

Podłączenie pompy ciepła do basenu to w takim razie jeden z lepszych wyborów z uwagi na znacznie mniejsze problemy związane z montażem. Oprócz tego, sama pompa działa znacznie skuteczniej niż konkurencyjne rozwiązania, a dodatkowo koszty eksploatacji są niewielkie – nawet w przypadku basenu 30 m3 czy też nieco mniejszego basenu 20 m3, 

Niemniej jednak tak samo jak i prawidłowy dobór pompy ciepła jest zadaniem stosunkowo trudnym, tak samo wygląda sytuacja z montażem. Aby mieć gwarancję wyboru prawidłowego urządzenia, należy dobrać pompę do wielkości basenu. Jednakże, późniejsza instalacja jest nieco bardziej skomplikowana, dlatego warto wiedzieć o tej kwestii wszystko. 

Dodatkowo warto też wiedzieć nieco więcej o tak zwanym bypassie, czyli specjalnym obejściu, który znacznie ułatwi montaż pompy bez martwienia się czy jest to dużej wielkości pompy ciepła czy też wariant nieco mniejszy.

Wszystko co musisz wiedzieć o montażu pompy ciepła do basenu

Każdy montaż zaczynamy od znalezienia prawidłowego miejsca do umieszczenia pompy ciepła. Idealnym miejscem będzie lokacja na poboczu, która oddalona jest od roślinności i elementów mogących blokować dostęp do powietrza do urządzenia. Oprócz tego, bardzo ważne jest też upewnienie się, że urządzenie jest na zewnątrz, lecz w pobliżu źródła zasilania. Następnie wystarczy przejść do instalacji pompy zgodnie z podaną instrukcją.

Zazwyczaj polega to na połączeniu pompy ciepła z filtrem czy też pompą filtrującą. Następnie należy podłączyć wąż od wylotu filtra do basenu i do pompy ciepła. Dalej trzeba spojrzeć na zawory, mianowicie musimy zweryfikować czy są one otwarte czy zamknięte. Następnie po prostu wystarczy uruchomić pompę ciepła, mając na uwadze fakt, że prawidłowy montaż stworzy zamknięty obieg. 

Basenowa pompa ciepła do podgrzewania wody w basenie musi mieć odpowiednią moc

Bardzo ważną rzeczą podczas wybierania prawidłowego urządzenia jest sprawdzenie mocy, jaką będzie oferować. Otóż nawet jeśli z pomocą pompy możemy ogrzać wodę, to zakup nieprawidłowego urządzenia doprowadzi do sytuacji, w której wymiennik pompy ciepła nie będzie w stanie pracować wystarczająco wydajnie z uwagi na zbyt niską moc grzewczą. A to oznacza, że temperatura cieczy nie osiągnie optymalnej temperatury. 

Dlatego uwzględnienie mocy przy poszukiwaniach jest kluczowe. Przyjęło się, że na każde 4-5 m3 wody potrzebny jest 1 kW mocy grzewczej. Innymi słowy, posiadając basen o pojemności 15 m3 wymagana będzie pompa o mocy grzewczej w zakresie 3-4 kW. Baseny do 20 m3 wymagają natomiast od 4,5 do 6 kW mocy, a większe baseny o powierzchni 30 m3 już potrzebować będą bardzo mocnych urządzeń o mocy od 8 do nawet 10 kW. 

Czym jest bypass do podgrzewania wody, a także jaką pompę do basenu wybrać?

Pompy ciepła bardzo często wymagają specjalnego bypassu. To obejście hydrauliczne, którego celem jest regulacja przepływu wody czy też całkowitego zamknięcie obiegu gdy jest taka potrzeba. Może to pomóc przy, chociażby, demontażu urządzeń na zimę. Warto także odnotować, że bypassy są niezwykle potrzebne w sytuacji, kiedy pompa filtracyjna ma większą wydajność niż maksymalny przepływ wody przez skraplacz w pompie ciepła. 

Dlatego warto skonsultować się z ekspertem czy też osobą, która zna się na montażu, gdyż pomoże nam ona w podjęciu decyzji czy w naszym przypadku warto wyposażyć się w bypass czy też lepiej odpuścić ten temat. Niemniej jednak sama cena obejścia hydraulicznego nie jest duża, a w przeważającej ilości przypadków pomaga w znalezieniu opcji idealnej. 

Montaż jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od tego jaki sprzęt grzewczy wybierzemy!

Choć podstawowy proces instalacji pompy ciepła został już omówiony, bardzo ważne jest też wiedzieć, że nie w każdym przypadku wygląda on tak samo. Pompy ciepła produkowane są przez różnych producentów i w celu uzyskania nieznacznie lepszych parametrów czy też osiągnięcia przewagi marki decydują się na unikalne rozwiązania konstrukcyjne czy też pewnego rodzaju niuanse nieznane dla innych.

Z tego powodu montaż każdej pompy ciepła może nieco się różnić i wymagać innego zestawu narzędzi czy też innych przedmiotów dodatkowych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji najważniejszą rzeczą jest zapoznanie się z instrukcją i z informacjami udzielonymi przez producenta. 

Teraz wiesz jak pompa ciepła działa i dlaczego prawidłowy montaż jest tak istotny 

Każde dodatkowe akcesorium do basenu znacznie wpłynie na komfort pływania czy też dbania o sprzęt. Bo tak jak odkurzacz do basenu zadba o znacznie szybsze czyszczenie dna i ścian basenu, tak pompy filtracyjne zagwarantują dłuższy okres pomiędzy kolejną dezynfekcją. Pompy ciepła także są ważne, gdyż gwarantują komfortowe pływanie nawet wczesną wiosną czy jesienią.

Niemniej jednak bardzo ważną rzeczą, o której niewiele osób zdaje się pamiętać, jest wybranie urządzenia idealnego dostosowanego do wielkości basenu i docelowej temperatury, którą chcemy osiągnąć. Ponadto, sam proces podłączenia pompy ciepła do basenu jest stosunkowo wymagający – szczególnie dla laika czy osoby, która wcześniej nie zajmowała się tego typu zadaniami.

Poznaj także >> Najlepsze kompostowniki <<

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak podłączyć pompę ciepła do basenu
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz