Jak wyczyścić dno basenu domowe sposoby – praktyczny poradnik

by

Nie wiesz jak wyczyścić dno basenu ogrodowego? Sprawdź 5 sposobów na czyszczenie dna basenu

Zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie basenowej są bardzo groźne dla naszego zdrowia, ale też dla kondycji samego basenu czy znajdujących się wewnątrz elementów. Dodatkowo musimy pamiętać, że czystość zbiornika, a raczej jego brak, wpływa bardzo negatywnie na aspekt estetyczny. A to w ogólnym skrócie oznacza, że korzystanie z basenu nie jest tak atrakcyjne jak mogłoby się wydawać.

Z tych właśnie powodów częsta dezynfekcja i sprawdzanie stężenia chloru czy ph wody jest tak bardzo ważne. Niemniej jednak aby mieć pewność, że zachowamy przez bardzo długi czas porządek i czystość w zbiorniku ogrodowym, należy odpowiednio podejść do kwestii jego czyszczenia. A to oznacza stosowanie chloru do basenu, odkurzacza do basenu, a także wielu innych elementów. Jak jednak dokładnie wyczyścić dno basenowe? Czy skrupulatne czyszczenie tej powierzchni pozytywnie wpłynie na czystość?

Pytań odnośnie prawidłowej pielęgnacji zbiorników ogrodowych jest całkiem sporo. Oczywiście mniej roboty byłoby przy zakupie jacuzzi dmuchanego, lecz nie jest to rozwiązaniem problemu z kilku powodów. Przede wszystkim mała ilość miejsca, a także niewielka głębokość i koszty sprawiają, że znacznie lepiej jest pomyśleć nad tym jaki basen ogrodowy wybrać w 2024 roku. Aby jednak mieć gwarancję tego, że podejdziemy do tematu czyszczenia basenów prawidłowo, postanowiliśmy omówić najlepsze metody – zarówno te domowe jak i profesjonalne – gwarantujące czystość na najwyższym poziomie.

Dlaczego warto czyścić dno basenu? Osad czy glony to nie jedyny powód 

Każdy z nas doskonale wie, że zaniedbanie obowiązków związanych z czyszczeniem basenu sprawi, że późniejsze sprzątanie będzie czasochłonne. Dodatkowo wymagać będzie szczotki, chemii i wielu innych dodatków. Natomiast częste i systematyczne sprzątanie znacznie ograniczy wydatki na preparaty czyszczące. Dlatego oprócz samego osadu czy glonów, które mogą pojawić się w basenie, warto też pamiętać o bakteriach i zanieczyszczeniach, których nie widać gołym okiem.

Ponadto, nikt nie chce dopuścić do sytuacji, w której krystalicznie czysta woda zamieni się w taką o żółtawym, brązowym, czy też zielonym odcieniu. A jest to możliwe i wielce prawdopodobne. Ponadto musimy też mieć na względzie fakt, że nawet jeśli stosujemy chemię i inne preparaty czyszczące, to niedoczyszczone dno będzie siedliskiem nowych zarazków, przez co poprzednie sprzątania będą mniej efektywne i znacznie szybciej pojawią się zabrudzenia. 

Czyścić dno basenu powinniśmy z uwagi na groźne bakterie

Bardzo ważnym powodem dla którego korzystamy z różnorodnych akcesoriów sprzątających jest fakt, że nie chcemy czekać na to, aż bakterie i inne wirusy zaczną się namnażać. A niewyczyszczone dno to idealne źródło przyspieszonego rozwoju niechcianych elementów dodatkowych. 

I choć korzystanie z chemii będzie sprawnie eliminować namnażające się drobnoustroje, to jednak z czasem niewyczyszczone ścianki czy dno basenu będzie zbyt szybko produkować mikroorganizmy z uwagi na powstały osad. W skrócie, staje się to bardzo efektywną pożywką dla różnego rodzaju zarazków.

Do czyszczenia basenu może nas zmusić zielony osad

Oczywiście nie można też zapomnieć o przebarwieniach wody. Jeśli nasz basen miał parę dni temu krystalicznie czystą wodę, a teraz wygląda jak bagno bądź też ma kolor uryny, to bez wątpienia musimy zająć się jego wyczyszczeniem. Każdy rodzaj zabarwienia jest spowodowany innym powodem.

tani odkurzacz do basenu

Zielonkawy kolor to zazwyczaj informacja dla właścicieli, że bakterie bardzo sprawnie rozkwitają, dlatego trzeba zająć się takimi problemami jak algi czy glony. Natomiast rdzawy czy brązowy kolor to informacja, że woda ma bardzo wysoki poziom żelaza i magnezu. Jest to najczęściej spowodowane wykorzystaniem cieczy ze studni, która może mieć sporą ilość tych pierwiastków.

Ponadto, woda biała to także nie jest dobra informacja – szczególnie, jeśli jest ona mało klarowna. To zazwyczaj informacja, że w wodzie znajduje się sporo związków wapnia i magnezu. Dodatkowo wiele elementów, a także ściany i dno, będą pokrywać się kamieniem. 

Czysta woda bez czystego dna i ścianek basenu niemożliwa

Niestety, obecnie nie jest możliwe uzyskanie czystej i klarownej wody za pomocą czyszczenia chemicznego czy też dzięki korzystaniu z systemów filtracyjnych. Choć to podstawa w przypadku utrzymania wody basenowej w czystym i klarownym stanie przez długi czas, to jednak odkurzacz ręczny bądź też automatyczny w postaci jeździka gwarantuje znacznie wyższy poziom czystości. Są to więc mechanizmy uzupełniające się i należy stosować chemię czy też filtrację razem z myciem ręcznym.

Jakie są naturalne sposoby, domowe sposoby, a także warianty profesjonalne, jeśli chodzi o oczyszczenie wody w basenie?

Skoro wiemy już dlaczego warto czyścić dno basenu, a także do czego może prowadzić zaniedbanie tej kwestii, warto przyjrzeć się sposobom, które możemy stosować i ich skuteczności. Warto zanotować, że są to nie tylko profesjonalne i drogie usługi czy też maszyny sprzątające, ale też i znacznie tańsze propozycje. Dodatkowo przedstawimy sposoby domowe i naturalnie dostępne, dzięki czemu sprzątanie basenu nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami.

Niemniej jednak w celu osiągnięcia największej skuteczności należy wziąć pod uwagę nie tylko poszczególne sposoby czyszczenia, które nam przypadną do gustu. Prawda jest taka, że czyszczenie dna, ścianek, a także samej wody, wymaga kompleksowego podejścia do tematu i uwzględnienia wielu różnych metod uzupełniających się nawzajem. 

Z tego powodu warto przyjrzeć się systemowi filtracyjnemu – czy jest piaskowy czy kartuszowy, a więc papierowy. Jakość czyszczenia odpadów biologicznych i chemicznych jest różna. Oprócz tego, czyszczenie dna można dokonać za pomocą chloru. Alternatywą będzie pozostała chemia basenowa, a także odkurzacze. Narzędzi tego typu jest całkiem sporo, bo mamy klasyczne opcje, teleskopowe, przewodowe, akumulatorowe, bądź też automatyczne łaziki. Nie można też zapomnieć o domowych sposobach.

Wyczyścić dno basenu możemy za pomocą chloru

Pierwszym sposobem, który jest jednym z najprostszych i najczęściej stosowanym, jest wykorzystanie chloru. Wariant ten dostępny jest w postaci tabletek, granulatu, a także płynu. Każda forma ma swoje wady, ale też i zalety. Najskuteczniej poradzi sobie tabletka, ale nierzadko wymaga to stosowania specjalnych skimmerów bądź zbiorniczków, gdyż wrzucona tabletka do basenu nie rozpuści się przed opadnięciem o dno, a leżąc na samym dole basenu może doprowadzić do uszkodzenia płytek.

Chlor ma niezwykle ważne znaczenie, jeśli zależy ci na tym, aby czysta woda w basenie utrzymywała się przez długi czas. Co więcej, możliwe jest skuteczne stosowanie tego pierwiastka w każdym przypadku. Po prostu musimy dostosować dawkę w zależności od rodzaju i wielkości basenu. Najszybciej chlor wyeliminuje pływające zanieczyszczenia w postaci mikroorganizmów, glonów czy alg. 

Pozostała chemia basenowa też będzie dobrą alternatywą 

Aby skutecznie wyczyścić dno basenu zastosowanie chemii basenowej o innych właściwościach może okazać się kwestią kluczową. Są to zazwyczaj multifunkcyjne tabletki czy też środki zapewniające lśniącą wodę. Oczywiście w ich składzie może znajdować się chlor, ale zazwyczaj jest to bardziej kompleksowe rozwiązanie. 

W tej chemii warto też wspomnieć o ph plus i ph minus, czyli o specjalnych preparatach, które kontrolują poziom ph wody basenowej. A jest to bardzo ważny atrybut, gdyż niewłaściwe ph może prowadzić do bardzo dużych problemów – zarówno pod względem użytkowania sprzętu i jego uszkodzeń, ale też i z uwagi na znacznie mniejszą skuteczność działania chemii basenowej.

Oczyszczanie wody basenu odkurzaczem to bardzo dobry pomysł

Aby usunąć zanieczyszczenia i chodzi tutaj nie tylko o niewielkie narośla czy osady, ale też i większe zanieczyszczenia, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam odkurzacz basenowy. Sprzęt ten wyposażony jest w specjalne szczotki, które odrywają osad od dna i od ścianek basenu, a następnie wciągają do zbiornika. Czyszczenie dna basenu odkurzaczem jest więc jedną z najskuteczniejszych metod, jeśli mamy problem z powracającymi problemami z glonem i innymi osadami.

Oczywiście warto odnotować, że inne sposoby na oczyszczenie basenu i jego dnia mogą być równie skuteczne, lecz te narzędzia oferują świetną sprawność i dokładność, a także pozwalają nam wyeliminować problem, który jest widoczny gołym okiem. Na rynku dostępne są odkurzacze automatyczne w postaci łazików, które są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Wystarczy tylko je ustawić, uruchomić, a następnie sprzątanie odbywa się automatycznie.

Ręczne odkurzacze basenowe dzielimy na akumulatorowe, a także na te zasilane przewodowo. Zaletą opcji na baterię jest ich znacznie wyższy komfort czyszczenia basenu ogrodowego. Wystarczy tylko włączyć sprzęt i możemy basen czyścić. Bez przewodów zasilających i szukania źródła zasilania. 

Niemniej jednak bateryjne rozwiązanie nie są tak skuteczne z kilku powodów. Przede wszystkim należy odnotować, że nie oferują tak dużej siły ssania, jak odkurzacze przewodowe. To może wpłynąć na skuteczność sprzątania. Dodatkowo nie są one tak dobrze dostosowane do radzenia sobie z głębszymi i większymi basenami. 

A czy są domowe sposoby na czyszczenie basenowe?

Odkurzyć dno basenu bez odkurzacza będzie bardzo trudno, natomiast bardzo dobrą alternatywą, która pomoże nam zadbać o czystość wody, jest stosowanie domowych sposobów. Tutaj należy odnotować, że nie zawsze będzie to rozwiązanie idealne, bo jedynym wszechstronnym rozwiązaniem domowym rekomendowanym do ogólnego poprawienia czystości basenu jest sól. I choć może to być ta zwykła kuchenna, to lepiej wyjdziemy korzystając z rafinowanej bądź też specjalnie dostosowanej do basenów. Co ciekawe, elektroliza w połączeniu z solą może okazać się domowym sposobem na tworzenie chloru.

Innym sposobem wartym rozważenia jest czyszczenie basenu witaminą c. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że brązowy osad na dnie basenu to reakcja żelaza na zawartość chloru w wodzie. Żelazo wytrąca się po dodaniu chloru do wody, przez co powstają osady i woda nabiera brązowego zabarwienia. Doraźnym sposobem na eliminację tego problemu jest witamina C. 

5 sposobów na czyszczenie dna basenu uzupełnia pompa filtracyjna 

Pompa piaskowa bądź też kartuszowa to idealny sposób na wyeliminowanie problemu związanego z piaskiem, liśćmi, a także innymi zabrudzeniami, które pływają w wodzie i są zbyt małe na wyłowienie ich siatkami basenowymi, ale zbyt duże na skuteczną dezintegrację i dezynfekcję przy użyciu chemii basenowej. Najczęściej stosuje się pompy piaskowe w nieco większych basenach z uwagi na swoją większą wydajność, natomiast kartuszowe, czyli papierowe wkłady, będą idealne do małych basenów/

Systemy filtrujące muszą oferować wydajność na wystarczająco wysokim poziomie, aby cała woda basenowa była filtrowana 3 razy w ciągu dobry. Innymi słowy, godzinowa wydajność pompy musi być na tyle duża, aby po 8 godzinach cała pojemność zbiornika została przefiltrowana. Gwarantuje to utrzymanie wysokiego poziomu czystości przez bardzo długi czas. 

Teraz wiesz jak wyczyścić basen ogrodowy

Przeglądając rankingi pomp ciepła do basenu a także alternatywne metody ogrzewania basenu ogrodowego bardzo łatwo możemy dostrzec, że każdy użytkownik poszukuje idealnego sprzętu mającego na celu poprawić komfort użytkowania sprzętu. Identycznie jest w przypadku czyszczenia basenu, w tym jego dna. Jeśli nie zadbamy o ten element, to po czasie nawet wysoko skuteczna chemia może okazać się niewystarczająca, aby utrzymać krystalicznie czystą wodę przez dłużej niż parę dni. 

Dlatego jeśli zależy nam na prawidłowym czyszczeniu basenu, to należy połączyć chlor i pozostałą chemię, a także odkurzanie, filtrację i inne dodatkowe sposoby w celu uzyskania idealnej mocy czyszczącej. To także przełoży się na bardzo długi okres utrzymania bardzo czystej wody. Pod warunkiem, że czyszczenie będzie odbywać się systematycznie. 

Zajrzyj do rankingu kompostowników: https://majsterkujsam.pl/kompostownik-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyczyścić dno basenu domowe sposoby
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz