Jakie utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym. Poradnik

by

Zastanawiasz się jak utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym? Przejrzyj domowe sposoby i dowiedz się jaka chemia będzie najwłaściwsza!

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że czystość wody w przypadku basenów jest istotną sprawą. Bezpieczne pływanie i gwarancja, że nie narazimy się na uszczerbek na zdrowiu jest bardzo ważny. Ponadto, nikt nie chce przecież wiedzieć jak może śmierdzieć i wyglądać zielona woda na własnym podwórku. Oczywiście odkurzacz do basenu, a także chlor do basenu i inne dodatki mogą znacznie skrócić proces czyszczenia i go ułatwić. Niemniej jednak w jaki sposób należy dbać o dno basenu, a także jego ścianki i ogólnie samą wodę? 

Każdy zbiornik ogrodowy z wodą musi mierzyć się z wciąż napływającymi odpadami roślinnymi, a także innymi zanieczyszczeniami. Przez to z biegiem czasu pojawiają się osady. Jeśli nie zrobimy z tymi zabrudzeniami porządku odpowiednio szybko, to te mogą być idealną pożywką dla mikroorganizmów, tworząc później algi, glony, a także inne dodatki niespecjalnie pożądane we własnym zbiorniku. I choć jacuzzi dmuchane takiego problemu mieć nie będzie z uwagi na inną charakterystykę zbiornika, to jednak wszystkie inne obiekty wymagają częstego sprzątania. 

Jeśli jednak nie chcemy co parę dni chlorować naszego basenu i wolimy wyposażyć się w znacznie lepsze wyposażenie takie jak filtr czy też pompę, a dodatkowo interesuje nas szereg sposobów na utrzymanie czystości wody basenowej, to w dzisiejszym artykule omówimy domowe sposoby jak i te profesjonalne. Co więcej, przedstawimy też jak wyczyścić dno basenu, co dokładnie należy zrobić, aby nie martwić się szybko brudzącą się wodą, a także odpowiemy na inne pytania pomocnicze. 

Czysta woda w basenie to sprawa kluczowa i już tłumaczymy dlaczego

Skoro wielu z nas zastanawia się jaki basen ogrodowy wybrać, to równie dobrze warto też poświęcić nieco swojego wolnego czasu na zweryfikowanie innych kwestii związanych z posiadaniem basenu czy też innych zbiorników wodnych w naszym ogrodzie. Choć czyszczenie wody basenowej wykonywać musi każdy, to u jednego czynność tą będziemy powtarzać co tydzień, u innego użytkownika co dwa tygodnie, a w jeszcze innym przypadku raz na 2-3 dni. 

Aby uniknąć tej ostatniej sytuacji, musimy przede wszystkim wiedzieć jak sprawdzić ph wody w basenie domowym sposobem i za pomocą specjalistycznego urządzenia, a także dowiedzieć się ile chloru do basenu należy dodać, aby nie przekroczyć zalecanej wartości. Zanim jednak o tym opowiemy, warto wiedzieć z jakich powodów czysta woda w basenie jest ważna i na co ma największy wpływ.

Otóż przede wszystkim unikamy kąpania się w brudnej wodzie z uwagi na nasze zdrowie. Nikt przecież nie chce rozchorować się po szybkiej kąpieli we własnym basenie. Niemniej istotnym aspektem dlaczego utrzymanie czystej wody w basenie jest kluczowe to estetyka. Jak dobrze wiemy, krystalicznie czysta woda świetnie się prezentuje. 

Woda w basenie musi być czysta, aby uniknąć problemów zdrowotnych

Zabrudzona, mętna woda to najprostszy sposób do nabycia bardzo poważnych problemów skórnych, ale nie tylko. Przeróżne bakterie, wirusy, a także inne drobnoustroje pływające w wodzie mogą bardzo łatwo dostać się do organizmu. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby nie podrażnić sobie oczu i uszu, a dodatkowo nie doprowadzić do przewlekłych chorób skórnych, czyszczenie basenu jest kluczowe.

Estetyka to równie kluczowa sprawa i kolejny powód, aby znajdowała się czysta woda w basenie

Wygląd basenu to równie kluczowa kwestia. Estetycznie prezentujący się basen nie tylko przykuwa wzrok i odgrywa niezwykle dużą rolę jako dekoracja ogrodu. Bardzo często jest to też wizytówka, szczególnie jeśli basen opracowany został na bazie atrakcyjnych projektów, a jego kształt w połączeniu z płytkami są nadzwyczaj atrakcyjne. 

Jakie utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym

Krystalicznie czysta woda jest możliwa – oto najlepsze sposoby domowe i profesjonalne

Na szczęście osiągnięcie bardzo czystej wody jest możliwa do osiągnięcia i nie musimy wydawać na to kroci. Co ciekawe, są też dostępne metody domowe. Takie sposoby nie wymagają stosowania specjalistycznych preparatów do eliminacji zabrudzeń i, co ważniejsze, przedłużenia czasu do kolejnego czyszczenia basenu. A przecież o to tutaj przede wszystkim chodzi.

Niemniej jednak domowe sposoby to tylko pewnego rodzaju uzupełnienie. Środki chemiczne specjalnie stworzone po to, aby wydłużyć interwał pomiędzy kolejnymi czyszczeniami jest tutaj najistotniejszy. Dlatego profesjonalne preparaty mogą zagwarantować znacznie lepsze efekty, o ile wiemy jakie ph wody w basenie jest odpowiednie i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak odpowiedni zakres kwasowości utrzymać. 

Czyścić glony, algi i inne zanieczyszczenia wody basenowej możemy w domu, czyli sprawdź najciekawsze domowe sposoby

Krystalicznie czysta woda w basenie pobędzie przez dzień lub dwa, a następnie stanie się mętna i zacznie zmieniać kolor. Docelowa zmiana koloru jest nieznana, gdyż różne przyczyny powodują zmianę na inny kolor. Dobrym przykładem jest tutaj brązowa woda, która może być rezultatem korzystania z wody ze studni, która zazwyczaj ma ogromną zawartość żelaza. Taką wodę możemy czyścić… witaminą C! 

Inne zmiany koloru mogą oznaczać problemy z czym innym. Dlatego nie możemy wszystkich problemów rozwiązań witaminą C. Niemniej jednak bardzo często użytkownicy stosują sól po to, aby utrzymywać krystalicznie czystą wodę przez parę dni dłużej. Co ciekawe, lekko zabrudzony basen można też czyścić za pomocą sody oczyszczonej. 

Niemniej jednak bardzo często tego typu uzdatnianie wody nie pomaga i gdy pojawią się pierwsze odbarwienia czy też glony, jedynym sposobem jest przejście do mechanicznego czyszczenia. Aby woda była zawsze czysta, możemy systematycznie wykonywać czyszczenia ścianek i dna, bo w ten sposób szansa na powstanie osadów jest znacznie mniejsza. 

Innym domowym sposobem na ratunek wody jest przykrywanie basenu. Spadające liście, gałęzie czy inne tego typu odpady roślinne mogą z czasem być źródłem drobnoustrojów i bakterii, szczególnie jeśli temperatura otoczenia jest wysoka, a powierzchnia wody nasłoneczniona. Rekomenduje się więc częste wyławianie odpadów roślinnych z basenu, a najlepiej wyjdziemy na przykrywaniu basenu. 

Pompa filtracyjna, a także chemia basenowa jako niezwykle skuteczna dezynfekcja profesjonalna

Skimmer, pompy basenowe z filtrami, a także chemie basenowe to znacznie bardziej skuteczne rozwiązanie, jeśli chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu czystości wody w zbiorniku wodnym. Są to, rzecz jasna, opcje stosunkowo drogie. Jednak gwarantować mogą znacznie dłuższe utrzymanie się czystości wody od wyżej wspomnianych metod domowych.

Uzdatnianie wody basenowej przy użyciu specjalistycznej chemii jest znacznie przyjemniejsze i nie wymaga tak częstego zaglądania na podwórko. Oczywiście dalej zalecane jest przykrywanie plandeką czy folią każdej wielkości basenu, lecz stosowanie specjalnych tabletek eliminujących bakterie, wirusy, a także inne zanieczyszczenia może znacznie wydłużyć czystość i nie doprowadzi do szybkiego porostu glonów czy innych alg. 

Rzecz jasna pamiętajmy, aby basen uzdatniać i filtrować, a także sprawdzać poziom ph wody

Rzeczą oczywistą jest też odpowiednia filtracja. Filtr kartuszowy i pompy piaskowe to dwa najczęściej stosowane rodzaje pomp. Opcja pierwsza jest bardzo budżetowa i przede wszystkim radzi sobie świetnie z mechanicznymi zabrudzeniami pochodzenia biologicznego – liście, gałęzie, glony. Natomiast bakterie i inne mikroorganizmy lepiej eliminuje filtr piaskowy.

Dodatkowo należy mieć na względzie prawidłową wartość ph i poziom chloru. Stężenie kwasowości i tego pierwiastka chemicznego jest nadwyraz kluczowe, bo eliminuje problem z osadzaniem się glonów. Oczywiście sprawność i wydajność pracy, a także dodatkowe filtry uszlachetniające także mogą być świetnym sposobem na poprawę jakości wody i utrzymanie jej w czystości przez dłuższy czas.

Wyżej wspomniany poziom ph i chloru sprawdzimy przy użyciu narzędzi diagnostycznych. Dostępny jest tester ręczny i elektroniczny. Ten pierwszy wykorzystuje bardzo prosty zbiorniczek i tabletkę, która po rozpuszczeniu barwi tester na dany kolor. Znacznie bardziej precyzyjnym i szybszym sposobem weryfikacji stężenia chloru czy kwasowości jest elektroniczne urządzenie diagnostyczne. 

Teraz wiesz jak oczyścić basen ogrodowy, która chemia basenowa jest najlepsza, a także jak dbać, aby krystaliczny stan czystej wody się utrzymywał!

Czysty basen to bezpieczny basen, a to przecież jest najważniejsza kwestia dla wielu z nas. Nikt nie chce przecież martwić się o zbyt częste czyszczenie basenu, który po dwóch dniach wymaga naszej uwagi. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z domowych i profesjonalnych metod mających na celu przedłużyć czas wymagany do kolejnego czyszczenia – czy to mechanicznego za pomocą odkurzaczy i specjalnych szczotek, czy też wykorzystując środki chemiczne.

Przeczytaj także >> dobry hydrofor <<

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie utrzymać czystą wodę w basenie ogrodowym
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz