Jaki wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy – różnice plusy i minusy

by

Kompresor olejowy czy bezolejowy – który wybrać?

Kompresor to urządzenie niezbędne w każdym przydomowym garażu lub warsztacie. Ułatwi wykonanie codziennych prac domowych, czy też związanych z naszym autem. Idealnie sprawdzi się do pompowania kół, ale również jako sprzęt lakierniczy – do pomalowania karoserii. Zanim jednak zakupimy sprzęt, warto zastanowić się jaki będzie najlepszy dla nas. Do wybory mamy kompresor olejowy i bezolejowy. Jakie są różnice, czy któryś ma lepszą wydajność ? A może wszystko zależy od celu w jakim będziemy go stosować ? Sprawdźmy. 

Jak działają kompresory?

W celu wyboru idealnego sprzętu sprawdźmy najpierw czym charakteryzuje się kompresor i jaka jest zasada działania. Kompresor jest rodzajem sprężarki, czyli urządzenia które pozwala uzyskać powietrze pod wysokim ciśnieniem. Powietrze osiąga wartości od 6 do 10 barów w zależności od rodzaju urządzenia, które je wytwarza. Najprostszą wersją jest kompresor tłokowy. Zbudowany jest z cylindra, w którym zlokalizowany jest tłok. Kompresor zasysa powietrze z otoczenia. Za sprawą mechanizmu korbowego zostaje wymuszony ruch tłoka w cylindrze. Zmniejsza się wówczas pojemność powietrza, powodując jednoczesny wzrost ciśnienia. Tak zbudowany, prosty kompresor jest w stanie wytworzyć ciśnienie maksymalnie do 6 barów.

W celu uzyskania wyższych wartości stosuje się większe i mocniejsze urządzenia – kompresory w dwustopniowym sprężaniem powietrza. Wydajność takich urządzeń sięga nawet 500 l/min, a gabaryty wymagają dużej powierzchni do montażu. Ich przemysłowy charakter znajduje zastosowanie głównie w dużych zakładach, fabrykach i specjalistycznych warsztatach. Z pewnością nie nadają się do zastosowania prywatnego bądź małego warsztatu samochodowego.

Jaki jest podział kompresorów ?

Kompresor przyda się do wielu codziennych czynności, drobnych prac garażowych (mocny kompresor samochodowy), czy też ogrodowych. Warto jednak zgłębić wiedzę, aby wybrać sprzęt na miarę naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, a także organizacyjnych. Nie jest to bowiem sprzęt najmniejszych rozmiarów. W zależności od rodzaju potrzebujemy miejsce na podłączenie oraz umiejscowienie w pomieszczeniu. Ze względu na budowę wyróżnia się kompresory:

• przepływowe – zasada ich działania polega na przepływie powietrza. Powietrze jest sprzężane za pomocą wirnika obracającego się z dużą prędkością. Podciśnienie jest wytwarzane od strony zasysanego powietrza. Kompresory przepływowe będą nadawały się do warsztatów.

• wyporowe – działanie opiera się na zasysaniu powietrza i sprężaniu go za pomocą tłoka. Najprostszą formą takiego rodzaju sprzętu jest pompka rowerowa. Kompresory wyporowe ze względu na budowę oraz rozmiary są najczęściej stosowane w postaci domowego kompresora.

Ze względu na czynnik zasilający możemy wyróżnić kompresory:

• olejowe – rodzaj sprężarki, w której tłok smarowany jest olejem w celu zmniejszenia tarcia. Olej wypełnia przestrzeń między elementami budowy – ślimakami. Powietrze przemieszcza się wzdłuż ślimaków aż do komory sprężania. Ten typ kompresorów odznacza się wysoką wydajnością i z uwagi na to jest stosowany w warsztatach samochodowych

• bezolejowe – tłok odznacza się niskim współczynnikiem tarcia i nie wymaga smarowania olejem. To proste urządzenie nie wymaga konserwacji, dzięki czemu jest chętnie wybierany do zastosowania domowego. 

kompresory samochodowe opinie

Zastosowanie 

Kompresory olejowe i przepływowe są najlepsze do zastosowań profesjonalnych i prac warsztatowych. Za ich pomocą wykonywane są m.in. prace w instalacjach wodnych, profesjonalnych firmach samochodowych (m.in. do pompowania opon dużych pojazdów). Z kolei kompresory wyporowe i bezolejowe sprawdzą się w garażach, do pompowania opon, materacy, basenów. W jakich jeszcze zastosowaniach możemy wykorzystać tego typu sprzęt ?

• narzędzia pneumatyczne

Kompresor służy do zasilania urządzeń pneumatycznych: pistoletów myjących i natryskowych, kluczy, szlifierek. Przy tego rodzaju zastosowaniu niezbędne będzie osiągnięcie ciśnienia na poziomie około 6-8 barów. 

• czyszczenie maszyn, sprzętów

Możemy również używać kompresora do przedmuchiwania trudno dostępnych miejsc w sprzętach i maszynach. Doskonale sprawdza się do oczyszczenia kosiarki z resztek trawy, usuwania kurzu z urządzeń domowych, np. suszarki do włosów, klawiatury komputerowej.

• gabinet dentystyczny

Sprężone powietrze jest wykorzystywane w urządzeniach dentystycznych, m.in. sprzęcie do piaskowania. Do tego zastosowania wykorzystuje się sprężarki bezolejowe.

• prace budowlane

Sprężarki są wykorzystywane w sprzęcie służącym do malowania ciśnieniowego. Stosowanie sprężarki pozwala na równomierne i szybkie rozprowadzenie farb w pomieszczeniach. 

Jaki kompresor kupić: olejowy czy bezolejowy?

Wiedząc już czy jest kompresor łatwiej będzie nam zdecydować którą opcję wybrać. W przypadku obu urządzeń mamy do czynienia z zastosowaniem zarówno w specjalistycznych warsztatach, jak i warunkach domowych. Który zatem lepiej wybrać – olejowy czy bezolejowy ?

Kompresor olejowy – zalety i wady

Jak już wcześniej wspomniano w tego rodzaju sprzęcie wykorzystywany jest olej, dzięki któremu kompresor jest bardziej wydajny i mocniejszy. Do wybory mamy różne pojemności, ale są one zdecydowane większe niż w przypadku opcji bezolejowych. Duże zbiorniki (spotkać możemy nawet kompresory 100l) pozwalają gromadzić spore ilości powietrza. Zasilanie olejem wpływa na to, że sprzęt może pracować w sposób ciągły, co czyni go idealnym rozwiązaniem do przemysłu. Są również bardziej wytrzymałe, a także cechują się długą żywotnością. Użycie oleju do zasilania jest zarówno zaletą, jak i wadą.

Niewielka ilość oleju może bowiem pozostać w sprężonym powietrzu, a przez to sprężarki nie będą mogły być wykorzystane do prac w domu. Nie mniej jednak nieco niższa jakość powietrza nie stanowi przeszkody do wykorzystania jako zasilenie narzędzi pneumatycznych. Użytkowanie i naprawa takiego sprzętu jest bardziej wymagająca i kosztowna – wymaga zakupu i montażu filtrów zmniejszających ilość oleju w powietrzu. Dla niektórych wadą mogą być również spore gabaryty i konieczność posiadania miejsca na ustawienie sprzętu. 

Kompresor bezolejowy – zalety i wady

Kompresor bezolejowy jak sama nazwa wskazuje nie zawiera oleju, ani innych szkodliwych substancji. Kompresory są wykorzystywane w miejscach, w których nawet najmniejsza ilość oleju w sprężonym powietrzu jest niedozwolona, np. gabinetach dentystycznych, kosmetycznych. Ze względu na prostą budowę ich konserwacja jest łatwiejsza i tańsza. Brak użycia oleju wpływa na wysoki poziom czystości powietrza, dzięki czemu bez problemu można używać je w pomieszczeniach. Kolejną zaletą jest prostota użytkowania, przez co obsługa nie stanowi żadnego problemu. Gabaryty również są korzystne dla użytkowników, sa to zazwyczaj kompresory 50l lub mniejsze, nawet kompresory 10l. Taki sprzęt nie zawiera wiele miejsca, dzięki czemu nie potrzebujemy dużej przestrzeni. Ponadto jest stosunkowo lekki, co ułatwia przenoszenie w miejsce, w którym chcemy go użyć. Czy są zatem jakieś wady? Tak, jest ich kilka. Zacznijmy od tego, że kompresor bezolejowy nie jest przystosowany do pracy ciągłej, przez co trzeba brać pod uwagę przerwy w użytkowaniu. Cechuje się mniejszymi pojemnościami, a także wydajnością. Z tego względu nadaje się głównie do użytku w domu, garażu i ogrodzenie, rzadziej warsztacie wulkanizacyjnym i samochodowym. 

Rynek oferuje szeroki wybór kompresorów zarówno olejowych, jak i bezolejowych. Wybór sprzętu zależy przede wszystkim o tego, do jakich prac chcemy go używać, a także jakimi możliwościami dysponujemy. Kompresory olejowe najczęściej wybierane są przez przedsiębiorców, zakłady, fabryki. Choć te z mniejszymi pojemnikami również są kupowane przez osoby prywatne, domowych majsterkowiczów. Do użytku codziennego, napompowania opon samochodowych, rowerowych, przedmuchiwania drobnych sprzętów czy czyszczenia kosiarki wystarczy dobry kompresor bezolejowy 24l. Użytkowanie nie sprawi problemu, nie będziemy musieli pamiętać o zakupie olejów i filtrów. Dzięki gabarytom i lekkości sprzętu przenoszenie z garażu do ogrodu, aby napompować basen również nie będzie stanowiło problemu. Jeżeli jednak planujemy w przyszłości otworzyć mały zakład wulkanizacyjny, bądź robimy to hobbystycznie, warto zainwestować w wersję olejową. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy - różnice plusy i minusy
Average rating:  
 0 reviews