Jak zrobić prysznic ogrodowy – basenowy. Praktyczny poradnik

by

Jak zrobić prysznic ogrodowy? Dowiedz się jak go zamontować będąc sam krok po kroku!

Odpoczywając w ogrodzie wielu z nas chciałoby niemal natychmiast schłodzić się, aby choć przez chwilę wyrwać się z upału i zmniejszyć temperaturę ciała. Prysznic to bardzo dobra rzecz, która takie coś umożliwia. Niemniej jednak ciągłe chodzenie do domu może być tak ciekawe. Dodatkowo przy częstej kąpieli nie zawsze mamy ochotę brać prysznica wewnątrz i moczyć całą podłogę. A należy to robić, bo przecież w prawidłowo pielęgnowanym basenie, gdzie stosowane są odkurzacze do basenów i chemia czyszcząca, pojawia się sporo chloru i innych pierwiastków niekoniecznie zdrowych dla naszego ciała.

Z tego właśnie względu montaż własnego prysznica ogrodowego czy nawet i kranu umieszczonego na stosunkowo dużej wysokości może okazać się rzeczą zbawienną. Co ciekawe, taka przyjemność nie musi od razu wiązać się z ogromnymi kosztami, gdyż wiele elementów kabiny prysznicowej, w tym parawan czy ścianki, a nawet odpływ, można zrobić we własnym zakresie.

Jak jednak zrobić prysznic ogrodowy? Co przygotować i w jaki sposób podejść do tego tematu? Jaka będzie prawidłowa głębokość odpływu i które tworzywa okażą się najlepsze? Pytań jest bez wątpienia wiele. W dzisiejszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć, a także przeprowadzić przez proces montażu prysznica ogrodowego krok po kroku. Natomiast w innym artykule znajdziesz ranking pryszniców ogrodowych.

Dlaczego warto zrobić letni prysznic?

Zanim jednak przejdziemy do instrukcji montażu, warto najpierw sprawdzić dlaczego tak wiele osób posiadających basen decyduje się na montaż prysznica obok niego. Otóż tak naprawdę jest to ogromna zaleta. Gwarantuje one wyższy komfort i możliwość znacznie szybszego opłukania się z bardzo szkodliwej chemii basenowej. 

Dodatkowo warto odnotować, że nierzadko prysznice ogrodowe montowane są także tam, gdzie basenów nie ma. Zazwyczaj dzieje się tak, gdyż dzięki temu podczas odpoczynku mamy dostęp do dodatkowego źródła ochłody. Tak więc poprowadzenie węża do wolnostojąćego prysznica pozwoli obniżyć temperaturę ciała w nawet najgorętszy dzień. 

Prysznic ogrodowy jako idealne źródło wody dla ochłody 

Montowanie ogrodowego prysznica jest bardzo popularne także w przypadku osób bez basenu. Jak wiemy, upalne dni mogą być mordęgą dla niejednej osoby. W centrach miast montowane są specjalne fontanny i zraszacze, a nawet i bramki zraszające, które skutecznie obniżają temperaturę przez sprawne rozpylanie mgiełki zimnej wody każdemu, kto zdecyduje się przez taką bramkę czy innego typu urządzenie przejść. 

Jeśli więc wyposażymy się w prysznic i podłączymy wąż ogrodowy do produktu, to bardzo szybko będziemy mogli cieszyć się niesamowitym ochłodzeniem. A to uczucie, szczególnie kiedy termometry pokazują temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza, jest niezwykle potrzebne dla każdego. 

Głowica prysznica w ogrodzie pozwoli na szybkie zmycie wody basenowej

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do basenów stosowane są różne chemie czyszczące. Mają one za zadanie zadbać o bezpieczeństwo osób kąpiących się. Niemniej jednak bardzo często wiąże się to z utrzymywaniem wysokiego poziomu chloru, a ten, gdy wyjdziemy z kąpieli, osadza się na naszym ciele. Należy więc się go pozbyć i nie martwić się problemami zdrowotnymi. A nawet jeśli nie jest to nasza największa zagwozdka, to przecież nikt chce pachnieć chlorem, co bez wątpienia wielu z nas zna po kąpieli w klasycznych kąpieliskach i basenach.

Aby więc nie martwić się o te problemy, stosuje się prysznice ogrodowe. Są one na tyle atrakcyjnym rozwiązaniem, że pozwolą nam szybko i bez roznoszenia wody basenowej po całym domu zmyć chemikalia i uratować naszą skórę, a także włosy, przed niekorzystnym działaniem wyżej wspomnianych preparatów czyszczących i dbających o zbiornik wodny. Co ciekawe, tak jak wiele osób pragnie znaleźć urządzenia do ogrzewania basenu i przegląa rankingi pomp ciepła do basenu, tak samo możemy i my wyposażyć się w prysznic, który dostarcza nam ciepłą wodę i to nawet bez podłączenia do centralnego ogrzewania domowego! 

Ogrodowy prysznic – instrukcja krok po kroku

Prawidłowy montaż prysznica to tak naprawdę zadanie stosunkowo proste. Może natomiast okazać się czasochłonne i w niektórych sytuacjach nieco bardziej wymagające dla osób, które nigdy wcześniej nie zajmowały się instalacją tego typu obiektów. Niemniej jednak jeśli jesteśmy wyposażeni we wszystkie niezbędne elementy, to bez najmniejszych problemów poradzimy sobie nawet i w pojedynkę. Natomiast przy paru zadaniach wskazana byłaby pomoc drugiej osoby.

Jak zrobić prysznic ogrodowy

Przede wszystkim należy upewnić się, że mamy wszelkie niezbędne elementy i składniki do pracy. Będzie to żwir, piasek pod bruk do układania płyt, wyżej wspomniane płyty lub też inna forma podłogi lub składniki na zalanie, a także sam prysznic, wąż i, jeśli mamy taką potrzebę, wykończenie ogrodzenia lub ścian.

Gdy już to wszystko mamy, będziemy mogli krok po kroku wykonywać kolejne zadania, jakimi są odpowiednie przygotowanie i wytyczenie miejsca, przygotowanie drenażu, ścianek, a nawet i dachu jeśli mamy taką potrzebę, a na końcu montaż samego prysznica. 

Jeśli chcesz sam zbudować zestaw prysznicowy, zacznij od wytyczenia miejsca

Jednym z najistotniejszych elementów jest, rzecz jasna, wybranie odpowiedniego miejsca gdzie powstanie prysznic. Bardzo często użytkownicy decydują się na umieszczenie konstrukcję prysznica pod ścianą. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim jako zewnętrzny prysznic ma on zagwarantowaną już jedną ścianę. Oprócz tego, zazwyczaj jest to ściana przy domu, a więc znacznie łatwiej jest doprowadzić wodę.

Pamiętajmy natomiast, że właściwe miejsce będzie mieć kluczowe znaczenie w przypadku kiedy wybierzemy prysznic solarny. Taka opcja ma zbiornik na wodę, a to oznacza, że musi zostać umieszczona w takim miejscu, aby podczas letnich dni promienie słoneczne przez jak najdłuższy czas nagrzewały lustro. W ten sposób mieszacz wody będzie znacznie sprawniej działał. 

Miejmy natomiast na względzie fakt, że ściana budynku powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wodą. Jeśli tego nie zrobimy, możemy doprowadzić do sytuacji, w której pojawią się wykwity czy też inne zabrudzenia na elewacji. Dobrym rozwiązaniem może być wykafelkowanie tej części bądź też odpowiednia hydroizolacja. 

Oczywiście innym sposobem na postawienie prysznica wolnostojącego. Pamiętajmy równocześnie o tym, aby zadbać o prawidłowy spadek, czyli naturalny odpływ wody. Dzięki temu woda będzie mogła odpłynąć. Ponadto, nie jest rekomendowane wybierać miejsca blisko drzew czy instalacji elektrycznych, gdyż mogłoby dojść do ich uszkodzenia.

Następnie, warto zrobić drenaż, spód i ścianki

Teraz możemy zająć się podstawą i drenażem. Przestrzeń na prysznic musi mieć minimum 20 cm głębokości, lecz nieraz zdarza się, że użytkownicy przygotowują 30 centymetrów wgłębienie. Dalej wysypujemy warstwę piasku, a dalej układamy na nim kamienie. Pamiętajmy o tym, aby zachować kilkucentymetrowe odstępy, aby zadbać o prawidłowy spływ wody przez znajdujące się między nimi przerwy. Dalej można je zasypać żwirem. Co ciekawe, niektórzy użytkownicy decydują się na ułożenie na zewnątrz specjalnych kamieni czy płytek bądź większych kamieni o obłych kształtach. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z prysznica i nie martwić się o to, że możemy okaleczyć sobie stopy.

Należy zwrócić uwagę, że nierzadko dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie ściany. Skoro spód przygotowaliśmy i udało nam się zrobić go samodzielnie, to równie dobrze możemy pomyśleć nad bocznym ogrodzeniem. Najprostszym wyjściem będzie wbicie pali za pomocą gumowego młotka. Później możliwe będzie docięcie ich piłą. Pamiętajmy natomiast, że wymaga to odpowiedniej impregnacji, gdyż ich częsty kontakt z wodą i działanie warunków atmosferycznych z pewnością wpłynie na ich stan. 

Rzecz jasna można wybrać przygotowane ogrodzenie boczne z tworzywa sztucznego lub innego materiału. Niemniej jednak pale tego typu czy też inne elementy o drewnianym charakterze będą mieć z pewnością znacznie więcej uroku.

Czas na montaż samego prysznica

Następnym kluczowym elementem podczas przygotowania prysznica jest, rzecz jasna, jego montaż. Tutaj należy zanotować, że bardzo często w zestawach otrzymujemy wszelkie niezbędne śruby i inne akcesoria. Umożliwiają nam one szybki montaż słuchawki, deszczownicy czy też pozostałych elementów tego sprzętu. 

Oczywiście musimy też zadbać o połączenie. Odkręć wodę i zobaczysz, że nic się nie dzieję. A to dlatego, że musimy jeszcze doprowadzić wodę do prysznica za pomocą węża ogrodowego. Najlepiej jest podłączyć go do kranu bądź do innego ujęcia wody, które dostępne będzie w piwnicy lub w garażu. W ten sposób otrzymamy idealny sposób na chłodzenie w upalne dni. 

Teraz wiesz jak wykonać prysznic do własnego ogrodu!

Wiele osób zastanawia się jaki basen ogrodowy wybrać i tyle samo użytkowników martwi się o to czy nie lepiej czasami zdecydować się na jacuzzi dmuchane ogrodowe. Prawda jest natomiast taka, że w przypadku każdego sprzętu ogrodowego czy też narzędzia będziemy mieć wiele pytań i często wątpliwości. Czy wybraliśmy rozwiązanie wygodne w użyciu, czy będzie ono stosunkowo ekonomiczne i czy pomieści wszystkich gości. Tak samo wygląda sytuacja z prysznicem na naszym własnym podwórku. 

Jeśli zdecydujesz się zainstalować w swoim ogrodzie prysznic, a nawet zadbasz o kabinę prysznicową z prawdziwego zdarzenia, to znacznie poprawisz komfort korzystania z przyrządów w swoim ogrodzie. Będziesz mógł się schłodzić w upalne dni, a po wyjściu ze zbiornika wodnego, zmyjesz chlor i inne pierwiastki chemiczne, które pozostały na ciele po kąpieli. Niemniej jednak warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Umożliwią one staranne przygotowanie kabiny i poprawny montaż samego prysznica.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zrobić prysznic ogrodowy
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz