Spis Treści
Zastanawiasz się jaki olej do agregatu prądotwórczego wybrać? Sprawdź poniższe wskazówki i dowiedz się już dziś!
Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez prądu. Jest on obecny wszędzie – począwszy od kluczowych dla komfortowej codzienności sprzętach AGD, poprzez komputery i pozostały sprzęt RTV, a skończywszy na akcesoriach elektronicznych czy też samochodach. To wszystko sprawia, że stabilne źródło, z którego popłynie prąd do naszych mieszkań i domów, jest sprawą kluczową. Jeśli jednak ma miejsce awaria i przerwa w dostawie prądu, to dla niejednej osoby będzie to prawdziwa katastrofa.
Problem ten dotyczy zarówno jednostek, jak i całych firm, szczególnie kiedy potrzebne jest natychmiastowe zasilanie. W takich sytuacjach ratunkiem może okazać się silnik spalinowy, który pozwoli przywrócić zasilanie do najistotniejszych przedmiotów. Z tego względu posiadanie w zapasie agregatu prądotwórczego to bardzo ważna rzecz. Jedną z najistotniejszych kwestii w przypadku prawidłowej obsługi jest zadbanie o to, aby urządzenie działało bez problemu przez cały czas.
Aby mieć gwarancję, że żywotność urządzenia jest na najwyższych poziomie nie uwzględniając konkretnego modelu agregatu, należy przede wszystkim odpowiednio często wymieniać olej. To przede wszystkim gwarantuje sprawność i bezpieczeństwo, a także pewność, że w każdej chwili zarówno silnik spalinowy jak i wysokoprężny będziemy mogli uruchomić. Jak jednak upewnić się, że wybierzemy prawidłowy produkt? Która litera w klasyfikacji API będzie odpowiednia? Lepiej wybrać opcję 10w30 czy może 10w40? W poniższym zestawieniu omówimy najistotniejsze parametry, które będą polecać producenci, a także sprawdzimy na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Dlaczego agregat prądotwórczy wymaga częstej wymiany oleju?
Agregat prądotwórczy jest w stanie dostarczyć nam zapas energii elektrycznej. Niemniej jednak aby to zrobić, silnik spalinowy musi być wyposażony w bardzo dużą ilość elementów ruchomych. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na układ korbowo-tłokowy), wymaga to odpowiedniego odpowiedniego smarowania, aby nie dotarło do tarcia i uszkodzenia tych części. Ponadto, olej ma też za zadanie odprowadzić ciepło.
Z tego względu stosuje się olej silnikowy dopasowany do warunków pracy i pozostałej specyfikacji danej jednostki. Niestety, nie ma czegoś takiego jak uniwersalny olej, bo warunki pracy i dokładne wykonanie każdej jednostki może się różnić. Z tego względu producenci muszą odpowiednio oznaczyć swój sprzęt i pozwalają nam samemu znaleźć opcję idealnie dostosowaną do potrzeb silnika. Tak samo przecież dopasowujemy urządzenie do naszych preferencji, bo jeden użytkownik będzie zastanawiać się nad tym jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera, a drugi natomiast będzie potrzebować niezwykle wydajny i pracujący przez długie godziny agregat prądotwórczy diesel.
Jak często wymieniać olej i dlaczego powinniśmy zmieniać olej w silniku?
Silnik elektryczny, w przeciwieństwie do spalinowego, nie potrzebuje oleju, aby sprawnie działać. Niemniej jednak ceny jednostek i podobnej sprawności i wydajności do tych spalinowych są znacznie większe. Dobrym tego przykładem jest samochód elektryczny, który w podobnych parametrach, wielkości i możliwościach może być nawet i 30-40% droższy od spalinowego odpowiednika.
Niemniej jednak olej w silniku spalinowym trzeba wymieniać, aby zadbać o jego sprawność i wydajność przez bardzo długi czas. Choć wydaje się to niepotrzebnym wydatkiem dodatkowym, musimy mieć na uwadze fakt, że odpowiednio zadbany sprzęt będzie służył bardzo długo. Jeśli jednak doprowadzimy do sytuacji, w której wymiany będą nieregularne bądź zbyt rzadkie, to znacznie skrócimy żywotność silnika, a nawet doprowadzimy do jego przedwczesnej awarii.
Z tego względu przyjęło się, że należy olej wymieniać w odstępach co 12 miesięcy bądź, jeśli jednostka jest intensywnie użytkowana, co 100 godzin pracy generatora. Należy natomiast mieć na uwadze też dodatkowe kwestie jak, chociażby, mocne zapylenie, mroźna aura występująca przez niemal cały rok czy też wilgotność lub inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Prawidłowa eksploatacja urządzenia i właściwy stan oleju wraz z jego jakością to podstawa do niezawodnej pracy
Dodatkowo warto zaznaczyć, że nierzadko prawidłowe użytkowanie sprzętu zależne jest od tego jaki jest stan oleju, a także czy jest to opcja wysokiej jakości czy też nie. Otóż bardzo często dochodzi do sytuacji, w której po czasie urządzenia mają wycieki. Oprócz tego, nierzadko jednostki spalinowe mogą pobierać olej, który wraz z paliwem spalany jest w celu dostarczenia energii elektrycznej. W takiej sytuacji kluczowe jest zadbanie o uzupełnienie oleju.
Otóż odpowiedni poziom preparatu smarującego ma nadzwyczaj ważne znaczenie na stan sprzętu, jego sposób działania, wydajność, bezawaryjność, a także, nierzadko, kulturę pracy. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której oleju będzie za mało ani też za dużo. Obie sytuacje mogą prowadzić do nieciekawych i, rzecz jasna, przykrych następstw.
Jedną z sytuacji, której nikt nie chciałby doświadczyć jest zatarcie silnika. Zazwyczaj wiąże się to z kompletnym zniszczeniem jednostki. Dzieje się tak w przypadku zbyt małej ilości preparatu smarującego. Natomiast jeśli nie chcemy doprowadzić do wydmuchania uszczelek i do zalania silnika, co także będzie kosztowne, nie powinniśmy przelewać oleju poza miarę.
Który olej wybrać spośród dostępnych opcji?
15w40, 10w40, a może 10w30? Na rynku mamy bez wątpienia bardzo dużo dostępnych produktów. Oprócz wyżej wspomnianej klasyfikacji (tak zwana klasyfikacja SAE), kluczowych parametrów jest bardzo dużo. Dlatego tak jak łatwo znaleźć poradniki informujące nas o tym jaki agregat prądotwórczy wybrać, tak samo wygląda sytuacja w przypadku olejów.
Oprócz SAE, należy też przyjrzeć się klasyfikacji API. Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że silniki typu diesel będą wykorzystywać inne rodzaje olejów. Nie możemy też zapomnieć o tym, że prawidłowo wybrany olej będzie też dostosowany do warunków, w jakich agregat pracuje. Jeśli zależy nam na tym, aby wiedzieć ile pali agregat prądotwórczy do domu na godzinę i chcemy jak najwięcej zaoszczędzić w długoterminowej perspektywie, to w takim razie właściwy wybór oleju będzie miał na to bardzo duży wpływ.
Olej do agregatu prądotwórczego i jego klasyfikacja SAE
Najistotniejszym parametrem przy wyborze oleju do agregatu będzie z pewnością SAE. To klasyfikacja, która pomaga zweryfikować lepkość danego oleju będzie nader istotną sprawą. Odpowiednio dobrany olej zachowa swoje właściwości niezależnie od temperatury, do jakiej dochodzi podczas pracy danego sprzętu. Lepkość oznacza się za pomocą liczby i litery W. Należy przy tym zauważyć, że bardzo istotną sprawą jest też klasa oleju. Wartość przed literą W odnosi się do klasy zimowej, natomiast po literze do klasy letniej. Obecnie stosuje się aż 14 klas, z czego 6 to zimowych, a 8 to letnich.
Zazwyczaj wybiera się oleje 10W30, 10W40 bądź też 15W40. Wartości te oznaczają w skrócie tyle, że im niższa wartość klasy zimowej, tym lepsze jest smarowanie (lepsze utrzymanie lepkości oleju) w niskich temperaturach. Natomiast w celu zagwarantowania sobie najlepszej ochrony podczas pracy w wysokich temperaturach, druga wartość powinna być jak najwyższa. Dlatego spośród tych trzech najpopularniejszych rozwiązań 10W40 charakteryzuje się najlepszymi właściwościami termicznymi.
Agregat prądotwórczy wymaga oleju o odpowiedniej klasyfikacji API
Generatory prądu nie tylko wymagają odpowiedniego poziomu lepkości, ale także kluczowe jest zweryfikowanie jakośco oleju silnikowego i jego zastosowanie. API pozwala nam określić czy wybrany produkt gwarantuje nam wystarczająco dobrą jakość oleju czy też nie. Zależy to od zastosowanych susbtancji dodatkowych.
Wysoka jakość oleju oznaczana jest za pomocą liter, gdzie im dalsza litera w alfabecie, tym wyższej klasy jest dany olej. Dlatego oznaczenie API SN w przypadku oleju do silników benzynowych oznaczać będzie lepszą jakość zastosowanych dodatków niż API SL.
Czy diesel i silnik benzynowy wymaga tego samego oleju czy innego?
Oczywiście warto pamiętać o tym, że oznaczenie API przypisuje olej do danego rodzaju silnika. A to oznacza, że inne są oleje do “benzyniaków”, a inne do silników zasilanych olejem napędowym. Litera S (jak SL lub SN) oznacza olej dostosowany do pracy z silnikami benzynowymi. Natomiast litera C (CJ czy CF) odnoszą się do silników wysokoprężnych. Jeśli chodzi o silnik diesla, to niektóre jednostki mogą wymagać dodatkowych norm. Wtedy poza oznaczeniem literowym pojawiają się też cyfry – CJ-4 czy CF-2.
Teraz wiesz czym się kierować wybierając olej do agregatu prądotwórczego
Jeśli nie wiesz jakich dokładnie parametrów powinieneś wypatrywać, jeśli chodzi o konkretny model agregatu, to najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi i zobaczyć jakie informacje zawarte w tym dokumencie. Znajdziemy tam najistotniejsze kwestie związane i wytyczne, dzięki którym dowiemy się jakie oleje producenci decydują się zalecać do urządzenia generującego prąd, a jakich nie.
Znając podstawową specyfikację oleju podjęcie ostatecznej decyzji będzie znacznie łatwiejszym zadaniem. Uwzględniając różnorodne klasyfikacje i lepkość oleju, a także przyjrzenie się opinii danego produktu znacznie nas zbliży do wyboru idealnego urządzenia. Szczególnie, jeśli zależy nam na tym, aby silnik spalinowy znajdujący się w agregacie pracował sprawnie, bezawaryjnie, a dodatkowo na najwyższym poziomie wydajności.
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |