Jak wyciszyć agregat prądotwórczy. Praktyczne porady

by

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze to urządzenie niezwykle potrzebne, ale czasami również uciążliwe. Generują dużo prądu, a przy są bardzo hałaśliwe. Źródłem uciążliwego hałasu są silniki, zazwyczaj spalinowe na diesel. Praca silnika spalinowego oprócz emisji spalin związana jest także z emisją hałasu. Z uwagi na to emisji spalin, jak również głośności sprzętu. Poziom hałasu powinien być jednym z głównych aspektów rozpatrywanych przy zakupie. Głośne działanie da się we znaki domownikom, pracownikom, a może nawet sąsiadom, dlatego ważne jest aby urządzenie pracowało możliwie jak najciszej. Głośność podawana jest w decybelach. Praca mocnych urządzeń potrafi osiągnąć poziom 90 db. Z uwagi na to warto dobrać odpowiednie urządzenie do miejsca, w którym chcemy go używać. Montaż głośnego agregatu w pomieszczeniach, w których często i długo przebywamy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ negatywnie odbije się na naszym samopoczuciu. Jeżeli jednak posiadasz już uciążliwy sprzęt z pewnością zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sposób na jego wyciszenie. Przychodzimy ci z pomocą, przedstawiając kilka ciekawych propozycji, niewymagających ogromnych nakładów finansowych.

Potrzebujesz agregat prądotwórczy do domu czy do firmy?

Miejsce pracy twojego generatora ma ogromne znaczenie. Lokalizacja generatora wpływa bowiem na poziom wytwarzanego hałasu. Zacznijmy od tego, że agregat do domu jednorodzinnego będzie różnił się wielkością i mocą od tego używanego w firmie. W przypadku agregatów do użytku domowego zawsze należy sprawdzić, czy pomieszczenie w którym ma się znaleźć jest dobrze przygotowane. Z uwagi na wykorzystanie silników spalinowych należy zapewnić odpowiednią wentylację, aby gromadzące się spaliny zostały łatwo wyprowadzone z pomieszczenia i nie miały negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Ważne również, aby agregat znalazł się blisko rozdzielni energetycznej, co pozwoli łatwo podłączyć go do zasilania. Ponadto pomieszczenie nie powinno być nadmiernie nasłonecznione, najlepiej suche o stałej temperaturze latem i zimą. Zapewni to optymalne warunki pracy, agregat nie przegrzeje się, co wyeliminuje możliwość przejść na tryb awaryjny. Agregat podczas pracy wytwarza drgania i wibracje, przez co nie powinien znajdować się w pobliżu innych urządzeń. Warto również wspomnieć, że ważne jest umiejscowienie go w pomieszczeniu o ograniczonym dostępie dzieci i osób nieupoważnionych. Użytkownicy często wybierają garaże bądź piwnice. Są one najbezpieczniejszymi miejscami lokalizacji agregatu z uwagi właśnie na dostęp do pomieszczeń tylko osób upoważnionych i dorosłych. Oczywiście montaż poza domem również jest możliwy, należy wówczas zadbać o płaskie podłoże i zadaszenie, chroniące przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem.

Jeżeli chodzi o lokalizacje agregatu w firmie to wszystko zależy od rozdzieli energetycznej. Im bliżej niej postawimy agregat tym szybciej będziemy mogli podłączyć go w razie braku prądu. W dzisiejszych czasach większość danych przechowujemy na dyskach, w komputerach, dlatego bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie firmy przed utratą prądu, a co za tym idzie utratą niezapisanych danych. Innym, bardzo ważnym aspektem jest dostęp osób trzecich. Pomieszczenie, w którym będzie znajdował się agregat powinno być zamykane na klucz, a dostęp do niego powinna wyłącznie mieć osoba zaufana, która będzie przeszkolona z jego obsługi i w razie awarii o razu go uruchomi. Pamiętajmy, że źródłem zasilania jest paliwo, zatem je też należy zabezpieczyć. Tak jak w przypadku agregatów domowych, pomieszczenie powinno być wentylowane i suche. W firmach odchodzi się raczej od instalowania generatorów na zewnątrz, ponieważ wiąże się to z kosztami dobudowania specjalnej, zamykanej wiaty. Ponadto warunki atmosferyczne mogłyby negatywnie wpłynąć na urządzenie oraz skrócić jego żywotność.

agregat prądotwórczy 2000w

W jaki sposób zminimalizować poziom hałasu agregatu ?

Praca agregatów jest nieoceniona. W przypadku nagłego, nieoczekiwanego braku prądu pomogą nam ogrzać, oświetlić dom przez dłuższy czas, a także ugotować obiad. Popularność agregatów wciąż rośnie z uwagi na budowanie domów ekologicznych, zasilanych energią elektryczną w 100%. Zasilanie domu prądem i wykorzystanie energooszczędnych, ekologicznych źródeł ogrzewania (np. pompa ciepła, panele fotowoltaiczne) jest wspaniałe do momentu, gdy zabraknie prądu. Wówczas każda, nawet najkrótsza przerwa w dostawie energii wiążą się z czasowym zatrzymaniem funkcjonowania eko domu. Z tego względu użytkownicy tego rodzaju nowoczesnego, elektrycznego rozwiązania decydują się na zakup i uruchomienie agregatu w przypadku sytuacji kryzysowej. Niestety szybko okazuje się, że jego praca jest głośna i uciążliwa nawet podczas krótkiej pracy urządzenia. Podobnie sytuacja wygląda w firmach. Wówczas hałas generatora prądu utrudnia prace i dekoncentruje pracowników. Warto zatem zapoznać się z metodami zredukowania poziomu hałasu w domu lub firmie, zanim jeszcze uruchomimy nasz agregat po raz pierwszy.

Jedną z najprostszych metod jest instalacja dodatkowego tłumika, który bardzo dobrze redukuje hałas do minimalnego poziomu, nie wpływając przy tym na funkcjonalność urządzenia. Większość agregatów prądotwórczych jest dostosowanych do montażu tłumika, ale przed zakupem warto zorientować się, czy nasz sprzęt jest do tego przystosowany. Producenci oferują tłumiki dopasowane do poszczególnych modeli urządzeń, ułatwiając zakup. Pomocne może być również przeczytanie poradników zakupowych w internecie lub doradztwo pracowników w sklepach branżowych. Innym rozwiązaniem jest zakup i montaż specjalnej obudowy akustycznej tłumiącej hałas. Rozmiar obudowy należy dostosować do posiadanego sprzętu, ponieważ źle dobrana może wpłynąć na obniżenie efektywności pracy urządzenia. Wówczas osiągniemy redukcje hałasu o zaledwie 20 db. Obudowy są wykonane z metalu, dzięki czemu stanowią dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, co pozwoli na umieszczenie sprzętu na zewnątrz budynku. Kolejnym pomysłem pozwalającym wygłuszać działanie agregatu jest mata. Zasada działania polega na redukcji drgań generowanych przez urządzenie, a tym samym jego wyciszenie. Maty są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz idealną dla twojego sprzętu. Stosowane są głównie na kempingach, gdzie głośna praca urządzenia jest szczególnie uciążliwa.

Mamy nadzieję, że przedstawione sposoby na wyciszenie pozwolą pozbyć się problemu w łatwy i szybki sposób, a życie z głośnym sprzętem stanie się przyjemniejsze. Warto zaznaczyć, że równie głośny jest agregat chłodniczy. Dla tego rodzaju urządzeń powyższe metody wyciszenia pracy także będą trafne.

Planujesz kupić agregat prądotwórczy? Sprawdź polecane przez nas produkty:

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy. Praktyczne porady
Average rating:  
 0 reviews