Jaki zmierzyć wilgotność drewna – jaka powinna być wilgotność

by

Jaka jest prawidłowa wilgotność drewna do kominka? Dowiedz się czym mierzyć, kiedy taki pomiar wykonać, a także jaka jest prawidłowa wartość

Aby drewno opałowe charakteryzowało się jak najwyższą efektywnością i sporą wydajnością, musi ono przede wszystkim mieć prawidłowy poziom wilgotności drewna. Dopiero wtedy możemy liczyć, że będziemy mogli cieszyć się bardzo dużą sprawnością energetyczną. Według badań biomasa drzewna charakteryzująca się wilgotnością nieprzekraczającą 20% będzie gwarantować odpowiedni proces spalania. Oczywiście od samego gatunku drewna zależy czy dany kawałek drewna będzie palić się tak skutecznie jak myślimy. W dużej jednak mierze kwestia wilgoci jest tutaj znacznie ważniejsza. 

Bardzo często składowane drewno nie znajduje się w odpowiednich warunkach. Czasami zbyt mocno jest wystawione na działanie warunków atmosferycznych, w tym deszczu czy śniegu. Czasami po prostu nie jesteśmy w stanie przetrzymywać opału w suchym i stosunkowo ciepłym miejscu, dlatego bardzo ważny jest pomiar wilgotności. Pozwoli nam określić czy wybraliśmy suche drewno czy też przeprowadzony pomiar wilgotności drewna wskazuje, że lepiej jeszcze sezonować daną partię bądź też pomyśleć nad suszarką. 

Niemniej jednak pamiętać musimy o tym, że mierzyć wilgotność możemy na różne sposoby. Te najbardziej podstawowe wykorzystują nasze własne doświadczenie i wiedzę, a te nieco bardziej zaawansowane bazują na własnych obliczeniach. Nierzadko jednak w celu uzyskania dokładności na najwyższym poziomie musimy wyposażyć się w specjalistyczne narzędzia, a takim właśnie rozwiązaniem może okazać się wilgotnościomierz.

Czy można zmierzyć wilgotność drewna domowymi sposobami?

Drewno mokre nie nadaje się do budowy, ma gorsze właściwości termiczne i z takiej samej ilości kawałków otrzymamy znacznie mniej energii cieplnej. To sprawia, że każdy z nas powinien wiedzieć jak sprawdzić wilgotność. To najprostszy sposób, aby upewnić się, że do palenia w kominku czy też budowy lub innych zadań wykorzystamy wyłącznie ten materiał, który jest najlepiej do tego przygotowany.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do zaawansowanych urządzeń mierniczych, to wciąż mamy szansę na weryfikację poziomu wilgoci w drewnie. Wystarczy tylko upewnić się, że stosujemy jedną z rekomendowanych metod i robimy to dobrze. A tych metod jest całkiem sporo, bo możemy po prostu obserwować drewno w celu sprawdzenia jej wilgotności, ale też można sprawdzić wilgotność drewna rękami czy wziąć próbkę, a następnie wykonać obliczenia zgodnie z poniższymi zaletami.

Zmierzyć wilgotność drewna możemy rękami

Jednym z najbardziej podstawowych (i przy okazji najmniej dokładnych) sposobów na weryfikację wilgotności opału jest przy użyciu metody ogranoleptycznej, czyli po prostu za pomocą zmysłów – w tym przypadku bazując na zmyśle dotyku. Rękami możemy mierzyć wilgotność drewna z bardzo małą dokładnością, ale jeśli mamy już całkiem spore doświadczenie z drewnem i wiemy, mniej więcej, jak ciężki powinien być dany gatunek drzewa albo ile dane drewno suszone powinno ważyć, to jak najbardziej metoda ta będzie odpowiednia.

Korzystając z tej metody najlepiej porównać kawałek drewna świeżo przywiezionego z tym, który od pewnego czasu odłożony jest w celu sezonowania czy też suszenia. A to dwie różne rzeczy, bo sezonowanie polega na pozbyciu się wilgotności właściwej czy też masy drzewnej soków. Natomiast pozbywanie się wilgotności drewna kominkowego czy konstrukcyjnego to po prostu pozbycie się wilgoci chwilowej. Pierwszy proces trwa wiele miesięcy, drugi natomiast kilka godzin. 

Pomiar wilgotności drewna do kominka można także wykonać domowymi obliczeniami

Kolejnym sposobem, który gwarantuje już nieco większą dokładność pracy polega na przygotowaniu dwóch próbek o podobnej wielkości. Jedną zabrać ze sobą w celu dokładnego i szybkiego wysuszenia, drugą zostawiamy w miejscu, w którym składowany jest opał. Warto tutaj odnotować, że należy mieć gwarancję, że w obu przypadkach są to kawałki drewna o grubość przynajmniej 2 cm. 

Następnie należy wysuszyć kawałek drewna w piekarniku (ustawiamy temperaturę na poziomie 105 stopni Celsjusza) i porównać wagę używając do tego elektroniczną wagę kuchenną. Nieco większą dokładność uzyskamy korzystając z jednej próbki, którą ważymy przed suszeniem i po. Pamiętajmy tylko o tym, aby zapisać wartości. Taki sposób pozwoli nam sprawdzić wilgotność drewna z dokładnością na bardzo wysokim poziomie. 

Oczywiście wilgotność drewna do kominka zweryfikujemy mając na uwadze wygląd drewna

Kolejne rozwiązanie pozwalające nam sprawdzić wilgotne drzewo polega na obserwacji. Najpierw sprawdźmy stan kory. Jeśli stosunkowo łatwo odchodzi, to znaczy, że drewno powinno być suche. Natomiast kora trzymająca się stosunkowo mocno masy drzewnej będzie oznaczać wilgotność na zbyt dużym poziomie, aby takie drewno palić w kominku. Oprócz tego pamiętajmy też o tym, że drewno wilgotne ma znacznie żywsze i bardziej intensywne kolory. Sezonowane jest już znacznie bardziej stonowane. 

Ponadto, przebarwienia znajdujące się na drzewie mogą świadczyć o grzybach i pleśni w drzewie, a to także obniża wartość opałową biomasy. Proces spalania także dużo powie nam o samym materiale, gdyż pojawiające się krople wody mogą oznaczać sporą wilgotność. No chyba, że pomieszczenie jest nieogrzewane i panuje w nim wysoki poziom wilgoci. 

Miernik wilgotności drewna pozwoli sprawdzić znacznie precyzyjniej

Jeśli zależy nam na dokładności na bardzo wysokim poziomie, a jednocześnie nie chcemy marnować czasu na własne obliczenia i wielogodzinne opiekanie i wysuszanie materiału pobranego do próbki, to w takim razie najlepszym wyjściem z takiej sytuacji są mierniki wilgotności. To specjalistyczne narzędzia, które są w stanie zmierzyć bardzo szybko i, co ważniejsze, precyzyjnie wilgotność danego kawałka drewna. 

Z uwagi na ich przydatność są bardzo popularne podczas sprawdzania przydatności drewna do zadań konstrukcyjnych, a także do weryfikowania stanu sezonowania i upewnienia się, że dana partia będzie odpowiednia do palenia w kominku. Aby jednak wiedzieć który miernik będzie najlepszy, najpierw trzeba wiedzieć jaki wilgotnościomierz do drewna wybrać, a następnie zweryfikować poszczególne parametry. 

jak sprawdzić wilgotność drewna

Odpowiedni miernik wilgotności drewna to gwarancja precyzji i pewności pomiaru

Obecnie najpopularniejszymi miernikami do sprawdzenia poziomu wilgoci w drzewie są mierniki oporowe i pojemnościowe. Pierwszy wariant mierzy wilgoć przy użyciu sond czy też szpikulców. Należy je umieścić w surowcu na głębokość kilku centymetrów. Mierniki tego typu wykorzystują rezystancję, czyli wielkość oporu podczas przepływu impulsu elektrycznego. Pojemnościowe mierniki mierzą natomiast w sposób bezinwazyjny, a więc bez umieszczania elektrod czy sondy wewnątrz. Niemniej jednak, tego typu rozwiązanie jest nieco mniej dokładne i skupia się przede wszystkim na warstwie zewnętrznej drewna.

Znacznie częściej stosowane są oporowe warianty z uwagi na ich dokładność. Wiąże się to, co prawda, z wyższą ceną. Niemniej jednak bez najmniejszych problemów urządzenia tego typu pozwolą nam na precyzyjny pomiar, co powinno przykuć uwagę niejednego użytkownika.

Miernik miernikowi nierówny, czyli jakimi parametrami charakteryzuje się dobry miernik do określenia wilgotności drewna 

Decydując się na urządzenie pomiarowe tego typu warto mieć na uwadze kilka aspektów. Oczywiście cena będzie dla wielu ważna, dlatego warto z góry określić sobie budżet i szukać propozycji oferujących nam jak najlepsze dane techniczne w dany przedziale cenowym. Niemniej jednak należy pamiętać, że sprzęt oferujący nam bardzo dobrą specyfikację i będący nieco powyżej naszego budżetu jest zawsze rozwiązaniem wartym uwzględnienia.

W każdym jednak przypadku naszym zadaniem jest zweryfikowanie kluczowych dla działania miernika elementów takich jak, chociażby, zakres pomiaru. Ten wynosić może od 1 do nawet i 80-90%, lecz zazwyczaj wystarczy nam zakres do 50% z uwagi na fakt, że wszystko powyżej 25% oznacza drewno wilgotne o bardzo kiepskich właściwościach termicznych. 

Rzecz jasna miejmy też na uwadze możliwość wyboru rodzaju drewna. Gatunki drewna różnią się porowatością, a więc i chłonnością wody, ale też i innymi parametrami. A to oznacza, że pewna grupa drzew będzie mieć inne właściwości niż inna. Dlatego w celu uzyskania precyzyjnych wyników, warto wybrać sprzęt z możliwością dostosowania urządzenia do zadania.

Skoro o precyzji mowa, to pamiętajmy też o dokładności. Ta zależna jest przede wszystkim od jakości komponentów, a więc i od ceny. Niemniej jednak nie powinniśmy decydować się na sprzęt, którego dokładność pomiarowa jest kiepska. Maksymalny margines błędu powinien wynosić 2,5-3%, gdzie te już średnio budżetowe rozwiązania oferują dokładność na poziomie 1,5-2%.

Teraz wiesz jaką wilgotność drewna do kominka należy stosować i jak sprawdzić czy opał jest już gotowy do użytku

Sprawdzanie wilgoci w drewnie może być bez wątpienia trudnym zadaniem, szczególnie jeśli zależy nam na dokładności, a nie mamy miernika. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że istnieje wiele sposobów na weryfikację poziomu wilgotności i nie musimy bazować wyłącznie na specjalistycznym sprzęcie. Jeśli mamy czas, to wystarczy nam piekarnik i podstawowa formuła matematyczna. 

Szybsze, ale jednocześnie mniej precyzyjne metody bazują na obserwacjach, ale też na sprawdzeniu za pomocą ręki i porównaniu wagi kawałków o podobnej wielkości – jednego świeżego, a drugiego po długim sezonowaniu czy wysuszaniu. 

Natomiast najbardziej precyzyjnym i jednocześnie najszybszym sposobem na weryfikację tego czy dany surowiec nadaje się na opał czy do zadań konstrukcyjnych jest miernik. Te tańsze opcje będą w porządku do mniej wymagających zadań, lecz profesjonalne urządzenia za kilkaset złotych sprawdzą się znacznie lepiej w rękach specjalistów. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić wilgotność drewna
Average rating:  
 0 reviews